Yaklaşık yarım kilometrekarelik yüz ölçümü, Papa dahil dokuz yüz kişilik nüfusu, kendine ait İsviçreli Muhafızlardan oluşan ordusu, milli marşı, bayrağı ile İtalya’nın başkenti Roma‘nın orta yerinde kurulu, 1929 yılından beri dünyanın en küçük devleti: Vatikan! 

Vatikan’a nasıl gidilir? Vatikan’da neler yapılır?  Vatikan’da gezilecek yerler nerelerdir? anlattığım ve Papa ile görüşüp birer bardak çay eşliğinde nasıl hasbihal ettiğimi anlattığım -şaka tabi ki :)- bu yazıda Vatikan’a dair herşeyi bulacaksınız. O halde karşınızda Vatikan Gezi Rehberi.

Vatikan
San Pietro Bazilikası-Gün batarken ardından san pietronun… 🙂

Vatikan Hakkında Kısa Bilgiler

 • 1929 yılında Mussolini ile Papa arasında imzalanan Laterano anlaşması ile devlet statüsü kazanmıştır ve o tarihten beri dünyanın en küçük devletidir.
 • 0,44 km karelik yüz ölçümüne sahip Vatikan ayrıca Roma‘da yer alan Santa Maria Maggiore ve San Giovanni in Laterano Bazilikaları ile Papa’nın yazlık sarayı olan Castel Gondolfo üzerinde de mülkiyet hakkına sahiptir.
 • 110 kişilik İsviçreli Muhafızlar‘dan oluşan Vatikan Ordusu 1506 yılından beri Papa’yı korumaktadır ve dünyanın en küçük ordusudur.
Vatikan
İsviçreli Muhafızlar
 • Tümü İsviçre vatandaşı olan İsviçreli Muhafızlar‘ın 19-30 yaş arası, bekar ve 174 cm’den uzun olma zorunluluğu vardır.
 • Sarı beyaz zemin üzerinde biri altın diğeri gümüş iki anahtarın yer aldığı Vatikan bayrağında altın anahtar cenneti, gümüş anahtar ise Papa’yı temsil etmektedir.
 • Mutlak monarşi ile yönetilen ülkede Papa aynı zamanda devlet başkanıdır. VatandaşlıK bizzat Papa tarafından verilir ve Papa tarafından geri alınır.
 • Vatikan’ın kendisine ait 200 gazetesi, 150 radyosu ve 49 tane televizyon kanalı bulunmaktadır.

Vatikan’a Nasıl Gidilir? 

İtalya’dan bağımsız ayrı bir devlet olmasına karşın bu ülkeye girmek için ayrıca bir vizeye veya pasaporta gerek yoktur. Hatta San Pietro Meydanı‘nın kenarındaki iki sıra beyaz traverten sütunlar olmasa Vatikan Şehir Devleti‘ne girdiğinizin farkında bile olmazsınız.

Vatikan
Vatikan Haritası

Roma hava alanından şehir merkezine nasıl gidilir Roma Gezi Rehberi yazımda anlatmıştım. Peki ama bu Vatikan nerede? Roma şehir merkezinden Vatikan’a nasıl gidilir? Vatikan Tiber Nehrinin karşı yakasında yer alıyor. Gitmek ise çok basit.

Termini tren garından kırmızı hatlı metroya binmeniz yeterli. Müze için inmeniz gereken durak Cipro, San Pietro Meydanı ve San Pietro Bazilikası için inmeniz gereken durak ise Ottoviano.

Vatikan Gezilecek Yerlere Giriş

Geldik Vatikan Müzesi, San Pietro Bazilikası, Sistine Şapeli gibi Vatikan Gezilecek Yerlere nasıl girilir konusuna. Öncelikle Vatikan’ı layıkıyla gezmek için buraya en az bir tam gününüzü ayırmanız gerektiğini söylemeliyim.

Vatikan’da bence ilk uğramanız gereken yer Vatikan Müzesi. Sistine Şapeli dahil dokuz-on bölümden oluşan bu müzede bir tam gün bile geçirilebilir.

Şimdiye kadar gördüğünüz tüm bilet, stad, konser, iftar çadırı vs. tüm kuyrukları unutun 🙂 Vatikan Müzesine girmek için öyle bir kuyruğa giriyorsunuz ki en az iki saat güneş altında önünüzde binlerce kişi sıranın size gelmesini bekliyorsunuz.

