Aker Nehri kenarında yürüyorum. Çok güzel bir kar yağıyor. Tıpkı Oslo gibi sessiz, sakin, huzurlu, telaşsız bir kar. Etrafta ayaklarımın bu beyaz örtüde çıkardığı seslerden başka bir ses yok. Böyle bir dünya da mümkün demek ki! Böylesi kavgasız, gürültüsüz, kendi ayak sesinizi, yürek sesinizi işitebileceğiniz bir dünya… Oslo Gezilecek Yerler yazımıza hoş geldiniz sevgili İskandinavya gezginleri!

Oslo Gezilecek Yerler
Akerselva Nehri hep böyle sessiz sakin, huzurlu musun?

Norveç’İn başkenti Oslo Dünyanın En Pahalı Şehirleri listemizde de yer alıyor malesef. Hal böyle olunca Oslo’da nerede kalınır, Oslo konaklama önerileri nelerdir, Oslo’da nerede yemek yenir gibi sorular da kritik öneme sahip oluyor. Neyse ki Oslo Gezi Rehberi yazımızda uzun uzun anlatıp hallettik o konuları. 😉 Bi göz atın derim.

Oslo Gezilecek Yerler Haritası

Evet sırasıyla yazdığım ve anlatacağım Oslo Gezilecek Yerler Haritasına ilmek ilmek işlediğim Oslo’da görülecek noktaları haritada kolaylıkla görebilirsiniz. Şimdi biz bu yerlere bakalım.


Oslo Gezilecek Yerler Listesi

Oslo Gezilecek Yerler
Bazı şehirler kışın güzel, yılın diğer mevsimlerini boş verin!

Tam istediğim şey! Bütün şehir karlar altında. Derken lapa lapa bir kar daha başlıyor! Pastel tonlarıyla soğuğu hissetmenize mani olan bir şehir, yeni yeni yanmaya başlayan sokak lambaları, neredeyse birbirleriyle fısıltıyla konuşan insanlar, sessizlik, huzur… Oslo‘ya bu yüzden geldim!

Oslo Gezilecek Yerler
Akerselva kenarına inip saatlerce yürümek istiyorum, sen otele dönebilirsin Güven

Oslo Gezilecek Yerler listemize başlamadan önce şunu söyleyim bu şehir huzur şehri. Öyle görkemli binalar, milattan öne bilmem kaçtan kalma tarihi eserler ya da ne bileyim sabaha kadar süren çılgın eğlenceler falan beklemeyin. Ayaklarınızın karın üstünde çıkardığı sesi dinleyin. Oslo‘da da bu var kardeşim! 🙂 Başlayalım listemize…


Oslo Katedrali

Oslo Katedrali bildiğimiz kilislere pek benzemiyor…

Otele eşyalarımızı bıraktıktan sonra Güven’e “gel adamım ne varmış bakalım Oslo’da” diyorum. On dakika sonra Oslo’nun en güzel caddesi Karl Johans’dayız. Aylardan Kasım. Sıcaklık -6 derece. Soğuk. Çok soğuk. Oslo karlar altında.

Oslo S olarak bilinen Oslo Merkez Tren İstasyonu’na 300 metre mesafede bulunduğu için Oslo Katedrali şehrin tam merkezinde diyebilirim. Dolayısıyla Oslo Gezilecek Yerler listemizin de başlangıç noktası burası oluyor.

Oslo Gezilecek Yerler

Norveç kiliseleri Protestan Mezhebine ait olan Evanjelik Lutheryan Hristiyanlığı’na bağlı. Şehirde gözünüze bir kaç tane katedral çarpıyor sadece. Bunların en ihtişamlısı ise 1697 yılında inşa edilmiş olan Oslo Katedrali. İçine mutlaka girin derim.


Karl Johans Caddesi

Oslo Gezilecek Yerler
Karl Johans Gate Oslo’nun en güzel caddesi…

Oslo Gezilecek Yerler listemize Oslo’nun en görkemli caddesi olan Karl Johans Caddesi ile devam ediyoruz. Evet evet Oslo’nun İstiklali. 🙂 Oslo Katedrali’nden çıktıktan sonra kendinizi zaten direk bu caddede buluyorsunuz.

Oslo Merkez Tren İstasyonu‘ndan Kraliyet Sarayı‘na kadar uzanan cadde üzerinde birbirinden güzel kafe ve restoranların yanı sıra Norveç Parlementosu ve Ulusal Galeri de bulunuyor.


Royal Palace (Kraliyet Sarayı)

Oslo Gezilecek Yerler
Güven çoktan üşümeye başladı bile, en az içlik kadar etkili kahvesini içiyor içini ısıtmak için

Oslo Gezilecek Yerler listemizde sırada Karl Johans Caddesi sonunda sizi karşılayacak olan Norveç Kraliyet Sarayı olan Royal Palace var. Slottparken’İn tam ortasında yer alan Kraliyet Sarayı 1825 yılında inşa edilmeye başlanmış.

