Buraya girmek için öncelikle üç şeye ihtiyacınız var: Güven, Özveri, Tecrübe! Gerisi kolay. Taksimden aşağı sallanıyosun. Al sana Tarlabaşı! Girmesi kolay, ya çıkması?? Bakalım. Tarlabaşı gezisi başlıyor. Merak etmeyin, fazla uzun sürmeyecek. 🙂

Tarlabaşı
Başak Üstad’ın objektifinden harika bir fotoğraf – @bycidems_photography

Bir yaz günü sevgili Üstatlarım Başak Çidem, Mikail Horoz ve Başak Üstat’ın eşi Yekta Enişte ile Tarlabaşı’na gitmek için Taksim’de buluşuyoruz. Güven, Mikail Üstat da fazlasıyla mevcut. Özveri de ben de var. Başak Üstat ve eşi ise Tecübeli. Daha önce bir kaç defa fotoğraf çekimine gelmişler buraya. Başak Üstat beni görür görmez: “Mali bu kıyafet ne düğüne mi gidiyorsun?” diye takılıyor.

Tarlabaşı
Makineyi sürekli hazır tutun sevgili deklanşör tutkunları….

Mikail Horoz ise “bak olum ben badana yaptığım kıyafet ile geldim” diyor. Tarlabaşı’na gidecekler için ilk ipucu… Not alın sevgili böbrek düşmanları! Bu güzide semte giderken asla ve kat’a düğüne gider gibi giyinmeyin. Öyle giyinin ki her an bodrum katlardan birine dalıp bi çuval midye ile veya bi torba semiz otu ile çıkacakmışsınız gibi bir havanız olsun.

Tarlabaşı Nerede?

Sahi nerede yahu? Yanlışlıkla gitmeyin diye iyice bi haritayı kollayın derim. Taksim tarafına yolunuz düşerse Taksim Meydanı’na arkanızı verip Kasımpaşa’ya doğru sallanırsanız işte sağınız komple Tarlabaşı!

Tarlabaşı
Çocuklar dünyanın her yerinde hep masum! – @bycidems_photography

Sonrası mı? Sonra karşınızda birbirinden nezih sokaklar, caddeler, pencelerinden nergisler, güller sarkan şirin evler, Cote d’Azur‘da veya Champ Elysee‘deymişsiniz hissini veren renkli renkli vitrinler…. Değil tabi. Burası Tarlabaşı!

Peki Neden Tarlabaşı?

Tarlabaşı
Tarlabaşı Gezi Rehberi

Tarlabaşı İstanbul‘un orta yerinde Beyoğlu‘nun arka mahallelerinde sanki cami avlusuna bırakılmış bir çocuk gibi kimsesiz ve sahipsiz bırakılmış bir mahalle. Hal böyle olunca tekinsiz, huzursuz bir doğum sancısı misali kıpır kıpır sokaklar sizi bekliyor olacak.

Evden eve uzatılmış iplerde asılı rengarenk çamaşırlar, sokaklarında bağrışa çağrışa oynayan, sümüklerini silmekten elbisesinin kolları camış derisine dönmüş ama hep mutlu, çok mutlu çocuklar, köşe başlarında bağzı ablalar, bağzı abiler, bir zamanların hanları, hamamları şimdinin yıkık virane harabeleri…Tarlabaşı!

Tarlabaşı
Tarlabaşı Gezi Rehberi

Sürekli bir tekinsizlik hali var burada. Bir sokağa dalarken içinizden geçen o: “Ulan b.k işim mi var burada” hissine engel olamıyorsunuz. Güzel bir kare yakalamışken önce etrafı kolaçan edip ondan sonra deklanşöre basıyorsunuz -tabi güzel kare hala orada duruyorsa-

Tarlabaşı Sokakları

Geziyoruz Tarlabaşı‘nı Üstatlarla. İşin sırrı hemen o köşe başındaki ilk bakkallardan birinden on beş yirmi tane çikolata alıp çocuklara dağıtmaktan geçiyor. Sonra sanki tüm mahalleyle orada bulunacağınız süre içerisinde bir sulh imzalamış gibi oluyorsunuz.

Tarlabaşı
Bakın neden geldik Tarlabaşı’na; bu güzel manzaralara şahit olmak için @bycidems_photography

Bir evin önünden geçerken girişe asılmış bir yazı takılıyor gözüme: BODRUMA SAKIN GİRME! Haydaaaa… İçime meraktan bir öküz oturdu şimdi ama hiç sırası değil. Adımlarımı hızlandırıyorum.

Tarlabaşı
Pazardan enstanteneler – Gomis kardeşim o sene gol kralı oldu… – Tarlabaşı Gezi Rehberi

Tarlabaşı‘na gelmeden önce ben bu midyeleri denizden çıkan ufak tefek canlılar olarak bilirdim. Meğerse midyeler Tarlabaşı’nın bodrumlarında, mahsenlerinde makinelerde üretiliyormuş (!) 🙂 Bir kamyonet geliyor kasası çuvallarla dolu. Bazen içeriye girmeye bile gerek duymadan kapı eşiğinden bodrum kata midye çuvallarını boşaltıveriyorlar.

Tarlabaşı
Gezinizde çantanızda bir sürü çikolata olsun – @bycidems_photography

Tarlabaşı, İstanbul’un, Beyoğlu’nun öksüz çocuğu…Hani Erol Taş’ın çocukları dilendirdiği sonra da bi mağarada hasılatları az diye dayak attığı bir film vardı ya… (İki hatta üç ayrı film de olabilir ama öle bi sahne kalmış aklımda 🙂 ) O çocuklardan birisi sanki Tarlabaşı!

"İstanbul'un orta yeri sinama
Garipliğim, mahsunluğum duyurmayın anama,
El konuşur, sevişirmiş; bana ne? 
Sevdalım, 
Boynuna vebalim!" 

demiş Orhan Veli. İstanbul’un orta yeri Tarlabaşı

Alın makinayı elinize Mikail Üstat gibi, bakın ne kareler çıkıyor Tarlabaşı’ndan…

Hava henüz kararmadan, böbreğimiz hala yerindeyken, yaşanacak güzel günlerimiz varken -en azından bunu hala umut edebiliyorken- haydi çıkalım Tarlabaşı’ndan. Yanı başımızdaki en az bizim kadar İstanbullu olan Tarlabaşı sakinlerine ise sevda ve umut dolu yarınlarla: Hoşçakal!

Tarlabaşı
Gezimiz sona ererken bi kahvehaneye oturup oralet içiyoruz. – Tarlabaşı Gezi Rehberi

Son olarak Tarlabaşı sokaklarında gösterdikleri özveri ile bu güzel fotoğrafları ortaya çıkaran efsane isimler Mikail Horoz (instagram: @mikailhoroz) ve Başak Üstat ile sevgili eşi Yekta Enişte’ye (instagram: @bycidems_photography) teşekkürlerimi sunuyorum efenim…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here