Nepal’de, Fewa Gölü kenarında, Himalayalar’ın, Annapurna sıradağlarının, dünyada zirvesine tırmanılamayan tek dağ olan Machapuchare‘nin gölgesinde huzurun, dinginliğin sembolü bir şehir var: Pokhara! Pokhara Gezi Rehberi sizlerle arkadaşlar…

Pokhara Gezi Rehberi
Fewa Gölü huzur dolu harika bir yer – Pokhara Gezi Rehberi

Dört gün süren Katmandu Gezi maceramızdan sonra Pokhara’ya vardığımızda etraftaki sessizlik ve huzuru gördükten sonra bambaşka bir ülkeye geldiğimizi düşündük. Fewa Gölü kenarında yürürken kafayı kaldırıp uzaklara baktığımızda ise neden Pokhara‘ya geldiğimizin cevabı tüm heybetiyle oradaydı: Himalayalar ve Nepal’de trekking


Pokhara Gezi Rehberi

Nepal’in 600 bin nüfusu ile başkent Katmandu’dan sonra en büyük ikinci şehri olan Pokhara, Fewa Gölü kenarına kurulmuş, dünyanın en yüksek dağları listesinden Annapurna I, Dhaulagiri ve Manaslu‘nun gölgesinde yer alan bir tatil şehri!

Pokhara Gezi Rehberi
Ulaş Pokhara şampiyonu ile karşı karşıya – Pokhara Gezi Rehberi

Nepal’e özgü hemen hemen her şeyi tüm güzellikleri ile Katmandu’da gördükten sonra özellikle Nepal’de trekking yapmak isteyen insanlar Annapurna Conservation Area olarak bilinen milli park bölgesinin hemen yanında olan Pokhara’ya geliyorlar.

Biz de Tanju ve Ulaş ile birlikte huzur şehri Pokhara‘da bir kaç gün geçirdikten sonra dağlara vurduk kendimizi. Dört günlük harika trekking maceramızı Nepal trekking turu yazımda bulabilirsiniz. Biz şimdi gelelim Pokhara Gezi Rehberi yazımıza. Önce Pokhara nerede onunla başlayalım.


Pokhara Nerede?

Pokhara Gezi Rehberi yazımıza başlamadan önce Pokhara nerede hemen bakalım. Pokhara Nepal’de, başkent Katmandu‘nun 210 km batısında, Himalayalar’ın hemen önünde, Annapurna Milli Park Bölgesi’nin ise yanında bulunur.

Pokhara Gezi Rehberi
Tanju Fewa Gölü ile selfie yaparken – Pokhara Gezi Rehberi

Katmandu Gezi Rehberi yazımda söylediğim gibi biz de aradaki mesafeyi ilk duyduğumuzda “iyi ya 210 km bişey değil iki saatlik yolmuş” demiştik. Ancak otel çalışanlarına sorunca ufak çaplı bir şok geçirdik diyebilirim. Neden mi?


Pokhara’ya nasıl gidilir? Pokhara’ya ulaşım

Çünkü 210 kmlik bu yolun otobüslerle 8-9 saat sürdüğünü öğrendik otel çalışanlarından. Nasıl ya? 210 km nasıl 8-9 saat sürebilir ki? Nepalliler’in otoban dedikleri eski Bolu dağı yoluna rahmet okutturacak cinsten yolu ve çılgın trafiği görünce bırakın yolun 9 saat sürmesini, sağ salim geldiğinize şükrediyorsunuz zaten. 🙂 Şimdi hemen Pokhara ulaşım alternatiflerine bakalım.

Pokhara Gezi Rehberi
Nepallilerin kullandığı yerel otobüsler – Pokhara Gezi Rehberi

Uçakla: Nepal’deki tek uluslararası havaalanı Katmandu Havaalanı. Dolayısıyla Pokhara’ya Nepal dışından direkt olarak uçmak mümkün değil. Ancak Katmandu’dan Pokhara’ya Simrik Airlines, Yeti Airlines, Buddha Air gibi yerel firmalar günde toplamda 5 6 sefer yapıyor. Fiyatlar ise genelde tek yön 130 Usd civarı. Yolculuk 20 dakika sürüyor.

Pokhara Gezi Rehberi
Katmandu Pokhara Uçakları günde 5 6 sefer yapıyor – Pokhara Gezi Rehberi

Nepal Gezi Rehberi yazımda anlattığım gibi Nepal aslında çok ucuz bir yer olmasına karşın turiste resmi olarak her şey yaklaşık 5 katı. Örneğin Nepalliler Katmandu-Pokhara uçak bileti için 15-20 Usd öderken eğer turistseniz 120 Usd ödemek zorundasınız.

