Söz konusu olan şehir yüzyıllar boyu tarihin en büyük imparatorluklarından biri olan Roma İmparatorluğu’na başkentlik yapmış Roma olunca sizi zaman yolculuğuna çıkmışsınız gibi sürükleyip götürüyor. Bir bahar mevsiminde gidip dört gün kaldığım Roma’yı o kadar çok sevdim ki Roma Gezilecek Yerler yazısını yazarken hiçbir yeri atlamak istemedim.

Derken hani şu turistlerin elinde gördüğünüz ansiklopedi kıvamındaki gezi rehberleri gibi birşey çıktı ortaya. İddia ediyorum internette bulabileceğiniz en kapsamlı Roma Gezilecek Yerler listesi burası 🙂 Öyle ki bir Romalı şu satırları okusa gözyaşlarını tutamaz heyecandan 🙂 🙂

Roma Gezi Rehberi yazımda Roma’ya nasıl gidilir? Roma havaalanından şehir merkezine nasıl gidilir?  Roma’da nerede konaklanır? Roma’da en iyi pizza nerede yenir? sorularına cevap vermiştim. Şimdi sıra geldi Roma Gezilecek Yerler nerelerdir sorusunun cevabına. Başlayalım.

Roma Gezilecek Yerler Haritası

Roma Gezilecek Yerler
Roma gezilecek Yerler Haritası

Roma Gezilecek Yerlerin hemen hemen hepsini içeren yukarıdaki haritada da gördüğünüz gibi tüm o turistik yerler birbirine yürüme mesafesinde. Roma Gezi Rehberi yazımda söylediğim gibi Roma’da konaklamanızı Termini civarında ayarlarsanız her yere yürüyerek gidebilirsiniz.

Ben 4 gün kaldığım Roma’da Vatikan, Trastevere, Kolezyum, Piazza del Popolo, Aşk Çeşmesi (Trevi Çeşmesi), Pantheon… şurası da yakınmış, buraya da yürünür derken yaklaşık 100 km yürüdüm ve kendi rekorumu kırdım 🙂

Roma Gezilecek Yerler Listesi

Listeyi hazırlarken ve size anlatırken birbirine yakın yerleri gezdiğim sırayla anlatmaya çalıştım. Siz de öyle yaparsanız hem toplu taşımayla uğraşmamış hem de gereksiz yere yürümemiş olursunuz. 😉

İlk olarak 12 Euro‘ya alacağınız tek bir biletle gezeceğiniz Roma İmparatorluğu’nun merkezi sayılan Kolezyum, Foro Romano ve Palatino Tepesi üçlüsü ile başlayalım. Spor ayakkabılarınızı giydiyseniz yürümeye başlayalım arkadaşlar 😉


Kolezyum (Colosseo)

Roma Gezilecek Yerler
Kolezyum-Roma Gezilecek Yerler

Roma deyince gözünüzün önüne gelen ilk figür nedir? Tabi ki Kolezyum! 🙂 Otele eşyalarımı bırakıp fotoğraf makinemi boynuma asıp adeta koşar adımlarla Kolezyum‘a gidiyorum. Roma’nın ve Roma İmparatorluğu’nun simgesi olan Kolezyum Roma Gezilecek Yerler listenizin başında olsun.

Kolezyum öyle bir kaç satır ile anlatılacak bir yer değil. Ben de o yüzden uzun uzun anlatmayı tercih ettim 🙂 Kolezyuma nasıl gidilir, Kolezyum giriş ücreti, ziyaret saatleri ve Kolezyum tarihini anlattığım Kolezyum hakkında merak ettiğiniz herşeyi bulabileceğiniz Kolezyum:Gladyatörlerin Kanlı Sirki yazıma göz atabilirsiniz.


Foro Romano (Roma Forumu) 

Roma Gezilecek Yerler
Foro Romano (Roma Forumu)-Roma Gezilecek Yerler

Roma İmparatorluğu’nun altın çağını yaşadığı zamanlarda Roma Forumu da adeta Roma’nın kalbiymiş. Her büyük zaferden sonra imparatorlar adına inşa edilen taklar, pazar yerleri, devlet binaları, tapınakları ile bir zamanların en görkemli şehri imparatorluğun çöküşü ile birlikte kaderine terk edilmiş.

