Baharda bir sabah… Sait Faik‘in baharın bin bir çeşit sesinin duyduğu, “Nereden gelirse gelsin dağlardan, kuşlardan, denizden, insandan, ottan, böcekten, çiçekten. Gelsin de nereden gelirse gelsin! Bir hişt sesi gelmedi mi fena. Geldikten sonra yaşasın çiçekler, böcekler, insanoğulları.” dediği “Hişt Hişt” öyküsündeki gibi bir bahar sabahında Sait Faik Abasıyanık Müzesi ‘ne gidiyoruz. Tanju’yla.

Sait Faik Abasıyanık Müzesi
Sait Faik’e çat kapı misafirliğe gelmişim de O’nu evde bulamamışım gibi çek Tanju 🙂  -Sait Faik Abasıyanık Müzesi-

Sait Faik Abasıyanık Müzesi

Vapurdan iner inmez öyküdeki gibi bir ses: “Hişt Hişt”. “Neden geç kaldın?”diye sorar gibi. “Sevdiğin bir insanı ziyaret etmek için neden bu kadar geç kaldın? Oysa bir vapur uzaktaydım. Senin hikayeni yazmıştım tüm o sarı sayfalarda. Olsun. Hoş geldin!” der gibi. Hoş Bulduk Sait Faik, Sonunda gelebildim işte!

Sait Faik Abasıyanık Müzesi Nerededir?

Sait Faik Abasıyanık Müzesi
“Haritada Bir Nokta”, Burgaz Ada -Sait Faik Abasıyanık Müzesi-

Sait Faik “Haritada Bir Nokta” isimli öyküsünde şöyle der: “Çocukluğumdan beri haritaya ne zaman baksam gözüm hemen bir ada arar; şehir, vilayet, havali isimlerinden hemen mavi sahile kayar…” Sait Faik Abasıyanık Müzesi yazarın 1938 yılından, vefat ettiği 1954 yılına kadar yaşadığı “haritada bir nokta” diye tabir ettiği Burgaz Ada’da bulunur.

Burgaz Ada‘ya Beşiktaş, Eminönü, Kadıköy ve Bostancı’dan şehir hatları vapuru ile gidebilirsiniz. Sefer saatlerinin buradan öğrenebilirsiniz. Burgaz Ada ve diğer adalara Dentur ve Turyol gibi özel vapur işletmeleri ile de gitmek mümkün.

Yazarın çok sevdiği, bir çok hikayesine de konu olan Burgaz Ada‘da vapurdan indikten sonra sağa dönüp soldaki ilk sokağa dönerseniz bir yönlendirme tabelası görürsünüz: Sait Faik Abasıyanık Müzesi! Sokağın sonunda müze sizi bekliyor olacak.

Sait Faik Abasıyanık Müzesi
Sait Faik Abasıyanık Müzesi tabelası ve Tanju. iskeleden inip sağa döndükten sonraki soldaki ilk sokakta.

Sait Faik Abasıyanık Müzesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Sait Faik Abasıyanık Müzesi Gririş Ücreti yok. Müze tamamıyla ücretsiz. Ziyaret günleri ve saatleri ise Pazartesi ve Salı günleri hariç saat 10:30 – 17:00 arası. Müze olumsuz hava koşulları sebebiyle İstanbul’dan vapur kalkmadığında kapalı olabiliyor. Sait Faik Abasıyanık Müzesi

Sait Faik Abasıyanık Müzesi Sergisi

Müzenin dış kapı merdivenlerinde Sait Faik Abasıyanık‘ın benim de en çok sevdiğim öykülerinden birisi olan Alemdağ’da Var Bir Yılan’da söylediği ve en çok bilinen sözleri sizi karşılıyor: “Dünyayı güzellik kurtaracak. Bir insanı sevmekle başlayacak her şey”

Sait Faik Abasıyanık Müzesi
Sait Faik Abasıyanık Müzesi girişinde ben…

Sait Faik her ne kadar bu dizelere “Burada her şey bir insanı sevmekle bitiyor” diye devam etse de O’na göre bir insanı sevmek atılması gereken ilk ve en büyük adımdı. Hikayelerinde anlattığı balıkçılar, ada sakinleri, çocuklar, içinde en ufak bir insan sevgisi, yaşama hırsı barındıran herkes sevilmeye layıktı.

Sait Faik Abasıyanık Müzesi
Sait Faik’in yemek odası -Sait Faik Abasıyanık Müzesi-

Ve Müze…

Yazarın evi, ölümünden beş yıl sonra 22 Ağustos 1959 tarihinde yılında annesi Makbule Hanım’ın girişimleri ile müzeye dönüştürülmüş. Üç kattan oluşan müzede Sait Faik‘in çalışma notları, mektupları, kartpostalları, kişisel eşyaları ve hayatının farklı dönemlerine ait bir çok fotoğraf sergileniyor.

