UNESCO’nun 1972 yılındaki genel konferansında 175 ülke Dünya Doğal ve Kültürel Mirası Koruma Antlaşması’nı imzalayarak her ülkede bulunan ve bütün insanlığın ortak mirası olarak kabul edilen varlıkları korumak ve bozulmaya yüz tutmuş eserleri yaşatmak amacıyla 38 maddelik bir anlaşma imzalarlar. Anlaşmayı imzalayan ülkeler 21 ülkenin yer aldığı Dünya Mirası Listesi oluştururlar.

Ülkemizden Cumalıkızık, Efes Antik Kenti, Ani Harabeleri gibi eserlerin de bulunduğu liste her yıl toplanan komite tarafından güncellenir. Ülkemizdeki diğer eserlerin neler olduğunu görmek isterseniz Ülkemizdeki “UNESCO Dünya Kültür Mirası” listesinde yer alan 17 eser başlıklı yazıma göz atabilirsiniz. İşte UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde en fazla eseri bulunan 10 ülke…

Kenya’dan Kanada’ya, Fas’tan Norveç’e hangi ülkeden hangi eser bu listede hepsine bakmak istiyorsanız da tüm listeye buradan bakabilirsiniz.


10- ABD

UNESCO

Amerika Birleşik Devletleri 23 eserle UNESCO Listesine 10. sıradan giriyor. Çoğunluğunu korumaya alınana doğal ekosistemlerin oluşturduğu bu eserlerin bazıları ise Büyük Kanyon, Yosemite Ulusal Parkı, Özgürlük Heykeli


9- Rusya

UNESCO Dünya Mirası Listesi

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde en çok eseri bulunan 9. ülke olan Rusya’nın ise bu listede 28 değeri bulunuyor. Resimde gördüğünüz Kızıl Meydan’ın yanı sıra Baykal Gölü, Altay Dağları, Saint Petersburg şehri listede yer alan diğer eserler arasında.


8- Birleşik Krallık

UNESCO Dünya Mirası Listesi

Birleşik Krallık ve Kuzey İrlanda toplam 31 eseriyle UNESCO listesinin 8. sırasında yer alıyor. Sırrı çözülemeyen Stonehenge, dünyanın en ilginç yerleri arasında olan Devler Kaldırımı, İskoçya’nın tarihi başkenti Edinburg onlardan sadece üçü.


7- Meksika

UNESCO Dünya Mirası ListesiUNESCO Listesinde sıradaki ülkemiz Aztek ve Maya yurdu Meksika. Hal böyle olunca Meksika doğal olarak bünyesinde bir çok tarihi eser ve antik şehri barındırıyor. Böyle olunca 34 eseriyle bu listeye girmesi kaçınılmaz olmuş. Mexico City, Morelia, Puebla, Guanajuato, Xochimilco, Teotihuacan şehirleri onlardan bazıları.


6- Hindistan

UNESCO Dünya Mirası Listesi

Agra Kalesi ve Tac Mahal‘ın yanı sıra tapınakları ve milli parklarının bulunduğu 36 eseriyle bu dünyanın en büyük ve en egzotik ülkelerinden birisi olan Hindistan UNESCO listesinde 6. sırada. Ellora Mağarası, Güneş Tapınağı, Humayun’un Türbesi diğer eserler arasında…


5- Almanya

UNESCO Dünya Mirası Listesi

42 eseri ile Almanya UNESCO listesine 5. sıradan giriyor. Aachen Katedrali gibi Kuzey Avrupa’nın en eski katedralinin yanı sıra Berlin ve Postdam’daki bahçe ve saraylar, Bamberg ve Lübeck şehirleri listedeki eserlerden bazıları. Berlin Gezi Rehberi ve Berlin Gezilecek Yerler yazımı okuyabilirsiniz.


4- Fransa

UNESCO Dünya Mirası Listesi

Resimde gördüğünüz Versay Sarayı‘nın yanısıra toplam 43 eseriyle Fransa UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde en çok değeri bulunan ülkelerden bir tanesi. Chartes ve Amiens Katedralleri, Lyon ve Le Havre şehirleri ise listede yer alan diğer eserlerden bazıları.


3- İspanya

UNESCO Dünya Mirası Listesi

Geldik listenin ilk üç sırasına. İspanya toplam 46 eseriyle UNESCO listesinin üçüncü sırasında yer alıyor. Resimde gördüğünüz El Hamra sarayı ise tabiki o listenin tepesindeki eser. Burgos Katedrali, tarihi Salamanca, Cordoba ve Toledo şehirleri listedeki diğer dünya miraslarından.


2- Çin

UNESCO Dünya Mirası Listesi

Dünyanın en eski uygarlıklarından biri olan Çin, 8.850 km uzunluğundaki Çin Seddi‘nin yanısıra, İlk Çin İmparatoru Çin Şi Huang’ın mozolesi ve toprak askerleri, Wutai Dağı, Büyük Kanal ve Lushan Ulusal Parkı’nın da aralarında bulunduğu 52 eseriyle UNESCO listesinin ikinci sırasında.


1- İtalya

UNESCO Dünya Mirası Listesi

Roma İmparatorluğu’nun mirasçısı olan İtalya‘nın 53 eseri ile UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinin en tepesinde yer alması sanırım kimseyi şaşırtmamıştır. Fotoğrafta gördüğünüz Pisa Kulesi başta olmak üzere, Venedik, Verona ve Siena gibi tarihi şehirleri ile birlikte İtalya dünyada en fazla turist ağırlayan ülkelerin de başında geliyor. Roma Gezi Rehberi ve Roma Gezilecek Yerler yazılarımı okuyabilirsiniz.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here