Sadece İsveç’in başkenti değil Stockholm, aynı zamanda İskandinavya’nın da başkenti sayılır. 1,3 milyonluk nüfusu, restoranları, kafeleri, müzeleri, adaları, birbirinden şık caddeleri ve sokakları ile Stockholm gezisi size oldukça güzel enstanteneler sunuyor. Stockholm gezilecek yerler yazıma hoş geldiniz. 😉

Stockholm Gezilecek Yerler
Stortorget Meydanı Stockholm’un ve İsveç’İn sıfır noktası – Stockholm Gezilecek Yerler

Stockholm Gezilecek Yerler Haritası

Stockholm Gezilecek Yerler listesini haritalamaya çalıştım. Biz güvenle üç gün kaldık bu şehirde. Çoğunluğu yağmur altında olmak üzere günde ortalama 20 km yürüdük. Gün ışığından daha fazla yararlanmak için az müze gezdik. Gezdiğimiz müzelere de akşama doğru girdik. Kışın gidecekseniz size de böyle yapmanızı öneriyorum. Hadi başlayalım.


Stockholm Gezilecek Yerler Listesi

Adamım Güven Kraliyet Sarayı önünde – Stockholm Gezilecek Yerler

Aylardan Kasım. Hava buz gibi soğuk. Yağmur yağıyor Stockholm‘e. Günler kısa. Çok kısa. 15:45’te hava neredeyse zifiri karanlık. Üç günlük Stockholm gezisi boyunca zaten güneşi hiçbir zaman göremedik. İstanbul’a geri dönüp de fotoğraflara bakarken de neredeyse gün ışığında hiç fotoğraf çekilmediğimizi fark ediyorum. 🙂

Oslo Gezilecek Yerler yazımda anlattığım tüm o güzelliklerden sonra Stockholm’e gelince biz biraz “cık, olmamış burası” havasına girsek de Stockholm Gezilecek Yerler listesi dopdolu. 🙂 Hadi lafı daha da uzatmadan başlayalım gezmeye.


Gamla Stan

stockholm gezilecek yerler
Valla Stockholm’ün en güzel yeri şüphesiz Gamla Stan – Stockholm Gezilecek Yerler

Gamla Stan yani “Stockholm Old Town” hem Stockholm Gezilecek Yerler listesine başlamak için hem de Stockholm konaklama tercihi için şüphesiz en iyi yer. Hatta iki gün boyunca Gamla Stan harici bir yere gitmeseniz bile Stockholm’ün hakkını bence yine de vermiş olursunuz.

Ben burayı çok sevdim. Zaten şimdi aşağıda peş peşe sayacağım bir çok güzel yer Gamla Stan sınırları içerisinde. Şehrin hakim rengi hardal sarısı ve kiremit kırmızısı. Dolaşın daracık sokaklarda, fotoğraf çekin, kaybolun!


Stortorget Meydanı

Akşamda ayrı bir güzel Stortorget Meydanı – Stockholm Gezilecek Yerler

İsveç deyince, Stockholm Gezilecek Yerler deyince, Gamla Stan deyince hep yukarıdaki fotoğraf akıllara gelir. Tabi siz daha güzel hallerini görmüşsünüzdür ama ben kendi objektifimden yansıyan kareyi koydum buraya. 😉 Burası İsveç’in Sıfır Noktası: Stortorget Meydanı.

stockholm gezilecek yerler
ben çektim ben çektim ben çektim 🙂 🙂 – Stockholm Gezilecek Yerler

Gamla Stan‘ın merkezinde yer alan bu küçük ama çok şirin meydan dönüp dolaşacağınız, uzun uzun vakit geçireceğiniz, oturup bir kahve içeceğiniz, en güzel fotoğraflarınızı çekeceğiniz yer. Stortorget Meydanı Stockholm Gezilecek Yerler listesinin gündüzüyle gecesiyle mutlaka görülmesi gereken kupa ası. 😉


Vasterlanggatan Caddesi

stockholm gezilecek yerler
Vastarlangatan caddesinde 128 turumuzdan biri – Stockholm Gezilecek Yerler

Gamla Stan bölgesinin en güzel caddesi olan Vasterlanggatan Caddesi sağlı sollu kafe, restoran ve hediyelik eşya dükkanları ile defalarca yürümekten bıkmayacağınız bir yer.

