Avrupa medeniyetinin, çikolatanın, saatin, lüks hayatın, pahalı alışverişin yahu kısacası paranın başkenti, dünyanın en pahalı şehirleri listesinin zirvesi, İsviçre’nin kozmopolit şehri Zürih’in en önemli turistik noktaları: Zürih Gezilecek Yerler!

Zürih Gezi Rehberi yazımda Zürih’e nasıl gidilir? Ne zaman gidilir? Zürih’te nerede kalınır? Zürih’te neler yapılır? Zürih ipıçları ve önerileri nelerdir? sorularına cevap vermeye çalışmıştım. Bu paranızın saniyeler içinde pula döndüğü medeniyetin ve paranın başkenti olan şehirde gezilecek yerler nereler ona bakalım şimdi de. İşte Zürih Gezilecek Yerler!

Zürih Gezilecek Yerler

Zürih Gezilecek Yerler
Zürih Gezilecek Yerler Haritası

Zürih küçük bir şehir. Zürih Gezilecek Yerler listesinin hepsini yürüyerek dolaşabilirsiniz. Tramvayla da şehrin her yerine ulaşmak mümkün. Her durakta kredi kartınız ile bilet alabileceğiniz otomatlar bulunuyor.

Bileti gideceğiniz durağı seçerek alıyorsunuz ve ücretler buna göre değişiyor. Ortalama fiyat ise 2,5 frank diyebilirim. Bileti aldıktan sonra ne bir turnikeden geçiyorsunuz ne de bileti herhangi bir cihaza okutuyorsunuz. Şoför dahil kimse de bileti kontrol etmiyor.

Ertesi gün tanıştığım bir İsviçreliye neden bilet kontrolü yok diye sordum. “Tramvaya binecek olan neden bilet almasın ki zaten?” diye cevap aldığımda İsviçre’nin nasıl bir yer olduğunu daha iyi anladım 🙂 Çok nadirde olsa bilet kontrolünün yapıldığını söyleyip Zürih gezilecek yerler listemizde nereler var anlatmaya başlayalım.


Burkiplatz

Zürih Gezilecek Yerler
Bürkiplatz’dan Bahnhofstrasse Caddesi’ne doğru Zürih tramvayı -Zürih Gezilecek Yerler-

Hostele eşyalarımı bırakıp hemen kendimi dışarı atıyorum. Sadece iki gün kalacağım için fazla vakit kaybetmek istemiyorum. Hemen tramvaya atlayıp şehir merkezinde Limmat Nehri ile Zürih Gölü’nün birleştiği yerde bulunan Burkiplatz Meydanı’na gidiyorum.

Zürih’i yerel bir rehber eşliğinde dolaşmak istiyorsanız şehirde düzenlenen bedava yürüyüş turlarını da katılabilirsiniz. Zürih’in tarihi kısmını anlatan tur her gün düzenleniyor ve saat 11’de Paradeplatz’daki Credit Suisse’nin yanından başlıyor. Bedava şehir turları ile ilgili detaylı bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

Burası Zürih Eski Şehir‘in de başlangıcı sayılabilecek bir nokta. Gezip görmeniz gereken yerlerin çoğu da bu bölgede yer alıyor. Zürih turunuza başlamak için en ideal nokta diyebilirim. Zürih Geziniz eğer bir cumartesi gününü de içeriyorsa Bürkiplatz Meydanı‘na kurulan bit pazarına mutlaka bir göz atın derim.


Bahnhofstrasse Caddesi

Zürih gezilecek yerler listesinde Zürih’in en meşhur caddesi ile devam ediyoruz. Bürkiplatz’dan başlayan Zürih Turu Burkiplatz Meydanı’ndan dolayısıyla Zürih Gölü’nden başlayıp, Zürih Tren Garı olan Hauptbahnhof’ta sona eren Bahnhofstrasse Caddesi ile devam ediyor.

