Roma öyle bir şehir ki, her köşesinde barındırdığı zamanın farklı kesitinden tarihi yapıları,  hala imparatorluk dönemindeymişsiniz hissini veren sokakları, arnavut kaldırımlı meydanlarında müzik ziyafeti veren sokak sanatçıları, birbirinden lezzetli pizzaları, gelatoları, makarnaları, sıcak kanlı ve konuşkan insanları ile giden herkeste hayranlık hissi uyandırır. Hal böyle olunca Roma Gezi Rehberi yazısını yazmak da benim için büyük bir keyif oldu. 🙂

Roma tıpkı İstanbul gibi dünyanın gördüğü en büyük imparatorluklardan birine yüzyıllar boyu başkentlik yapmış ve tıpkı İstanbul gibi yedi tepesi bulunuyor. Şimdiye kadar hatrı sayılır yeri görmüş biri olarak söylüyorum ki turistik açıdan İstanbul’un bir rakibi varsa o da Roma’dır. Roma’ya gidip de hayal kırıklığına uğrayan birisi sanırım yoktur. Bu şehir insanı bir şekilde büyülüyor. Haydi o halde başlayalım Roma Gezi Rehberi‘ne…

Roma Gezi Rehberi

İtalya’nın başkenti Roma dünyanın en fazla turist ağırlayan şehirlerinden birisi. Öyle ki bir yaz günü Roma turu yapıyorsanız sokaklarda Romalılardan çok dünyanın dört bir yanından gelmiş turistleri görürsünüz.

2017 verilerine göre dünyada En çok ziyaret edilen 20 şehir arasında 17. sırada yer alan Roma’da Vatikan, Kolezyum, San Pietro Bazilikası gibi Roma turunun vazgeçilmez mekanlarına girmek için ise uzun kuyruklara girmek zorunda kalırsınız.

Roma Gezi Rehberi
İspanyol Merdivenleri -Roma Gezi Rehberi-

Ben bu şehri çok sevdim. Şimdi sıra geldi anlatmaya. Roma’ya nasıl gidilir? Roma havaalanından şehir merkezine nasıl gidilir? Roma’da ne yenir? Roma’da nerede konaklanır? Roma Gezilecek Yerler nereler? Tüm bu soruların cevabını Roma Gezi Rehberi yazımda bulacaksınız. Önce bu “Roma” ismi nereden geliyor ona bakalım 🙂


Romulus ve Remus

Roma’nın simgesi ve şehirde bir çok yerde göreceğiniz Romulus ve Remus’un Capitolinin Müzesi’nde yer alan bronz heykeli

“Bir zamanlar bugünkü Roma topraklarında hüküm sıran Alba Longa’nın Latin Kralı Numitor, kardeşi Amulius tarafından tahtından edilir. Numitor’un kızı Rhea, Romulus ve Remus adında ikiz çocukları dünyaya getirir. İkizlerin tahtı ele geçirmesinden korkan Amulius Romulus ve Remus‘un boğdurulmasını emreder. 

Palatino Tepesi’nde bir mağaraya kaçırılan Romulus ve Remus burada dişi bir kurt tarafından büyütülür ve yeterince büyüdüklerinde Alba Longa tahtını geri alırlar. Ardından bölgeye M.Ö. 753 yılında kendi şehirlerini kurarlar. Ancak bu şehrin ilk kralının kim olacağına ilişkin çıkan tartışmada Romulus kardeşi Remus’u öldürür ve tahta oturur. Böylece şehir kurucusu ve ilk kralının adıyla anılmaya başlar: “Romulus”


Kısa Roma Tarihi

Romulus’tan sonra yaklaşık iki yüzyıl boyunca krallar tarafından yönetilen Roma M.Ö. 509 yılından itibaren Roma Senatosu tarafından yönetilmeye başlanır. M.Ö. 1. yüzyılın ortalarına gelindiğinde ise Senato güçleri ile  Galya Fatihi Julius Sezar arasında iç savaş çıkar. Julius Sezar savaşı kazanır ve kendini ömür boyu diktatör ilan eder.

