Güzel memleketimin yemyeşil ormanları, sarı bozkırları, başı dumanlı, zirvesi karlı dağları, umutsuzluğu asla kabul etmeyen güler yüzlü insanları var. Türküleri, şiirleri, ninnileri, manileri var. İşte onlardan bir çoğuna konu olmuş Türkiye’nin en yüksek dağları listesi ile karşınızdayız. 😉

Türkiye'nin en yüksek dağları

” Başı pare pare dumanlı dağlar
Duman eğlenir mi kar olmayınca…”

Dünyanın en yüksek dağları yazımızda 8000ler diye anılan zirvesi 8.000 metreyi aşan 14 tane dağı nerde olduğu, kaç kişi tırmandığı ve zirvesine tırmanmaya çalışan kişileri öldürme oranlarıyla birlikte uzun uzun anlatmıştık. Şimdi sıra geldi memleketimin dağlarına. İşte karşınızda Türkiye’nin en yüksek dağları!

Türkiye’nin en yüksek dağları

Ortalama yüksekliği olan 1132 metre ile dağlık denilebilecek bir ülke olan Türkiye’nin yükseltisi batıdan doğuya gidildikçe artar. Ülkemizde 3500 metreyi aşan ve çoğu volkanik olan tam 10 tane dağ bulunuyor.

Türkiye'nin en yüksek dağları

10-Munzur Dağı

Yükseklik: 3,549 mt
Konum: Erzincan -Tunceli

Türkiye'nin en yüksek dağları
Munzur Dağı’nın dillere destan güzelliği sizi böyle selamlıyor

Şu güzelliğe bakar mısınız? Bir çok endemik bitki türüne ev sahipliği yapan Munzur Vadisi’nden Munzur Dağları zirvelerinden birisi ne kadar da güzel görünüyor.Mercan Dağları olarak da bilinen Tunceli ile Erzincan arasında uzanan bu güzel dağ Türkiye’nin en yüksek dağları listesine 10. sıradan giriyor.


9-Artos Dağı

Yükseklik: 3,550 mt
Konum: Van

Türkiye'nin en yüksek dağları
Ah Tamara! Artos’a bakarak böyle bağırmış olsa gerek aşık çoban

Van Gölü‘nde yer alan Akdamar Adası‘na giderseniz eğer gölün öte yakasında bu yakışıklının tüm ihtişamıyla sizi selamladığını göreceksiniz. Van’ın Gevaş ilçesinde bulunan ve diğer adı Çadır Dağı olan Artos, 3.550 metre yüksekliği ile Türkiye’nin en yüksek dağları listemizde 9. sırada!


8-Demirkazık Dağı

Yükseklik: 3,756 mt
Konum: Niğde

Türkiye'nin en yüksek dağları
Aladağlar’ın engin zirvelerinden birisi olan Demirkazık Dağı

Aladağlar‘ın en yüksek zirvelerinden birisi olan Demirkazık Dağı Niğde’de bulunuyor. Fotoğraftan da görüleceği üzere oldukça sarp kayalıklardan oluşan Demirkazık Dağı‘nın zirvesine çıkmak pek de kolay değil.


7-Kızılkaya Dağı

Yükseklik: 3,767 mt
Konum: Niğde

Türkiye'nin en yüksek dağları
Aladağlar’ın sarp kayalı efendisi Kızılkaya Dağı

Toroslar’ın en yüksek zirvesi Türkiye’nin en yüksek dağları listesinin 7. sırasında yer alan Aladağlar’ın hırçın delikanlısı Kızılkaya Dağı’ndayız. Çoğu kaynaklarda Toroslar’ın zirvesi olarak Demirkazık Dağı geçse de yapılan hassas ölçümler ile Kızılkaya Dağı‘nın Demirkazık’tan 11 metre daha yüksek olduğu anlaşılmıştır.