Otobüsle: Aynı şey otobüs bileti için de geçerli. Nepallilerin kullandığı yerel otobüsler 5-6 Usd iken turist otobüsleri 20-25 usd. Ancak arada konfor bakımından bir hayli fark var. Yolda kafasını pencereden çıkarmış ya da tavana bağlanmış keçilerin seyahat ettiği, kornaya basarak inanılmaz yerlerde sollamaya giren, aşırı kalabalık yerel otobüsleri görünce 25 usd verip turist otobüsüyle gitmek isteyeceğinize eminim. 🙂

Pokhara Gezi Rehberi
Turist otobüsleri nispeten daha düzgün – Pokhara Gezi Rehberi

Otobüslerin çoğu Ratna Park‘ın yanındaki Kanti Path‘dan sabah saat 07:00 veya 07:30’dakalkıyor. Thamel’den yürüyerek 15 dk’da otobüs terminaline ulaşabilirsiniz. İki büyük şirket var: Greenline ve Jagadamba. Acentalarını Thamel civarında görebilirsiniz.

Araba ile: Özellikle üç dört kişilik bir grupsanız hiç düşünmeyin araba tutun derim. Hem maliyet, hem konfor, hem de güvenlik açısından keisnlikle en iyi alternatif araba tutmak. Fiyatlar genelde 130 usd. Ancak pazarlık ile 110 dolara kadar düşürmek mümkün.

Pokhara Gezi Rehberi
Tanju’dan Nepal’de trekking sonrası Fewa Gölü kanarında güzel bi poz – Pokhara Gezi Rehberi

Pokhara’ya ulaşım için arabayı nereden bulacağım derseniz en iyi çözüm otelinizde bulunan concierge bölümüne ya da resepsiyona sormak. Beş dakika içinde size araba ayarlayacaklarına eminim. Biz de gidiş-dönüş her iki yönü de üç kişi araba ile yaptık. Otobüslerle 8-9 saat süren yolculuk 6 buçuk saat sürdü.


Pokhara Konaklama

Pokhara konaklama alternatifleri bir hayli fazla. Fewa Gölü’ne paralel uzanan Pokhara’nın en güzel caddesi olan Lakeside Road civarında yüzlerce otel var. Hatta o civarda sanırım hiç normal ev yok. Sadece oteller var. 🙂

Pokhara Gezi Rehberi
Hotel Spring’deki odamız – Pokhara Gezi Rehberi

Bizim tercihimiz küçük, temiz, ucuz ve mütevazi bir otel olan Hotel Spring idi. 3 kişi geceliği kişi başı 12 Euro ödeyerek hemen Lakeside Road caddesinin arkasındaki bu güzel otelde iki gece kaldık. Bu caddenin paralelindeki sokaklarda geceliği 10-15 Euro civarında bir çok temiz ve güzel otel bulmanız mümkün.


Pokhara Gezilecek Yerler

Pokhara Gezilecek Yerler listesi öyle çok uzun bir liste değil. Annapurna Conseervation Area olarak bilinen Himalaya ve Annapurna Bölgesi Milli Parkı’nın hemen yanı başında yer alan bu güzel şehre turistler genelde trekking yapmak için geliyorlar. Biz de öyle yaptık.

Pokhara Gezilecek Yerler

Ancak bu güzel şehre gelmişken Pokhara Gezilecek Yerler yazımda anlattığım yerleri de görmeden gitmek olmaz. Biz Nepal Trekking Turu yazımda anlattığım gibi trekking öncesi ve sonrası olmak üzere iki tam gün geçirdik Pokhara’da ve gezilecek yerleri görmek için yetti. Siz de treking için gidecekseniz Nepal’de trekking nasıl yapılır yazıma mutlaka göz atın derim. 😉


Pokhara Yeme İçme

Pokhara yeme içme konusunda sıkıntı yaşamayacağınız bir yer. Hem Nepal Yemeklerini hem de dünya mutfağını tadabileceğiniz bir çok restoran var Pokhara’da.

Pokhara Gezi Rehberi

Momo, Dal Bhat gibi Nepal yemeklerini yiyebileceğiniz en güzel yer Pokhara Thakali Kitchen. Burası Nepalliler’inde ailecek akşam yemeği yedikleri çok güzel bir restoran.

Vegan ya da vejetaryan yemek tercih ederseniz gideceğiniz en güzel yerlerden birisi ise orta doğu mutfağından yemekler sunan çok güzel bir Fewa Gölü manzarası bulunan OR2K.

Pokhara Gezi Rehberi
Pokhara Gezi Rehberi

“Ya momodur, dal bhattır bırak şimdi şöyle akıllı bir pizzacı yok mu kardeşim birayla gömelim?” diyorsanız eğer size harika bir haberim var. Godfathers Pizzeria‘da bu dediğinizin alasını yaparsınız. Kaç gün kalırsanız kalın bir öğününüzü burada yiyin derim.

Pokhara gezi rehberi yazımızın bu en lezzetli bölümünde size son bir önerim var. Himalayan Java Coffe‘ye gidip mutlaka Nepal Organik Kahvesi’ni tadın derim.


Pokhara Gece Hayatı

Pokhara bir tatil şehri olduğu için oldukça hareketli bir gece hayatı var. Lakeside Road ya da Fewa Gölü boyunca yürürken akşam olur olmaz bir çok mekandan canlı müzik sesi duyacaksınız. Pokhara gece hayatı konusunda da yeme içme konusunda da sizi tatmin edecek.