Roma Gezi Rehberi
Julius Sezar Roma’da senato üyeleri ve halk ile  -Roma Gezi Rehberi-

Ancak Julius Sezar M.Ö. 44‘te Romalı Senatörler tarafından Roma Senatosunda öldürülür. Sezar’dan sonra Roma’da İmparatorluk dönemi başlar. Augustus, Caligula, Neron gibi başarıları, skandalları, delilikleri ile ünlü bir dizi imparatordan sonra M.S. 293 yılında İmparator Diocletianus imparatoru Doğu ve Batı Roma olmak üzere ikiye ayırır.

Roma İmparatorluğu öyle görkemliydi ki “Civis Romanus Sum : Ben Roma Vatandaşıyım” cümlesi adeta her kapıyı açan bir anahtar olmuştu. Şimdiler de pek de işe yaramıyor gibi 😉

M.S. 330 yılında İmparator Konstantin Byzantion‘u Roma İmparatorluğu’nun başkenti ilan eder ve şehrin ismini Konstantinapolis olarak değiştirir. Barbar akınlarına daha fazla dayanamayan Batı Roma M.S. 476 yılında yıkılır. Doğu Roma İmparatorluğu ise 1453 yılında Fatih Sultan Mehmet‘in İstanbul’u fethine kadar ayakta kalır.

Roma İmparatorluğu’nun çöküşünden sonra bir çok devletçik ve nihayet Papalığın egemenliğine giren Roma 1861 yılında İtalya’nın birleşmesinden sonra İtalya’nın başkenti olmuştur.


Roma’ya ne zaman ve nasıl gidilir? 

Bin yıllık Roma tarihini birkaç satırda anlattıktan sonra artık Roma Gezi Rehberi‘mize geri dönelim 🙂 Roma turu yapmak için en güzel mevsim bence ilkbahar veya sonbahar. Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü Roma’da yazın sıcaklıklar 30-32 dereceye kadar çıkıyor. Bir zamanlar Romalı lejyonerlerin su aradığı sokaklarda sığınacak bir gölge aramaya başlıyorsunuz 🙂

Roma Gezi Rehberi
San Pietro Meydanı-Vatikan  -Roma Gezi Rehberi-

Hem turist kalabalığından bir nebze olsun kurtulmak hem de şehri daha romantik yakalamak için nisan veya eylül, ekim ayları bence Roma gezisi için en ideal zaman. Roma’ya nasıl gidilir sorusuna gelince… İstanbul-Roma uçuşunu Sabiha Gökçen’den Pegasus ve Allitalia, Atatürk Havaalanı’ndan ise THY ile yapabilirsiniz. Diğer şehirlerimizden ise şimdilik direkt uçuş bulunmuyor.


Roma Havaalanı’ndan şehir merkezine gidiş

Roma Gezi Rehberi
Roma Fuimicino Havaalanı dünyanın en kalabalık havaalanlarından bir tanesi, kuyruklara hazır olun -Roma Gezi Rehberi

Roma’da iki tane havaalanı bulunuyor. İstanbul kalkış yapan tüm firmalar Fuimicino Havaalanı‘nı kullanıyor. Avrupa’nın diğer şehirlerinden Roma’ya Ryanair,Wizzair gibi low-cost bir firma ile gelecekseniz Ciampino Havaalanı‘na inersiniz. Roma’dan Berlin’e uçarken kullandığım Ciampino Havaalanı ise oldukça küçük ve kolay bir havaalanı. Her iki havaalanından da Roma’ya ulaşım gayet kolay.

Roma Gezi Rehberi
Ciampino Havaalanı Roma’ya daha kısa mesafede olmasına karşın kapasitesi Fuimicino’nun çok altında -Roma Gezi Rehberi-

Ciampino‘ya göre çok daha büyük olan Fuimicino‘nun uluslararası uçuşlarının yapıldığı Terminal 3‘e indiğinizde sizi inanılmaz bir pasaport kuyruğu bekliyor olacak. Vatikan Gezi Rehberi’mde anlattığım üzere Roma demek kuyruk demek 😉

En az bir saat bekleyeceğiniz pasaport kuyruğundan sorunsuz geçtiğinizi varsayıyorum. Peki Roma Havaalanın’dan şehir merkezine nasıl gidilir? Birkaç alternatif mevcut. Önce benim de kullandığım olan en ucuzu ile başlayalım.