Hala Kraliyet ailesinin ikametgahı olan Royal Palace yaz aylarında ziyaretçi kabul ediyor. 135 kron ödeyerek yerel rehber eşliğinde 172 odalı bu sarayı uzun uzun gezebilirsiniz.


Nobel Barış Merkezi

Oslo Gezilecek Yerler
Nobel ödüllerine dair her şey burada…

Nobel Barış Ödülü‘nin verildiği alanlarda yapılan çalışmaların ve ödülün temsil ettiği değerlerin sergilendiği Nobel Barış Merkezi 2005 yılında açılmış. Royal Palace ziyareti sonrası sahile doğru inerken karşınıza çıkacak olan Nobel Barış Merkezi giriş ücreti 120 kron.


Ulusal Müze

Oslo Gezilecek Yerler
2020’de görüşmek üzere, esenkalın…

Norveç Ulusal Müzesi 1837 yılında kurulmuş. Bünyesinde çoğu İskandinav sanatçıların ürettiği binlerce esere ev sahipliği yapan müze yenileme çalışmaları kapsamında 2019 yılı Ocak ayı itibarıyla ziyarete kapanmış.

Haritada işaretlediğim yere şu an çok güzel ve modern bir bina inşa ediliyor ve 2020 yılı itibarıyla müzenin ziyarete yeniden açılması planlanıyor. Müzenin resmi sitesini buraya tıklayarak ziyaret edebilir güncel ziyaret saatleri ve giriş ücreti konusunda bilgi alabilirsiniz.


Aker Brygge

Oslo Gezilecek Yerler
Kış gecelerinin güzelliği, saydamlığı, ışıkların büyüsü ve Güven isimli çalışma

Oslo Gezilecek Yerler listemizde sıradaki durağımız Kuzey Denizi‘nin serin sularına ayaklarınızı sokabileceğiniz Aker Brygge. Akşam olduktan sonra hava sıcaklığının -10 dereceye düştüğünü düşününce böyle bir şey yapmıycanıza eminim.

Oslo Gezilecek Yerler
Kuzey ışıklarını göremedik belki ama Oslo zaten ışık ışıl…

Ama bakın şu ışıltıya. Şu güzelliğe. Bazı şehirler akşam daha bir güzel sanki. Yazın Oslo‘yu onların arasına. Özellikle yaz aylarında Norveçlier’in bolca vakit geçirdiği alan olan Aker Brygge şehrin en gözde yerlerinden birisi.

Aker Brygge ayrıca Astrup Fearnley Museum of Modern Müzesi‘ne de ev sahipliği yapıyor. Modern Müze gezmeyi sevenler için oldukça tatmin edici bir yer olan bu müzeyi 130 Kron ödeyerek ziyaret edebilirsiniz. Biz mi?…


City Hall

Oslo Gezilecek Yerler
Nobel Ödülleri nerede mi verilir? Oslo Belediyesi Düğün Salonunda… Foto: Vikipedi.com

Oslo City Hall yani Oslo Belediye Binası her yıl Nobel Ödülleri’ne ev sahipliği yapıyor. Ödüller belediyenin düğün salonunda… Yok değil tabi ki. Bina zaten yıl boyunca sürekli kültürel sergi ve çalışmalar ile haşir neşir. Öyle su parası ödeyeceğiniz bir yer değil yani.

Saat başlarında bu binanın yakınlarında olursanız eğer çok güzel bir müzik sesinin çan kulesi niyetine Oslo City Hall‘den geldiğini duyacaksınız. Evet evet her saat başı. Binayı ücretsiz olarak gezebilirsiniz. Yıl boyunca da her ayın ilk çarşamba günü konser var içeride.


Akershus Kalesi

Oslo Gezilecek Yerler
Evet bence de çok güzel görünüyor – Oslo Gezilecek Yerler

Oslo Gezilecek Yerler listemizin en önemli duraklarından birine geldik şimdi de: Akershus Kalesi! Norveç’teki en eski yapılardan birisi olan Akershus Kalesi Kral 5. Haakon tarafından hem Oslo’yu korumak maksadıyla 1299 yılında yaptırılmış.

Oslo Gezilecek Yerler
Pardon da komik olan ne??? – Oslo Gezilecek Yerler

Norveç’in Başkenti Oslo‘yu yüzyıllar boyunca koruma vazifesini üstlenen Akershus Kalesi bir dönem hapishane olarak da kullanılmış. Şimdilerde en güzel Oslo ve Kuzey Denizi manzaralarının seyredilebildiği Akershus Kalesi giriş ücreti yok.

Kalenin içinde Norveç Silahlı Kuvvetler ve Norveç’in Direnişi müzeleri bulunuyor. Akershus Kalesi Oslo Gezilecek Yerler listesinin olmazsa olmazlarından.


Opera House

Oslo Gezilecek Yerler
Opera House su perisi gibi değil mi sizce de? – Oslo Gezilecek Yerler

Oslo Gezilecek Yerler listesinin kupa ası: Oslo Opera Binası! 2008 yılında kapılarını ziyaretçilerine açan Oslo Opera Binası tüm şıklığıyla deniz kenarında güneşlenmeye çıkmış bir deniz kızı gibi süzülüyor Oslo kıyılarında.