Sait Faik Abasıyanık Müzesi
Kimbilir kaç hikayesini yazdığı çalışma masası -Sait Faik Abasıyanık Müzesi-

İşte onlardan birisi Sait Faik‘in çalışma masası. Yazar sanki az önce hikayelerinden birini bitirmiş olmanın mutluluğu ile sahilde dolaşmaya, yeni bir hikaye bulmaya ya da Rum Balıkçı’yla balık tutmaya gitmiş de her an dönebilirmiş gibi duruyor çalışma masası.

Sait Faik Abasıyanık Müzesi

“Büyük hayaller kuralım sevgilim!
Ben şimdi böyle yapıyorum.

Tertemiz bir şehirde, asfalt caddeler üstünde, dibinden metrolar geçen, üstünden kolosal otobüsler uçan, muazzam, eğlenceli bir şehirde, seninle yaşamak istiyorum.


Yazılarım bize yaşamak için lazım olanı getiriyor. Büyük kahvelerde çay içiyor, temiz lokantalarda kolalı peşkirlerle yemek yiyor, latif rayihalı şaraplar içiyor, tertemiz bir yatakta seni kollarımın arasına alıyor, sana:

– Bütün mesut şehir uyudu, uyuyalım sevgilim, diyorum.

Sabahleyin bitlilerle dolu, kimsenin kimseye hürmet etmediği, kimsenin kimseyi hürmete layık bulmadığı, istismar edenin, çalanın zengin ve bahtiyar  olduğu; esnafının azgın, zengininin deli, haris, egoist, gaddar, fakirinin kayıtsız, sersem olduğu bir şehirde, işin kötüsü sensiz, oldukça kirli bir yatakta uyanıyorum.

Ama sevgilim olacak, büyük hayaller kuruyorum.”  Büyük Hayaller Kuralım’dan

Sait Faik Abasıyanık Müzesi
Orhan Veli’nin Sait Faik’e ithafen imzaladığı kitabı -Sait Faik Abasıyanık Müzesi-

Sait Faik‘in yakın arkadaşı Orhan Veli tarafından yazara ithafen imzalanmış kitabı da müzede sergilenen eserler arasında. İki güzel insanı, Türk Edebiyatı’na yön veren iki büyük ustayı tek karede görüyoruz adeta.

Sait Faik Abasıyanık Müzesi
Sait Faik Abasıyanık o çok sevdiği ada insanlarıyla sohbet ederken… Alttaki de Tanju. 🙂 -Sait Faik Abasıyanık Müzesi-

Sait Faik Abasıyanık Müzesi ‘nde yazarın daha önce hiç bir yerde görmediğiniz fotoğrafları da sergileniyor. Bu fotoğraflardan oluşan koleksiyondan istediğiniz bir tanesinin basımını müze mağazasından satın alabiliyorsunuz.

Saif Faik Abasıyanık Müzesi
Müzede açılışından beri tutulan ziyaretçi defteri de sergilenenler arasında -Sait Faik Abasıyanık Müzesi-

Sait Faik‘in nüfus hüviyet cüzdanından isminin Mehmet Sait babasının isminin ise Mehmet Faik olarak kayıtlı olduğunu görüyoruz. Yine müzenin açılışından beri ziyaretçilerin duygularını aktardığı defter de sergilenenler arasında.

Saif Faik Abasıyanık Müzesi
Sait Faik’İn nüfus hüviyet cüzdanı. İsmi Mehmet Sait… -Sait Faik Abasıyanık Müzesi-

Sait Faik’in Pasaportu

“– Adın?

– Sait.

– Ne?

– Sait… Faik. Sait Faik.

– Soyadın?

– Abasıyanık.

– İşin, mesleğin?

Bir şey bulamadı söyleyecek. Fransa’ya gitmek için pasaport alacaktı.

– Yazarım, dedi.

Öteki baktı, düşündü.

– Yazar olduğuna dair bir yazı getir, dedi.

İşte Sait Faik o yazıyı bir türlü bulamadı. Kimse bir iş yaptığına, bırak yazarlığı, bir iş yaptığına dair bir belge vermedi eline. Bir derneğe üye olduğuna dair ödediği aidat makbuzlarını buldu evde, aldı onları götürdü, olmadı. Meslek hanesine, “Yok” yazıldı.”

                                                                                                                Ara Güler

İşte Sait Faik‘in meslek hanesinde işsiz yazan pasaportu.

Sait Faik Abasıyanık Müzesi
Sait Faik’İn pasaportu -Sait Faik Abasıyanık Müzesi-

Müzeden çıkıyoruz. Dışarıda tam da Sait Faik‘in sevdiği gibi bir bahar havası var. Begonviller duvarlardan sarkmış yoldan geçenlere laf atıyor. Türk Edebiyatı’nın en büyük öykücüsünün defalarca geçtiği sokaktan sahile doğru yürüyoruz. Tepede güzel bir güneş. Sırtımızı ısıtıyor. Vapura binerken aklımda Sait Faik sözleri:

“Gitmeli, uzaklaşmalı, hiç bir şehirde durmamalı…”

Sait Faik Abasıyanık Müzesi
Hoşçakal Sait Faik, Şimdilik…. -Sait Faik Abasıyanık Müzesi-

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here