19. yüzyıldan sonra yapılan arkeolojik kazılarla gün yüzüne çıkan eserlerden oluşan Foro Romano‘ya Kolezyum için aldığınız bilet ile girebilirsiniz. Bilet ücreti 12 Euro. Ziyaret saatleri ise 09:30‘dan gün batımına kadar. Roma’ya yazın gidecekseniz öğle vakti çöl sıcağında Foro Romano‘yu ziyaret etmeyin derim.


Palatino Tepesi 

Roma Gezilecek Yerler
Palatino Tepesi

Foro Romano‘nun bittiği yerden başlayan yokuşu takip ederseniz 50 metre sonra Roma İmparatorluğu’nun doğduğu yer kabul edilen Palatino Tepesi‘ne varırsınız.

Roma Gezi Rehberi yazımda anlattığım üzere Roma İmparatorluğu’nun kurucuları olan ikiz kardeşler Remus ve Romulus bir dişi kurt tarafından Palatino Tepesi‘nde yer alan bir mağarada büyütülmüş.

Palatino Tepesi‘nde ayrıca İmparator Augustus‘un evi ile birlikte Flavia Sarayı, Kybele Tapınağı ve Farnese Bahçeleri‘de bulunuyor. Tepede ayrıca etraftan bulunan arkeolojik eserlerin sergilendiği küçük bir müze de var. Palatino Tepesi giriş ücreti 12 Euro. Roma Forumu ve Kolezyum için aldığınız bilet burada da geçerli.


Santa Maria Maggiore Bazilikası

Roma Gezilecek Yerler
Santa Maria Maggiore Bazilikası-Roma Gezilecek Yerler

Romalılar için Vatikan‘da yer alan San Pietro Bazilikası‘ndan sonra Roma’daki en kutsal kilise olarak kabul edilen Santa Maria Maggiore Bazilikası rüyasında Meryem Ana’yı gören ve kendisinden bir kilise yaptırmasını isteyen Papa Liberius tarafından yaptırılmış.

Kiliselerle dolu Roma’da kilise gezmek için oldukça güzel bir başlangıç 🙂 Santa Maria Maggiore Bazilikası Termini’ye yürüyerek beş dakika. Kolezyum‘a giderken heyecandan pas geçtiğim bu güzel kiliseyi dönüşte uzun uzun gezdim.


Vittorio Emanuele II Abidesi

Antik çağlarda Roma İmparatorluğu’nda herhangi bir yolu takip ederseniz başkent Roma’ya varırdınız. Bu yüzden İtalyanların “Her yol Roma’ya çıkar” diye bir deyimleri var.

Roma’da ise hemen hemen her yol Vittorio Emanuele Abidesi‘nin de bulunduğu Piazza Venezia‘ya çıkıyor. O yüzden Piazza Venezia şehri keşfetmek için güzel bir başlangıç noktası.

Roma Gezilecek Yerler
Vittorio Emanuele II Abidesi – Roma Gezilecek Yerler

Terasından en güzel Roma manzaralarından birini izleyebileceğiniz Vittorio Emanuele II Abidesi’ne giriş ücretsiz. Ancak daha yüksekten daha güzel bir manzara izlemek istiyosanız 10 Euro vererek asansörle çatıya da çıkabilirsiniz.

1885-1911 yılları arasında İtalyan Birliği’ni kutlamak üzere inşa edilen ve Birleşik İtalya’nın ilk kralı olan II. Vittorio Emanuele’ye adanan bu abide neredeyse Roma’nın her yerinden görünüyor. Bembeyaz mermerden yapılan bu anıt için Romalılar “Roma’nın takma dişleri” diyorlarmış.


Capitolino Tepesi

Vittorio Emanuele Anıtı‘ndan çıktıktan sonra anıtın hemen arka tarafında “La Cordonata” denilen merdivenlerle Roma’nın yedi tepesinden birisi olan Capitolino Tepesi‘ne çıkabilirsiniz. Baharın başında gittiğim Roma’da La Cordonata‘nın etrafındaki çiçeklerin kokusuyla resmen mest oldum.

Roma Gezilecek Yerler
Capitolino Tepesi-Roma Gezilecek Yerler

Tepede yer alan Michelangelo’nun tasarladığı Campidoglio Meydanı tam bir rönesans eseri. Campidoglio’nun ortasında yer alan M.S. 2. yüzyıldan kalma Marcus Aurelius heykeli’nin aslı meydanda yer alan Palazza Nuovo sarayının içindeki Capitolini Müzesi‘nde sergileniyor. Roma’daki en kapsamlı müzelerden biri olan Capitolini’ye giriş ücreti ise 15 Euro.


