Selanik sınırlarımız içerisinde olmasa da gönül bağıyla bağlı olduğumuz, Atamız’ın doğduğu, çocukluğunu ve ilk gençliğini geçirdiği, dört yüz yıldan fazla Türk egemenliğinde kalmış ve her köşesine bizden bir şeyler bulunduran, İstanbul kadar, İzmir kadar içimize sinmiş bir şehir. Selanik Gezilecek Yerler yazıma hoş geldiniz sevgili gezginler.

thessaloniki
Selanik Gezi Ekibi Soldan Sağa: Ben, Ali Evren Üstat, Esra Üstat, Cansu the Baby Face

Romantik başlangıçları seviyorum 🙂 Selanik nerede, Selanik’e nasıl gidilir, Selanik turu nasıl yapılır, Selanik otelleri hakkında önerilerim nelerdir sorularına Selanik Gezi Rehberi yazımda yer vermiştim. Şimdi sıra geldi Selanik Gezilecek Yerler Listesine.


Selanik Gezilecek Yerler Listesi

Büyük İskender’in kız kardeşi Thessaloniki adına kurduğu ve ismini verdiği Selanik, binlerce yıldır Balkanlar’ın en büyük ve en gözde şehri olmuş. Biz de bu güzel şehre Ali Evren ve Esra Üstatlarımla ve sevgili Cansu ile bir sonbahar günü güzel bir çıkartma yaptık.

Selanik Gezisi
Bakın demiştim, Selanik Güzel Yer – Selanik Gezilecek Yerler

Sabahın erken saatlerinde otobüsten iniyoruz. Evet uykumuz var ama ılık ılık esen Selanik meltemiyle kendimize geliyoruz. Nereden mi başlayacağız? Ne için geldiysek oradan! Selanik Gezilecek Yerler listesinin en güzeli, en özeli Atatürk Evi Müzesi listemizin başı.

Selanik Gezilecek Yerler listemi hazırlarken Atatürk Evi Müzesi’nden başlayarak birbirine yakın olan yerleri sırayla anlatmaya çalıştım. Bu sırayı takip etmenizi ayak sağlığınız adına şiddetle öneriyorum. 😉


Atatürk Evi Müzesi

Atatürk Evi Müzesi Selanik Gezilecek Yerler Listemizin En Güzel, En Özel Mekanı

Atatürk Evi Müzesi Selanik Turu için hem başlangıç noktası hem de bu geziyi anlamlı kılan en özel mekan. Mustafa Kemal Atatürk‘ün doğduğu ve her yıl binlerce soydaşımız tarafından ziyaret edilen Selanik’teki bu Türk toprağı öyle bir kaç kelimeyle anlatılacak gibi değil.

Bu yüzden ben de uzun uzun yazdım. Atatürk Evi Müzesi yazımda tüm detayları bulabilirsiniz.


Aya Dimitri Kilisesi

Selanik Gezilecek Yerler
Aya Dimitri Kilisesi hem Yunanlar Hem de Hristiyan Dünyası için çok kutsal bir mekan

Selanik Gezilecek Yerler listemizde ikinci sırada Aya Dimitri Kilisesi var. Burası hem Yunanlar hem de tüm Hristiyan dünyası için çok kutsal bir kilise. Peki şehrin azizi olarak kabul edilen Aya Dimitri kimdir? Bakalım…

Aya DimitriAya Dimitri Kimdir?

Dimitrios, M.S. 270 yılında Selanik’te doğar. Bir Roma piyade askeri olan Dimitrios, İmparator Diocletianus ve Galerius zamanlarında Hristiyanlara karşı yapılan zulümde yüzlerce Hristiyanı öldürülmekten kurtarır. Sonunda Romalılar tarafından yakalanan Dimitrios 303 yılında işkence edilerek öldürülür. 

Kilise, Aya Dimitri’nin işkence ile öldürüldüğü Roma Hamamı kalıntıları üzerinde 412 yılında inşa edilmiş ancak İmparator Herakleios zamanında meydana gelen yangın sırasında tamamen yok olmuş. 7. yüzyılda yeniden inşa edilen kilise, II. Bayezid zamanında 1491 yılında Cezeri Kasım Paşa tarafından camiye çevrilmiş ve 1912 yılında tekrar kiliseye çevrilene kadar Kasımiye Camisi adını almış.