Ücretsiz girilen San Pietro Bazilikası‘nda da -Müze kadar olmasa da- hatırı sayılır bir kuyruğa girmeniz gerekiyor.

Vatikan
San Pietro Meydanı-San Pietro Bazilikası Giriş Kuyruğu

Ancak bu uzayıp giden kuyruktan kurtulmak da mümkün. Şu elimde görmüş olduğunuz… demiyeceğim tabi 🙂 Vatikan müzesi online biletinizi buraya tıklayarak alıp biletinizin çıktısıyla sıra bekleyenlerin yanından zafer kazanmış bir komutan edasıyla geçebilirsiniz.

Ancak planınızı önceden yapmanızda ve özellikle yaz aylarında biletinizi en az 10 gün öncesinden almanızda fayda var. Yoksa tüm online biletlerin satılmış olduğunu görürsünüz. “Ben değil de bi arkadaş” online bileti önceden almadığı için iki buçuk saat kuyrukta beklemek zorunda kalmış söylim 🙂

Vatikan Müzeleri ve Sistine Şapeli online bilet ücreti 21 Euro, kuyrukta bekleyerek alacağınız bilet ise 17 Euro. 

Vatikan Gezilecek Yerler

Vatikan
Sabahın köründe kalkıp 5 saat Vatikan Müzesini gezdikten sonra ben-San Pietro Bazilikası-Vatikan Gezilecek Yerler

Vatikan Gezilecek Yerler listesini hazırlamak oldukça basit ama listedeki yerleri gezmek hiç de öyle kolay değil. Hele bir de sanat aşığı iseniz Vatikan Müzeleri‘nin her bir odasında bir saat geçirebilir, Sistine Şapeli Tavanı‘ndaki her bir resme boyun fıtığı olana kadar bakabilir, dünyanın en büyük kilisesi olan San Pietro Bazilikası’nın büyüleyici süslemelerini bütün bir gün boyunca hayranlıkla izleyebilirsiniz. O halde başlayalım!

Vatikan Müzesi

Vatikan Müzeleri demek daha doğru olur aslında. Sistina Şapeli ile birlikte birbirine bağlantılı on kadar bölümden ve yedi km uzunluğundaki galerilerden oluşan Vatikan Müzeleri, Papalığın 13. yüzyıldan beri dünyanın dört bir tarafından toplamış olduğu tablolar, heykeller, haritalar, lahitler, vs. ile dolu bir müze kompleksidir.

Vatikan Müzesi Ziyaret Saatleri 

Pazartesi’den Cumartesi‘ye 9.00 – 18:00 (son giriş 16:00)
Her ayın son Pazar günü 9.00 – 14.00 (son giriş 12.30) – BEDAVA GİRİŞ! 🙂

Müzenin oldukça kapsamlı bir internet sitesi var. Güncel ziyaret saatlerini, fiyatları, sergilenen eserleri buradan takip edebilirsiniz.

Vatikan Müzesi Jan Mateiko – Sobieski’nin 2. Viyana Kuşatması’nda Osmanlı’ya karşı kazandığı zafer ve bunu Papa’ya iletmesi

Müzeye girdikten sonra eğer İngilizce biliyorsanız hemen bir 7 euro daha verip bir sesli rehber kiralamanızı öneriyorum.Çünkü tüm o eserler hakkında bilgi edinmeden müzenin tadını çıkarmanız mümkün değil.

Pinacoteca 

Toplam 15 odadan oluşan Pinacoteca‘da (resim galerisi) toplam dokuz ayrı yüzyıldan eserler bulunuyor.

Vatikan
Pinacoteca, Resim Galerisi

Raffaello‘nun “Tecelli”, Leonardo Da Vinci‘nin “Aziz Hieronymus”, Caravaggio‘nun “Çarmıhtan İndiriliş”, Bellini‘nin “Pieta” isimli tabloları bu eserlerden en önemlileri diyebilirim.