Terravision Otobüsü ile

Terminal 3’ten dışarı çıkıp sağa döndüğünüzde 100 mt ilerde direk Roma şehir merkezine giden Terravision otobüslerinin kalktığı peronu göreceksiniz. Bilet gişesi de hemen otobüsün kalktığı yerde bulunuyor. Tek yön 7 Euro, gidiş geliş 13 Euro. Biletinizi daha önceden Terravision.com’dan da alabilirsiniz.

Roma Gezi Rehberi
Fuimicino Terravision Gişesi  -Roma Gezi Rehberi-

Online bilet almanız durumda tek yön 5 euro, gidiş dönüş 9 euro. Biletinizin çıktısını yanınıza almayı otobüs perona yanaştığında Zincirlikuyu’dan metrobüse biner gibi binmenizi tavsiye ediyorum. :)Yoksa bir sonraki otobüsü beklemek zorunda kalıyorsunuz.

Roma gezinize başladığınız Terravision otobüslerinin son durağı ise Roma’nın kalbi sayılan Termini tren istasyonu yolculuk ise 45 dakika sürüyor.

Roma Gezi Rehberi
Terravision Hareket saatleri- İlk otobüs Roma’dan 4:30, Fuimicino’dan 5:30’da kalkıyor.  -Roma Gezi Rehberi-

Ciampino Havaalanı da tamamen aynı. Yine Terravision otobüslerini kullanarak termini tren istasyonu’na yarım saatte varıyorsunuz. Fiyat da aynı. Roma turu bittiği zaman yine Termini tren istasyonundan binip havaalanına ulaşabiliyorsunuz.

Leonardo Ekspress ile

Roma Gezi Rehberi
Leonardo Express   -Roma Gezi Rehberi-

Fuimicino Havaalanı’ndan 14 Euro ödeyerek Termini tren istasyonu’na gidebiliyorsunuz. Seferler 06:30’dan 23:30’a kadar devam ediyor. Yolculuk yarım saat sürüyor. Ciampino Havaalanı için böyle bir seçenek bulunmuyor.

Taksi ile

Roma Gezi Rehberi
Roma Taksi Tarifesi  -Roma Gezi Rehberi-

Roma Fuimicino Havaalanı’ndan taksi Roma Şehir Merkezi‘ne 48 euro, Ciampino Havaalanından ise 30 Euro tutuyor. Araç kapısından çektiğim yukarıdaki fotoda göreceğiniz üzere sabit ücret politikası olmakla birlikte taksiye  bindiğinizde gideceğiniz yeri söylemenizi ve ücret konusunu netleştirmenizi öneririm. Roma duvarını aştım taksimetreyi açarım demesin sonra 😉


Roma’da nerede kalınır? 

Roma gezi rehberi yazımıza Roma’da konaklama bölümüyle devam edelim. Şehir dünyanın en fazla turist çeken yerlerinden birisi olunca konaklama konusunda da oldukça fazla alternatif oluyor.

Roma Gezi Rehberi
Termini Bölgesi’nin ve Termini Garı’nın Roma Gezilecek Yerlere mesafesi  -Roma Gezi Rehberi-

Ancak Roma turu yapan turistlerin yoğun olarak tercih ettikleri bölge ise Roma’nın merkezi olması, 24 saat ulaşım imkanı olması ve yukarıdaki haritadan da görüleceği üzere Roma gezilecek yerler listesinin hemen hemen hepsine yürüme mesafesi olması sebebiyle Roma Merkez Tren Garı Termini‘nin de yer aldığı Termini Bölgesi oluyor.

Roma Gezi Rehberi
Termini Civarı Roma Sokakları  -Roma Gezi Rehberi-

Termini civarında geceliği 15-20 Euro‘ya bir çok hostel mevcut. Bölgedeki üç dört yıldızlı otellerin fiyatları ise 40-50 Euro civarı. Ben geceliği 20 euro‘ya Termini tren istasyonuna 5 dakika yürüyüş mesafeisnde bulunan Legends Hostel‘de kaldım. Legends kahvaltısı ve her gün saat beşte şarap ve peynir ikramı bulunan gayet temiz bir hosteldi. Tavsiye ediyorum.

