Medeniyetin en saf halinin yaşandığı, sokakları bal dök yalamalı, vitrinleri koşarak uzaklaşmalı, manzarası oturup seyredilmeli, dünyanın en pahalı ama en yaşanılası şehirlerinden olan Alplerin eteğinde bir şehir: Zürih!

Zürih Hakkında Bilgiler

Zürih Gölü’nün kıyısına kurulu olan Zürih, sanıldığının aksine İsviçre’nin başkenti değil ama en büyük kenti. (İsviçre’nin başkenti Bern’dir) Adeta her üç kişiden birinin milyoner olduğu şehir, dünyanın en pahalı şehirleri listesinde her zaman ilk üçtedir.

ZürihZürih yaklaşık beş yüz bin olan nüfusunun % 30’unun İsviçre vatandaşı olmadığı İsviçre’nin en kozmopolit şehridir. Şehirde Almanca resmi dil olmakla beraber, Fransızca ve İtalyanca diğer yoğun olarak konuşulan dillerdendir.

Zürih dünyanın en güvenli şehirlerinden birisidir. Bu şehirde gönlünüzün istediği gibi gezebilir, canınız istediği vakit şehrin sokaklarında dolaşabilir her yere girip çıkabilirsiniz. Zürih‘e gidecek olanlar için de güzel bir site yapmışlar. Buradan göz atabilirsiniz.

Zürih’e Ne Zaman Gidilir?

Zürih‘e ben nisan ayında gittim. Aslında Zürih‘e gitme amacım Avrupa’da yapılacak en muhteşem şeylerden biri olan Bernina Express Treni’ne katılmaktı ve bunun için de en ideal zamanın Nisan olacağını düşünmüştüm. Çok da iyi yapmışım. İsviçre Alpleri Nisan Mayıs ayında kesinlikle çok daha güzel.

Ben itmeden önce İsviçre hava durumunu bir kontrol edin derim. Özellikle bahar aylarında yağmur hiç eksik olmuyor Zürih‘te ve İsviçre’nin diğer şehirlerinde. Yazın ise öyle aman aman bir sıcak yok.

Zürih
Limmat Nehri kenarı her zaman için bir dinlenme alanı sunuyor. -Zürih Gezi Rehberi-

Siz de eğer gelmişken Alp Dağlarını de bir göreyim derseniz bence o yemyeşil kır manzaralarını görmek için en güzel mevsim kuşkusuz ilkbahar. Kışın Avrupa’da gezilecek 10 harika şehir yazımda bahsettiğim gibi sadece Zürih‘i gezip geri döneceğim derseniz kışın bu şehir bir başka güzel oluyor.

Zürih’e Nasıl Gidilir?

Zürih uçak biletinizi eğer İstanbul’dan uçacaksanız PegasusTürk Hava Yolları ve AtlasJet‘ten İzmir ve Ankara’dan uçacaksanız Sun Express‘ten alabilirsiniz. İsviçre’nin ulusal hava yolu olan SwissAir ise bir süredir ülkemize uçmuyor.

ZürihDünyanın en pahalı şehirlerinden birisi olunca bu şehre uçmak da pek ucuz olmuyor. Zürih uçak bileti için skyscanner‘dan en ucuz bileti arayabilir ya da havayollarının yapacağı kampanyaları kollayabilirsiniz.

Zürih Havaalanından Şehre Nasıl gidilir? 

Zürih Havaalanı şehre 10 km uzaklıkta. Pasaport kontrolünden geçtikten sonra oldukça sade ve kolay olan havaalanı binasından yönlendirme tabelalarını takip ederek hemen alt kattaki tren istasyonuna gidebilirsiniz.

ZürihŞehre ulaşmanın en kolay ve ekonomik yolu tren kullanmak. S2 veya S16 hatlarından birine binerek 10-15 dakikalık bir yolculukla şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Ödemeniz gereken tutar ise 6,2 frank. Biletinizi de otomatlardan kredi kartı veya nakit ile kolayca alabilirsiniz.