Biz Güven ile birlikte sanırım 28 kez baştan sona turladık bu güzel caddeyi. 🙂 Napalım çok keyifli bir yer! Arnavut kaldırımı döşeli cadde rengarenk. Hediyelik eşya dükkanlarında yüzlerce çeşit ürün var. Gezmekten çok keyif alacaksınız.


Storkyrkan

stockholm gezilecek yerler
Değişik bir kiliseymiş bi bakın derim içine

Halkın büyük çoğunluğunun ateist olduğu İsveç öyle çok da dini bütün bir ülke sayılmıyor. Luteran Kilisesi‘ne bağlı olan İsveç Hristiyanlığı’nın ülkedeki en büyük temsilcilerinden birisi olan Storkyrkan 1279 yılında inşa edilmiş.

Dışardan baktığınızda oldukça sade bir görünümü olan Stockholm Katedrali içine girdiğinizde zengin iç mimarisi ile sizi şaşırtıyor diyebilirim. Stockholm Gezilecek Yerler listesinin bence ziyaret edilmesi gereken tek dini yapısı da burası. Zaten şehirde de pek fazla kilise yok.


Stockholm Kraliyet Sarayı

Stockholm Gezilecek Yerler

Bir zamanlar sarayın bulunduğu bu alanda “Tre Kronor” isminde bir kale bulunuyormuş. 1697 yılında kalenin yanmasından sonra bari 600 odalı bir saray inşa edelim onun yerinde demiş İsveçliler.

Hala İsveç kraliyet ailesine de ev sahipliği yapan Stockholm Kraliyet Sarayı aynı zamanda 5 farklı müzeyi de bünyesinde barındırıyor. 160 SEK ödeyerek ziyaret edebileceğiniz müzeleri gezmek istiyorsanız en az 2 saatinizi ayırın derim.


Ulusal Müze

Bir tane müze seçecekseniz orası da burası olsun bence

Stockholm Gezilecek Yerler listemizde nihayet Gamla Stan’dan dışarı çıkıyoruz. Sıradaki durağımız İsveç Ulusal Müzesi. Mevsim kış olduğu için havanın 15:45’te karardığını söylemiştim. Gün ışığından daha fazla yararlanmak için Stockholm’de pek müze gezmek istemedim açıkcası.

Birbirinden güzel yüzlerce tablo var bu müzede – Stockholm Gezilecek Yerler

Ancak İsveç Ulusal Müzesi kesinlikle görülmeye değerdi ve biz de gidip gördük. Müzede her zaman için bir ya da daha çok geçici sergi bulunuyor. Burayı tıklayarak gitmeden önce hangi serginin bulunduğuna bakabilirsiniz.

Ulusal Müze’nin kalıcı sergisi, üç kattan oluşan ve her katında birbirinden muhteşem tabloların, heykellerin sergilendiği, bakmaya doyamayacağınız sanat eserleri ile dolu. Üstelik giriş tamamıyla ücretsiz. 😉


Östermalm Saluhall

stockholm gezilecek yerler
Östermalm Saluhall Stockholm’ün daimi pazar yeri – Stockholm Gezilecek Yerler

Şehir bir kaç parçaya bölünmüş gibi aslında. Bu parçalardan en pahalısı ise şüphesiz Östermalm. Pahalı restoranlar, şık dükkanlar, el yakan camekanlar hepsi burda. Biz ise şimdi Östermalm bölgesinin kalbinde bulunan bir çeşit pazar yeri olan Östermalm Saluhall yolundayız.

stockholm gezilecek yerler
Sar abim şu soldakini!