Piazza Navona

Roma Gezilecek Yerler
Navone Meydanı ve Dört Nehir Çeşmesi-Roma Gezilecek Yerler

Romalı’ların “Centro Historico” dedikleri eski şehir bölgesinde sizi insanların yüzyıllardır eğlence mekanı olan hipodrom şeklindeki Piazza Navona karşılıyor. M.S. 79 yılında İmparator Domitian tarafından atletizm sahası olarak kullanılmak üzere yaptırılan meydan ortaçağda ise at üzerinde mızrak dövüşlerine sahne olmuş.

Daha sonra Bernini tarafından düzenlenen Piazza Navona‘nın ortasında yine Bernini’nin eseri olan Fontana dei Quattro Fiumi (Dört Nehir Çeşmesi) bulunuyor. Çeşmede dünyanın dört kıtasından dört büyük nehir anlatılmış. Amerika’dan Rio de le Plata, Avrupa’dan Tuna, Afrika’dan Nil, Asya’dan Ganj.


Pantheon

Roma Gezilecek Yerler
Pantheon-Roma Gezilecek Yerler

Piazza Navona’nın hemen yanıbaşında yer alan Piazza della Rotonda‘da ise Roma Gezilecek Yerler listesinin en özel konuklarından biri olan Pantheon bulunuyor. M.S. 125 yılında İmparator Hadrianus tarafından M.Agrippa’nın anısına yaptırılan Pantheon Latincede “Tüm Tanrıların Tapınağı” anlamına geliyor.

Pantheon da birkaç satırda anlatmaya kıyamadığım yerler arasında. Pantheon hakkında öğrenmek istediğiniz herşeyi Pantheon (Roma):Tanrıların Roma’daki Evi yazımda bulabilirsiniz.


 Campo De Fiori

Roma Gezilecek Yerler
Campo de Fiori-Roma Gezilecek Yerler

1600’lü yıllarda halka açık infazların gerçekleştirildiği şimdilerde ise haftanın hemen hemen her günü kurulan pazarlarıyla Roma’nın en otantik yerlerinden birisi olan Campo de Fiori Roma Gezilecek Yerler listesine girmeyi hak ediyor.

“Çiçek Bahçesi” anlamına gelen Campo de Fiori‘de kurulan tezgahlardan taze meyve sebze ya da çiçek alabilirsiniz. Resimde gördüğünüz heykel ise düşünceleri yüzünden Campo de Fiori’de diri diri yakılarak öldürülen filozof Giordano Bruno‘dur.


Aşk Çeşmesi (Trevi Çeşmesi) 

Roma Gezilecek Yerler
Aşk Çeşmesi (Trevi Çeşmesi) – Roma Gezilecek Yerler

Gelelim benim için Roma Gezilecek Yerler listesinin en özel konuğuna. 🙂 Aşk Çeşmesi‘ne Roma’da bulunduğum dört gün boyunca defalarca gittim. Günün farklı saatlerinde her seferinde farklı ve güzel hislerle gidip izlediğim Trevi Çeşmesi bence Roma’daki en romantik yer.

1732 yılında Nicola Salvi tarafından tasarlanan Aşk Çeşmesi‘ni Roma Gezilecek Yerler listesinde bu kadar özel yapan şey hem hikayesi, hem heykellerin ve suyun güzelliği, hem de bulunduğu Piazza di Trevi‘nin şirinliği. Aşk Çeşmesi (Trevi Çeşmesi)‘nin hikayesini, heykellerin anlamlarını, çeşmenin tarihini Roma’nın Büyüsü:Aşk Çeşmesi yazımda bulabilirsiniz.


İspanyol Merdivenleri

Roma Gezilecek Yerler
İspanyol Merdivenleri-Roma Gezilecek Yerler

Piazza di Spagna‘da yer alan İspanyol Merdivenleri 1723 yılında inşa edilmiş. Merdivenler ismini bulunduğu meydana da adını veren İspanyol Elçiliğinden almış. Yukarıda gördüğünüz 16. yüzyılda yapılan Trinita dei Monti Kilisesi’ne çıkan merdivenler hem turistlerin hem de Romalı’ların buluşma noktası diyebiliriz.

