Hiç sakınmayacağım bunu söylerken! İnsanlığın doğduğu yer: Şanlıurfa! Madem bilim diyoruz, madem arkeolojik keşifler diyoruz, işte size en güzel karbon testi ile tarihi M.Ö. 10.000 yılına kadar uzandığı tespit edilen dünyanın ilk tapınağı Göbeklitepe ile Şanlıurfa için insanlık tarihinin doğduğu yer demek inanın bana hiç de abartılı bir söylem değil.

Şanlıurfa
Göbeklitepe Örenyeri’nden Urfa Ovası

Şanlıurfa Gezi Rehberi yazımda bu uygarlıklar, peygamberler, inançlar, acı biberler, ciğerler, kebaplar, lahmacunlar diyarı Şanlıurfa’yı anlatmaya çalışacağım. Ciğerleri söyleyin arkadaşlar Şanlıurfa’ya gidiyoruz! 🙂


Şanlıurfa Tarihi

Madem insanlığın doğduğu yer diyoruz biraz altını dolduralım. Her gezi yazımda olduğu gibi Şanlıurfa Gezi Rehberi yazımda da binlerce yıllık tarihi iki satırda anlatacağım yine affınıza sığınarak. 🙂 Mezopotamya’da Bereketli Hilal denilen toprakların en ucunda yer alan Şanlıurfa’nın bilinen tarihi insanlık tarihi ile aynı zamanda başlıyor.

Şanlıurfa
Şanlıurfa Müzesi’nde Şanlıurfa’Nın binlerce yıllık tarihine dair her dönemden binlerce eser sergileniyor. Mutlaka görün.

Göbeklitepe: İnsanoğlunun ilk adımı yazımda tüm ayrıntıları ile anlattığım üzere bilinen insanlık tarihine göre insanlar daha buzul çağından yeni çıkmış, avcılık toplayıcılık yapıp, barınacak yer ararlarken Şanlıurfa‘ya 20 km uzaklıktaki Göbeklitepe‘de sırrı çözülemeyen bir grup insan dünyanın ilk tapınağını inşa etmekle meşgullermiş.

Sevgili İsviçreli bilim adamları, değerli tarihçiler! Üşenmeyin de şu insanlık tarihini yeniden yazın artık!

Sonra Sümerler, Bizanslar derken 11. yüzyılda Anadolu Selçuklu, 1516 yılında ise Osmanlı hakimiyetine girmiş bu güzel şehir. I. Dünya Savaşı‘nda önce İngiliz ardından Fransız işgaline uğrayan Urfa öyle bir kurtuluş mücadelesi vermiş ki isminin önüne gelen Şanlı kelimesini sonuna kadar hak etmiş. Aziz şehitlerimizin, milli mücadele kahramanlarımızın ruhları şad olsun!


Şanlıurfa’ya Nasıl Gidilir, Ne zaman gidilir? 

İstanbul, Ankara ve İzmir’den direk uçuşlarla Pegasus ve THY ile Urfa’ya uçabilirsiniz. Biletler erken almanız koşuluyla tek yön 100-150 TL civarı denebilir. Otobüsler ile zaten ülkemizin her yerinden Şanlıurfa‘ya ulaşmak oldukça kolay.

Şanlıurfa
Şanlıurfa’ya gelip de Halfeti’ye uğramamak olmaz. Şu güzelliğe bakar mısınız? Savaşan Köyü, Halfeti, Şanlıurfa

Gelelim Şanlıurfa‘ya ne zaman gidilir sorusuna. Temmuz ayında Şanlıurfa‘ya gitmiş biri olarak size şunu söyleyebilirim: Yazın gitmeyin de ne zaman giderseniz gidin! 🙂 Ben bu sıcağı tarif edemiyorum. Şanlıurfa Gezilecek Yerler yazımda da bahsettiğim gibi Urfa’da hissettiğim sıcağın Bahreyn’de, Fas’ta Sahra Çölü’nde hissettiğimden inanın bi farkı yoktu 🙂


Şanlıurfa’da nerede kalınır? 