Zürih’te nerde kalınır? 

Tabiki hostelde 🙂 Benim gibi tek başınıza gitmişseniz ve mütevazi bir bütçeniz var ise sık sık ne kadar pahalı olduğundan bahsedeceğim Zürih‘te fazla da alternatif yok aslında.

ZürihBen Ausersihl bölgesinde Albisriederplatz tramvay istasyonunun hemen yanında yer alan Hard Hostel Zurich isimli bir hostelde kaldım. Şehir merkezine 20 dk yürüme mesafesinde olan bu hostelde ranza yerine birbirinden paravanla ayrılmış tekli yatakların olduğu 6 kişilik oldukça geniş bir salonda yatak için ödediğim fiyat ise gecelik 160 liraydı.

Ortalama hostel fiyatlarının 150-200 TL, otel fiyatlarının ise 400-500 TL olduğunu düşünürsek 160 liranın oldukça iyi fiyat olduğu daha iyi anlaşılır galiba 🙂 Ayrıca ertesi gün gezerken gördüğüm tren garına ve şehir merkezine 5 dk yürüme mesafesinde olan City Backpackers-Hostel Biber’de de kalabilirsiniz.

Zürih’te Gezilecek Yerler

Paranızın daha siz ne olduğunu bile anlamadan pula döndüğü şehir: Zürih! 🙂 Sıra geldi Zürih Gezilecek Yerler listemize. Medeniyetin başlangıç noktası olan bu güzel şehirde gezmek çok kolay. Şehir küçük, küçücük. İsviçreliler şehri baştan sona dolaşan bir tramvay yapmışlar. İstediğiniz yere götürüyor.

Zürih Gezi Rehberi
Landesmuseum Bahçesi. İsviçre Ulusal Müzesi’nin bahçesinde baharın keyfinin çıkarın -Zürih Gezi Rehberi-

Ancak bu şehri keşfetmek için tramvaya ihtiyacınız yok. Zürih gezisine başlamak için en ideal nokta olan Burkiplatz Meydanı‘na ulaştıktan sonra sırtınızı Zurih Gölü’ne verip Old Town‘a doğru yol almaya başlayın. Eski Şehir boyunca Limmat Nehri kenarına sıralanmış tüm güzellikleri göreceksiniz.

Zürih Gezi Rehberi
Grossmünster Zürih’İn simge yapılarından birisi. -Zürih Gezi Rehberi-

Biraz yürüdükten sonra yukarıda resmini gördüğünüz bu orta çağdan kalma çift kuleli, Zürih‘in simgesel yapısı olan Grossmünster’i göreceksiniz. 5 frank karşılığında kulelerden birine çıkıp şehri tepeden izleyebilirsiniz.

Muhtemelen tam karşınızda aşağıda fotoğrafını gördüğünüz Zürih Gezilecek Yerler listesinin bir diğer önemli parçası Fraumünster‘i göreceksiniz. Bu iki simgesel yapı ile Zürih turunuza başlayabilir. Bu güzel şehri bir kaç günde baştan aşağı fethedebilirsiniz.

Zürih Gezi Rehberi
Fraumünster, Kadınlar Manastırı anlamına gelen harika bir kilise. İçini görmelisiniz. -Zürih Gezi Rehberi-

Dünyanın en pahalı mağazalarının sıralandığı  Bahnhofstrasse Caddesi (vitrinlere bakarken aman dikkat edin) :), kuğuların dans ettiği Limmat Nehri ve Zürih Gölü, İsviçre tarihine dair her şeyi bulabileceğiniz İsviçre Ulusal Müzesi (Landesmuseum) ve Zürih’te görülmesi gereken her yeri anlattığım Zürih Gezilecek Yerler yazıma göz atmanızı öneriyorum 😉