İskandinavya gezisi yapıyorsanız deniz ürünleri tatmamanız söz konusu bile olamaz. Stockholm’de somonun en tazesini, geyik etinin en lezzetlisini, ayı etinin evet ayı etinin en… artık ayı eti nasıl güzel oluyorsa öylesini burada bulabilirsiniz. Afiyet olsun.


Fotografiska

stockholm gezilecek yerler
Fotografiska’dan bizim payımıza düşen yerel kabileler sergisi oldu

Stockholm Gezilecek Yerler listemize Södermalm adasındaki fotoğraf müzesi ile devam ediyoruz. Stockholm’e ne zaman gelirseniz gelin deniz kenarındaki eski gümrük binasından müzeye çevrilen Fotografiska Müzesi’nde güzel bir fotoğraf sergisi bulabilirsiniz.

stockholm gezilecek yerler
Fotografiska aynı zamanda en güzel Stockholm manzaralarından birine de sahip

Güvenle yağmur altında yaptığımız uzun bir yürüyüşten sonra kapıdaki 145 SEK olan ücreti görüp: “Buraya kadar geldik birader” deyip içeri giriyoruz. Dolu dolu iki saat geçirip bir de çıkışta Stockholm manzarasına karşı güzel bir fotoğraf çekilip yolumuza devam ediyoruz.


Djurgarden Adası

Vasa Müzesi Stockholm Gezilecek Yerler

Stockholm Adaları’ndan en popüleri Djurgarden Adası. Ada dediğimize bakmayın Stockholm’deki tüm büyük adalar zaten birbirine köprü ile bağlanmış. Djurgarden Adası’na nasıl gidilir sorusunun en güzel cevabı ise Gamla Stan adasından kalkan teknelere binmektir. Östermalm civarındaysanız yürüyerek de gidebilirsiniz.

Djurgarden Adası, 1628 yılında daha ilk seferinde limandan 1 mil bile uzaklaşmadan batan resimde gördüğünüz gemiye ev sahipliği yağan Vasa Müzesi, geleneksel İsveç kültürünün yaşatıldığı Skansen Açık Hava Müzesi, 19. yüzyıldan beri hizmet veren lunapark Gröna Lund ve bir zamanların dünyaca ünlü İsveçli gurubu olan ABBA’ya dair her şeyin sergilendiği ABBA Müzesi Djurgarden Adası’nda görmeniz gereken yerler.

Şuraya bir Gimme’ Gimme! Gimme! bırakalım. Duydunuz bu şarkıyı eminim çalınca anlıyacaksınız.

ABBA Müzesi giriş ücreti 250 SEK, Skansen Açık Hava Müzesi giriş ücreti 275 SEK, Vasa Müzesi 135 SEK, Gröna Lund giriş ücreti 120 SEK olduğunu da belirteyim. Bütün bunları gezmek isterseniz de ayırmanız gereken süre neredeyse bir tam gün.


Stockholm Halk Kütüphanesi

Beni bırakın bu kütüphanede 8 saat sonra alın – Stockholm Gezilecek Yerler

Gunnar Asplund! Stockholm Halk Kütüphanesi Gunnar Asplund tarafından 1928 yılında inşa edilmiş. O tarihten beri de 2 milyondan fazla kitap ve 2.5 milyondan fazla multimedya ile hizmet veriyor.

Stockholm Halk Kütüphanesi benim gibi kitapseverler için adeta bir cennet niteliğinde. Elinizi kolunuzu sallayarak giriyorsunuz buraya. Ne bir giriş ücreti, ne bir ziyaretçi kartı soruluyor. Kitapları istediğiniz gibi karıştırıyor, okuyup yerine bırakıyorsunuz.

Nazım Hikmet her yerde! Aşkın, hüznün, hasretin, insanın olduğu her yerde!