Museo Pio-Cristiano ve Gregoriano Profano

6. yüzyıldan beri özellikle Avrupa’da yapılan arkeolojik kazılarda bulunan lahitler, mozaikler ve heykellerin sergilendiği müzede görmeniz gereken en ünlü eser bence erken hristiyan dönemine ait olan “The Good Shepherd (İyi Çoban) Heykeli”

Vatikan
The Good Shepherd-Pio Cristiano
Museo Etrusco ve Gregorio Egizio Müzesi

Vatikan gezisine mücevherler ve mısır sanat eserlerinin sergilendiği bölüm ile devam ediyoruz. Museo Etrusco‘da Roma’nın 43. km kuzeybatısındaki Cerveteri’de bulunan M.Ö. 7. yüzyıla ait mezarlardan çıkarılan buluntular sergilenir.

Vatikan
Gregorio Egizio’daki mumyalardan bir tanesi

Dokuz odadan oluşan Gregerio Egizio Müzesi‘nde ise Mısır sanatına ait eserler ile mısır mumyaları sergilenir. Tutankamun’un lahiti ve Amenirdis’in mumyası görmeniz gerekenler arasında.

Stanzi di Raffaello (Raffaelo Odaları)

Raffaelo henüz 26 yaşındayken Papa 2. Julius tarafından Vatikan’da ki bazı bölümleri dekore etmesi için davet edildiğinde sonucun bu kadar iyi olacağını herhalde kimse tahmin etmemiştir.

Dört odadan oluşan Stanzi di Raffaello‘nun en çok ziyaret edilen odası olan Stranza Della Segnatura‘da ünlü “Atina Okulu” ve “Kutsal Ayin Üzerine Tartışma” adlı freskleri göreceksiniz.

Vatikan
Vatikan Gezisinde göreceğiniz en ünlü fresklerden birisi-Atina Okulu

Raffaello “Atina Okulu” çalışmasında okulun merkezinde yer alan kırmızı giysili Platon‘da Leonardo Da Vinci‘nin, merdivenlerin başında elini masaya dayamış düşünen adam figürü olan Herakleitos‘ta da Michelangelo‘nun fiziksel özelliklerini kullanmıştır. Kendisini de sağ alt köşede freskteki seyirciye doğru bakan tek figür olan Apelles figürü‘nde resmetmiştir. (En köşede ayakta sütunun arkasında kafası gözüküyor iyi bakın 🙂 )

Sistina Şapeli (Cappella Sistina)

Vatikan
Sistine Şapeli

Vatikan Gezisinin en özel mekanlarından birisi olan Sistine Şapeli, Michelangelo’nun Rönesans sanatını zirveye ulaştırdığı, günümüzde her yıl 5 milyondan fazla turisti ağırlayan ayrıca papalık seçiminin de yapıldığı çok özel bir mekandır.

Müzede gördüğünüz tüm o eserlerden sonra afallamış vaziyette Sistine Şapeli’ne girdiğinizde Katolik Kilisesi’nin ihtişamının en güzel sanatsal yansımasını karşısında ufak bir şok geçiriyorsunuz.

Michelangelo’nun Sistine Şapeli tavanına yaptığı tüm o freskler arasında en ünlüsü olan “Adem’in Yaratılışı”nı ve şapel altarına yaptığı “Son Yargı”yı uzun uzun izlemenizi tavsiye ediyorum.

Gitmeden önce Sistine Şapeli yazımı buradan okursanız o birbirinden etkileyici freskleri izlerken “Aziz Bartelomeo’nun yüzülmüş derisine çizilmiş adam kim?  İsa’ya parmaklarını değdirmek isteyen bu ihtiyar ne yapmak istiyor?”  🙂 gibi soruların yanıtlarını öğrenmiş olursunuz.

Müze turu Sistine Şapeli ile noktalanıyor. Yönlendirme tabelalarını takip ederek müzeden çıkmadan önce müzenin oval merdivenlerini de fotoğraflamayı unutmayın. Ben yaptım buyrun 🙂

Vatikan
Vatikan Müzesi Oval Merdivenleri

San Pietro Meydanı (Aziz Petrus Meydanı) 

Vatikan
San Pietro Meydanı

San Pietro Meydanı Gian Lorenzo Bernini tarafından Papa VIII. Alexander’ın isteğiyle yapılmıştır. Bernini tepelerinde azizlere ait 140 adet heykel bulunan 284 tane sütunu 1656-1667 yılları arasında 11 yılda tamamlamıştır.

