Baltık Denizi’ne kıyısı olan ülkelerden Estonya, Litvanya ve Letonya‘ya kısaca Baltık Ülkeleri veya Baltıklar denmektedir. Aralarında coğrafi, tarihi ve kültürel yakınlık bulunan bu kuzey ülkelerinin başkentleri de (sırasıyla Tallinn, Vilnius ve Riga) Baltık’ın Üç Güzeli olarak adlandırılmaktadır. Öyle ki gezginler âleminde üç şehrin birlikte anlatıldığı trio hikâyeler, müstakil olanlardan oldukça fazladır.

Riga
Gün batmaya hazırlanırken sokaklarda bir renk cümbüşü başlıyor. Fotoğrafçılar haydi buyrun.

Baltıkların en büyük şehri, Letonya’nın başkenti Riga‘dır. Gerek coğrafi olarak Baltıkların tam ortasında yer alması gerekse önemli bir kültür, siyaset, eğitim, finans ve ticaret merkezi olması sebebiyle birçoklarınca Baltıkların İncisi, Baltıkların Başkenti, Baltıkların En Güzeli gibi unvanlarla anılmakta olan bu güzel şehir, bağımsız bir gezi hikâyesinin başkahramanı olmayı diğerlerinden daha fazla hak etmektedir.

Bu niyetle yazmaya karar verdiğim Riga Gezi Rehberi ile yalnızca Riga Gezisi yapmayı planlayanların değil; Baltık Turu veya Letonya Turu düzenlemek isteyenlerin de ihtiyaç duyacağı bilgileri bir araya getirmeye çalıştım.

Riga
Yalnız gezerin düşleri. Yalnız gezgin olunca fotoğraf çekmek için sığındığmız yansımalar 🙂

Riga Hakkında Genel Bilgiler

Riga Gezi Rehberi ismine yakışır bir girizgâh için, Riga gezisine dair en temel bilgileri paylaşmak gerekir diye düşünüyorum.

Riga nerede?

Riga
Riga Nerede? Baltıklar diye adlandırılan Estonya, Litvanya ve Letonya…

Riga denince akla gelen ilk soru bu olsa gerek. Letonya’nın başkenti ve hatta Baltıkların Başkenti, İstanbul’dan kuş uçuşu yaklaşık 1.800 km kuzeyde; Baltık Denizi’nin kıyısında yer almaktadır.

Letonya vize istiyor mu?

Evet. Çünkü Letonya bir Schengen ülkesi. Dolayısıyla normal pasaport sahibi Türk vatandaşlarının bu ülkeye seyahat edebilmeleri için Schengen vizesi almaları gerekiyor.

Riga
Riga’da bir meydan, ülkenin hızla azalan nüfusu sokaklara yansımış desek yanlış olmaz sanırım

Riga Hava Durumu

Ülkemize göre oldukça kuzeyde yer alan Letonya‘nın “mevsim normalleri” bizimkilerden biraz düşük dereceleri ifade ediyor. Ortalama sıcaklığın 20 derece civarında olduğu yaz ayları, Riga gezisi için en uygun mevsim şartlarını sunuyor. Ancak bence kış aylarında, özellikle Noel öncesinde bu güzel şehri gezmek hiç fena bir fikir olmaz.

Riga
Riga’da sonbahar

Riga’ya ne zaman gidilir?

Bence Avrupa’da her şehre yılın her vakti gidilebilir. Çünkü aynı şehrin farklı zamanlarda farklı güzellikler sunduğunu düşünenlerdenim. Ben Nisan ayında gittim. Ancak konuştuğum Rigalılar Mayıs ve Eylül aralığını önerdiler. Gerekçe olarak da iklim şartlarının makul olması ve birçok festivalin bu dönemde gerçekleşmesini gösterdiler.

Riga
Riga Old Town’da yer alan renkli sokaklardan bir tanesi

Leton kadınları güzel mi?

Letonya’nın başkentine gelmeden önce yaptığım gezi araştırmalarında dikkatimi en çok çeken şeylerden biri Leton kadınlarının güzelliğine yapılan vurgulardı. Bana göre yüz güzelliği anlamında bahsedildiği kadar sıra dışı bir durumda olmayan Leton kadınlarının bu ünü, kusursuz fizik yapılarından geliyor olmalı.

Riga
Ablacım bak buraya bloga koycam seni.

Çünkü günümüz estetik endeksinde en çok kıymet gören unsurlardan uzun boy, uzun-ince bacak, sarı saç, renkli göz ve beyaz tenin, Leton kadınlarının “fabrika ayarı” olduğu rahatlıkla söylenebilir. 🙂

 Riga kaç günde gezilir?