Bahnhofstrasse dünyaca ünlü markaların mağazalarının yer aldığı trafiğe kapalı, geniş bir cadde. Zürih’in dünyanın en pahalı şehirlerinden birisi olduğunu bu caddedeki herhangi bir vitrine bakarak kolayca anlayabilirsiniz 🙂

Zürih Gezilecek Yerler
Bahnhofstrasse Caddesi’nde bir mağaza..  -Zürih Gezilecek Yerler-

Hani “nolacak canım gezmek de mi parayla bi bakıp çıkarım” diyebilirsiniz tabi ki ama inanın emin değilim Zürih’te bakıp çıkmaktan dahi para alabilirler 🙂 O yüzden ben vitrinlere bakmakla yetindim.

Örneğin yukarıda gördüğünüz mankenin üzerinde yer alan ceket, aşağıdaki fiyat etiketinde de göreceğiniz üzere yaklaşık 45 bin, pantolona benzer şey 15 bin TL civarı. Uzaklaşalım hemen 🙂

Zürih Gezilecek Yerler
Zürih’te bir fiyat etiketi… 🙂 -Zürih Gezilecek Yerler-

İsviçre‘ye gelince saat mağazalarını da özellikle merak ediyorsunuz. Bahnhofstrasse Caddesi‘nde neredeyse bildiğiniz tüm İsviçre saati markalarının mağazaları mevcut. Fiyatlar ise yine dudak uçuklatan cinsten 🙂 Aşağıdaki saatin fiyatı 14.750 frank, yani yaklaşık 85 bin TL lira civarı.

Zürih Gezilecek Yerler
Bu İsviçre Saati… Çoğumuzun yıllık kazancından daha fazla 😉

İsviçre’ye gelmişken “hiç mi bişey alamıycaz arkadaş” derseniz en makul fiyatlı İsviçre Saatlerinden biri olan Swatch‘ın da bu caddede  mağazası olduğunu söylemeliyim. Ayrıca İsviçre’ye gelmişken bir de İsviçre çakısı almak isterseniz Zürih’te bir çok “Victorinox” mağazası da göreceksiniz.

Zürih Gezi Rehberi
Bahnhofstrasse Swatch Mağazası. Normal fiyatlarla satış yapılan bir dükkan. 🙂 -Zürih Gezilecek Yerler-

Hauptbahnhof Zürih Tren Garı

Zürih Gezilecek Yerler
Zürih Tren Garı, bazı günler garın içine pazar kuruluyor. Eğlenceli olabilir 😉 -Zürih Gezilecek Yerler-

Bahnhofstrasse caddesi biter bitmez karşınıza Zürih Tren Garı çıkacak. Burası günde yaklaşık üç bin trenin gidiş geliş yaptığı dünyanın en meşgul tren garlarından birisi. Herhangi bir yere gitmeyecekseniz bile 1847 yılında inşa edilmiş olan ancak içindeki modernizasyon ile sizi şaşırtacak bu garı mutlaka gezmenizi öneriyorum.

Zürih Tren Garı‘nın içindeki restoranları, süpermarketleri, büfeleri ile adeta 24 saat yaşayan bir tren istasyonu. Avrupa’nın her şehrine kolaylıkla tren bulabileceğiniz bu garın içinde ayrıca çeşitli etkinlikler de düzenleniyor. Ayrıca gar içinde yer alan tourist information ofisinden Zürih ve İsviçre hakkında tüm bilgileri de alabilirsiniz.


İsviçre Ulusal Müzesi (Landesmuseum) 

Zürih Gezilecek Yerler
Zürih Landesmuseum. İsviçre tarihine dair her şey bu müzede. -Zürih Gezilecek Yerler-

Zürih Gezilecek Yerler listemize İsviçre Ulusal Müzesi diğer adıyla Landesmuseum ile devam ediyoruz. 1898 yılında inşa edilen müze binası dışarıdan bir şatoyu andırıyor. Zürih Tren Garı’nın yanıbaşında Limmat Nehri’nin kenarında

İsviçre tarihi ve Avrupa kültür tarihine dair bir çok eseri görebileceğiniz müzeye giriş ücreti 10 frank. Ben girdim ama müze gezmeyi sevmeme rağmen bu müze beni pek de tatmin etmedi. Girmeden önce müzenin internet sitesine en azından neler sergilendiğine bir göz atmak isterseniz buradan bakabilirsiniz.