Selanik Gezilecek Yerler
Aya Dimitri Kilisesi’nin içi de dışı gibi güzel ve bakımlı – Selanik Gezilecek Yerler

1988 yılından beri UNESCO Dünya Kültür Mirası listesi‘nde yer alan kilisenin altında Aya Dimitri‘nin naaşının bulunduğuna ve kilise çeşmesinden akan suyun şifalı ve kutsal olduğuna inanılıyor.


Selanik Roma Agorası

Selanik Gezilecek Yerler
Selanik’te Roma İmparatorluğu döneminden kalma önemli yapılardan biri de Roma Agorası

Roma İmparatorluğu zamanında şehrin tam merkezi olduğu düşünülen bu noktada Roma döneminden kalma yapılar görülebilir. Antik Agora adı verilen Roma Kalıntıları, Aya Dimitri Kilisesi‘ne 50 mt uzaklıkta. Olimpou Caddesi üzerinde yer alan Antik Agora cadde kenarından dahi olsa görülmeli.


Aya Sofya Kilisesi

Selanik Gezilecek Yerler
İstanbul’daki Aya Sofya örnek alınarak yapılmış ola Ayasofya Kilisesi

Kendisinden iki yüzyıl kadar önce inşa edilen İstanbul’daki Ayasofya örnek alınarak 7. yüzyılda inşa edilmiş Aya Sofya Kilisesi Selanik Gezilecek Yerler listemizin olmazsa olmazlarından. Aya Dimitri Kilisesi‘nden sonra şehrin en kutsal mekanı burası diyebiliriz.

Selanik Gezilecek Yerler
Esra Üstat, Dünya Barışı, Dostluk ve Kardeşlik dilerken 🙂 – Selanik Gezilecek Yerler

Hikaye yine aynı. 🙂 1430 senesinde camiye çevrilip bir de minare eklenen Aya Sofya Kilisesi 1912’de tekrar kiliseye çevrilmiş ve 1988 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girmiş.


Galerius Kemeri ve Rotunda

Selanik Gezilecek Yerler
Roma İmparator Galerius’un Selanik’e armağanı Galerius Kemeri – Selanik Gezilecek Yerler

Gaius Galerius Valerius Maximianus…305 – 311 yılları arasında Roma İmparatorluğu yapan ve aynı zamanda Pagan Roma’nın son imparatoru olan Galerius, imparatorluğun en büyük kentlerinden biri olan Thessaloniki‘ye kendi ismi gibi gösterişli bir kapı yaptırmış. Kemerin sütunları üzerinde yer alan kabartmalar kesinlikle görülmeye değer.

Selanik Gezilecek Yerler
Arkada bir kısmı kopmuş minaresiyle Rotunda önde ise Cansu 🙂

Selanik Turu İmparator Galerius’un yaptırdığı bir diğer mimari eser olan Rotunda ile devam ediyor. 306 yılında bir Pagan Tapınağı olarak inşa edilen Rotunda 5. yüzyılda Kilise’ye çevrilmiş. Erken Hristiyanlık dönemine ait mozaikleri ile ünlü Rotunda, 1590 yılında ise camiye çevrilmiş.

Şimdilerde müze olarak kullanılan Rotunda‘yı Pazartesi günleri hariç her gün 08:00 – 15:45 arasında ziyaret edebilirsiniz.


Bir Mola

Şimdi sevgili arkadaşlar Selanik Gezilecek Yerler listemize küçük bir ara verelim. Yolculuk sırasında Cansu’nun uyanık olduğu o kısacık zaman diliminde (sanırım 8 dakika kadar) “-üff yarın ne yeriz ama” temalı konuşmalarımla başını şişirip durdum. Ve o an geldi.

Selanik Gezilecek Yerler
Ahtapotların bir ürü bacağı olması güzel bir şeymiş – Selanik Gezilecek Yerler

Selanik Yeme İçme Rehberime bir göz atmanızı şiddetle ve afiyetle öneriyorum. Öğle yemeği için gittiğimiz Full Tu Meze’de Üstatlarla birlikte mezelere methiye düzmekten, ahtapota şiir, karidese kaside yazmaktan yemeye içmeye konsantre olamadım desem yeridir. 🙂 Afiyet olsun efenim!


Modiano Market

Selanik Gezilecek Yerler
Modiano Market Selanik Gezisi sırasında mutlaka uğramanız gereken yerlerden

Selanik Gezilecek Yerler listemize Selanik’in merkez çarşısı diyebileceğimiz Modiano Market ile devam ediyoruz. Ege’desiniz sevgili gezginler. Dolayısıyla çarşıda pazarda baş rollerde deniz ürünleri var hep. O birbirinden güzelim tezgahların yanından geçerken sonunda dayanamayıp bağırıyorum:

-Tazeleeeer!