Zürih’te Alışveriş

Zürih
Bahnhofstrasse dünyanın en pahalı caddelerinden birisi. Vitrinlere bakarken farkedilirseniz koşun! 🙂 -Zürih Gezi Rehberi-

Evet Zürih Gezi Rehberi için iddialı hatta ve hatta çok iddialı bir başlık oldu biliyorum. Zürih Gezilecek Yerler yazımda Bahnhofstrasse Caddesi‘nde bir mağaza vitrininde gördüğüm bir etiket yüzünden geceyi hastanede geçirdiğimden -şaka tabi- 🙂 bahsetmiştim. Bir ceketin 40 bin TL, pantolonun 15 bin TL’ye satıldığı bu inanılmaz caddeden koşarak uzaklaşın arkadaşlar.

“Ya buraya kadar geldik, bizim alacağımız hiç mi bir şey yok arkadaş” diye soruyorsanız eğer ki ben Zürih sokaklarında kendi kendime sordum bu soruyu. Var tabi. Olmaz mı. Çikolatanın Başkentine gelip de şöyle en azından bir poşet dolusu çikolata almadan dönmek olmaz.

Bunun için de en ideal yer. Merkez Tren Garı olan Hauptbahnhof’un tam karşısında yer alan Coop Market.

Sadece çikolata için de değil. Her şeyin ateş pahası olduğu, paranızın havaalanına iner inmez pula dönüştüğü bu güzelim memlekette bu market hayat kurtarıyor. Soğuk sandviçten İsviçre çakısına, çikolatadan peynire ne ararsanız var. Hiç düşünmeyin girin.

İsviçre’ye gelmişken bir de saat alayım diyorsanız bütçeniz de el veriyosa (ortalama 25-30 bin TL) Bahnhofstrasse‘de bir sürü saat mağazası sizi bekler. Ancak bir de Swatch mağazası var ki İsviçre’den saat aldım diye yemin etseniz başınız ağrımaz 🙂 fiyatlar gayet makul. 

Bir de  Zürih’te Zürih Gezilecek Yerler yazımda da bahsettiğim Confiserie Sprüngli isminde harika bir pastane var. Buraya da mutlaka uğrayın derim. Birbirinden nefis makaronlardan ve çikolatalardan mutlaka tadın. Bir de Zürih’e giden her Türk’ün mutlaka fotoğrafladığı yandaki mağazanın önünde bir foto çektirin. Adettir. 🙂 

Zürih İpuçları ve Öneriler

  • Burası dünyanın en pahalı şehirleri listesinin zirvesinde yer alan bir yer. Mütevazi bir bütçeyle yola çıkıyorsanız iyi bir mali plana ihtiyacınız var. 🙂
  • Yeme içme, hediyelik eşya, çikolata gibi konuların Coop Market‘ten halledebilirsiniz. Sanki reklam almışım gibi oldu ama Coop Market olmasa neredeyse aç kalıyordum. 🙂
  • Zürih‘te her şey olduğu gibi toplu taşıma da çok pahalı. Tramvayda en kısa mesafenin bile 2,5-3 frank civarı olduğunu söyleyebilirim. Ancak benden duymuş olmayın bilet kontrolü diye bir şey yok. Yürüyün yine de siz. Yürümek güzeldir. Bacaklarınız açılır. 🙂
  • Zürih‘e kışın gidecekseniz eğer birbirinden güzel kış manzaraları kadar dondurucu soğuklara da hazır olun.
Bernina Ekspress
Bernina Ekspress yolculuğumdan çektiğim bir kare. Bu rüya gibi yolculuğa mutlaka çıkmalısınız.
  • İsviçre’ye kadar gelmişken ne yapın edin İsviçre Alplerini görün. Bakın ben yemedim içmedim Bernina Ekspres turunu yaptım. Emin olun bu hayatınızda yaptığınız en güzel yolculuklardan birisi olacak

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here