Bu bölgede önerebileceğim diğer Roma hostelleri ise Free Hostels Roma ve The RomeHello.Termini civarındaki bu hostellerden Kolezyum‘a 10 dakikada, Aşk Çeşmesi‘ne 20 dakikada gidebilirsiniz. Roma’da yürüyerek gidemeyeceğiniz Vatikan gibi yerlere de zaten Termini İstasyonun’dan metro ile gideceğinizi düşünürsek Roma konaklama için en ideal yer Termini oluyor.


Roma’da ne yenir?

Tabiki italyan pizza! 🙂 Başka bir şehir veya ülkeden konuşuyor olsaydık biraz düşünülüp öyle cevaplanırdı bu soru ama söz konusu İtalya ve Roma olunca hiç düşünmeden pizza diyebiliriz.

Roma'nın en iyi pizzacılarıİtalyanların bizde olduğu gibi uzun uzun kahvaltı etme alışkanlıkları yok. Aslına bakarsanız hemen hemen hiçbir ülkenin böyle bir alışkanlığı yok 🙂 Ama akşam yemekleri dendiği zaman İtalyanlar neredeyse bu öğünü bir ayine çeviriyorlar.

Şehrin bir çok yerinde aileler tarafından işletilen İtalyanların Osteria veya Trattoria adını verdikleri küçük restoranlarda İtalyan yemeklerini tadabilirsiniz. 10-12 Euro civarına karnınızı doyurmak mümkün.

Roma Gezi Rehberi
Pizzeria Bafetto pizza kuyruğu  -Roma Gezi Rehberi-

Ya da benim gibi her gördüğünüz pizzacıya dalarak bazen bir dilimi ayaküstü ya da bir masaya oturup koca bir pizzayı yiyebilirsiniz. İtalyan pizza nerede yenir? En güzel Roma pizza restoranları nerelerdir? Bütün bu soruların cevabını tabi ki Roma’nın en iyi pizzacıları yazımdan okuyabilirsiniz. Afiyet olsun 😉

Roma Gezi Rehberi
Giolitti-Roma’nın en iyi dondurmacısı  -Roma Gezi Rehberi-

Roma gezi rehberi yazımın en lezzetli kısmı tabiki de bu kısım. Roma’da pizza yedikten sonra üzerine bir de Roma dondurması veya İtalyanların dediği gibi gelato yemeden olmaz.

Bunun için Pantheon‘un yanıbaşındaki Cremeria Monteforte, yine Pantheon yakınlarında belki de Roma’nın en iyi dondurmacısı olan Giolitti ve Trevi Çeşmesi yakınlarındaki San Crispino önereceğim Roma dondurması yiyebileceğiniz en güzel yerler.

Roma Gezi Rehberi
Pastificio-Roma’Nın en iyi makarnacısı  -Roma Gezi Rehberi-

Makarnacıların memleketi İtalya’nın başkenti Roma’ya gelip de İtalyan makarna yememek olmaz. İtalyan pasta için tabiki bir çok alternatif mevcut. Benim sizin için önereceğim mekan ise adeta makarnanın mucidi olan, 1918‘den beri tam yüz yıldır makarna pişiren Pastificio isimli restoran. İspanyol Merdivenleri‘nin çok yakınında bulunan Via della Croce sokağındaki Pastificio‘da bir makarna yemeden dönmeyin 😉


Roma Gezilecek Yerler

Roma gezi rehberi yazıma en önemli kısım ile devam ediyorum.  Ben Roma’da 4 gün kaldım ve günde ortalama 25 km yürüyerek Roma Gezilecek Yerler listemdeki her yeri gezdim.

Roma Gezi Rehberi
Kolezyum-Roma Gezi Rehberi

Şehirde ne kadar kalırsanız kalın bir gününüzü kesinlikle Vatikan‘a ayırın. Çünkü Vatikan Müzeleri, Sistine Şapeli, San Pietro Meydanı ve San Pietro Bazilikası‘nı gezmeniz en az bir gününüzü alır. Hatta Vatikan Müzelerinde ki eserleri uzun uzun inceleyecekseniz sadece Vatikan Müzeleri’ni bile bir günde gezebilirsiniz.