Zürih Gezilecek Yerler
Landesmuseum Bahçesi. Yoruldunuz mu? Yayılın çimenlere… -Zürih Gezilecek Yerler-

Landesmuseum‘dan çıktıktan sonra Limmat Nehri kenarındaki müze bahçesinde biraz oturup dinleniyorum. Baharın ilk günleri olunca etrafta çok güzel renkler var ve insanlar çimenlere gelişigüzel uzanmış güneşin tadını çıkarıyorlar.


Limmat Nehri

Zürih Gezilecek Yerler
Limmat Nehri Turu’ndan bir kare. Bu turu mutlaka yapmalısınız. -Zürih Gezilecek Yerler-

Limmat Nehri Zürih’i boydan boya geçerek Bürkiplatz bölgesinden Zürih Gölü’ne dökülür. Nehir üzerinde tekne turu yapmak mümkün. İlk durağı Landesmuseum’un hemen yanında olan nehir turlarına katılmak isterseniz 4.40 frank ödemelisiniz.

Limmat Nehri‘ni kıyı boyunca geçip Zürih Gölü‘ne açılan bu turlara Limmatquai Caddesi boyunca yer alan kıyıdaki duraklardan katılabilirsiniz. Yaklaşık bir saat süren Limmat Nehri turu boyunca nehir kıyısını ve Zürih Gölü etrafını görme şansınız oluyor.


Zürih Gölü

Zurichsee olarak da Zürih Gölü, Zürih haricinde Schwyz ve St. Gallen kantonlarıyla da çevrili ve oldukça geniş bir alana yayılmış durumda. Özellikle yaz günlerinde göl de sürekli bir etkinliğin olduğunu söylemek mümkün. Burkiplatz‘da Limmat Nehri ile Zürih Gölü‘nün birleştiği yerdeki banklardan birine oturup göl manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.

Zürih Gezilecek yerler
Zürih Gölü gün batımı. İnsanlar mesut, ben de mesutum. 🙂 -Zürih Gezilecek Yerler-

Zürih gezilecek yerler listesinin en özel yerlerinden biri olan Zürih Gölü‘nde kısa bir tur yapmak isterseniz Burkiplatz‘da yer alan iskelelerdeki ofislerden bilgi alabilirsiniz. Yarım gün süren tekne turları için ödemeniz gereken tutar 40 frank civarı. Bu tutar size de pahalı geldiyse benim yaptığım gibi 1 saatlik kısa Limmat Nehri ve Zürih Gölü turunu 4 frank ödeyerek yapabilirsiniz.


Lindenhof

Zürih Gezilecek Yerler
Lindenhof Tepesi. Limmat Nehri’ne doğru güzel bir Zürih Manzarası… -Zürih Gezilecek Yerler-

Limmat Nehri Turu dönüşünde Lindenhof yakınındaki durakta tekneden iniyorum. Romalılar döneminde kale olarak kullanılan Lindenhof şu an Zürih‘in kalbi sayılabilecek konumda ve çok güzel bir Zürih Eski Şehir manzarasına sahip. Tepeye orta çağdan kalma daracık sokaklardan çıkıyorsunuz. Benim vaktim kısıtlı olmasına rağmen Lindenhof‘ta bir saat oturup manzaranın tadını çıkardım.


St. Peter’s Kilisesi

Zürih Gezilecek Yerler
St. Peter Kilisesi. Avrupa’da bir çok kentte St. Peter isminde bir kilise görmek mümkün. -Zürih Gezilecek Yerler-

Eski şehirde Lindenhof’a 5 dk yürüme mesafesinde bulunan St. Peter Kilisesi Zürih Gezilecek Yerler listenizde mutlaka olması gereken bir yer. 8. yüzyılda temeli atılan bu kilise 13. yüzyılda eklenen çan kulesi ile birlikte Zürih’in en tarihi kilisesi.