Elips şeklindeki San Pietro Meydanı‘nın ortasında yer alan M.S. 37 yılında Caligula tarafından Mısır’dan getirilen ve 1586 yılında meydanın orta yerine dikilen dikilitaş bulunur.

Kimdir bu San Pietro (Aziz Petrus)? 

Aziz Petrus Meydanı, Aziz Petrus Bazilikası derken.. Peki kim bu Aziz Petrus ve Katolikler için neden bu kadar önemli? Buyrun efenim…

Aziz Petrus İsa’nın 12 havarisinden biridir. Filistin’de doğan ve asıl adı Simon olan Aziz Petrus fakir bir balıkçı idi. Hz. İsa’ya ilk inananlardan olan Simon’a İsa “Kaya” anlamına gelen “Petrus” ismini vermiş ve “Sen Petrussun ve kilisemi bu kaya üzerine kuracağım” demiştir. İ.S. 67 yılında Roma’da çarmıha gerilerek öldürüldüğüne inanılan Petrus Katolik inancına göre İsa’nın varisi ve ilk papadır.

San Pietro Bazilikası ( Aziz Petrus Bazilikası) 

“Sanki Sonsuzluğa girer gibi” demiştir Goethe San Pietro Bazilikası‘nı tanımlarken. Vatikan Gezilecek Yerler deyince akla ilk gelen yer olan San Pietro Bazilikası gerçekten Goethe’nin tanımladığı kadar büyük. İçeride neler olduğuna geçmeden tam da ayine denk gelen kısa videomu izleyebilirsiniz.

Aziz Petrus‘un mezarının bulunduğu yere ilk Hristiyan İmparator Constantinus‘un emriyle M.S. 349 yılında bir bazilika inşa edilir. 15. yüzyıla gelindiğinde aradan geçen bin yıldan fazla zamana dayanamayan ve yıkılmaya yüz tutan bazilikanın yerine 1506 yılında Aziz Petrus Bazilikası‘nın inşaatına başlanır.

Vatikan
San Pietro Bazilikası

Yapımında ve süslemelerinde Michelangelo, Raffaello, Bernini gibi usta Rönesans sanatçılarının çalıştığı Aziz Petrus Bazilikasının yapımı tam 106 yıl sürer ve 1612 yılında tamamlanır.

San Pietro Bazilikası’nı görmek için ücret ödemiyorsunuz. Ancak sesli rehber almak, Bazilika’nın kubbesine çıkmak ya da içerdeki küçük müzeye girmek istiyorsanız ücret ödemeniz gerekiyor.

Roma gezilecek yerler deyince Vatikan, Vatikan gezilecek yerler deyince de dünyanın en büyük kilisesi olan ve 60.000 kişiyi içine alabilen San Pietro Bazilikası akla geliyor hemen. Peki böyle ihtişamlı olan bu yapının içinde görülmesi gereken neler var? Bakalım 🙂

Pieta

Latince “Merhamet” anlamına gelen Pieta‘yı Michelangelo henüz 25 yaşındayken 1499 yılında yapmıştır. İsa’nın çarmıhtan indirildikten sonra Meryem’in kucağındaki hüzünlü halini betimlemektedir.

Vatikan
Pieta-Michelangelo-San Pietro Bazilikası

Michelangelo “Pieta”sını halkın başka bir sanatçıya atfettiğini duyunca başka hiçbir eserinde yapmadığını yapmış ve Meryem’in göğsünden geçen kurdelenin üzerine imzasını atmış.

Heykel 1972 yılında “Gerçek İsa benim, işte ölmedim!” diyen bir fanatiğin saldırısına uğradığı için o tarihten beri San Pietro Bazilikası girişinde sağ tarafta camekanın ardında sergileniyor.

Dünyanın dört bir yanından Katolikler Vatikan’a hac ziyareti için de geldikleri için San Pietro Bazilikası her mevsim oldukça kalabalık. Öyle ki Michelangelo’nun Pieta’sına daha yakından bakmak için yarım saat kalabalıkta kendime yer açmak için uğraştım. 🙂

Meryem’in yüzündeki ifade, elbisesinin kıvrımları, İsa’nın cansız bedeni, boşlukta sallanan kolu ile sanki bir an için gerçekmiş gibi olan bu heykeli arkamdaki turistler homurdanmaya başlayana kadar en iyi yerden uzun uzun seyrediyorum.