Selanik Gezilecek Yerler
Tazeleeeeeeeeerrrr!! – Selanik Gezilecek Yerler

Modiano Market öyle canlı ki sanki bir su altı akvaryumunda gezintiye çıkmış gibisiniz. Levreklerle, ahtapotlarla, yengeçlerle göz göze gelmek, Sait Faik hikayelerindeki gibi Rum balıkçılarla iki lakırdı etmek, Ege’de bir sahil kasabasına yerleşip her daim balığın en tazesini yemek gibi uzun vadeli hulyalara dalmak…

Modiano Market balıkçılarından balığın en tazesini, damak tadınıza göre alıp pazar bitimindeki mezecilere poşetiyle teslim ederseniz, balıkları pişirtip mezelerle birlikte afiyetle yiyebilirsiniz.


Aristotelous Meydanı

Selanik Gezilecek Yerler
Aristotelous Meydanı Selanik Turu için ideal başlangıç noktalarından birisi

Biz Selanik Gezisi yazımızı Atamız’ın evinden başlattık ama başka ülkelerden Selanik Turu için gelen diğer dostlarımız için Selanik Gezilecek Yerler listesi başlangıç noktası Aristotelous Meydanı.

Restoranlar, kafeler, sanat gösterileri, sokak çalgıcıları, güvercinler, kısacası bir meydanda bulunması gereken ne varsa Aristotelous Meydanı‘nda da onlar mevcut. Az ilerde de masmavi Ege! Ah Selanik ne güzelsin!

Aristotales Heykeli Selanik
Aristotelous Meydanı’nda Selanik yakınlarındaki Stagira’da doğan Aristo’nun heykeli bulunuyor.

Aristotelous Meydanı‘nda meydana ismini veren, M.Ö. 384 yılında Selanik yakınlarındaki Stagira şehrinde doğmuş ünlü filozof Aristoteles’in heykeli bulunuyor. Heykelin sol ayak baş parmağı neden bu kadar rağbet görüyor ben anlayamadım ama turistler tarafından ovulmaktan bir hayli parlamış.


Beyaz Kule

Beyaz Kule Selanik
Evet beyaz değil – Selanik Gezilecek Yerler

Selanik Gezilecek Yerler listesinin en özel üyelerinden birisine geldi sıra. Kanuni Sultan Süleyman tarafından Mimar Sinan’a gözetleme kulesi olması amacıyla yaptırılan Beyaz Kule daha sonraları zindan olarak kullanılmaya başlanmış.

Selanik Yunanların eline geçince Beyaz Kule vaftiz edilerek beyaza boyanmış. Zamanla beyaz boyası dökülüp eski haline gelen kuleden harika bir Selanik manzarası izleyebilirsiniz. Kuleye her gün 09:00 – 16:00 saatleri arasında çıkabilirsiniz. Beyaz Kule Ziyaret Ücreti ise 4 euro.


Selanik Arkeoloji Müzesi

Selanik Arkeoloji Müzesi
Yunanistan’da Arkeoloji Müzesi gördüyseniz ziyaret etmelisiniz – Selanik Gezilecek Yerler

Söz konusu olan yer Makedonya Krallığı, Antik Yunan, Roma, Bizans ve Osmanlı zamanlarında her zaman önemli bir ticari ve askeri merkez olunca arkeoloji konusunda ne kadar zengin olabileceğini de siz düşünün.

Atina Gezilecek Yerler yazımda Atina Ulusal Arkeoloji Müzesi Eserlerini görünce nasıl hayran kaldığımı ve bu müzenin gezip gördüğüm yerler arasında en iyi arkeoloji müzelerinden birisi olduğunu söylemiştim. Selanik Arkeoloji Müzesi başkentteki rakibinden geri kalmamış.

Selanik Arkeoloji Müzesi Ziyaret saatleri ve giriş ücreti ise şu şekilde:

Yaz (Nisan 15 – Kasım 14) —- 8:00 – 20:00 

Kış (Kasım 15 – Nisan 14) —– 9:00 – 16:00

Pazartesi günleri dahil her gün ziyaret edilebilen müze giriş ücreti ise 8 Euro.


