Bir şarkı dinlemek gibidir biraz da film izlemek, bir şiir okumak gibidir, sırtınızı ısıtan bahar güneşi altında yeni başak veren buğdaylar arasında dolaşmak gibidir. İçinizde bir yere dokunan, tuğla tuğla örüldüğünüz, sizi siz yapan duvarlarda açılan bir çatlaktır. Bam telinize dokunduysa bir mısra, en iyi şiirdir o, bir nota dokunduysa en iyi şarkıdır, bir sahne dokunduysa en iyi film o filmdir.. Türk sinemasının en iyi filmleri yazıma hoş geldiniz.

Sinema Yazarları Derneği, IMDB adminleri ve Nuri Bilge Ceylan başta olmak üzere büyük Türk yönetmenleri bu yazının çıkmasını sabırsızlıkla bekliyordu biliyorum. 🙂 Listeye o veya bu şekilde alamadığım filmler sebebiyle böylesi değerli yönetmenlerimizin bizzat cep telefonuma ulaşmak suretiyle sitemlerini ileteceğini ve bu listenin Türk Sinemasında şiddetli bir depreme yol açacağını da tahmin etmek hiç güç değil 🙂


Türk Sinemasının En İyi Filmleri: En İyi 10 Film

Efenim, romantik bir girizgah yapıp yazımızın önem(sizliğ)ini de vurguladıktan sonra naçizane ben de iz bırakan Türk Sinemasının En İyi Filmleri seçkisinden 10 tane filmi sizlerle paylaşmak istediğimi belirtmek isterim.

Şairlerimiz, yazarlarımız, yönetmenlerimiz, senaristlerimiz…Yani güzel memleketimizin, bereketli Anadolu toprağının dört bir yanında yaşayan, yaşamaya çalışan güzel insanlarımızın hikayesini anlatan tüm Ustalara saygılarımızla…. İşte Türk Sinemasının En İyi Filmleri


10.Babam ve Oğlum (2005)

Yönetmen: Çağan Irmak
Senaryo: Çağan Irmak
Oyuncular: Çetin Tekindor, Fikret Kuşkan, Hümeyra

Delikanlılık çağımda İstanbul’a doğru yol alırken şehirlerarası bir otobüsün arka koltuğunda seyrettim bu filmi. Bir yandan göz yaşlarımı tutamayıp, boğazım düğüm düğüm olurken bir yandan da yanımdaki dayıya çaktırmamak için top kekime ve vişne suyuma iyice gömülmüştüm ama nafile!

Sadece beni değil milyonları ağlatan sahneleriyle duygu yüklü bir hikayeyi olabilecek en güzel şekilde beyaz perdeye aktaran Çağan Irmak Babam ve Oğlum filmi ile Türk Sinemasının En İyi Filmleri Listesine 10.sıradan giriyor. Hadi bakalım…


9.Selvi Boylum Al Yazmalım (1977)

Yönetmen: Atıf Yılmaz
Senaryo: Cengiz Aytmatov, Ali Özgentürk
Oyuncular: Türkan Şoray, Kadir İnanır, Ahmet Mekin

Ah ulan İstanbullu! Sadece kendini değil, 1977 yılından beri bu filmi izleyen herkesi hem de her izleyişinde bir kez daha yaktın! Türk Sinemasının En İyi Filmleri listemizde sırada senaryosuyla, oyunculuğuyla, müzikleriyle efsaneleşen bir yapıt var: Selvi Boylum Al Yazmalım!

Ah şu final sahnesi! Tam da yapma Asya, sakın dönme İlyas’a. Ulan dönecek mi yoksa??? falan derken…dillerimize pelesenk olmuş o efsane monologun girmesi: Samet baba demişti. O’nu babalığa seçmişti. Sevgi neydi? Sevgi iyilikti, dostluktu…Sevgi emekti!