6-Küçükağrı Dağı

Yükseklik: 3,896 mt
Konum: Ağrı

Türkiye'nin en yüksek dağları
Karşınızda doğu eteklerinden İran sınırı geçen Küçük Ağrı Dağı

Ağrı Dağı’nın küçük kardeşi Küçük Ağrı Dağı Türkiye’nin en yüksek dağları listemize 6. sıradan giriyor. Öyle küçük dediğimize falan bakmayın Küçük Ağrı Dağı 3.896 metre yüksekliğinde. Kıta Avrupası‘nın en yüksek dağı olan Mont Blanc’ın 4.810 metre olduğunu düşünürsek Küçük Ağrı’nın hiç de küçük olmadığını görürsünüz. E ne yapalım yanında abisi varken herkes küçüktür.


5-Erciyes Dağı

Yükseklik: 3,916 mt
Konum: Kayseri

Türkiye'nin en yüksek dağları
Zirvesine çıkarsanız eğer bir güneye bir de kuzeye bakın denizleri görebilmek için

Anadolu’daki bir çok volkanik dağdan biri olan Erciyes Kayseri’de İç Anadolu’nun uçsuz bucaksız gibi görünen bozkırlarında birden bire karşımızda duvar gibi yükselen bir dağ. Efsaneye göre zirvesinden hem Karadeniz‘i hem de Akdeniz‘i görebilirsiniz. Dünya yuvarlak değil de tepsi gibi olsaydı bu belki mümkün olabilirdi. Yine de zirvesine çıkarsanız bi bakın derim. 😉


4-Kaçkar Dağı

Yükseklik: 3,932 mt
Konum: Rize

Türkiye'nin en yüksek dağları
NAsıl anlatabilirim ki senin güzelliğini Kaçkarlar! İyiki bizimsin.

Dünyanın En Yüksek Dağları yazımda bu güzel dağların karşısında nasıl hissettiğinizi anlatmaya çalışmıştım. Nepal Trekking Turu yazımda ise kendimi daha yükseğe çıkmayı hayal ederken bulduğuma nasıl şaşırdığımı söylemiştim. Kaçkar Dağı‘nın büyüleyici güzellikleri, Karadeniz yaylalarının cennet gibi doğası karşısında ise inanın ne hissedeceğimi bile bilemedim. Ruhunuzu bi esenlik dolduruyor sadece. Keyfini çıkarın!


3-Süphan Dağı

Yükseklik: 4,049 mt
Konum: Bitlis

Türkiye'nin en yüksek dağları
Eski bir volkan olan Süphan Dağı’nın zirvesinde bir de krater bulunmaktadır

Türkiye’nin en yüksek dağları listemizde artık ilk üçteyiz. Sırada 4.000 metre sınırını aşan ilk dağ olan Süphan var. Sönmüş bir volkanik dağ olan Süphan Dağı‘nın zirvesine çıkarsanız eğer en son püskürtmesini tarih öncesi dönemde yapmış olan lav püskürtme tümseğini de görürsünüz.


2-Cilo Dağı

Yükseklik: 4,170 mt
Konum: Hakkari

Türkiye'nin en yüksek dağları
Cilo Dağı’nın Reşko Tepesi ülkemizin en yüksek ikinci doruğudur

Türkiye’nin en yüksek dağları listesinde ikinci sırada Hakkari’de yer alan Cilo Dağı var. 4.170 metre yüksekliğindeki Reşko Tepesi‘ne çıkabilirseniz eğer dört mevsim erimeyen buzulları ve sarp kayalıkları görürsünüz.


1-Ağrı Dağı

Yükseklik: 5,137 mt
Konum: Ağrı

Türkiye'nin en yüksek dağları
Türkiye’nin en yüksek dağları

İşte karşınızda Türkiye’nin en yüksek dağı! Kardeşi Küçük Ağrı Dağı ile karşımızda bütün ihtişamıyla duran bu güzel dağ kendisine kutsal kitaplarda, mitlerde, efsanelerde, hikayelerde yer bulmuştur.

Tepesinde yaklaşık 4800 metre yükseklikten sonra başlayan ve hiç erimeyen 10 km2lik bir buz takkesi bulunduran Ağrı Dağı‘nın Atatürk Zirvesi diye anılan doruğu 5.137 metredir. Nuh’un Gemisi’nin izinde bir zirve tırmanışı gerçekleştirmek isteyenler için Ağrı Dağı hep orada olacak. Tüm ihtişamıyla!


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here