Mezopotamya’nın en üstünde, Bereketli Hilal’in en bereketli yerinde, peygamberler şehri diye bilinen bir yer var: Şanlıurfa. Son dönemde Göbeklitepenin de keşfedilmesiyle insanlık tarihinin doğduğu yer olarak da yakında iyice nam salacak Şanlıurfa‘da görülmeye değer o kadar çok hazine var ki. İşte karşınızda Şanlıurfa Gezilecek Yerler!

Şanlıurfa Gezilecek Yerler
Şanlıurfa’da akşam vakti.  -Şanlıurfa Gezilecek Yerler-

Şanlıurfa Gezilecek Yerler Listesi

Şanlıurfa Gezi Rehberi yazımda belirttiğim üzere ben bu şehre bir yaz günü gittim ve sıcak anlayışım alt üst oldu. Yine başka bir yaz günü Bahreyn’de yaşadığım sıcak şokunu anımsattı bana. Siz imkanınız varsa yazın gitmeyin diyerek yine uyarmak istiyorum 🙂 Yoksa, bi güneşe bakar, bi Urfa Kalesi’ne bakar, otele gidip klima altında uyumayı tercih edersiniz 🙂


Halfeti

Halfeti
Rum Kale Manzarası, Halfeti Tekne Turu- Halfeti Şanlıurfa Gezilecek Yerler listenizde mutlaka olması gereken bir yer

Şanlıurfa Gezilecek Yerler yazıma Karagül diyarı Halfeti ile başlıyorum. Halfeti, Şanlıurfa’ya 111 km, Gaziantep’e 101 km uzaklıkta bulunan Şanlıurfa‘nın bir ilçesidir. Birecik barajı altında kalan Eski Halfeti Türkiye’nin Cittaslow Şehirleri listesinde yer alıyor. Halfeti‘yi Gaziantep ya da Şanlıurfa’ya geldiğinizde mutlaka görmelisiniz.

Tekne turuna katılıp, Cittaslow Halfeti‘yi su üzerinden izlemeli, Mezopotamya’nın kapısı hükmünde olan Rumkale‘yi, sular altında kalmış Savaşan Köyü’nü, Halfeti Asma Köprü‘yü, Halfeti Ulucami‘yi mutlaka görmelisiniz. Karagül diyarı Halfeti‘yi sizin için gezdim 🙂 Halfeti hakkındaki herşeyi Saklı ve sakin güzellik: Halfeti yazımda bulabilirsiniz.


Birecik

Şanlıurfa Gezilecek Yerler
Boğaz köprüsü edasında süzülen Birecik Köprüsü Fotoğraf Kaynak: Mustafa Kılıç, Birecik.bel.tr -Şanlıurfa Gezilecek Yerler-

Halfeti‘ye giderken Birecik‘e uğramamak olmaz. Patlıcanı, kelaynak kuşları, patlıcan kebabı ve haşhaş kebabı ile ünlü olan Birecik‘te mutlaka ama mutlaka Haşhaş Kebabı‘nın tadına bakmalısınız. Kebapçı Cevdet Usta‘ya gidip haşhaş kebabını yediğimizi anlattığım yazımı buradan okuyabilirsiniz.

Birecik’te ayrıca nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan kelaynak kuşlarının üretilip çoğaltıldığı Kelaynak Üretme İstasyonu da bulunuyor. Halfeti yolunda şehrin çıkışında görebileceğiniz Üretme İstasyonu 1977 yılında kurulmuş.


Şanlıurfa Kalesi

Şanlıurfa Gezilecek Yerler
Şanlıurfa Kalesi’nin M.Ö. 2000 yılında inşa edildiği tahmin ediliyor. Fotoğraf kaynak:sanliurfa.bel.tr

Şanlıurfa Gezilecek Yerler listemizde sırada Hz. İbrahim’İn ateşe atıldığı yer olarak rivayet edilen Urfa Kalesi var. Urfa Kalesi‘nin konuşlandığı tepeye Dambak Tepesi demiş Urfalılar. Kalenin M.Ö. 2000 yılında yapıldığı tahmin ediliyor.

Dört kapısı bulunan dış kale ve ardından tek kapıdan girilen yirmibeş burçlu iç kaleden oluşan Urfa Kalesi‘nin önemi büyük.Harika bir Urfa manzarası bulabileceğiniz Urfa Kalesi‘nin giriş ücreti 5 TL. Urfa’ya gelip kaleyi ziyaret etmemek olmaz. Bu arada kapanış saati yazın 19:00, kışın 17:00.