Şehrin Norrmalm olarak bilinen kuzey tarafında kalan Stockholm Halk Kütüphanesi‘ne gitmek için metro kullanabilirsiniz. Yeşil hatta binip Radsmangatan ya da Odenplan duraklarından birinde inip yürüyebilirsiniz. Metro demişken…


Stockholm Metro İstasyonları

stockholm gezilecek yerler
Metro istasyonu değil sanat galerisi sanki

Evet metro istasyonları! Stockholm Gezilecek Yerler listesinden herhangi birine ulaşmak için metro kullanmak isterseniz resimdeki gibi bir sanat eseri ile karşılacaksınız demektir.

Stockholm Metro ağı oldukça gelişmiş. Neredeyse 100’den fazla durak var. Bir yerden bir yere gitmek istiyorsanız elnizde bir metro haritası olması gerekli diyebilirim. Peki tüm istasyonlar böyle güzel mi? Pek sayılmaz. Sizin için en popüler metro duraklarını çıkardım. 😉 Burayı tıklayarak da hangi sanat eseri hangi durakta görebilirsiniz.

Yeşil Hat: Hötorget, Thorildsplan, Bagarmossen, Citybanan-Odenplan

Kırmızı Hat: Tekniska Högskolan, Stadion, Mörby Centrum, Östermalmstorg

Mavi Hat: Kungsträdgården, T-Centralen, Radhuset, Solna Centrum, Tensta, Solna Strand, Hallonbergen


Stockholm City Hall

Yaz aylarında geldiyseniz kuleye çıkmayı ihmal etmeyin

Evet Stockholm Gezilecek Yerler listemizde sırada Stockholm City Hall var. 1923 yılında inşası tamamlanan Stockholm Belediye Binası ve 106 metre uzunluğundaki kule Stockholm’ün simgelerinden birisi olmuş.

Yaz mevsimi boyunca 365 basamaklı merdiveni tırmanarak kuleye çıkabilirsiniz. Mutlaka da çıkmanızı öneriyorum çünkü başta Gamla Stan olmak üzere şehrin hemen hemen her yerini görebileceğiniz çok güzel bir manzarası var buranın.


Götgatan Caddesi

Götgatan caddesi evet Götgatan n’olmuş

Stockholm’ün en uzun caddesindeyiz. Götgatan Caddesi ismi ile olduğu kadar şık mağazaları, hediyelik eşya dükkanları ve restoranları ile de meşhur. 12. yüzyıldan beri Stockholm’ün en uğrak noktalarından birisi Götgatan Caddesi.

Özellikle yerel markalara ilgi duyuyorsanız Götgatan Caddesi’ne mutlaka uğrayın derim. Özellikle kadın gezginler için söylüyorum bir sürü butik tarzındaki giyim kuşam mağazası Götgatan Caddesi’nde sizleri bekliyor olacak.


Skyview Ericsson Globe

Burası dünyanın küre şeklindeki en büyük binası Ericsson Globe! Stockholm manzarasının doyasıya izlenebildiği Skyview Binası’na ulaşmak için metronun yeşil hattına binip Globen durağında inmelisiniz.

Her 10 dakikada bir kalkan küre şeklindeki asansörler ile resimde gördüğünüz bu kürenin etrafına tırmanabiliyorsunuz ve en tepeden Stockholm Manzarası seyredebiliyorsunuz. Yolculuk yaklaşık 30 dakika sürüyor. Ücret ise 150 SEK.


Stockholm Gezilecek Yerler Devamı…

Şimdiye kadar saydığımız Stockholm Gezilecek Yerler listesi için sanırım 3 ya da 4 gün yeterli olacaktır. Ancak bu güzel şehirde daha çok vaktiniz varsa Modern Müze, Nobel Müzesi, İsveç Tarihi Müzesi, Östermalm Sahili, Katarina Asansörü görülecek diğer yerler diyebilirim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here