Önde gördüğünüz batan kayık şeklinde tasarlanmış olan çeşmenin ismi ise Fontana della Barcaccia. Roma’da gördüğünüz çoğu şey de imzası bulunan Gian Lorenzo Bernini tarafından tasarlanmış.

İspanyol merdivenlerinin tam karşısındaki cadde olan Via dei Condotti‘de Roma’da en lüks alışveriş yapabileceğiniz caddedir. Ünlü italyan markaları Prada, Bvlgari, Gucci gibi markaların mağazalarının bulunduğu cadde de bir de iki yüz yıldır hizmet veren bir zamanlar Gogol, Andersen, Goethe gibi yazarların uğrak yeri olmuş Cafe Greko bulunur.


Via Del Corso

Roma Gezilecek Yerler
Via Del Corso günün her saati eğlenceli

“Cento Historico”yu kuzeyden güneye 1.5 km boyunca kesen bir ucu Piazza Venezia diğer ucu Piazza del Popolo‘ya çıkan Via Del Corso Roma’nın en güzel yürüyüş caddelerinden birisi.

Sağlı sollu mağazalarla çevrili Via Del Corso‘da kaldırımlarda gösteri yapan sokak sanatçılarını izleyerek, müzisyenleri dinleyerek, ara sokaklardaki şirin cafelerde oturup kahve içerek Piazza del Popola‘ya varıyorum.


Piazza del Popolo

Roma Gezilecek Yerler
Piazza del popolo-İkiz kiliseler-Roma Gezilecek Yerler

Roma Gezilecek Yerler listemize adını 1477 yılında yapılan meydandaki Santa Maria Del Popolo Kilisesi‘nden alan Roma’nın en büyük meydanı olan Piazza del Popolo (Halk Meydanı) ile devam ediyorum.

Roma’da her meydanda göreceğiniz dikilitaşlardan en büyük ve en eskisi olan -M.Ö. 13. yüzyıl tarihli- Piazza del Popolo‘da yer alır. Meydan da ayrıca ikiz kiliseler olarak da bilinen Santa Maria in Monte Santo ve Santa Maria dei Miracoli bulunuyor.

Piazza del Popolo‘da yer alan iki çeşmeden biri olan Fontana della dea di Roma’nın arkasından çıkan merdivenlerden meydan oldukça hakim Del Pincio Terası‘na çıkıp Popolo Meydanı‘ndaki cümbüşü seyredebilirsiniz.


Villa Borghese Parkı

Roma Gezilecek Yerler
Villa Borghese-Roma Gezilecek Yerler

Villa Borghese Parkı 1.700 dönümlük alanı ile Avrupa’nın en büyük parklarından birisidir. İçinde koşu alanları, küçük bir göl, müze, tiyatro, hayvanat bahçesi barındıran Villa Borghese Parkı’na gittiğinizde sanki Roma’da değil de İsviçre’nin bir dağ kasabasında gibi hissediyorsunuz.

Ben göl kenarındaki banklardan birine oturup bir sokak sanatçısının çaldığı gitar ve kuş sesleri eşliğinde çok güzel bir saat geçirdim. Kısa videosunu buraya bırakıyorum 😉


Vatikan Müzeleri 

Roma’nın içinde bir ülke, ülkenin içinde bir şehir:Vatikan! Roma’ya gelip de katoliklerin dini merkezi olan dünyanın en küçük devleti Vatikan‘ı ziyaret etmemek olmaz. Vatikan Müzeleri, San Pietro Bazilikası ve Sistine Şapeli‘nden sonra Roma’da görüp de sizi daha çok etkileyecek bir şey çıkmayacaktır.

