Bir tapınak düşünün ki M.S. 125 yılında inşa edilmiş olsun ve yaklaşık iki bin yıldır tüm ihtişamı ve güzelliğiyle Roma’nın orta yerinde dimdik ayakta dursun. Latince “tüm tanrıların tapınağı” anlamına gelen Pantheon işte böyle bir yer.

Pantheon Nerede? Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Roma Gezilecek Yerler listesinin en özel konuklarından biri olan Pantheon, Piazza della Rotonda‘da yer alır. Trevi Çeşmesi‘ne, Navona Meydanı’na, Kolezyuma, Termini’ye yürüme mesafesindedir. Roma Gezi Rehberi yazımda anlattığım gibi Roma’da yürüyün arkadaşlar. Ben günde 24 km ortalama ile kendime ait tüm zamanların yürüyüş rekorunu Roma’da kırdım 🙂

Pantheon

Resmi tatiller hariç her gün açıktır. Ziyaret saatleri ise 08:30-19:30 arasıdır. Roma’da hiçbir kiliseye girmek için ücret ödemediğiniz gibi bu güzel tapınak da tamamen ücretsiz! 

Pantheon Tarihi

Roma’nın efsane imparatoru Augustus‘un en yakın arkadaşı, damadı ve komutanı Marcus Agrippa M.Ö. 27 yılında o güne dek Roma’da görülmemiş büyüklükte bir tapınak yapıp bunu Roma’nın tüm pagan tanrılarına adamak ister ve bunu başarır da.

Ancak M.S. 80 yılında Roma’da meydana gelen büyük bir yangından Pantheon da nasibini alır ve tapınak büyük zarar görür. Bunun üzerine İmparator Hadrianus M.S. 118 yılında eski tapınağın bulunduğu yere daha görkemli yeni bir tapınak inşa edilmesi emrini verir. Yapımı yedi yıl süren tapınak M.S. 125 yılında büyük bir törenle açılır.

Pantheon

İmparator Hadrianus büyük bir alçakgönüllülük göstererek bu güzel eserin ilk mimarı olan atası  Marcus Agrippa’nın adını 16 adet sütunun desteklediği tapınak revağın üzerine yazdırmıştır: “M. AGRIPPA L.F. COS TERTIUM FECIT (MARCUS AGRIPPA LUCIUS’UN OĞLU ÜÇ KEZ KONSÜL OLAN BUNU YAPTI)

Pantheon 43,3 metrelik kubbesiyle Ayasofya (55,6 Metre) yapılana kadar dünyanın en yüksek kubbeli binasıydı.

Pantheon İmparator Constantin’in 312 yılında hristiyan olması ve 313 yılında yayımladığı fermanla hristiyanlığı tüm Roma İmparatorluğu’nda serbest bırakmasıyla birlikte aradan geçen üç yüz yıl içinde Roma’nın orta yerinde bir pagan tapınağı olarak kaldı.

Pantheon
Giovanni Paolo Panini tarafından 18. yy’da yapılmış tablo

Romalılar salgın hastalıkların ve doğal afetlerin sebebinin bu pagan tapınağı olduğunu düşünmeye başlayınca M.S. 609 yılında “Santa Maria ad Martyres (Aziz Meryem ve Şehitler)” adı ile kutsanarak kiliseye çevrildi. Pantheon ayrıca bulunduğu “Piazza Della Rotonda” meydanına atfen bu isimle de anılmaktadır.

Pantheon Mimari Özellikleri ve İç Mekan

Pantheon
Altar duvarı

“Piazza Della Rotonda” ya varıp da meydandaki heykeltraş Leonardo Sormani tarafından 1575 yılında yapılan “Fontana del Pantheon” yani “Pantheon Çeşmesi” kenarına oturup Pantheon’u seyrettiğinizde ihtişamının çok da farkına varamıyorsunuz.

Ancak “Tüm Tanrıların Tapınağı”na girdiğinizde sizi tam bir bütünlük içerisinde büyük ve ihtişamlı bir tapınak karşılıyor. Bu görkemli tapınağın içinde gözünüze ne bir sütun, ne bir kiriş ne bir duvar takılıyor. Her şey olağanüstü bir bütünlük içinde.

Roma’daki en eski beton kubbeli yapı olan Pantheon’un en ilginç özelliklerinden birisi ise kubbesinin hem yerden yüksekliğinin hem de çapının 43,3 metre oluşudur.

Oculus (Göz)
Pantheon
Oculus

Bu güzel eserin bir diğer ilginç özelliği ise kubbesinin tam ortasında 8,3 metre çapında bir delik bulunmasıdır. Tapınağın Oculus haricinde başkaca bir penceresi ya da aydınlatma bölümü ise bulunmuyor.

Şansıma ben tapınağın içindeyken yağmur yağmaya başladı ve yağmur taneleri aşağıdaki resimde gördüğünüz Oculus alanına neredeyse iki bin yıllık olan bu tapınağı incitmekten korkar gibi düştüler.

Pantheon
Oculus Alanı
Mezarlar

Tıpkı Vatikan‘da San Pietro Bazilikası’nda olduğu gibi Pantheon‘un içinde de önemli kişilere ait mezarlar bulunmaktadır. Bunlar arasında Rönesansın en önemli sanatçılarından Raffaello ve Birleşik İtalya’nın ilk kralı II. Vittorio Emanuele de vardır.

Pantheon
Ünlü Rönesans Sanatçısı Raffaello’nun Mezarı

“Bütün tanrıların tapınağı” yapıldığı M.S. 125 yılından sonra Roma’yı kavuran yangınlardan ve bir çok depremden kurtulsa da en büyük felaketi insandan kurtulamamıştır. Papa VIII. Urbanus bir zamanlar girişi süsleyen bronz levhaları San Pietro Bazilikası’nda kullanmak üzere söktürmüştür.

Barberini ailesinden geldiği bilinen Urbanus’un bu davranışı halk arasında bir deyişin yayılmasına sebep olmuştur: “Barbarların yapamadığını, Barberini yaptı” Yine de İmparator Hadrianus’un Marcus Agrippa anısına inşa ettirip tüm tanrılara adadığı bu tapınak ilk günkü kadar güzel ayakta duruyor.

PantheonPiazza della Rotonda Meydanı

Roma gezilecek yerler listesi o kadar kalabalık ki zaten her gittiğiniz yere ayrı bir hayran kalıyorsunuz. Ancak Roma’da benim Trevi Çeşmesi (Aşk Çeşmesi)’nden sonra en çok sevdiğim yer Pantheon ve bulunduğu Piazza della Rotonda meydanı oldu.

Pantheon
Akşam Piazza della Rotonda Meydanı

İnsana zaman karşısındaki acziyetini anlatan böyle görkemli yapıları çok seviyorum. Tıpkı hala dünyada en çok sevdiğim eser olan Ayasofya Müzesi gibi Pantheon da bence bu çaresizliği “işte ben buradayım” diyerek çok iyi anlatmayı başarmış.

Pantheon
Pantheon Çeşmesi

Size de tavsiyem meydanın orta yerinde yer alan Pantheon Çeşmesi’nin kenarına oturun ve en başta paylaştığım videoda gördüğünüz gibi her daim bu güzel yapının önünde yeteneklerini sergileyen sanatçıları dinleyerek Roma’nın keyfini çıkarın.

Ben gezime Roma Gezilecek Yerler listemin sıradaki eseriyle devam ediyorum hadi gelin! 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here