Pokhara Gezi Rehberi
Pokhara Lakeside Road civarında bir çok bar göreceksiniz – Pokhara Gezi Rehberi

Bu şehirde gece kulüplerinde, barlarda dilediğinizce eğlenebilir dans edebilirsiniz. Şehir çok güvenli. İnsanlar inanılmaz sıcak kanlı. Size Pokhara gece hayatı için en beş tane mekan ismi vereceğim. Dilediğinize gidebilirsiniz gönül rahatlığı ile.

Canlı Jazz müzik dinlemek istiyorsanız All That Jazz, diğer turistlerde eğlenceli bir ortamda kaynaşmak istiyosanız Busy Bee Cafe, canlı müzik eşliğinde dilediğinizce dans etmek istiyorsanız Irish Pub, Hip-Hop, Reggae ve Retro müzik dinlemek istiyorsanız Ozone Premium Club, canlı maç keyfi eşliğinde nargile, rock müzik ve yemek keyfi yapmak istiyorsanız Paradiso Sports Bar (Eski adı Club Amsterdam) tercihiniz olmalı. Biz Irısh Pub’daydık. Çok da keyifli bir akşamdı.

Fiyatlardan da biraz bahsedecek olursak Nepal Gezi Rehberi yazımda anlattığım gibi Katmandu’da olduğu gibi Pokhara’da da en pahalı içki neredeyse bira. Ghorka, Everest gibi yerel biralar bile 25-30 TL arası. Onun haricinde margarita, martini gibi kokteyler ve diğer tüm içkiler 20-30 TL civarında. Yarasın efenim! 😉


Pokhara’da Trekking

Pokhara Gezi Rehberi
Pokhara’dan başlayan Himalayalar Trekking Turundan bir kare – Pokhara Gezi Rehberi

Pokhara Gezi Rehberi yazımızın en güzel bölümündeyiz şimdi. Çünkü biz de çoğu turist gibi Pokhara’ya Himalayalar’da trekking yapmak için geldik. Nepal’de trekking turu yazımda anlattığım gibi dağlarda geçirdiğim dört gün ve şahit olduğum tüm o manzaralar hayatım boyunca unutmayacağım harika izler bıraktı ruhumda.

Pokhara Gezi Rehberi
4 gün süren Nepal Trekking turumuz gerçekten inanılmazdı – Pokhara Gezi Rehberi

Pokhara gezi maceramız daha iyi sonlanamazdı. Himalayalar’da yürüyerek meditasyon yaptık resmen. Herkese ama herkese kesinlikle öneriyorum Nepal’de treking yapmayı. Bu güzel turu sizin de yapmanız için trekkinge dair tüm ayrıntıları Nepal’de trekking nasıl yapılır yazımda detaylıca anlattım. Bizim maceramızı ise Nepal trekking turu yazımdan okuyabilirsiniz.


Pokhara Gezi İpuçları

  • Pokhara gezi maceranızı başlamadan önce Katmandu’yu doyasıya yaşayın. Katmandu Gezi Rehberi yazımda anlattığım gibi tüm o çılgınlıkları görmeden Pokhara’ya gelirseniz Nepal’e gitmiş sayılmazsınız.
  • Katmandu Pokhara ulaşımı özellikle 4-5 kişiyseniz araçla yapmanızı şiddetle öneriyorum. 205 km uzunluğundaki yolu araçla bile 6 7 saatte gidebiliyorsunuz.
Pokhara Gezi Rehberi
Yurtdışında ne zaman Güney Koreliler ile karşılaşsam güzel muhabbet oluyor – Pokhara Gezi Rehberi
  • Pokhara’ya gelmişseniz mutlaka ama mutlaka Nepal trekking rotaları yazımda anlattığım rotalardan birini seçip trekking yapın.
  • Trekking için hiç bir malzemeniz bulunmuyorsa bile Pokhara’da özellikle Lakeside Road‘dan tüm trekking ve dağcılık malzemelerini alabileceğinizi unutmayın.
  • Pokhara Gece hayatı dolu dolu yaşanıyor. İnsanlar çok sıcakkanlı sokaklar, caddeler, barlar çok güvenli. Mutlaka bir gece dışarı çıkıp doyasıya eğlenin.
Pokhara Gezilecek Yerler
Ulaş’ın Fewa Gölü kenarında verdiği muhteşem poz! 🙂 – Pokhara Gezi Rehberi
  • Fewa Gölü kenarında gün batımına yakın uzun yürüyüşler yapın. Sandal turu yapmanızı da kesinlikle öneriyorum. Yorulduğunuzda güzel bi cafeye oturup Nepal Organik Kahvesi içmeyi unutmayın.
  • Pokhara’da zamanınız kısıtlıysa ve Pokhara Gezilecek Yerler listesinden bir seçim yapmak zorundaysanız kesinlikle World Peace Pagoda önceliğiniz olsun.
  • Nepal’de trekking için vaktiniz yoksa en azından Sarangkot Tepesi’ne çıkıp Himalayalar manzarasını doyasıya yaşamanızı da kesinlikle öneriyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here