Dünyada zirvesine tırmanılamayan tek dağ olan kutsal Machapuchare tüm heybetiyle bizi izliyor. Fewa Gölü kenarındayız. Güneş batmak üzere. Etraftaki huzuru anlatmaya kelimeler yetmez. Katmandu‘dan sonra bu şehri özetlemek için ise tek bir kelime yeter: Dinginlik! 🙂 Pokhara Gezilecek Yerler listemize de işte bu dinginlik ile başlıyoruz.

Pokhara Gezilecek Yerler
World Peace Pagoda Tapınağı’ndan Pokhara Manzarası – Pokhara Gezilecek Yerler

Pokhara Gezi Rehberi yazımda, Pokhara Nerede, Katmandu Pokhara ulaşım seçenekleri nelerdir, Pokhara konaklama, Pokhara Yeme İçme gibi konulara değinmiştim. Şimdi sıra geldi Pokhara Gezilecek Yerler listemize. Başlıyoruz hemen! 🙂


Pokhara Gezilecek Yerler Listesi

Neden Pokhara? Nepal Gezi Rehberi yazımda anlattım. Nepal’e gitmek için binlerce sebep sayabilirim size. Bu ülke dünyanın başka hiç bir yerinde göremeyeceğiniz bir sürü güzellikler ile dolu. Dünyanın en yüksek dağları listesinde yer alan 14 dağdan 8 tanesi Nepal’de. Budizmin, Hinduizmin tüm felsefesi bu güzel ülkeye sonuna kadar sirayet etmiş durumda.

Pokhara Gezilecek Yerler
Pokhara’da çekilen en karizmatik fotoğraf Ulaş’a ait 🙂 -Pokhara Gezilecek Yerler

Katmandu‘daki tüm o keşmekeşten sonra Pokhara adeta meditasyon gibi geldi bize. Hele Nepal trekking turu sırasında yaşadıklarımız, gördüklerimiz, hissettiklerimizden sonra hem Pokhara hem de Nepal bizi hayatımız boyunca unutamayacağımız anılarla mest etti. Hadi daha fazla uzatmayalım da Pokhara Gezilecek Yerler listemize bakalım!


Fewa Gölü (Phewa Gölü)

Pokhara Gezilecek Yerler
Pokhara^’da birbirinden güzel fotoğraflar çekeceğinize eminim – Pokhara Gezilecek Yerler

Pokhara Gezilecek Yerler listesinin baş tacı Fewa Gölü! Pokhara göl kenarında huzur dolu harika bir yer. Pokhara yaz kış hem Nepal trekking rotaları için gelen turistlerle, hem de paragliding, rafting gibi extreme spor tutkunları ile dolup taşıyor. Fewa Gölü ise hem Nepallilerin hem de tüm turistlerin en uğrak noktası.

Pokhara Gezilecek Yerler
Tanju’nun sandal keyfi – Pokhara Gezilecek Yerler

Öğleden sonranın içimizi ısıtan güneşi sırtımıza vururken göl kenarında önce harika bir yürüyüş yapıyoruz. Sahil boyunca küçük iskelelerden kalkan sandallar ile 5-6 Usd ödeyerek bir saatlik turlar yapabilirsiniz. Biz de yaptık ve kesinlikle size de öneriyoruz. Yalnız Ulaş gibi, kürekçileri kızdırmayın derim. 😉

Pokhara Gezilecek Yerler
Küreği kafasına yiycek şimdi – Pokhara Gezilecek Yerler

Göl kenarında bir sürü kafe, restoran ve bar var. Yorulduğunuzda herhangi birine gönül rahatlığıyla girip karnınızı doyurabilir ya da bir şeyler içebilirsiniz. Nepal organik kahvesini mutlaka deneyin. 😉


Lakeside Road

Pokhara Gezilecek Yerler listesinde gitmek görmek için zaman harcamayacağınız zaten bizzat içinde yaşayacağınız yer Lakeside Road. Fewa Gölü kenarı boyunca uzanan bu uzun cadde Pokhara’nın ana caddesi diyebiliriz.