Çan kulesine 1583 yılında eklenen 8.7 metre çapındaki saati o tarihten beri Avrupa’nın en büyük kilise saati rekorunu elinde bulunduruyor. Lindenhof ile Fraümünster arasında küçük bir tepede yer alan bu tarihi kiliseyi mutlaka görmelisiniz.


Fraumünster

Zürih Gezilecek Yerler
Zürih’İb simgelerinden birisi Fraumünster. -Zürih Gezilecek Yerler-

Lindenhof’tan Limmat Nehri boyunca Zürih Gölü‘ne doğru yürüdüğünüzde karşınıza Zürih’in simgesel yapılarından biri olan Fraumünster çıkıyor. Kutsal Roma İmparatoru Ludwig’in kızı Hildegard için 853 yılında yaptırdığı Fraumünster “Kadınlar Manastırı” anlamına geliyor.

Zürih Gezilecek Yerler
Fraumünster Pencereleri. Renkleri seviyorum. Hayatta renginiz eksik olmasın. -Zürih Gezilecek Yerler-

Fraumünster’i Zürih Gezilecek Yerler listesinin en önemlilerinden birisi yapan sadece turkuaz çatısı ve Avrupa’nın en eski kiliselerinden birisi olması değil, 1970 yılında pencerelere eklenen vitraylar ve duvarlardaki tasvirler Zürih‘te görülmesi gerekenler arasında.


Grossmünster (Büyük Manastır)

Gelelim Zürih Gezilecek Yerler deyince akla ilk gelen yerlerden birisi olan Zürih’in bir diğer simgesel yapısı: Grossmünster‘e. “Büyük Manastır” anlamına gelen ve kendi adını taşıyan Grossmünsterplatz caddesinde Fraumünster’in tam karşısında Limmat Nehri’nin diğer yakasında yer alıyor.

Zürih Gezilecek Yerler
Grossmünster. Zürih denince akla gelen yapıalrdan birisi de burası. -Zürih Gezilecek Yerler-

Grossmünster’in 187 merdivenle çıkılan kulelerinden Zürih manzarasını seyredebilirsiniz. Ücret 5 frank. Kışın 17:00 yazın ise 18:00’a kadar ziyaretçi kabul ediyor. Gothik ve Romanesk mimarinin güzel örneklerini kilisenin iç duvarlarında göreceksiniz.


Zurich Altstadt (Old Town) 

Romalılar Zürih’i 2. yüzyılda alınca Limmat Nehri boyunca Zürih Gölü’ne kadar kale yerleşimi kurmuşlar. Dolayısıyla yukarda anlattığım Zürih Gezilecek Yerler listesinin çoğu aslında Zürih Altstadt içerisinde yani Zürih’in tarihi kısmında yer alıyor.

Zürih Gezilecek Yerler
Zürih Old Town. Burada başıboş dolaşın. Sokakların ritmine bırakın kendinizi. -Zürih Gezilecek Yerler-

Grossmünster‘in hemen arkasından başlayan Münstergasse caddesinde yürüyorum. Ortaçağdan kalma dar uzun bir sokak burası. Avrupa’da şehirlerin tarihi kısmının bu kadar iyi korunduğunu görünce İstanbulumuza üzülmemek mümkün değil. Zürih’in de tarihi kısmı da oldukça iyi korunmuş durumda.

Zürih Gezilecek YerlerAyrıca Münstergasse caddesi’nin sonunda caddeyi dikine kesen Spiegelgasse caddesinde yandaki resimde görülen Lenin‘in sürgün sırasında Oldukça yaşadığı evi bulabilirsiniz.

Birinci Dünya savaşı boyunca Lenin karısı Nadeshda Krupskaja ile birlikte Spiegelgasse caddesi 14 numarada yer alan bu evde yaşamış.

