Riga Gezi Rehberi yazımda anlattığım gibi Riga Müzeleri özellikle müze gezmeyi sevenler için kesinlikle tatmin edici anlar sunuyor. Letonya tarihine dair herşeyi bulabileceğiniz Letonya Ulusal Tarih Müzesi, arabaların tarihsel gelişimini sergileyen Riga Motor Müzesi ve diğerleri… Riga gezilecek yerler listenizde mutlaka bulunması gereken işte En çok ziyaret edilen Riga Müzeleri.


Riga Müzeleri

10-Güneş MüzesiRiga Müzeleri

Yerel Ad: Saules Muzejs

İngilizce: Sun Museum

Adından da anlaşılacağı üzerine özellikle çocuklar için eğlenceli aktivitelerin düzenlendiği güneşi ve astronomiyi anlatan küçük şirin bir müze. Riga Müzeleri arasında çocuklu ailelerin ziyaret etmesini önerdiğim Riga Güneş Müzesi‘nde eğlenceli anlar yakalayacağınıza eminim.

Konum: Vaļņu iela 30, Centra rajons


9-Kozmos İlüzyon MüzesiRiga Müzeleri

Yerel Ad: Cosmos Ilūziju Muzejs

İngilizce: Cosmos Illusion Museum

Riga Gezilecek Yerler listesinin başında yer alan Old Town‘ın merkezinde Riga Müzeleri arasında belkide en eğlencelisi olan Kozmos İlüzyon Müzesi var. 30 adet küçük ilüzyon gösterisinin sergilendiği müzenin giriş ücreti ise 10 Euro.

Konum: Doma laukums 1A, Centra rajons


8-Şapka Dünyası MüzesiRiga Müzeleri

Yerel Ad: Cepures Pasaule Muzejs

İngilizce: World of Hat Museum

Sırada Riga Müzeleri arasında en ilginç olanlarından birisi olan Riga Şapka Dünyası Müzesi var. Geçmişten günümüze dünyanın çeşitli kültürlerine ait şapkaların sergilendiği Şapka Dünyası Müzesi‘nin giriş ücreti 5 Euro. Müze Pazartesi ve Salı günleri kapalı.

Konum: Vīlandes iela 7, Centra rajons


7-Letonya Doğa Tarihi MüzesiRiga Müzeleri

Yerel Ad: Latvijas Dabas Muzejs

İngilizce: Latvian Museum of Natural History

Riga Müzeleri listemizde şimdi sırada Baltıkların en eski ve en büyük doğa tarihi müzesi olan Letonya Doğa Tarihi Müzesi var. Tarihi 1845‘lerde kurulan Riga Doğa Tarihi Araştırmaları kuruluşuna kadar giden müzede mantarlardan dinazorlara, fosillerden geyiklere kadar bir çok canlı türünün tarihi gelişimi anlatılıyor. Giriş ücreti 2,5 Euro.

Konum: Krišjāņa Barona iela 4, Centra rajons


6-İşgal MüzesiRiga Müzeleri

Yerel Ad: Latvijas Okupācijas Muzejs

İngilizce: Museum of the Occupation of Latvia

Letonya 1940-1944 yılları arasında Nazi Almanyası’nın işgalinde kaldı. 1944’te Almanlar çekilince Sovyetler Birliği’ne bağlı olarak Letonya Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti kuruldu. 1991 yılında Sovyetler Birliği dağılana kadarda bu isimle anıldı. İşgal Müzesi‘nde her iki döneme dair de bir çok eser göreceksiniz. Hergün 11:00 – 18:00 arasında 10 Euro ödeyerek Riga Müzeleri arasından İşgal Müzesi‘ni ziyaret edebilirsiniz.

Konum: Raiņa bulvāris 7, Centra rajons


5-Riga Yeni Sanat Müzesi (Art Nouveau Museum)Riga Müzeleri

Yerel Ad: Rīgas Jūgendstila Muzejs

İngilizce: Riga Art Nouveau Museum

“Art Nouveau’nun Metropolisi” olarak adlandırılan Riga‘da 800 tane Art Nouveau anlayışıyla inşa edilmiş bina bulunuyor. Hal böyle olunca zarif dekoratif süslemelerin ön plana çıktığı bu güzel sanat akımı ile ilgili bir de müze yapmışlar Letonlar. Pazartesi günleri hariç 10:00 – 18:00 arası ziyaret edebileceğiniz müzenin giriş ücreti ise 9 Euro.

Konum: Alberta iela 12, Centra rajons


4-Riga Motor Müzesi

Riga Müzeleri

Yerel Ad: Rīgas Motormuzejs

İngilizce: Riga Motor Museum

Eğer klasik araba tutkunuysanız ya da arabaların tarihteki gelişimini görmek istiyorsanız Riga Motor Müzesi‘ni mutlaka ziyaret etmelisiniz. Dünyanın ilk patentli arabası olan Benz’in replikası, en eski Sovyet arabalarını, rekorlar kıran tarihi yarış arabalarını Riga Müzeleri arasında en çok ziyaret edilen müzelerden birisi olan Riga Motor Müzesi‘nde görebilirsiniz. Giriş 10 Euro.

Konum: Sergeja Eizenšteina iela 8, Vidzemes priekšpilsēta


3-Riga ve Navigasyon Tarihi MüzesiRiga Müzeleri

Yerel Ad: Rīgas Vēstures un Kuģniecības Muzejs

İngilizce: Museum of the History of Riga and Navigation

Riga Müzeleri listemizde şimdi Letonya’nın ve tüm Baltıkların en eski, Avrupa’nın ise en eski müzelerinden birisi olan Riga Navigasyon Tarihi Müzesi‘ndeyiz. 1773 yılında açılan ve hem Rigalıların geçmişteki günlük hayatına hem de antik limanlardan birisi olan Riga Limanı’na sahip Letonyalıların denizciliğine dair eserlerin sergilendiği müze giriş ücreti ise 4,5 Euro.

Konum: Palasta iela 4, Centra rajons


2-Letonya Ulusal Sanat Müzesi

Riga Müzeleri
Letonya Ulusal Sanat Müzesi

Yerel Ad: Latvijas Nacionālais Mākslas Muzejs

İngilizce: Latvian National Museum Of Art

Baltık Bölgesi ve Rusya’dan çeşitli sanatçıalra ait 18. yüzyıldan günümüze kadar yapılmış 52.000‘den fazla esere ev sahipliği yapan müze sanat açısından Baltıkların en iyi müzesi diyebiliriz. Pazartesi günleri hariç her gün ziyaret edebileceğiniz müzenin giriş fiyatı ise 6 Euro.

Konum: Jaņa Rozentāla laukums 1, Centra rajon


1-Letonya Ulusal Tarih MüzesiRiga Müzeleri

Yerel Ad: Latvijas Dabas Muzejs

İngilizce: Latvian Museum of National History

1869 yılında açılan müzede Letonya tarihine dair herşeyi bulabilirsiniz. Riga Müzeleri arasında en gözdelerinden birisi olan Letonya Ulusal Tarih Müzesi‘ne giriş 3 Euro. Pazartesi günleri kapalı olan müze, diğer günler kışın 17:00 yazın 19:00’a kadar ziyarete açık.

Konum: Brīvības bulvāris 32, Centra rajons

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here