Pokhara Gezilecek Yerler
Foto kaynak: handluggageonly.co.uk – Pokhara Gezilecek Yerler

Pokhara Gezi Rehberi yazımda anlattığım gibi, Pokhara’da konaklama tercihiniz de zaten neredeyse tamamıyla otellerden oluşan Lakeside Road civarında olacağından bu caddede bol bol vakit geçireceksiniz.

Cadde üzerinde yer alan Himalayan Java Coffee’de bi Nepal Organik Kahvesi için derim. Irısh Pub, Busy Bee, Club Amsterdam gece hayatı için önereceklerim arasında. Yemek için ise Godfather’s Pizza, Lotus Corner tercih edebilecek restoranlardan. Merhaba isimli bir de Türk restoranı olduğunu söylemeliyim. Alışveriş ise Katmandu’dan biraz daha pahalı diyebiliriz. Pazarlık yapmayı asla unutmayın. 😉


World Peace Pagoda (Dünya Barış Pagodası)

Pokhara Gezilecek Yerler
Burada sizden istenilen tek şey sessiz olmanız – Pokhara Gezilecek Yerler

Shanti Stupa olarak da bilinen World Peace Pagoda 1947-1973 yılları arasında II. Dünya Savaşı‘ndan sonra dünyanın dört bir yanına barış tapınakları yaptıran Japon Budist Rahipler tarafından yaptırılmış. “Shanti”nin kelime anlamı ise “Barış”.

Pokhara Gezilecek Yerler
World Peace Pagoda’da Tanju ve Ben – Pokhara Gezilecek Yerler

Hem Pokhara’ya hem Himalayalar’a hem de Fewa Gölü’ne hakim bir tepede bulunan World Peace Pagoda dünya üzerindeki 80 barış tapınağından birisi. Bina dünya barışına vesile olması amacıyla sembolik olarak inşa edilmiş. Dolayısıyla içinde bir ibadethane bulunmuyor. Ziyaretçilerden tek bir şey isteniyor: Sessiz olmak ve etraftaki huzuru yakalamak!

World Peace Pagoda‘ya sabahın erken saatlerinde gelirseniz harika bir Machapuchare ve Annapurna manzarası görebilirsiniz. Günün ilerleyen saatlerinde dağların başı bulutla dolduğundan genelde görmek mümkün olmuyor. World Peace Pagoda ulaşım için ise iki alternatif mevcut.

Pokhara Gezilecek Yerler
World Peace Pagoda huzur dolu bir yer. Üstelik harika bir manzarası var.

Birincisi bizim gibi sokaktan bir taksi çevirip pazarlık yaparak gitmek. Tapınağın eteklerine kadar taksi ile gidebilirsiniz ardından 10 dakikalık bir merdiven tırmanışı sizi bekliyor olacak. Gidiş dönüş için 10 Usd civarı ödedik.

İkinci yol ise Fewa Gölü‘nü sandal ile geçerek karşı kıyıdan 45 dakikalık tırmanıştan sonra yürüyerek tapınağa gitmek. Tapınağı ziyaret etmek ise ücretsiz! Burayı mutlaka görün. Harika bir manzarası ve huzur atmosferi var.


Gupteshwor Mahadev Mağarası

World Peace Pagoda’ya gölden karşıya geçip yukarı tırmanarak gidip kara yoluyla dönerseniz dönüş yolunda Pokhara Gezilecek Yerler listesinin iki güzelliğini daha görme şansınız olur. Bunlardan ilki Gupteshwor Mahadev Mağarası.

Pokhara Gezilecek Yerler

World Peace Pagoda‘dan Pokhara’ya dönüş yolunda bulunan mağaranın içinden çok mağaraya inen merdivenlerdeki estetik sizi şaşırtacak. Ülkemizde bir çok örnekleri bulunan mağaranın içi beni açıkcası çok etkilemedi. Giriş ücreti ise yaklaşık 1 Usd civarı.