Bizans Kültürü Müzesi

Selanik Gezilecek Yerler
Bizans Kültürüne ait bir çok figürün sergilendiği müze Selanik’in en iyi müzelerinden birisi

Selanik Turu sırasında ziyaret etmeniz gereken bir diğer müze de Bizans Kültürü Müzesi. Erken Hristiyanlık dönemine ait freskler, mozaikler, ikonaların sergilendiği müze 2005 yılında Avrupa Konsülü En İyi Müze ödülü almış.

Bizans Kültürü Müzesi giriş ücreti yaz sezonunda 8 Euro kış sezonunda ise 4 Euro. Pazartesi dahil her gün ziyaret edilebilen müzenin ziyaret saatleri ise aşağıdaki gibi.

Yaz (Nisan 1 – Ekim 31) —- 08:00 – 15:00 

Kış (Ekim 31 – Nisan 1) —– 08:00 – 15:00


Lefkos Pyrgos

Selanik Gezi
Selanik İzmir’in aynısı diyenlerin en büyük dayanak noktaları işte burası

Bak şimdi İzmir’e benzedi hakikaten. Aristoteleos Meydanı önünde Ege Denizi boyunca uzanan Lefkos Pyrgos denilen kordon Selanik Gezilecek Yerler listemizin gün batımını seyredilecek noktası. Oturun kafelerden birine söyleyin Yunan kahvesi frappe. Fona da verin bir Haris Alexiou şarkısı…


Tsimiski Caddesi

Selanik Gezilecek Yerler
Timiski Caddesi Selanik’in en gözde caddesi – Foto: greece-is.com

Selanik birbirine paralel dört ana caddeden oluşuyor diyebiliriz. Bunlar yukarıdan aşağıya Kassandrou, Agiou Dimitriou, Egnatia ve Tsimiski. Selanik Gezilecek Yerler listemizin neredeyse tüm üyeleri bu dört cadde üzerinde diyebiliriz. Tsimiski Caddesi ise dükkanları, kafeleri ve restoranları ile Selanik’in en canlı caddesi. Üstelik caddenin sonu bakın nereye çıkıyor.


Ladadika

Selanik Gezilecek Yerler
Selanik’te Taverna’ya nerede mi gidilir? – Selanik Gezilecek Yerler

Ege güneşini Lefkos Pyrgos‘da batırdık. Sonra Tsimiski Caddesi‘nde güzel bir yürüyüş yaptık ve nihayet Selanik Gezilecek Yerler listesinin sonuna geldik.

Tsimiski Caddesi‘in sonunda ise sizi Selanik Gece Hayatı ve Selanik’te Taverna kültürünün yoğun olarak yaşandığı Ladadika bekliyor. Peki Selanik Taverna önerileri mi nedir? Selanik Gece Hayatı mı nasıldır? Nerede mi yemek yiyeceğiz? Sizinki de soru mu canım? 🙂 Selanik Gece Hayatı: Selanik Taverna önerileri yazımda tüm detaylar sizinle!


Selanik Gezilecek Yerler Devamı

Selanik Gezilecek Yerler
Hep güzelsin be Selanik, bizimle kal uzaktaki evladımız – Selanik Gezilecek Yerler

Selanik Gezilecek Yerler yazımızın sonuna geldik. Bu güzel şehirde kaç gün kalacaksınız bilmiyorum ama eğer vaktiniz kalırsa gitmenizi önerdiğim son bir kaç yer daha var. Öncelikle Beyaz Kule‘ye kadar gitmişken sahil boyunca devam edip Büyük İskender Parkı‘nı geçip Selanik Şemsiyeleri‘ni ziyaret edin derim. Özellikle gün batımında harika fotolar yakalayabilirsiniz.

Selanik’teki Osmanlı eserlerinden birisi olan Heptapyrgion (Yedi Kule) ve Alaca İmaret Cami, Selanik’e dair ıvır zıvır her şeyi bulabileceğiniz Selanik Bit Pazarı, “Yukarı Şehir” anlamına gelen “Ano Poli” semti, şehrin yamaçlarına kurulmuş Vlatadon ve Latamos Manastırları Selanik Gezilecek Yerler listemizin devamı.

Selanik Gezilecek Yerler
Selanik’te gün batımı

Romantik bir başlangıç yapmıştık. Bitişi de öyle yapalım efenim. Eveeet Selanik. Biz seni sevdik. Kadim imparatorluklukların şehri, her köşesinde Türk izi görülen, her sokağında Yunan ezgisi işitilen dostluğun, hasretin, özlemin, Atam’ın şehri Güzel Selanik. Adio! Görüşmek üzere…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here