8-Kibar Feyzo (1978)

Yönetmen: Atıf Yılmaz
Senaryo: İhsan Yüce
Oyuncular: Kemal Sunal, Şener Şen, Adile Naşit, İlyas Salman

Herkesin oyuncu kimliği ile bildiği ancak Öğretmen, Şark Bülbülü ve Kibar Feyzo gibi kült filmlerin senaristi olan İhsan Yüce ustanın kaleminden çıkan bu eşsiz filmde kimler yok ki. Yeşilçam’ın birbirinden usta isimlerinin rol aldığı Kibar Feyzo aslında çok ciddi bir sistem eleştirisi de yapar.

80 darbesi öncesinin çalkantılı siyasi ortamında çekilen Kibar Feyzo arka planda komünizme karşı alınan sert önemleri ciddi bir şekilde eleştirir. Örneğin ağanın Ula şurada 141 142 başsınız! ifadesi aslında Türk Ceza Kanunu’nun 141. ve 142. maddelerine gönderme yapar. Faşo ne demek la? zaten hepinizin malumu…


7-Anayurt Oteli (1987)

Yönetmen: Ömer Kavur
Senaryo: Yusuf Atılgan, Ömer Kavur
Oyuncular: Macit Koper, Serra Yılmaz, Sahika Tekand

Edebiyatımızın büyük ustalarından Yusuf Atılgan‘ın romanı olan Anayurt Oteli‘nden beyaz perdeye uyarlanan bu güzel film bence gelmiş geçmiş en iyi roman uyarlamalarından birisidir. Ankara’dan bir tren gelir ve otel katibi Zebercet’in dünyası alt üst olur.

Filmde de tıpkı romanda olduğu gibi müthiş bir iç sıkıntısı bir türlü yakanızı bırakmaz. İzledikten ve okuduktan sonra uzun süre etkisinden kurtulamadığım Anayurt Oteli Türk Sinemasının En İyi Filmleri listesinde 7. sırada.


6-Muhsin Bey (1987)

Yönetmen: Yavuz Turgul
Senaryo: Yavuz Turgul
Oyuncular: Şener Şen, Uğur Yücel, Sermin Hürmeriç

Türk Sinemasının En İyi Filmleri listemizde şimdi de sırada Yavuz Turgul’un sinemamıza kazandırdığı bir çok efsane filmden birisi olan Muhsin Bey var. Film çoklarına göre Yavuz Turgul‘un en sevdiği filmidir.

Oyunculuklarının altın çağındaki iki usta isim Şener Şen ve Uğur Yücel’i bir araya getiren bu güzel filmde kaset çıkarmak için İstanbul’a gelmiş Ali Nazik ile bir İstanbul beyefendisi Muhsin Bey‘in hikayesi konu edilir.


5-Uzak (2002)

Yönetmen: Nuri Bilge Ceylan
Senaryo: Nuri Bilge Ceylan
Oyuncular: Muzaffer Özdemir, Mehmet Emin Toprak, Zuhal Gencer

Aynı zamanda Nuri Bilge Ceylan‘ın yeğeni de olan ve Uzak filminin çekildiği 2002 yılında trafik kazasında henüz 28 yaşındayken kaybettiğimiz Mehmet Emin Toprak‘ın canlandırdığı Yusuf karakteri daha filmin başından itibaren yanı başınıza oturuverir adeta. Onu sanki ya mahalleden tanıyorsunuzdur, ya da liseden sınıf arkadaşınızdır.

2003 yılında yapılan 56. Cannes Film Festivali‘nde Büyük Ödül ile ödüllendirilen ve Türk Sinemasının En Çok Ödül Almış Filmi olan bu güzel film Türk Sinemasının En İyi Filmleri listemizde 5. sırada yer alıyor. Nuri Hocam Kış Uykusu daha iyi diyor herkes ama bence budur ya…Dimi?


4-Masumiyet (1997)

Yönetmen: Zeki Demirkubuz
Senaryo: Zeki Demirkubuz
Oyuncular: Güven Kıraç, Haluk Bilginer, Derya Alabora

Türk sinemasının en iyi filmleri listesinde sırada Zeki Demirkubuz‘un ödüllere doymayan harika filmi Masumiyet var. Filmi izlemeyenler için şu yukardaki tiratı acilen izlemelerini tavsiye ediyorum. Sonra zaten hemen bir yerlerden bulup filmi izlemeye koyulacaksınız.