Roma Gezilecek Yerler
Vatikan Müzesi

Roma’da kaç gün kalırsanız kalın bir gününü mutlaka Vatikan’a ayırın. Bu bir günde Vatikan Müzeleri, Sistine Şapeli, San Pietro Meydanı, San Pietro Bazilikası ve Castel Sant Angelo’yu gezebilirsiniz

Vatikan nerededir? Vatikan’a nasıl gidilir? Vatikan Gezilecek Yerler nerelerdir? Vatikan Müzesi giriş ücreti ne kadar? Vatikan Müzesi online bilet nerden nasıl alınır? tüm bu soruların cevabını ve Vatikan’a dair herşeyi Kendisi küçük işlevi büyük devlet:Vatikan Gezi Rehberi yazımda bulabilirsiniz. 😉


Sistine Şapeli 

Roma Gezilecek Yerler
Sistine Şapeli Tavanı-Adem’İn Yaratılışı

Roma Gezilecek Yerler listesinin oldukça kalabalık olduğunu söylemiştim 🙂  Şimdi gelelim listenin Rönesans Sanatı açısından zirve noktası olan Sistine Şapeli‘ne. Vatikan Müzeleri’ni gezip bitirdikten sonra, müze için ödediğiniz 17 euro (online bilet 21 euro) ücrete herhangi bir ek ücret ödemeden müze gezisinin en son durağı olan Sistine Şapeli‘nde bulursunuz kendinizi.

Son Yargı-İsa-Sistine Şapeli-Vatikan

Michelangelo‘nun bu eşsiz eserine girer girmez Sistine Şapeli Tavanı ve duvarlarındaki freskler karşısında ufak bir şok geçirirdim desem abartmış olmam. Sistine Şapeli‘nde yer alan bu freskler 1508-1512 yılları arasında Michelangelo tarafından adeta şapelin tek bir santimetre karesi dahi atlanmadan özenle yapılmış.

Sistine Şapeli kim tarafından ne zaman yaptırıldı? Sistine Şapeli Tavanı’nda yer alan “Adem’in Yaratılışı” ve diğer fresklerin, altarda yer alan “Son Yargı”nın anlamı nedir? Roma Gezilecek Yerler listesinin en özel mekanlarından birisi olan Sistine Şapeli hakkında merak ettiğiniz herşeyi Sistine Şapeli yazımdan okuyabilirsiniz.


San Pietro Bazilikası (Aziz Petrus Bazilikası) 

Roma Gezilecek Yerler
San Pietro Meydanı ve San Pietro Bazilikası-Vatikan

Vatikan Müzesi ve Sistine Şapeli’ni gezdikten sonra Vatikan duvarı boyunca yürüdüğünüzde sizi San Pietro Meydanı’ndaki iki beyaz traverten sütunlar karşılar. Meydana hangi mevsim giderseniz gidin sağ tarafta uzayıp giden bir kuyruk görürsünüz.

Katolik hacılar ve dünyanın her yerinden binlerce turist dünyanın en büyük kiliselerinden birisi olan San Pietro Bazilikası’nı görmek için oluşturdukları bu uzun kuyruğa aldırmayın. Ne kadar beklerseniz bekleyin San Pietro Bazilikası‘nda görecekleriniz buna değer.

Roma Gezilecek Yerler
San Pietro Bazilikası-Vatikan

Yapımında ve süslemelerinde Michelangelo, Raffaello, Bernini gibi usta Rönesans sanatçılarının çalıştığı Aziz Petrus Bazilikası’nın yapımına 1506 yılında başlanmış. Tam 106 yılda tamamlanan San Pietro Bazilikası 1612 yılında ibadete açıldığında dünyanın en büyük kapalı alanlarından birisi olmuş.

Michelangelo’nun ünlü heykeli Pieta, Aziz Petrus Heykeli, Bernini’nin Baldakeni, mezarlar, kubbe içerde görüp de etkileneceğiniz eserlerden bazıları. San Pietro Bazilikası ile ilgili daha fazla bilgi için burayı tıklayın lütfen 😉


Castel Sant Angelo

Roma Gezilecek Yerler
Castel Sant Angelo-Roma Gezilecek Yerler

Castel Sant Angelo M.S. 139 yılında İmparator Hadrianus tarafından yaptırılan, hani ne zaman ortalık karışsa yer Vatikan‘dan bağlanan bir yeraltı koridoruyla Papaların gelip sığındığı, Fatih Sultan Mehmet’in oğlu Cem Sultan’ın esir tutulduğu Vatikan‘ın karşısında Tiber’in kıyısında bir kale.

Pazartesi günleri ziyarete kapalı olan Castel Sant Angelo‘yu haftanın diğer günleri 6 Euro ödeyerek ziyaret edebilirsiniz. Castel Sant Angelo‘ya Vatikan’dan yürüyerek beş dakikada gidebilirsiniz. Roma şehir merkezinden metro ile gelecekseniz ise inmeniz gereken durak ise Lepanto.