Urfa son zamanlarda öyle bir turist akınına uğruyor ki otellerin kalitesi konusunda hiç endişe etmeyin derim. Ancak yer bulma konusunda endişe edebilirsiniz. 🙂 Şanlıurfa otelleri konusunda oldukça fazla alternatif var.

Şanlıurfa
Paşa Sarayı Butik Otel

Butik bir otel arıyorsanız El-Ruha (biraz pahalı), Manici Hotel, Paşa Sarayı Butik Otel önereceklerim arasında. Aradığınız yıldızlı bir otel ise direk şehir merkezinde yer alan Nevali Otel ile Şanlıurfa Müzesi karşısında bulunan Hilton Garden Inn‘i deneyebilirsiniz. Özellikle kışın gidecekseniz oldukça uygun fiyatlar bulacağınıza eminim.


Şanlıurfa Ulaşım

Şanlıurfa‘ya eğer özel aracınız ile gelmediyseniz şehir içinde gezerken sorun yaşamazsınız. Balıklıgöl, Şanlıurfa Müzesi Hz. Eyyüp Makamı, Şanlıurfa Kalesi gibi yerlere yürüyerek gitmek mümkün. Taksi de oldukça uygun. Bir Urfa Kart alarak otobüslere de binebilirsiniz.

Şanlıurfa
Gün batmaya başlarken Seyir Tepesi Cafe’den Urfa Manzarası

Ancak bir aracınız yoksa Şanlıurfa’ya 22 km uzaklıkta bulunan Göbeklitepe, 110 km uzaklıktaki Halfeti, 48 km uzaklıktaki Harran Evleri’ne gitmek sıkıntılı olabilir. Belli saatlerde kalkan minibüsleri takip etmek ya da taksi tutmak zorundasınız.

Bence en iyisi araba kiralamak. En azından bir gün araba kiralayarak Şanlıurfa dışında kalan yerlere gidebilir, ertesi gün Urfa Merkez’de yer alan yerleri gezebilirsiniz.


Şanlıurfa’da Ne Yenir? Nerede Yenir? 

Şanlıurfa Gezi Rehberi

Şanlıurfa Gezi Rehberi yazımızın en heyecanlı bölümündeyiz. 🙂 Şanlıurfa insanlığın başlangıcına uzanan tarihi kadar yemeye doyamayacağınız eşsiz lezzetteki yemekleri ile de ünlüdür.

Zaten Göbeklitepe’de yapılan kazılarda bulunan tarihi ocak başı, çiğ köfte leğeni, kuzu ciğeri kalıntıları, lahmacun fırını ve küreği, şıllık tatlısı yapımında kullanılan oklava gibi malzemelerden Urfa Yemekleri tarihinin M.Ö. 10. yüzyıla kadar uzandığı da ispat edilmiş oldu.

Tabi ki şaka yapıyorum arkadaşlar. 🙂 Urfa yemekleri tarihi hangi yüzyıla uzanır bilmiyorum ama lezzetlerinin dillere destan olduğu kesin. Peki Şanlıurfa’da ne yenir? Urfa Kebabı, Lahmacun, Haşhaş Kebabı, Şıllık Tatlısı, Çiğ Köfte, Ciğer, Pirzola Şanlıurfa’da nerede yenir? Hepsini Şanlıurfa’da Ne Yenir, Nerede Yenir : Urfa Yemekleri yazımda anlattım arkadaşlar. E şimdiden afiyet olsun o zaman. 🙂


Şanlıurfa Gezilecek Yerler

Şanlıurfa
Balıklıgöl ve ben

Burası Mezopotamya. Burası Bereketli Hilal denilen insanlık tarihinin doğup geliştiği, büyüyüp serpildiği, peygamberlerin gönderildiği, savaşların yapıldığı, bir çok uygarlığın yükselip yıkıldığı kısacası tarihin yazıldığı yer. Şanlıurfa‘da bu tarihten payını fazlasıyla almış.