Her şehir gezisinde olduğu gibi bu şehir için de ideal süre, müze ziyareti performansınıza göre değişkenlik gösterecektir. Gezinizde müze ziyaretlerinin asgari düzeyde kalacağını düşünüyorsanız 3 gün bu gezi için yeterli olacaktır.

Riga

Ancak hazır gelmişken olabildiğince çok müze ziyaret ederim diyorsanız bu gezi için en az 4 gün ayırmalı ve “Riga’nın En Çok Ziyaret Edilen 10 Müzesi” başlıklı yazıma bir göz atmalısınız.

Letonya‘nın para birimi Euro, resmi dili Letonca. Dünyada nüfusu -% 1,1 ile en hızlı azalan ülke olan Letonya’nın nüfusu yaklaşık 2 milyon. Riga’nın nüfusu ise 600 bin.

Riga’ya nasıl gidilir?

Türk Hava Yolları‘nın hemen her gün İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Riga’ya direkt uçuşu bulunuyor. Ancak Letonya için uçak bileti fiyatlarının diğer Avrupa ülkelerine nazaran biraz pahalı olduğunu belirtmeliyim.

Riga
Riga Daugava Nehri

Riga Havaalanından Şehir Merkezine Ulaşım, Şehiriçi Ulaşım

Riga Havaalanı‘na yaklaşık 15 km mesafede bulunan şehir merkezine (old town) 22 numaralı otobüs, shuttle veya taksiyle gidebilirsiniz. Otobüs bileti 2 Euro, shuttle 5 Euro, taksi ise yaklaşık 15 Euro.

Riga Gezi Rehberi
Riga Havaalanından Şehir merkezine 22 numaralı otobüs ile 2 Euro ödeyerek ulaşabilirsiniz

Riga gezilecek yerler listesinin neredeyse tamamının şehir merkezine yürüme mesafesinde bulunması ve taksi ücretlerinin oldukça uygun (Araç tipine göre değişmekle beraber km’de yaklaşık 1 Euro) olması sebebiyle şehir içinde toplu taşıma araçlarına pek ihtiyaç duymayacaksınız.

Riga’da nerede kalınır? Riga’da Konaklama

Riga konaklama konusunda misafirlerini çok zorlayan bir şehir değil. Riga Gezilecek Yerlerin şehir merkezi ve etrafında kümelendiği bu şehirde konaklama seçeneklerinin neredeyse tamamı aynı bölgede yer alıyor.

Riga
Rixwell Hotel Konventa Seta’daki odam.

Ben şehir merkezinde bulunan Rixwell Hotel Konventa Seta‘da kaldım. Fiyatına (3 gecelik apart daire kahvaltı dahil 650 TL) göre kusursuz bir konaklama tercihi olduğunu söyleyebilirim. Sizlere de şehir merkezi veya çevresinde bir yerde konaklamanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

Riga
Red Nose Hostel Riga konaklama alternatifleri arasında yer alıyor

Riga Gezilecek Yerler

Daha önce de belirttiğim üzere Riga gezilecek yerler listesinin neredeyse tamamı şehir merkezi (Riga old town) ve çevresinde kümelenmiş olduğundan görülmesi gereken yerler için belli bir rota takip edilmesine gerek yok.

Riga
Bu şehir fotoğraf çekmek için biçilmiş kaftan! Fotoğraf tutkunuysanız çok güzel kareler yakalayacağınıza eminim.

Hatta bana sorarsanız herhangi bir plan yapmaksızın Riga sokaklarında rastgele dolaşmanızı öneririm. Çünkü önceden belirleyeceğiniz listede yer alan noktalar arasında mekik dokumaya çalışırken bir orta çağ kenti olan Riga‘nın tarihi dokusunda serbest salınmanın vereceği hazdan mahrum kalabilirsiniz.

Riga
Riga’nın renkli sokakları

Riga Gezilecek Yerler listesi hazırlarken bir kez daha farkettim ki Baltıkların Parisi dediğim bu güzel şehir kesinlikle beklenilenden daha fazlasını sundu. Hele fotoğraf tutkunuysanız Riga Old Town size çok güzel kareler sunacak.

Riga turu sırasında göreceğiniz 13. yy’da yapılmış Riga Katedrali, dünyada ilk defa Noel eğlenceleri ve çam ağacı süslemelerinin yapıldığı yer olan  Siyah Kafalıların Evi ve Belediye Meydanı, 14. yy’da inşa edilmiş Riga Kalesi, dünyadaki en güzel ortodoks kiliselerinden birisi olan İsa’nın Doğumu Kilisesi sizi kendine hayran bırakacak.

