Polonya’nın başkenti Varşova aslında çok da ziyaret etmek istediğim bir yer değildi. Polonya’nın bence en güzel şehri olan Krakow ve Avrupa’da mutlaka görmek istediğim yerlerden birisi olan Auschwitz Kampı sebebiyle Polonya’ya uçtum. İstanbul’dan Polonya’ya tek direk uçuşun İstanbul-Varşova seferi olması sebebiyle bir sonbahar günü bu şehre indim. Varşova gezilecek yerler listesi de bu sebeple oluştu diyebilirim.

varşova gezilecek yerler
Lazienki Palace Varşova’nın en güzel yerlerinden birisi burası

Eee gelmişken paldır küldür trene atlayıp Krakow‘a gidecek halim de yoktu. Zaten müthiş bir tesadüf eseri aynı gün aynı uçakta çok sevdiğim Başak ve Yekta Üstat çiftiyle karşılaşınca Varşova Gezisi beklediğimden de güzel geçti.


Varşova Gezilecek Yerler

Varşova Gezilecek Yerler listesi konusunda çok bir beklentim yoktu. Zaten Varşova’ya da geçerken şöyle bir uğrama niyetiyle gelmiştim. Başak ve Yekta Üstat olmasa bu şehirde sanırım sıkılırdım da. Onlar sayesinde ise çok keyifli bir gezi oldu.

varşova gezilecek yerler
Lazienki Parkı’nda iki saat geçirdikten sonra dünya daha güzel bir yermiş gibi gelmeye başlıyor

Varşova için söyleyebileceğim iki kelime ise şu: Eh işte! 🙂 Neyse sizin de bir şekilde yolunuzun düştüğünü varsayıyorum ve lafı daha fazla uzatmadan Varşova Gezilecek Yerler listeme başlıyorum. Çok fazla yer anlatmayacağım. İki günden fazla kalmayın burda zaten. Krakow‘a gidin. 🙂

1-Varşowa Old Town (Eski Şehir Merkezi)

varşova gezilecek yerler
Karşınızda Polonya’Nın merkezi Varşova Old Town Square – Varşova Gezilecek Yerler

Evet Polonya’nın sıfır noktası Varşova Gezilecek Yerler listemizin ise başlangıç noktası olan Old Town Square namı diğer eski şehir merkezindeyiz. Şehrin başlıca buluşma noktası, sokak sanatçılarının, eğlencelerin, gösterilerin ya da laf olsun diye toplanmaların merkezi burası.

varşova gezilecek yerler
Taras bişi bişi denen yerden meydanı seyretmeye devam. – Varşova Gezilecek Yerler

Meydanı yüksekten gören Taras Widokovny diye bir yer var. İsmi tam bu mu hatırlayamadım ama öyle olması gerek. Bir kaç euro vererek biraz da merdiven çıkarak eski şehir merkezine tepeden bakabilirsiniz. İzlemek keyifli. Öneriyorum.

2-Old Town Market Place (Pazar Meydanı)

İşte şehrin en keyifli noktası. Oturun burda etrafı seyredin. Gezmek bu yüzden güzel.

Evet Başak Üstat ve sevgili eşi Varşova Eski Şehir Merkezi Pazar Meydanı‘nda bir bankta oturadursunlar ben de etrafı biraz fotoğraflayım. Bu banklardan birine oturun siz de seyredin etrafı. Naziler Polonya’yı işgal edince adeta yerle bir etmişler bu şehri.

Auschwitz Kampı
Luftwaffe bombaları sonrası Varşova Old Town

Bakın yaklaşık 80 yıl arayla çekilmiş iki fotoğrafa. Kötülük baki diil bu güzel dünyada!

varşova gezilecek yerler
Savaş sonrası aslına uygun bir şekilde yeniden inşa edilmiş Old Town Square

Polonyalılar savaş sonrası aslına uygun bir şekilde Pazar Meydanı’nı ve etrafını aynen inşa etmişler. Restoranlar, kafeler, güvercinler, gitar çalan gençler, sakallı dayılar, öpüşen çiftler falan derken tam bir meydan burası.

varşova gezilecek yerler
Deniz kızının da bi hikayesi vardı ama unuttum 🙂

Heykelsiz meydan olur mu. Tabi ki olmaz. Varşova Gezilecek Yerler listemizin iki numarası olan Pazar Meydanı’nın en güzel ayrıntısı ise bu küçük deniz kızı heykeli. Hikayesi de vardı da unuttum. Deniz olmayan yerde deniz kızı ne arasın demeyin. Vistul Nehri diye bişey var.


3-Barbakan

varşova gezilecek yerler
Şehri düşmanlardan korumak için. Hain düşmanlar hadi gidin…

Varşova Market Place Meydanı’ndan Eski Şehir Merkezi’ne dönmeyip yolunuza devam ederseniz karşınıza Barbakan çıkıyor. 1500lü yıllarda yapmışlar Barbakan surlarını. Şehri korusun falan diyedir heralde. Oralara gitmişken görün burayı da.

varşova gezilecek yerler
128 saat gezip küçük bir rozet ile çıkacağınız bir dükkan

Bi de Barbakan’a gelmeden bi antikacı var. Müthiş şeyler var içerde mutlaka göz atın derim. Üstatlar ile en az bi yarım saat dükkanda gezdik ama hiçbir şey almadan çıktık. 🙂 Antika sevenler için tam bir cennet diyebilirim bu dükkan için.