Roma Gezi Rehberi
San Pietro Meydanı-Vatikan  -Roma Gezi Rehberi-

Vatikan’a nasıl gidilir? Vatikan online bilet nasıl alınır? Vatikan giriş ücreti ne kadardır? Sistine Şapeli nerededir? Sistine Şapeli Tavanı’ndaki fresklerin anlamı nedir? San Pietro Bazilikası nerededir, nasıl gidilir? Tüm bu soruların cevabı ve daha fazlası Kendisi küçük işlevi büyük devlet:Vatikan Gezi Rehberi ve Sistine Şapeli yazılarımda. 😉

Roma’da gezilecek o kadar çok yer var ki dört günüm oradan oraya koşuşturmakla dolu dolu geçti desem yanlış olmaz. Ben Roma’ya hayran kaldım. Roma’nın hakkını verebilmek için en az dört gün bu şehirde kalmalısınız.

Roma Gezilecek Yerler
Roma’da en çok sevdiğim yerlerden birisi de Pantheon oldu  -Roma Gezi Rehberi-

Roma gezilecek yerler listesi o kadar uzun ki burada bir kaç satırda anlatmak Roma gibi bir şehre haksızlık olur. M.S. 72 yılından beri Roma’nın simgesi olan Kolezyum, önce Roma’nın tüm tanrıları adına inşa edilen ardından kiliseye çevrilen ve M.S. 125 yılından beri Piazza della Rotonda Meydanı‘nda ziyaretçilerini ağırlayan Pantheon ve dört gün boyunca defalarca gidip uzun uzun seyrettiğim ve bence Roma’nın en romantik yeri olan Aşk Çeşmesi(Trevi Çeşmesi) hakkında ayrı ayrı yazılar yazdım. Keyifle okuyacağınıza eminim. 😉

Roma Gezi Rehberi
Roma’nın en romantik yeri Trevi Çeşmesi (Aşk Çeşmesi)  -Roma Gezi Rehberi-

Peki gelelim Roma turu yaparken görmeniz gereken diğer yerlere. İspanyol Merdivenleri, Navona Meydanı, Vittorio Emanuele II Abidesi, Piazza del Popolo, Villa Borghese Parkı, Trastevere, Santa Maria in Cosmedin, Capitolino Tepesi ve daha nice güzel yerlere nasıl gidilir, giriş ücretleri ne kadardır, nasıl gezilir, nelere dikkat edilmelidir tüm ayrıntıları ile Roma Gezilecek Yerler yazımda bulabilirsiniz.

Roma Gezi Rehberi
Vittorio Emanuele II Abidesi’nden Piazza Venezia  -Roma Gezi Rehberi-

Roma’da Alışveriş

Sıra geldi Roma Gezi Rehberi‘nin masraflı kısmına 🙂 Eğer bir alışveriş tutkunuysanız Roma en çok seveceğiniz şehirlerden birisi olacak demektir. İspanyol merdivenlerinin hemen karşısındaki cadde olan Via Condotti‘de en ünlü İtalyan markaları olan Prada, Bvlgari, Gucci, Emporio Armani gibi markaların mağazalarını bulabilirsiniz.

Roma Gezi Rehberi
Via Condotti, Gucci, Prada, Bvlgari, Georgio Armani gibi bir çok mağazanın bulunduğu bir cadde-Roma Gezi Rehberi

Ürünler çok pahalı gelirse eğer  akşam karanlığı çöktüğü zaman ironik bir şekilde bu mağazaların önüne tezgah açan abilerimizden aynı markaların çakmalarını 15-20 euro‘ya alabilirsiniz 🙂 Bu abilerle pazarlık yapmayı kesinlikle ihmal etmeyin. 🙂 Via del Corso Caddesi boyunca ve hemen hemen şehrin tüm meydanlarında bu tezgahlardan bulabilirsiniz.

Roma Gezi Rehberi
Roma’da hediyelik eşya ürün çeşitliliği karşısında kararsız kalacaksınız, Roma’ya ve İtalya’ya dair herşeyi bulabilirsiniz

Roma’da hediyelik eşya almak için ise şehrin herhangi bir yerinde gördüğünüz hediyelik eşyacılardan birini kullanabilirsiniz. Ürün çeşitliliği ve fiyat hemen hemen aynı. Çoğunluğunu uzakdoğulu ve hintlilerin işlettiği bu dükkanlarda pazarlık yapabilirsiniz. Magnetler 1-2 Euro, küçük masaüstü biblolar 3-5 euro civarı.