Riga’da görmeniz gereken tüm bu yerleri ve daha fazlasını Riga Gezilecek Yerler yazımdan okuyabilirsiniz. 😉

Riga Yeme İçme,  Riga’da Ne Yenir

Gözlemlediğim kadarıyla Leton Mutfağı, Riga Yeme İçme Rehberi düzenleyecek kadar geniş değil. Ancak yine de mönülerde güzel çorbalar, deniz mahsulleri, et ve sebze yemekleri bulunuyor.

Leton Mutfağının içerikten ziyade atmosfer bakımından zengin olduğu dikkate alındığında, Riga gezinizde en az bir akşam yemeği için yerel lokantalar veya Ortaçağ restoranlarından birini tercih etmenizi öneririm.

Bu anlamda en fazla öne çıkan restoranlar: “Folkklub Ala Pagrabs”,Lido” ve “Rozengrals”Yerel halkın kısaca “Ala” dediği Folkklub Ala Pagrabs,  hem yemek hem de eğlenmek için muhteşem bir mekân. Mönü ve etkinlik programına ilişkin detaylı bilgiyi restoranın resmi internet sitesinden edinebilirsiniz.

Riga
Riga’da ne yenir sorusunun cevabı Riga’nın en meşhur restoranlarından biri olan  Folkklub Ala Pagrabs’da.

Lido ise Riga’da ondan fazla şubesi bulunan bir restoran zinciri. Self servis hizmet veren ve turistlerin yanı sıra Rigalılar’dan da epey rağbet gören bu restoranın, gerek yemek çeşitliliği gerekse fiyat/kalite performansı açısından geleneksel Leton yemeklerini tatmak için en uygun mekân olduğunu söyleyebilirim.

Riga
Lido şehirdeki en büyük restoran zinciri diyebilirim. Ondan fazla şubesi bulunuyor.

Rozengrals, Riga‘da çokça bulunan Ortaçağ restoranlarından biri. Hatta fikrine başvurduğum birkaç Rigalı’ya göre şehirdeki en iyi Ortaçağ restoranı. 725 yıllık bir şarap mahzeninde hizmet veren bu restoranın ana salonu, Riga’daki tek kuyunun yanı sıra 1201 yılında inşa edilmiş olan ilk savunma duvarının bir kısmına sahipliği yapıyor. Sadece bu özellikleri ile bile ziyaret edilmeyi hak eden Rozengrals, yemek ve eğlence konusunda da çok şey vadediyor. Kesinlikle öneriyorum.

Riga
Rozengrals şehirdeki en iyi ortaçağ restoranı. Restoranın kendi internet sitesinden aldığım fotoda da göreceğiniz gibi harika.

Riga’da Ne İçilir?

Kesinlikle Black Balsam. Riga’ya gidip de tadına bakmadan dönülmeyecek şeyler listelense ilk sırayı kati suretle Black Balsam alır. Çünkü bu meret Letonya’nın milli içkisi olarak kabul ediliyor.

Riga
Mottoda dediği gibi Eğer black Balsam içmediyseniz Riga’da hiç bulunmamışsınız demektir

Sayısız bitkinin kaynatılıp meşe fıçılarda dinlendirilmesiyle elde edilen ve %45 alkol oranıyla oldukça sert bir içki olan bu Leton likörünü, alkol almaktan imtina etmeyen herkese şiddetle tavsiye ediyorum.

Black Balsam dışında Leton biraları da denemeye değer. Özellikle Labietis ve Malduguns tarafından üretilmiş ne bulursanız için derim. Bunun yanında bira meraklıları için hazırlamış olduğum “En Güzel Leton Biraları” listesine bir göz atmanızı öneririm.Riga

Riga İpuçları ve Öneriler

  • Letonya’nın başkenti oldukça kuzeyde yer alan bir şehir. Bu güzel şehre kışın gidecekseniz sağlam giyinmeniz lazım. Kışın harika fotoğraflar yakalayacağınıza eminim.
  • Burası gece hayatı konusunda adeta bir cennet. Bazı mekanların girişinde kıyafet kontrolü yapıldığını unutmayın. Parmak arası terlikle falan giremezsiniz yani 🙂
  • Riga yeme içme konusunda ucuz sayılabilecek bir şehir. Özellikle ortaçağ dekorlu bir restoranda yerel yemekleri mutlaka tadın.
  • Burası bira konusunda tam bir otorite. En güzel leton biraları yazımda göreceğiniz biralardan bir kaç tanesini tatmadan dönmeyin.
  • Özellikle yazın gittiyseniz bir gününüzü mutlaka Jurmala bölgesine ayırın. Denizi, doğası, gün batımı gerçekten harika.
  • Müze gezmeyi seviyorsanız şehirde sizi oldukça tatmin edecek müzeler var. Riga‘da en çok ziyaret edilen müzeler yazımdan alternetifleri görebilirsiniz.

Riga İle İlgili Diğer Yazılarımı da aşağıdan takip edebilirsiniz:

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here