Senaryosunu da kendisinin yazdığı bu efsane filmde Zeki Demirkubuz Güven Kıraç ve Haluk Bilginer gibi usta isimlere yer vermiş. Haluk Bilginer oyunculuk nedir? Nasıl yapılır? gibi sorulara kısa ve net cevaplar vermiş bu filmde.


3-Züğürt Ağa (1985)

Yönetmen: Nesli Çölgeçen
Senaryo: Yavuz Turgul
Oyuncular: Şener Şen, Erdal Özyağcılar, Nilgün Nazlı

Tomateeiis! Tomateeeiss! E haydin tomateeiiss” Şener Şen’İn hafızalardan silinmeyen bu nidası belki de şehir hayatına uyum sağlayamayan semayesini çizmesini satacak kadar tüketen Züğürt Ağa‘nın son çırpınışlarıydı.

Türkiye’de bir devrin kapanışını, adeta altına hücum gibi köyden şehre topyekun göçlerin yaşandığı bir dönemi olan çıplaklığı ve hüznüyle anlatan bu eşsiz yapıt Türk Sinemasının En İyi Filmleri listemizde kendine üçüncü sıradan yer buluyor.


2-Yol (1982)

Yönetmen: Şerif Gören, Yılmaz Güney
Senaryo: Yılmaz Güney
Oyuncular: Tarık Akan, Şerif Sezer, Halil Ergün

Nereden başlasak bu filmi anlatmaya bilmiyorum. Şerif Gören‘in yönetmen koltuğunda olmasına rağmen Yılmaz Güney‘in hapishaneden neyin nasıl yapılacağına dair verdiği talimatlar ile şekillenen 1982 Cannes Film Festivali‘nde Altın Palmiye kazanan ve kendi ülkesinde yıllarca yasaklı olan bir filmdir Yol.

Çekildikten tam 17 yıl sonra 1999 yılında ülkemizde gösterime girebilen Yol filmi İmralı Yarı Açık Cezaevi’nden bayram iznine giden 5 mahkumun öyküsünü anlatır. Seyit’in (Tarık Akan) kendisini aldatan karısı Zine (Şerif Sezer) ile karda ölüm yolculuğuna çıkması filmin doruk noktasıdır.


1-Bir Zamanlar Anadolu’da (2011)

Yönetmen: Nuri Bilge Ceylan
Senaryo: Ercan Kesal, Ebru Ceylan, Nuri Bilge Ceylan
Oyuncular: Taner Bilsel, Yılmaz Erdoğan, Fırat Tanış

Ve işte Türk Sinemasının En İyi Filmleri listemizin zirvesine geldi şimdi de sıra. Ben bu filmde Nuri Bilge Ceylan kadar Ercan Kesal‘ın da emeğinin olduğunu düşünüyorum. Sadece senaryoyu yazmasıyla da değil kesinlikle. Taşrada yıllarca doktorluk yapan Ercan Kesal adeta yavaş yavaş dolan bir bardak gibi en sonunda Bir Zamanlar Anadolu’da filminde taşmış.

Peri Gazozu, Cin Aynası gibi harika kitapların da yazarı olan Ercan Kesal‘ın anılarından yola çıkılarak senaryolaştırılan Bir Zamanlar Anadolu’da filmi taşrada yapılan 12 saatlik bir cinayet soruşturmasını anlatıyor.

Her bir sahnesi büyüleyen, her bir dialogu, monologu hayata karşı bir hamle daha yapma isteği uyandıran Nuri Bilge Ceylan yapımı bu eşsiz film 64. Cannes Film Festivali‘nde Büyük Ödül’ün sahibi oldu.


Türk Sinemasının En İyi Filmleri yazımızın sonuna geldik. Böyle bir liste yapma cüretinde bulunduğum için tüm sinema emekçilerinden özür diler, Türk Sanatı ve Türk Sinemasının gelişmesine katkıda bulunan ve bu güzel filmleri ekrana taşıyan tüm o değerli insanlara saygılarımı sunarım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here