4- Krakowskie Przedmieście Caddesi

varşova gezilecek yerler
Krakowski Preslmskldnflaksdngja Caddesi

Lehçenin çok ciddi bir harf devrimine ihtiyacı var arkadaş. Kullanmadığınız harfleri atın kardeşim bu nedir ya. Cadde, sokak, dükkan, şehir… ne olursa olsun önüne gelen sessiz harf koymuş. 🙂

Varşova Gezilecek Yerler listemizde sırada eski şehir merkezine giden uzuuuun mu uzun cadde var. Zaten şehir merkezine yürüyerek gitmişseniz burdan geçmişsinizdir ama ben yine de yazmak istedim burayı. Çünkü Warşova’nın en güzel caddesi.


5-Pidolski Meydanı – Meçhul Asker Anıtı

VARŞOVA GEZİLECEK YERLER
Meçhul Asker Anıtı Polonya’nın en kutsal yerlerinden birisi

Krakowskie Przedmieście caddesi bitince sağa dönün orda bir yerde kocaman bir meydan göreceksiniz. İşte orası Pidolski Meydanı. Meydanın ortasında da böyle küçük türbe (!) gibi mi diyim, mozale gibi mi diyim bi yapı var. İşte orası Meçhul Asker Anıtı.

Burası Polonya için hayatını kaybeden tüm insanlar anısına inşa edilmiş kutsal ve önemli bir anıt. İki askerin 24 saat nöbet tuttuğu bu anıt görülmeye değer.


6- Kültür ve Bilim Sarayı

varşova gezilecek yerler
Yani gerek var mıydı bilemiyorum…

Varşova Gezilecek Yerler listesinde sıramızda Polonya’nın en yüksek binası var. Bilim ve Kültür Sarayı olarak faaliyet gösteren bu bina 1952 – 1955 yılları arasında Sovyetler Birliği tarafından yapılmış.

Bu binada 3000’den fazla oda olduğu söyleniyor. Binada müze, akademik bişeyler, spor merkezleri, kütüphane falan fikan aklınıza ne gelirse var. Estetik açıdan pek iyi görünmese de kullanışlı bir binaya benziyor. Yine de buna harcanacak paraya o yıllarda daha iyi şeyler yapılabilirdi sanki.


7-Varşova Ulusal Müzesi

varşova gezilecek yerler
Evet tablo bu kadar büyük – Varşova Gezilecek Yerler

Müze gezmeyi seviyorum. Hele sanat ve arkeoloji müzelerine bayılıyorum. Polonya Ulusal Müzesi ya da Varşova Ulusal Müzesi Varşova Gezilecek Yerler listenizde bence mutlaka olmalı. Buraya en az 2 saat ayırın.

varşova gezilecek yerler
Jan Matejko’nun Grunwald Savaşı tablosu – Varşova Gezilecek Yerler

Rembrandt ve Jan Matejko yoğunluklu tablolar sizi büyüleyecek. Gezmeye doyamadım desem yanlış olmaz. Başak Üstat telefon açmasaydı heralde bi iki saat daha kalabilirdim burada. Giriş 20 PLN. Müzenin bir de resmi sitesi mevcut. Gitmeden önce şurayı tıklayarak bir göz atın isterseniz.


8-Chopin Müzesi

varşova gezilecek yerler
Chopin Polonya’nın ulusal kahramanı, şehirde O’na dair bir çok şey var.

Frédéric François Chopin! Polonya’nın ulusal kahramanı desek yanlış olmaz. Ben de bir Chopin hayranıyım. Çağları aşan hüzünlü ezgileri ile insanı adeta büyülüyor. Okolnik Caddesi üzerinde bulunan müze Chopin’in hayatına dair anekdotların yer aldığı 11 bölümden oluşuyor.

Chopin‘den bahsedip de onun o ünlü 20 numaralı Nocturne‘sini dinlememek olmaz. Böyle deyince hatırlamadınız biliyorum ama açın bakın mutlaka duydunuz bu güzel ezgiyi.


9-Lazienki Parkı

varşova gezilecek yerler
Lazienki Park çok romantik bir yer, çok da güzel… – Varşova Gezilecek Yerler

Evet gelelim Varşova Gezilecek Yerler listemizin en romantik köşesine. Lazienki Park hele bu şehre bizim gibi sonbaharda gelmişseniz harika manzarlar eşliğinde uzun ve güzel yürüyüşler yapabileceğiniz eşsiz bir yer.

varşova gezilecek yerler
Sonbahar fotoları sevenler makineyi hazırlayın

Biz Lazienki Park yürüyüşümüzde bol bol fotoğraf çektik. Sonbaharın ne kadar güzelliği varsa ordaydı. Güzel bir güneş vardı sırtımızı ısıtan. Varşova Gezisi süremiz biraz daha fazla olsaydı bir de gün batımında gelecektik ama fırsat olmadı.


10-Varşova Gezilecek Yerler Devamı

varşova gezilecek yerler
Bİr de gece çekelim Varşova Pazar Meydanı’nı – Varşova Gezilecek Yerler

Ya daha bir sürü yer var. Ne bilim Sakson Bahçesi, Arkadia Alışveriş Merkezi, Polin Müzesi, Wilanow Sarayı… Vaktiniz varsa gidin. Yoksa oturun şurda etrafın tadını çıkarın. Dünya güzel aslında. Chopin ne güzel söylemiş: Dım dım dım dım dımmmmm. Dım dımımımımımmımıııı dım…. Dİnlerken bu dünyada kötülük yok zannediyor insan.

varşova gezilecek yerler
Başak ve Yekta Üstatlar ile arika bir gezi oldu – Saygılar efenim!

Satırlarıma burada son verirken bu güzel çifte güzel sohbetleri, gülümseyişleri, çektikleri fotoğraflar, götürdükleri yerler ve ısmarladıkları yemekler için bir kez daha teşekkür ediyorum 🙂 🙂 Başka güzel yerlerde, başka güzelliklerde görüşmek üzere!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here