Söz konusu olan yer insanlığın doğup geliştiği Mezopotamya olunca, şehrin 20 km yakınından dünyanın ilk tapınağı Göbeklitepe gibi bir ören yeri, 45 km yakınında yine Neolitik çağlara ait Nevali Çori antik yerleşkesi olunca şehrin müzesinden de beklentiniz oldukça artıyor.

Şanlıurfa Müzesi bırakın bu beklentileri karşılamayı sizi fazlasıyla etkileyecek. Gerek sergilenen eserler, gerek mimarisi gerekse de iç dizayn olarak Türkiye’de gezdiğim en güzel müzelerden birisi oldu. Bakalım Şanlıurfa Gezilecek Yerler listesinin olmazsa olmazı bu güzel müzede neler var?

Şanlıurfa Müzesi
Şanlıurfa Müzesi

Şanlıurfa Müzesi Yapılışı

İlk olarak 1948 yılında Şanlıurfa‘da bir müze açılması fikri ortaya çıkmış. O güne kadar toplanan eserler şehir merkezinde yer alan Atatürk İlkokulu’na ait bir depoda tutulmaya başlanmış.

Burada yer alan eserler çoğalmaya başlayınca 1956 yılında daha geniş bir yere nakledilmiş. 1965 yılında ise bölgenin zengin kültürel mirası artık bir müze açılmasını zorunlu kılınca Şanlıurfa Müzesi‘nin temelleri atılmış. 1969 yılında ise Şanlıurfa Müzesi ilk ziyaretçilerini kabul etmeye başlamış.

Şanlıurfa Müzesi
Önce Şanlıurfa’nın modern mimari örneklerinden Şanşıurfa Müzesi, arkada Urfa evleri Fotoğraf kaynak: Sanliurfa.bel.tr

Sonra ardı ardına yapılan arkeolojik keşifler, bulunan eserler kabına sığmayan bir müzeye dönüştürmüş Şanlıurfa Müzesi‘ni. 2012’de müzenin şimdiki bulunduğu yere son derece modern bir müze kompleksinin temelleri atılmış.

25 Mayıs 2015 tarihinde açılan ve 3 kattan oluşan Şanlıurfa Müzesi‘nde-aslında Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi demeliyiz- 14 adet ana sergi salonu ve 33 adet canlandırma alanı bulunuyor. Emeği geçen herkese teşekkürler.


Şanlıurfa Müzesi Nerede?

Şanlıurfa Müzesi
Şanlıurfa Müzesi Nerede

Tam olarak şehir merkezinde. Balıklıgöl‘e de oldukça yakın. Herkes tarafından bilinen Piazza AVM’nin de yanı başında. Şanlıurfa Müzesi‘ne arabayla gelecekseniz iyi bir haberim var. Müze’nin bin araçlık otoparkından faydalanabilirsiniz.

Adres: Haleplibahçe Mah. 2372. Sk. 63200 Merkez/Şanlıurfa Tel: 0414 313 15 88


Şanlıurfa Müzesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Şanlıurfa MüzesiMüze’nin giriş ücreti eğer bir Müze Kart’a sahip değilseniz 8 TL. Şanlıurfa Müzesi ziyaret saatleri ise aşağıdaki gibi:

15 Nisan / 2 Ekim

Yaz Açılış Saati: 08:00
Yaz Kapanış Saati: 19:00
3 Ekim / 14 Nisan
Kış Açılış Saati: 08:00
Kış Kapanış Saati: 17:00

 

Müze Pazartesi günleri hariç her gün ziyarete açıktır. Kapanıştan yarım saat öncesine kadar ziyaretçi kabul eden Şanlıurfa Müzesi‘ni iyice gezebilmek için en az 1,5 saat ayırmanız gerekiyor.


Şanlıurfa Müzesi Eserleri

Şanlıurfa Müzesi

Gelelim Şanlıurfa Müzesi‘nde neler sergileniyor sorusunun cevabına. Müzede Paleolitik, Neolitik, Kalkolitik, Tunç ve Demir çağlarından bir çok tarihi eser yer alıyor. Bölge arkeolojik olarak çok zengin olunca insanlık tarihinin tüm katmanlarına ait eserleri müzede görmek mümkün.

Şanlıurfa Müzesi depolarında 65.000 eser var. Sergide ise sadece 5.000 tanesini görebiliyorsunuz.