Aynzeliha Gölü

Şanlıurfa Gezilecek Yerler
Aynzeliha Gölü  -Şanlıurfa Gezilecek Yerler-

Rivayete göre Hz. İbrahim ateşe atıldığı zaman Nemrut’un kızı (türküdeki değil):) Zeliha, Hz. İbrahim‘e inandığını söyleyince babası tarafından Hz. İbrahim‘in peşinden ateşe atılır. Zeliha’nın ateşe düştüğü yerde bir göl oluşur ve bu göle Aynzeliha (Zeliha Pınarı) adı verilir.

Tıpkı Balıklıgöl‘de olduğu gibi buradaki balıkların da kutsal olduğuna inanıldığından yenmiyor. Ancak Balıklıgöl’ün aksine burada dilerseniz kayıkla küçük bir tur da atabiliyorsunuz.


Göbeklitepe

Şanlıurfa Gezilecek Yerler
Göbeklitepe tapınak  -Şanlıurfa Gezilecek Yerler-

Şanlıurfa Gezilecek Yerler listesinin olmaza olmazı kesinlikle Göbeklitepe! Göbeklitepe dünyanın en büyük arkeolojik keşiflerinden birisi. Bilinen insanlık tarihini altüst eden dünyanın ilk tapınağı olan Göbeklitepe, Şanlıurfa’ya 20 km uzaklıkta bulunuyor. Göbeklitepe‘yi görmeden Şanlıurfa’dan ayrılmak olmaz. Uçağa almazlar söylim 🙂

Dünyanın ilk tapınağı Göbeklitepe hakkındaki herşeyi Göbeklitepe: İnsanlığın İlk Adımı yazımdan okuyabilirsiniz. Göbeklitepe’de çok şaşıracaksınız!


Şanlıurfa Müzesi

Şanlıurfa Gezilecek Yerler
Şanlıurfa Müzesi, gerek barındırdığı eserler gerekse de mimari olarak Türkiye’de gezdiğim en iyi müzelerden birisi

Şanlıurfa Gezilecek Yerler listesinde şimdi sırada Türkiye’nin en büyük müze kompleksi sayılan Şanlıurfa Müzesi var. Söz konusu olan yer Mezopotamya olunca şehirde bulunan arkeoloji müzesinden beklentiniz de artıyor haliyle. Merak etmeyin Şanlıurfa Müzesi bu beklentilerinizi kesinlikle fazlasıyla karşılıyor.

Müzede Paleolitik, Neolitik, Kalkolitik, Tunç ve Demir çağlarından bir çok tarihi eser yer alıyor. Göbeklitepe ve şu an Atatürk Barajı suları altında kalmış olan Nevali Çori ören yerinden çıkartılmış bir çok eser de yine de müzede sergileniyor.

Şanlıurfa Müzesi‘nde neler sergileniyor? Şanlıurfa Müzesi giriş ücreti ne kadar? Hangi günler açık? Müze hakkında herşeyi Şanlıurfa Müzesi yazımdan okuyabilirsiniz.


Haleplibahçe Mozaik Müzesi

Şanlıurfa Gezilecek Yerler
Avlanan Amazonlar Mozaiği-Fotoğraf Kaynak: sanliurfamuzesi.gov.tr  -Şanlıurfa Gezilecek Yerler-

Şanlıurfa Müzesi’nin hemen yanında yer alan Haleplibahçe Mozaik Müzesi tıpkı Şanlıurfa Müzesi‘nde sergilenen “Balıklıgöl Adamı” gibi Şanlıurfa Belediyesi’nin altyapı çalışmaları sırasında ortaya çıkarılan mozaiklerden oluşan bir müze.

ŞANLIURFA BELEDİYESİ ARKEOLOJİ KURULUŞU GİBİ OLMUŞ ADETA. KEPÇEYİ VURDUĞU YERDEN TARİH FIŞKIRIYOR 🙂

Müzede mitolojide kendilerine geniş yer bulan ve bir zamanlar ülkemiz topraklarında yaşamış olan Amazon Kadınları‘nın tasvir edildiği dünyadaki tek mozaik bulunuyor. Girişleri ücretsiz olan müzeyi her gün ziyaret edebilirsiniz.

 


Balıklıgöl

Şanlıurfa Gezilecek Yerler
Balıklıgöl ve Rızvaniye Camiisi ve Yiğit 🙂  -Şanlıurfa Gezilecek Yerler-

Şanlıurfa deyince Şanlıurfa Gezilecek Yerler deyince akla ilk gelen yer tabi ki: Balıklıgöl! Peygamberler Şehri Şanlıurfa‘nın manevi kimliğinin bam teli olan Balıklıgöl yılın her mevsimi her gün binlerce turisti ve Şanlıurfalıları manevi dergahında ağırlamaya devam ediyor.

Hz. İbrahim‘in ateşe atılmasıyla oluşan Halil-ur Rahman Gölü‘nin hikayesi, tarihi, manevi ortamı öyle bir kaç satırla anlatılacak şey değil. O yüzden ben de ayrı bir yazı yazdım. Balıklıgöl yazımdan okuyabilirsiniz.


