Gittiğiniz tüm o ülkeleri, şehirleri, denizleri, dağları unutun! Artık bambaşka bir yerdesiniz. Sahra Çölü, gündüzleri elli dereceyi aşan sarı sıcakta nefes almanın bile neredeyse imkansız hale geldiği, geceleri soğuktan üşürken gökyüzünü kaplayan milyarlarca yıldızı şaşkınlıkla seyredeceğiniz, sizi kendine hayran bırakacak, muhteşem bir yer!

Yaptığım en güzel gezilerden birisi Fas Çöl Turu’ydu.

Bir kaç yıl önce Fas Gezisi yaparken çöl turu yapmak için Fas’ın güneyinde küçük bir köy olan Merzouga‘ya gittiğimde Sahra Çölü ve onun güzellikleri hakkında hiç bir fikrim yoktu. Şimdi ise en büyük hayranlarından biriyim! Fas çöl turu nasıl yapılır? Fas Çölü Turu için nelere dikkat etmek gerekir? Çöl turu maliyeti nedir? Fas Çöl Turu yazımda anlattım. Şimdi ise Sahra Çölü Hakkında İlginç Bilgiler verme zamanı.


10-Sahra Çölü “Büyü”lüdür!

sahra çölü ilginç bilgiler
Şu birbiri ardında uzanan kum tepelerinin güzelliğine bakar mısınız?

Sahra sözcüğü Arapça “Sahara” sözcüğünden gelme olup “Büyü” anlamına gelir. Sahra Çölü büyüsü beni daha sıcak kumlara ayaklarımı basar basmaz içine belki de bu yüzden çekiyor.


9-Sahra Çölü Büyüktür!

sahra çölü ilginç bilgiler
Sahra sizi tüm güzellikleri ile karşılayacak!

9.000.000 km²! Her ne kadar çöl deyince aklımıza 50 dereceyi aşan sıcak ve kumla dolu geniş boşluklar gelse de çöl terimi kurak ve ıssız geniş araziler için tanımlanır ve bu anlamda dünyanın en büyük çölü Antarktika‘dır.


8-Sahra çölü hem sıcak hem soğuktur!

sahra çölü ilginç bilgiler
Gündüzleri 50 dereceye varan sıcaklıklar geceleri ise -10 dereceye kadar düşüyor.

Evet Sahra Çölü‘nde gündüzleri sıcaklık 58 dereceye kadar ulaşabiliyorken geceleyin sıcaklık neredeyse -10 dereceye kadar düşebilir. Fas Çöl Turu sırasında rehberimizin yanınıza kalın giysiler alın demesi üzerine cümleyi tekrarlamasını istiyorum yanlış anlamamak için. Geceleyin çadırımızda yün yorgan altında titrerken ne kadar ciddi olduğunu anlıyorum.


7-Zengin mineral yatakları!

sahra çölü ilginç bilgiler
Bir kaç damla yeter, şu güzelliğin büyümesine

Sahra Çölü son derece az yağış aldığı için ve bu yağışlar toprağın yüzeyindeki mineralleri götüremediği için burası mineraller için tam bir cennettir. Bu yüzden çok az bir yağışta bile çöl bitkileri hemen canlanır ve bir kaç gün içinde olgunlaşır.


6-Tam 11 ülkeyi içinde bulundurur

sahra çölü ilginç bilgiler
9 milyon kilometrekareyi aşan bu topraklarda tam 11 ülke bulunuyor.

Atlas Okyanusu’ndan Kızıldeniz’e kadar uzanan ve yüz ölçümü Amerika Birleşik Devletleri’ni kapysacak kadar olan bu devasa çöl tam 11 ülkeyi içinde bulundurur. Bu ülkeler Cezayir, Çad, Mısır, Libya, Fas, Moritanya, Mali, Nijer, Sudan, Tunus ve Batı Sahra‘dır.


5-Sadece kum değildir!

sahra çölü ilginç bilgiler
Fas’a giderseniz Çöl turu yapmadan dönmeyin!

Bilinenin aksine bu güzel çöl tamamıyla kumdan oluşmaz. Afrika’nın %31‘ini oluşturan bu devasa çölün yalnızca beşte biri Erg adı verilen kum çölünden oluşur. Geri kalan büyük bir kısım ise kaya ve molozlardan oluşur.


4-Dağları, ovaları vardır!

sahra çölü ilginç bilgiler
Kilometrelerce uzayan sapsarı kumlardan ibaret değil Sahra

Sahra Çölü sanıldığı gibi uçsuz bucaksız bir düzlük değildir. Bir çok dağ ve ovayı bünyesinde bulundurur. Örneğin Çad sınırları içerisinde yer alan Tibesti Dağı‘nın yüksekliği 3.445 metredir.


3-Sahra Çölü’ne kar da yağar!

sahra çölü ilginç bilgiler
Cezayir’in küçük kenti Ain Safra’ya son yıllarda sanırım yurdumuzun bazı bölgelerinden daha fazla kar düşmüştür.

Evet yanlış duymadınız. Sahra Çölü özellikle iç kesimleri çok kuraktır. Bu bölgelere 10 yıl boyunca hiç yağış düşmediği dahi olur. Ancak Cezayir’in küçük bir şehri olan Ain Safra‘ya tam üç yıl üst üste kar yağmıştır. Hem de 40 cm! Bu güzel çöle bilinen ilk kar yağışı ise 18 Şubat 1979 tarihinde gerçekleşmiştir.


2-Bir çok hayvan türüne ev sahipliği yapar

sahra çölü ilginç bilgiler
Bu sevimli tilki çölün müdavimlerinden…

Çöl deyip geçmeyelim sevgili arkadaşlar. Sahra Çölü tilki, dağ keçisi, antilop, ceylan, yılan, vahşi köpek, çita ve devekuşu gibi bir çok hayvan türüne ev sahipliği yapar. Bunların arasında en ilginci ise ardında ayak izi bırakmayan, 2017 yılında Fas’ta görülen Benekli Kedi‘dir.


1-Sahra Çölü kaya resimleri…

sahra çölü ilginç bilgiler
Dünyanın en eski bölgelerinden birisi olan Sahra, bir zamanlar geniş yemyeşil otlakları barındırıyordu

Libya, Sudan ve Mısır toprakları arasında yer alan Gilf Kebir‘de bulunan kaya üzerine çizilmiş hayvan ve insan figürleri bölgede M.Ö. 8.500 yıllarında avcı toplayıcı gruplarının bulunduğunu ve bu bölgenin geniş otlaklardan oluştuğunu kanıtlıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here