Evet. Şaka değil. 65000 eser. Müze yetkilileri depolardaki eserleri de dönüşümlü olarak sergilemeyi düşünüyorlar. Eserlerin çoğunu Neolitik Dönem antik yerleşkesi olan ve günümüzde Atatürk Barajı suları altında kalmış olan Nevali Çori ve dünyanın ilk tapınağı olan Göbeklitepe Ören Yeri’nden çıkarılmış eserler oluşturuyor.

Peki şimdi gelelim Şanlıurfa Müzesi‘nde sergilenen en önemli eserlere.


1-Balıklıgöl Adamı

Şanlıurfa Müzesi
Balıklıgöl Heykeli

1995 yılında Şanlıurfa Belediyesi ekipleri bir kanalizasyon çalışması sırasında bir heykel bulurlar. M.Ö. 9500‘lü yıllara ait olduğu tahmin edilen bu esere “Balıklıgöl Adamı” ismi verilir.

Balıklıgöl adamı bilinen en eski insan heykelidir.

Şanlıurfa‘da Yenimahalle bölgesinde çıkartılan Balıklıgöl Adamı, hem 20 km uzaklıkta bulunan Göbeklitepede hem de 70 km uzaklıktaki Nevali Çöri kazı alanında bulunan heykellerle oldukça benzerlik gösteriyor.


2-Doğum Yapan Kadın Figürü

Şanlıurfa Müzesi
Doğum yapan kadın figürü

Şanlıurfa Müzesi‘nde sergilenen bir diğer önemli eser ise üzerine Göbeklitepe‘de bulunan doğum yapan kadın figürünün işlendiği taş. Figürde dikkat edeceğiniz üzere doğum sırasında önce baş değil de bacakların geliyor olması Göbeklitepe‘de çözülemeyen onlarca sırdan sadece bir tanesi.

Göbeklitepenin arkeolojik çalışmalar başlamadan önce bile yöre halkı tarafından kutsal bir yer olarak kabul edilmiş olması, her yıl bahar ayında kurbanlar kesilip dualar yapılması, tepede bir yatırın olduğuna inanılması ve çocuğu olmayanların burayı ziyaret etmesi ise 12000 yıllık bir geçmişin nasıl olup da fark edilmeden devam ettiriliyor olması konusunda enteresan ipuçları veriyor.


3-Totem

Şanlıurfa Müzesi
Totem

Göbeklitepe‘de bulunan birden fazla konunun işlendiği bu dikilitaş da Şanlıurfa Müzesi‘nin en önemli eserlerinden birisi. Yüz kısmı tahrip olmuş olan ve totem amacıyla tapınağa konulduğu tahmin edilen eserin alt kısmında ise elinde bir kap tutan insan betimlenmiş. M.Ö. 10.000‘li yıllarda bile insanların neler yapabildiğini görmek açısından harika bir eser.


4-Hayvan Kabartmaları

Şanlıurfa Müzesi
Hayvan Kabartmaları

Göbeklitepe‘de ortaya çıkarılan T biçimindeki sütunlara ya da tapınak duvarlarındaki taşlara işlenmiş çeşitli hayvan figürlerinin olduğu kireç taşı kabartmalar müzede göreceğiniz bir diğer önemli eser. Kimileri bu kabartmaların tapınağı ziyarete gelen kabilelerin sembolleri olarak nitelerken kimileri ise o dönemde kutsal olduğuna inanılan hayvanlar olduğunu düşünüyor.


5-Nevali Çöri Dikilitaş Tapınağı

Şanlıurfa Müzesi
Dikilitaş Tapınağı

Nevali Çöri Urfa’ya 45 km uzaklıkta bulunan bir ören yeri. Şimdilerde Atatürk Barajı suları altında kalmış olan antik yerleşke 90’lı yıllarda yapılan yoğun kurtarma kazıları ile müzeye kazandırılmış. Neolitik döneme ait bu eserler müzenin en değerli eserleri arasında yer alıyor.


Şanlıurfa Müzesi geziniz bittikten sonra mitolojide ismi geçen kadın savaşçı Amazonların tasvir edildiği dünyadaki tek mozaiğe de ev sahipliği yapan Haleplibahçe Mozaik Müzesi‘ni de ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here