Rızvaniye Camii

Şanlıurfa Gezilecek Yerler
Balıklıgöl, Rızvaniye Camii ve ben  -Şanlıurfa Gezilecek Yerler-

Balıklıgöl’ün kuzey kenarında bulunan Rızvaniye Camii adını kendisini 1736 yılında yaptıran Rakka Valisi Rızvan Ahmet Paşa‘dan almış. Balıklıgöl’ün hemen kenarında bulunan Rızvaniye Camii‘sinin tek şerefeli bir de minaresi var.

Şanlıurfa‘nın, Balıklıgöl‘ün manevi atmosferine son derece uygun olarak inşa edilmiş camiinin avlusunda vakit geçirmek bile sizi güzel bir yolculuğa çıkaracak. Cami avlusunda bir de medrese bulunuyor.


Hz. İbrahim’in Doğduğu Mağara

Şanlıurfa Gezilecek Yerler
Hz. İbrahim Mağarası Fotoğraf Kaynak: sanliurfaliyiz.wordpress.com  -Şanlıurfa Gezilecek Yerler-

Nemrut rüyasında o yıl doğacak çocuklardan birinin kendisini yıkacağını gördüğünden yıl içinde doğacak tüm çocukların öldürülmesini emreder. Hz. İbrahim‘in annesi Sara Hatun bu mağaraya gizlenir ve oğlunu da bu mağarada doğurur.

Şanlıurfa’nın manevi atmosferinin bir parçası da doğal olarak bu mağarada diyebiliriz. Mevlid-i Halil Camii avlusu içerisinde yer alan mağaradan çıkan suyun halk tarafından şifalı olduğuna da inanılıyor.


Hz. Eyyüp Makamı

Şanlıurfa Gezilecek Yerler
Hz. Eyyüp Sabır Makamı  -Şanlıurfa Gezilecek Yerler-

Şanlıurfa Gezilecek Yerler listemizde bir diğer manevi durak Hz. Eyyüp Makamı bulunuyor. Şanlıurfa‘ya peygamberler şehri diye boşuna dememişler. Hz. Eyyüp‘ün cüzzam hastalığına tutulup yıllar boyunca büyük bir sabır göstererek Allah’a sitem bile etmeden çile çektiği mağara Hz. Eyyüp Makamı olarak adlandırılmış.

Hz. Eyyüp‘ün çilesini doldurup Allah tarafından gönderilen şifalı su ile yıkanarak iyileşir. Hz. Eyyüp‘ün çile çektiği mağara, sırtını dayadığı sabır taşı ve şifalı su inanç turizminin önemli noktalarından birisi olmuş.


Harran Evleri

Şanlıurfa Gezilecek Yerler
Harran Evleri -Şanlıurfa Gezilecek Yerler-

Şanlıurfa‘ya 48 km uzaklıkta bulunan Harran Evleri Harran Ovası‘nda Bereketli Hilal’in ucunda bulunuyor. Bindirme tekniği ile yapılmış, konik kubbeli, kerpiçten yapılma evlerin en büyük özelliği yazın çöl sıcağında serin, kışın bölgenin sert soğuğunda ise sıcak tutabilmesi.

Harran civarında yaklaşık bin adet bulunuyor bu evlerden ancak hepsi eski tarihli değil doğal olarak. Çoğunluğu 150-200 yıllık olan evlerden bölge 1979 yılında SİT alanı ilan edilince yenisi inşa edilmemiş.


Bazda Mağaraları

Şanlıurfa Gezilecek Yerler
Bazda Mağaraları Fotoğraf kaynak: Sanliurfa.bel.tr -Şanlıurfa Gezilecek Yerler-

Şanlıurfa gezilecek yerler listemizin son üyesi ise Harran ilçesinde bulunan Bazda Mağaraları. Mağaralar dediğimize bakmayın burası kayalara yazılan kitabeden anlaşıldığı üzere 13. yüzyılda işletilmiş bir taş ocağı. Büyük kayaların arasından kesilerek çıkartılan taşlar mağaralardan oluşan bir galeri çıkartmış ortaya.


Şanlıurfa Gezilecek Yerler Devamı…

Şanlıurfa Gezilecek Yerler listesi şehirde kaç gün kalacağınıza bağlı olarak daha da uzatılabilir. Harran’a 45 km mesafede bulunan Roma döneminden kalma antik kent Şuayb Şehri, Şuayb Antik Kenti’ne 15 km uzaklıktaki Soğmatar Antik Kenti, Şanlıurfa’ya 70 km uzaklıktaki dünyanın en büyük 6. barajı olan Atatürk Barajı, ve tabi ki Şanlıurfa Kapalı Çarşı Şanlıurfa Gezilecek Yerler listesinin devamı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here