Lenin Evi’ne de şöyle bir göz attıktan sonra Zürih Eski Şehir‘deki sıradaki durağım Niederdorf Caddesi.

Niederdorf özellikle akşamları sokak sanatçılarının yaptıkları gösteriler ile oldukça renklenen bir cadde.

Vaktim az olduğundan Zürih Gezilecek Yerler listemdeki tüm bu yerleri görebilmek için bir hayli yürüdüm ve pek az dinlenme fırsatım oldu. Karnım da bir hayli acıkmış olduğundan Zürih’e gelince uğranması gereken yerlerden birisi olan Confiserie Sprüngli‘ye doğru yürümeye başlıyorum son bi gayret 🙂


Confiserie Sprüngli

Zürih gezilecek yerler listesine lezzetli bir ara verelim. 🙂 Bahnhofstrasse Caddesi numara 21‘de yer alan bu meşhur kafe 1856 yılında açılmış ve o yıldan beri kesintisiz hizmet veriyor 🙂 İsviçre çikolatası ile meşhur olunca Zürih’te ev yapımı çikolata yiyebileceğiniz bir çok kafe var. İşte onlardan en meşhuru da Sprüngli. 

Zürih Gezilecek Yerler
Confiserie Sprüngli. Zürih’İn en meşhur çikolatacısına uğramadan dönmeyin. -Zürih Gezilecek Yerler-

Süpringli‘de ev yapımı İsviçre çikolatasının yanında denemeniz gereken bir başka şey de Sprüngli’nin spesyali diyebileceğimiz harika makaronlar: Luxemburgerli. Tanesi 1,5 franktan satılan bu Luxemburgerli adındaki makaronlardan denemenizi tavsiye ederim. İsviçre’ye gelip de çikolata makaron yemeden dönmek olmaz 😉

Zürih Gezi Rehberi
Zürih Old Town Gece Manzarası. -Zürih Gezilecek Yerler-

Akşam oldu Zürih’te. Sabahleyin erkenden kalkıp Bernina Express yolculuğuma başlamak için Chur’a gideceğim. O yüzden hostele yollanıyorum yavaştan. Ancak hem Zürih Old Town bölgesinde hem de Zürih Gölü’nde çok güzel gece manzaraları var. Keyfini çıkararak ve bolca da fotoğraf çekerek yürüyerek dönüyorum hostele. İşte onlardan bir tanesi.

ve Bernina Ekspress

Bernina Ekspress

Zürih‘e gitme sebebim İsviçre Alpleri’nde Unesco Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Bernina Ekspress‘i yolculuğunu yapmaktı. Saatte 45 km hızla giden panoramik vagonları olan bir trende Alp Dağları‘nın muhteşem manzaraları eşliğinde rüya gibi bir yolculuk yaptım.

Kaç sefer iyi ki gelmişim dedim hatırlamıyorum ama bir kez de buraya yazıyorum. Hayatımda yaptığım en keyifli yolculuklardan biriydi. İyi ki gitmişim! 🙂 Bernina Ekspress nedir? Bernina Ekspress tren bileti nasıl alınır? Bernina Treni yolculuğum nasıldı? Tüm bu soruların cevabını ve daha fazlasını Bernina Ekspress: Alplerde bir rüya yazımdan okuyabilirsiniz.


Zürih gezilecek yerler devamı…

Bir buçuk günüm dolu dolu geçti Zürih’te. Benim vakit darlığından gidemediğim ancak size önerdiğim Zürih Gezilecek Yerler listesine eklenebilecek diğer yerler ise : Zürichbergstrasse semtinde yer alan ve nesli tükenmekte olan bir çok hayvanı görebileceğiniz Zürih Hayvanat Bahçesi, Zürih’i tepeden seyredebileceğiniz Uetliberg Tepesi ve Orta Çağ’dan günümüze bir çok eser barındıran Kunsthaus Zürich (Güzel Sanatlar Müzesi)

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here