Roma’da bir ay kalsanız bile gezilecek yeni yerler keşfedebilirsiniz. Roma Gezilecek Yerler listesinin buraya kadar olan kısmını üç günde dolu dolu gezebilirsiniz. Eğer bir gününüz daha varsa mutlaka görmeniz gereken yerler olan ve hepsi de aynı bölgede yer alan Aventino Tepesi, Santa Maria in Cosmedin ve Santa Sabina Kiliseleri, Tiber Adası ve Trastevere buyrun gidelim o halde 😉

Roma Gezilecek Yerler listesinde Trastevere, İsola Tiberina, Santa Maria in Cosmedin, Aventino Tepesi ve Santa Sabina

Trastevere

“Tiber’in karşısı” anlamına gelen Trastevere arnavutlu kaldırımlı daracık sokakları, birbirinden şirin kafeleri, restoranları, evleri, arabaları, herşeyiyle Roma Gezilecek Yerler listesinde olmayı kesinlikle hak eden bir yer.

Roma Gezilecek Yerler
Trastevere-Roma Gezilecek Yerler

Hele benim gibi fotoğraf tutkunuysanız Trastevere‘nin sokaklarında bütün gün boyunca rastgele yürüyebilir yüzlerce fotoğraf çekebilirsiniz. Siteye şunu mu koysam bunu mu koysam diye düşünürken hiçbirini dışarıda bırakmaya kıyamadığım için galeri yaptım gitti 🙂

Bi de gökyüzü ha yağdım ha yağacağım diye tehdit etmese de masmavi kucaklasaydı kadrajı daha güzel olacaktı ama olsun artık. Ama bakın, bakın Trastevere‘nin fotolarına haksız mıyım? 🙂


Tiber Adası (İsola Tiberina)

“Tiber’İn karşısı” Trastevere‘den diğer karşısı Aventino Bölgesi’ne geçerken Cestio ve Fabricio adındaki iki köprü ile her iki yakaya da bağlanan Tiber Adası‘na uğruyorum. İlginç bir şekilde tekne şeklinde olan Tiber Adası sadece 270 mt uzunluğunda küçücük bir ada.

Roma Gezilecek Yerler
İsola Tiberina-Tiber Adası

M.Ö. 293 yılında Roma‘da binlerce insanı öldüren vebadan kurtulmak için Tiber Adası‘na Yunan Sağlık tanrısı Aesculapius adına bir tapınak inşa edilir ve vebaya yakalananları Tiber Adası‘nda karantinaya alırlar.

Tapınak yıkılınca 998 yılında İmparator Otto tapınağın kalıntıları üzerine “San Bartolomeo all’Isola” adında bir bazilika inşa ettirir. Tiber Adası‘nda dikkatinizi çekecek tek yapı da bu bazilika zaten. 


Santa Maria in Cosmedin 

Roma Gezilecek Yerler
Santa Maria in Cosmedin-Roma Gezilecek Yerler

Santa Maria in Cosmedin Kilisesi ilk bakışta Roma’da gördüğünüz tüm diğer kiliselerden hem çan kulesi, hem mimarisi, hem de sütunlu girişi ile ayrılıyor. Çünkü Aventino Bölgesi’nde yer alan bu güzel kilise 8. yüzyılda Roma’da yaşayan Yunan Bizans topluluğu tarafından yapılmış.

Roma Gezilecek Yerler
Bocca Della Verita-Doğruluk Ağzı-Santa Maria İn Cosmedin

Kilisenin girişinde hemen sol tarafta italyanların “Bocca Della Verita” dedikleri, elinizi ağız kısmına sokup yalan söylediğinizde elinizi ısırdığına inanılan (kesik parmakları ve elleri hemen arka tarafta görebilirsiniz–şaka tabi ki) 🙂 “Mouth of Truth” yani “Doğruluk Ağzı” bulunuyor.

Eski filmleri sevenler ya da benim gibi Audrey Hepburn hayranları Bocca Della Verita‘yı hatırlayacaktır. Adeta bir Roma Gezi Rehberi kıvamında olan “Roman Holiday (Roma Tatili)” filmde birbirlerine gerçek kimlikleri konusunda yalan söyleyen iki kahramanımız Roma gezilerinde “Bocca Della Verita”ya uğrarlar. Bakalım hangisinin eli kopmuş? 🙂


Aventino Tepesi

Roma Gezi Rehberi yazımda Roma’nın da tıpkı İstanbul gibi yedi tepe üzerine kurulu olduğundan bahsetmiştim. O tepelerden birisi olan Aventino Tepesi antik dönemde “Kutsal Dağ” olarak saygı görmüş.