Roma Gezi Rehberi
Tax Free Mavi Etiketleri   -Roma Gezi Rehberi-

Roma’da tek seferde 154,94 Euro‘dan daha fazla tutan bir alışveriş yaparsanız %12‘lere varan vergi iadesi alabilirsiniz. Vergi iadesinden faydalanmanız için alışveriş yapmanız gereken ayrıca bir yer yok. Hemen hemen her dükkan vergi iadesi kapsamında. Yine de sormanızda fayda var. Mavi Tax free logolu yerler ise süreci daha da kolaylaştırıyor. Detaylı bilgiyi burada bulabilirsiniz.


Roma İpuçları ve önerileri

 • Eğer şehirde bir iki gün kalacaksanız hop on hop off otobüslerinden birinden bilet alabilirsiniz. Bir çok şirket var ve şehrin her yerinde bilet satılıyor. Fiyatlar 16-20 Euro. 
 • Şehirde kaç gün kalırsanız kalın mutlaka bir gününü Vatikan‘a ayırın. Vatikan‘da görülecek o kadar çok şey var ki…
 • Vatikan‘a gitmeden en az bir hafta önce mutlaka ama mutlaka vatikan online biletinizi almayı unutmayın. Yoksa en az iki saat kuyrukta beklemek zorunda kalırsınız.
 • Roma’da tüm restoranlarda 8-12 Euro arasında pizza yiyebilirsiniz. Roma’nın en iyi pizzacıları yazımda göreceğiniz pizzacılardan en az bir kaçına mutlaka gidin.
 • Güzel fotoğraflar yakalamak istiyorsanız Trastevere Bölgesi’ni mutlaka ziyaret edin.

  Roma Gezi Rehberi
  Trastevere Meydanı  -Roma Gezi Rehberi-
 • Roma dondurması yemeden dönmeyin. Heryerdeler ama en iyisi sanırım Pantheon yakınındaki Giolitti. Makarna için ise önereceğim yer makarnanın mucidi Pastaficio.
 • Roma pass almışsanız (48 saat geçerli olan 28 euro, 72 saat geçerli olan 38,5 euro) ücretsiz iki giriş hakkınızın birini mutlaka Kolezyum, Roma Forumu ve Palatino tepesi için kullanın. Hepsine tek bir bilet ile girebiliyorsunuz.
 • Roma pass almadıysanız ve Kolezyum’un içini ziyaret edecekseniz Kolezyum önündeki uzun kuyruğa girmek yerine Roma Forumu’nun gişesinden bilet alabilirsiniz.
 • Roma gezilecek yerler listesinin hemen hemen hepsine yürüyerek gidebilirsiniz. Birbirine yakın olan yerleri haritada belirleyin ve yola ona göre çıkın.
 • Roma’da şehir içi ulaşım kullanacaksanız tek seferlik biletinizi 1,5 euro ödeyerek büfelerden ve makinelerden alabilirsiniz. Gece 12’ye kadar geçerli olan günlük bilet fiyatı ise 7 euro, 3 günlük bilet ise 12 euro.
 • Roma’da gördüğünüz herhangi bir çeşmeden gönül rahatlığıyla su içebilirsiniz. Yarım litrelik suyun 2,5 euro civarı oldunu düşünürsek oldukça mantıklı bir çözüm oluyor 🙂
 • Ücretsiz wi-fi ihtiyaç duyuyorsanız tüm Mc Donalds’lar hizmetinizde. Piazza di Spagna’da bulunan favorimdi. 🙂
 • Roma’da her turistik şehirde olduğu gibi her gün düzenli olarak bedava yürüyüş turları düzenleniyor. Ayrıntıları buradan bulabilirsiniz.

Roma İle İlgili Diğer Yazılarımı da aşağıdan takip edebilirsiniz:

3 YORUMLAR

  • Duygu Hanım teşekkür ederim yorumunuz için. Yazınızı okudum. Elinize sağlık. Siteniz de güzel. Başarılar dilerim 😉

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here