Şanlıurfa
Tarihi M.Ö. 10 yüzyıla dayanan Dünyanın İlk Tapınağı:Göbeklitepe Şanlıurfa’ya 20 km uzaklıkta. Mutlaka görmelisiniz!

Bilinen insanlık tarihinin değişmesine sebep olan dünyanın ilk tapınağı Göbeklitepe, Şanlıurfa’nın huzur kapısı Hz. İbrahim’İn ateşe atıldığı yer olan Balıklıgöl, Şanlıurfa’ya 110 km uzaklıktaki saklı ve sakin cennet Halfeti, dünyanın ilk insan heykeli olan Balıklıgöl Adamı ve diğer binlerce eserin sergilendiği Türkiye’nin en büyük müze kompleksi olan Şanlıurfa Müzesi ve mutlaka görmeniz gereken diğer Şanlıurfa güzelliklerini Şanlıurfa Gezilecek Yerler yazımda bulabilirsiniz.


Şanlıurfa Alışveriş

Şanlıurfa
Şanlıurfa’da Alışveriş yaparken tarihi çarşılarda gördüğünüz her şeyi almak isteyeceksiniz. Foto: urfakultur.gov.tr

Peki Şanlıurfa’dan ne alınır? Şanlıurfa alışveriş listesi nedir? Bakalım. AVM’leri direk geçiyorum. Şanlıurfa bilindiği üzere tarihi ipek yolu üzerinde olduğu için şehirde bir çok tarihi çarşı, han, kervansaray bulunuyor. Tarihi çarşıların hepsi sanki 11. yüzyıldaymışsınız gibi canlı. Gaziantep ve Şanlıurfa‘da gezerken fark ettiğim şey esnafın AVMlere yenilmediği.

Peki Şanlıurfa’dan ne alınır bakalım. Hüseyniye Çarşısı‘ndan el yapımı bakır tabaklar, siniler, süs eşyaları, Sipahi Pazarı‘ndan dokuma eşyalar, kilimler, halılar, Bedesten‘den yöresel kıyafetler, yaşmaklar, puşiler, ehramlar, Pamukçu Pazarı‘ndan kuyum eşyaları alabilirsiniz.

Şanlıurfa
Bakırcılar Gaziantep’te olduğu gibi Şanlıurfa’da da oldukça güzel işçilikleri ile çarşıların vazgeçilmezi olmuş.

Ayrıca hem bu tarihi çarşıların içinde hem de etrafında bir çok dükkandan isot, meyan kökü, nar pekmezi, nar ekşisi, baharat, acı biber, biber kurusu, patlıcan kurusu, tatlı, el yapımı sabun ve Urfa kültürüne özgü bir sürü yiyecek, içecek alabilirsiniz. Pazarlık yapmayı unutmayın. Ayrıca bazı dükkanlar aldığınız ürünleri kargo ile adresinize de gönderiyor.


Şanlıurfa Gezi İpuçları

  • Şanlıurfa Gezi Rehberi yazımın başında da söylediğim gibi bu güzel şehre yazın gelmeyin. Özellikle alışkın değilseniz karşılaşacağınız sıcak sizi çarpabilir.
  • Şanlıurfa‘ya özel aracınız ile gelmediyseniz bir gün mutlaka araba kiralayın. Böyelce Göbeklitepe, Halfeti, Harran Evleri gibi Şanlıurfa Gezilecek Yerler listesinin mihenk taşlarını da kaçırmamış olursunuz.
  • Urfa‘da bir kaç gün kalacaksanız eğer Şanlıurfa’da ne yenir listemizdeki Urfa yemeklerinin hepsinin iki güne sığdırmaya çalışmayın. Mideye dikkat. Acıya alışkın değilseniz çoğu insan gibi Urfa’dan mideyi bozup dönersiniz. 🙂
  • Çok şey almayı planlıyorsanız ve yanınızda taşımak istemiyorsanız aldığınız ürünleri kargo ile adresinize gönderen dükkanların olduğunu da hatırlatmalıyım.

Diğer Yazılar:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here