Roma Gezilecek Yerler
Aventino Tepesi’ne çıkarken bunaltıcı havanın da etkisiyle oldukça yoruluyorum. Yine de zafer benim! 🙂

Şu an şehrin nispeten dışında sakin bir bölge olarak kalan Aventino‘da Roma’yı seyredebileceğiniz güzel bir kaç seyir terası ve parkın dışında Roma’nın en eski kiliselerinden olan Santa Sabina bulunuyor.


Santa Sabina Kilisesi

Roma Gezilecek Yerler
Santa Sabina Bazilikası’nın ahşap oyma kapısı

Santa Sabina 432 yılında inşa edildiğinde Vatikan‘da bulunan San Pietro Bazilikası‘nın orjinali olan eski San Pietro Bazilikası’ndan sonra Roma’nın en büyük kilisesi olmuş ve hristiyan olduğu için Roma İmparatoru Vespasian döneminde idam edilen Aziz Sabina‘ya atfedilmiştir.

Roma Gezilecek Yerler
Santa Sabina Kilisesi’nin içi

Santa Sabina‘nın en önemli özelliği ise 5. yüzyıldan kalma ahşap kilise kapısı. İsa’nın çarmıha gerilişinin ilk kez tasvir edildiği kapıdan girdikten sonra içeride sizi sütunlar üzerinde yükselen ahşap bir tavan karşılıyor. Santa Sabina erken dönem hristiyan mimarisinin en güzel örneklerinden birisi ve yüzyıllardır Aventino Tepesi‘nden Roma’yı izliyor.


Villa Magistrale 

Geldik Roma Gezilecek Yerler listesinin son durağına. Santa Sabina kilisesinden dışarı çıkıp sağa doğru yürüdüğümde elli metre ilerde bir kapının anahtar deliğinden içeriyi gözetlemek için sıra bekleyen turistler görüyorum. Hiç bir fikrim olmadığı halde “ne var acaba içeride” diye merak edip sıraya giriyorum. 🙂

Sıra bana gelip de delikten içeri baktığımda ise harika bir manzara görüyorum. Arkamda bekleyen on beş yirmi turist varken fotoğraf çekmek için uğraşmak ayıp olacağı için fotoğraf çekemedim ama netten bulduğum bir fotoğrafı foto sahibine selamlarımı ileterek sizinle paylaşıyorum 🙂 İşte Villa Magistrale‘nin anahtar deliğinden görülen o manzara!

Roma Gezilecek Yerler
Villa Magistrale anahtar deliğinden San Pietro Bazilikası’nın kubbesi

Şehirdeki en iyi San Pietro Bazilikası kubbesi manzarasını bir anahtar deliğinden izlemek güzel bir tecrübe oluyor. Suratımda şapşal bir gülümseme ile Aventino Tepesi‘nden iniyorum.


Roma Gezilecek Yerler’in devamı…

Evet evet bitmedi 🙂 Tarihle yoğrulmuş bir şehir, dünyanın en büyük imparatorluklarından birine başkentlik yapmış halen daha Unesco Dünya Kültür Mirası Listesi‘nde en çok eser bulunduran İtalya’nın başkenti Roma‘da gezilecek o kadar çok yer var ki…

Roma Gezilecek Yerler
Borghese Galerisi-Roma Gezilecek Yerler

Piazza Barberini, San Giovanni in Laterano, Borghese Galerisi, Domus Aurea, Caracalla Hamamları, Circus Maximus, Septimus Severus Takı, Titus Takı, San Paolo Fuori le Mura, San Pietro in Vincoli, Museo Nazionale Romano… uzayıp gider bu liste. 🙂

Roma Gezi Rehberi yazımda söylediğim gibi dünyada İstanbul’un bir rakibi varsa o da Roma’dır. Bu güzel şehirde gezerken hiç otele dönmek istemeyecek, Roma’nın tarih kokan sokaklarında olabildiğince çok vakit geçirmek için zamanın durmasını isteyeceksiniz. O halde İtalyanların dediği gibi : Arrivederci! 😉

6 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here