Aziz Petrus Heykeli

Katolik hacılar için San Pietro Bazilikası içindeki bir diğer kutsal heykel de Arnolfo di Cambio’nun 1300 yılında yapmış olduğu bronz Aziz Petrus heykelidir.

Aziz Petrus Heykeli San Pietro

İnsanlar Aziz Petrus’un önünde dua etmek ve ayağını öpmek için bekledikleri için burada da uzun bir kuyruk vardı.

Kubbe
Vatikan
San Pietro Bazilikası Kubbesi 138 metre yüksekliğindedir

Kubbe Michelangelo tarafından tasarlanmış ve büyük bir kısmı kendisi tarafından yapılmıştır. Ancak Michelangelo’nun 1564 yılında vefat etmesiyle geri kalan kısmı öğrencisi Giacomo della Porta tarafından tamamlanmıştır.

San Pietro Bazilikası’nda yapmanız gerekenlerden birisi de kubbeye çıkmak. Ben malesef kapanış saatini kaçırdığım için çıkamadım 🙁 Kubbeye çıkmak ve oradan San Pietro Meydanı ve Roma manzarasını seyretmek için 491 adet merdiveni çıkmak zorundasınız. Birkaç euro verip asansöre binerek 171 merdiveni atlayabilirsiniz.

Baldaken
Vatikan
Baldaken-San Pietro Bazilikası

San Pietro Bazilikası‘nda kubbenin tam altına denk gelen noktada yer alan bazilikanın sunağı olan Bernini’in görkemli baldakeni otuz metreye varan boyuyla kilisenin görkemine ayak uydurmuş adeta. Zaten Bernini, Michelangelo ve Raffaello Vatikan’da ya da Roma’da ellerinin değdiği her eseri bir başyapıta çevirmişler.

Mezarlar

San Pietro Bazilikası‘nın içinde aralarında kiliseye adını veren Aziz Petrus’un  da bulunduğu yüzden fazla mezar da bulunuyor. Altarın hemen altında bulunan Aziz Petrus’un mezarını tabi ki öyle kafanıza göre ziyaret edemiyorsunuz. Hatta ziyaretçilerin altara yaklaşmasına dahi izin verilmiyor.

Vatikan
San Pietro Bazilikası aynı zamanda neredeyse bir mezarlık. İşte o mezarlardan bir tanesi.

Ayrıca San Pietro Bazilikası’nın altında Le Grotte Vaticane denilen ve bir çok papanın da gömülü olduğu başka bir mezarlık da bulunuyormuş ancak tabi ki biz turistlerin ziyaretine izin verilmiyor 🙂

Vatikan ipuçları ve Öneriler

 • Roma gezilecek yerler listesi bir hayli kabarık evet ama Roma’da kaç gün kalırsanız kalın mutlaka bir günü Vatikan‘da geçirin.
 • Müze girişinde en az iki saat sıra beklemek istemiyorsanız mutlaka ve mutlaka online bilet alın. Biletinizi de en az on gün önceden alın.
 • Müzeyi gezerken bir sesli rehber kiralayın çünkü göreceğiniz her şeyin kaçırmak istemeyeceğiniz bir öyküsü var.
 • Vatikan‘ın kendine ait posta servisinden Avrupa’nın her yerine 1 euro ödeyerek kartpostal gönderme imkanınız var. Güzel bir hatıra olacağından eminim. Ben annemlere yolladım 3 haftada gitti. Yalnız pulda Papa’nın resmi oluyor genelde 😉

Vatikan

 • Her ayın son pazar günü Vatikan Müzesi‘nin ücretsiz. Roma Geziniz veya Vatikan geziniz ay sonuna denk geliyorsa Pazar günü 17 euroluk giriş ücreti ödemeden müzeyi gezebilirsiniz.
 • Müze için online bilet alamadıysanız ve mevsimlerden de yaz ise napın edin bir şapka bulun ve yanınızda da su bulunsun 🙂
 • Vatikan’da gezerken her daim saygılı olmaya gayret gösterin. Şortla ya da kolsuz t-shirtle girilmediği ve girişte sıkı bir güvenlikten geçtiğinizi de unutmayın.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here