Devi’s Fall (Devi’s Şelalesi)

Pokhara Gezilecek Yerler

Pokhara’ya dönüş yolundaki diğer güzellik ise Devi’s Fall denilen Gupteshwor Mahadev Mağarası’na 200 m uzaklıktaki şelale. Öyle gürül gürül çağlayan bir şelale değil burası. Kış aylarında suyu epey azalıyor hatta.

Sular bir noktadan sonra tünele oradan da Gupteshwor Mahadev Mağarası’na giriyor. Pokhara Gezilecek Yerler listesinin önemli uğraklarından biri olan Devi’s Fall giriş ücreti ise yine yaklaşık 1 Usd civarı.


Sarangkot

Pokhara’nın harika bir Machapuchare ve Himalayalar manzarasına sahip olduğunu söylemiştim. Eğer şanslıysanız gün içinde Lakeside Road’dan bile dağları görebilirsiniz. Şanslıysanız diyorum çünkü bu en küçüğü 7000 mt olan dağların başı sürekli dumanlı. 🙂

Pokhara Gezilecek Yerler
Himalayalar’ın gölgesinde huzur dolu bir şehir Pokhara

İşte Pokhara‘da en güzel Himalaya manzaralarını görebileceğiniz yer ise Sarangkot Tepesi. Ancak tepeye henüz daha gün ağarmadan tırmanmanız ve sabahın o berrak ışıklarında dağların başı henüz duman almadan manzarayı doyasıya seyretmeniz gerek.

Pokhara Gezilecek Yerler
Sarangkot Tepesi’nden Himalayalar manzarası

Eğer Nepal’de trekking yapmak için vaktiniz yoksa ve dünyanın en yüksek dağları listesinin en güzel üyelerini yakından göremeyecekseniz Sarangkot tepesine mutlaka gidin. En azından en güzel açıyla görmüş olursunuz Annapurna Dağları’nı. Pokhara‘da otelin konumuna göre yaklaşık 2 saatlik bir yürüyüşle veya taksiyle 15 dakikada tepeye çıkabilirsiniz.

Pokhara Gezilecek Yerler
Sarangkot Tepesi’nden yamaç paraşütü yaparak Pokhara’ya dönebilirsiniz.

Sarangkot’tan gün doğumunu ve Himalayalar’ı seyrettikten sonra yamaç paraşütü yaparak da Pokhara’ya dönebilirsiniz. 🙂 Bunun için 50 usd civarı ücret ödemeniz gerekiyor.


Nepal’de Trekking

Pokhara gezilecek yerler listemizin en özel anındayız şu an. Tanju ve Ulaş ile Nepal’de trekking turu planı yaparken Himalayalar’ın bizi çok etkileyeceğinden, bu tatilin hayatımızın en özel anlarından birisi olacağından emindik.

Pokhara Gezilecek Yerler
Nepal’de trekking inanılmaz keyifli bir aktivite

Ancak Nepal’de trekking turu yapmanın bizi bu kadar arındıracağını, dağda hissettiklerimizi bir ömür ruhumuzda taşıyacağımızı tahmin etmemiştik.

Nepal Trekking
Poon Hill’de dünyanın en ölümcül dağı Annapurna’yı arkama almışken ben…

Sevgili gezginler, değerli arkadaşlar Nepal bu güzel dünya üzerinde gidebileceğiniz en güzel ülkelerden birisi. Net! Gittiğim yerlerden bana “buraya kesin bir daha geleceğim” dedirten bir kaç yer vardır. Himalayalar onlardan biriydi. Bu tecrübeyi yaşamalısınız. Anlatması zor.

Poon Hill’den harika bir fotoğraf daha-Nepal’de trekking

Nepal trekking rotaları yazımdan Annapurna ve Everest üzerindeki en güzel trekking rotalarını, Nepal’de Trekking nasıl yapılıryazımda trekking öncesinde ve trekking sırasında dikkat etmeniz gereken her şeyi, Nepal Trekking Turu yazımda ise trekking sırasında hissettiklerimiz ve yaşadıklarımızı harika fotoğraflar eşliğinde okuyabilirsiniz.

Hadi biz Himalayalar’a gidiyoruz! Gelsenize. 😉

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here