Oslo Görülmesi Gereken Noktalar
“Opera House makes the Nordic Sea one bottle of magic water” – Oslo Gezilecek Yerler

Geceleyin ayrı bir güzelliğe bürünen Oslo Opera Binası hemen hemen her gün bir sahne sanatları gösterisine ev sahipliği yapıyor. Bina içinde programa göz atabilirsiniz. Ayrıca 120 kron ödeyerek Opera Binası’nda sergilenen diğer çalışmaları görebilir ve Opera Evi Turu’na katılabilirsiniz.


Sorenga Bölgesi

Hadi gel şu fotoğrafın aynısını çekelim Güvencim! – Foto: Vikipedi.com – Oslo Gezilecek Yerler

Sabah otelden çıkmadan önce resepsiyona yukarıdaki fotoyu gösterip nereden çekilmiş olabileceğini soruyorum. Görevli Elimdeki haritayı nazikçe alıp Sorenga ismini kalemle daire içine alıyor. Akşama doğru buraya uğrayıp bu meşhur fotoyu çekmeliyiz Güven diyorum. Sonuç mu?

Ve sonuç….

Bu Oslo’ya ihanettir! Oslo’nun siluetini bozmaya kimsenin hakkı yok. Kırgınım! 🙁 O kadar da yürüdük be bu soğukta! 🙂 Neyse. Sorenga Bölgesi‘ni Oslo Gezilecek Yerler listesine özellikle yazın ekleyebilirsiniz. Mayonuzu içinize giymenizi öneriyorum. Çünkü biraz ilerde rıhtımdan Kuzey Denizi‘ne atlayan bir kalabalık göreceksiniz. Katılın onların arasına…


Bir Mola….

Oslo’da somon nerede yenir, nasıl yenir… – Oslo Gezilecek Yerler

Biz günü Sorenga’da batırıyoruz. Zaten saat 15:45’te hava kararıyor Oslo’da.

-Karnımız acıkmadı mı Güven?

-Adamım sağlam bi balık yiyelim!

Norveç’e gelinir de somon yenilmez mi? Oslo Yeme İçme Rehberi: Oslo’da Norveç Somon’u nerede yenir? Başlıklı yazımda detaylıca görebileceğiniz üzere Güven’le somonun hakkını veriyoruz.

-Ustam somon buzhane mi taze mi?

-?!!!?!


Damstredet ve Telthusbakken

Oslo Gezilecek Yerler
Kargalar sakın anneme söylemeyin! Söylemezseniz size macun alırım, horoz şekeri alırım…

Norveç’in Başkenti Oslo’da hani şöyle Old Town tarzı bir bölge, ne bileyim bir sokak, bir cadde falan yok mu arkadaşım? Valla pek yok gibi ama Oslo Gezilecek Yerler listemizin sıradaki üyeleri bu durumu biraz kurtarıyor gibi.

Adres: Damstredet 14, Oslo, Norway ve ben – Oslo Gezilecek Yerler

Karla kaplı arnavut kaldırımlı şirin sokak Damstredet’e mevzim ne olursa olsun mutlaka gidin. Güven gibi kendi çocukluğunuz ile karşılaşamasanız da çok güzel şeyler göreceğinize eminim. Fotoğraf çekmek için Oslo Gezilecek Yerler listesinin en ideal noktalarından birisi burası.

Damstredet’de çektiğimiz 328 fotoğraftan bir tanesi, ama güzel, güzel dimi?

Biz de aynı fotodan 128 tane çekiyoruz bu yüzden. Ama çok güzel napalımm!! Oslo zaten çok güzel bir yer. Hani sanmıyorum ama kenarda köşede bir kaç çirkinlik kalmışsa da kar kapatmış üzerini. Damstredet sokağını gezdikten sonra yeni rotamız buraya çok yakın olan bir diğer güzel sokak: Telthusbakken.

Sıradaki durağımız Telthusbakken, en az Damstredet kadar güzel – Oslo Gezilecek Yerler

Damstredet Sokağı‘ndan çıktıktan sonra sağa doğru uzanan Akersveien Caddesi karşılıyor sizi. Caddenin sonunda 1080 yılında inşa edildiği düşünülen Gamle Aker Kirke yani Eski Aker Kilisesi karşılayacak sizi. Kilisenin bulunduğu Oslo’nun en eski yerleşim yerlerinden olan bu güzel sokağın ismi: Telthusbakken!

Sevdim Oslo’nun bu eski sokaklarını, renklerini – Oslo Gezilecek Yerler

Damstredet ve Telthusbakken Oslo Gezilecek Yerler listesinin en güzel mekanları arasında yer alıyor. Fotoğraf makinelerinizi ve yedek hafıza kartlarınızı hazırlayın derim.


Grünerlokka

Gel Güvencim kaldırımı gören bir pencere kenarına oturup birer kahve içelim

Damstredet ve Telthusbakken Sokaklarını gezdikten sonra Oslo Yeme İçme Rehberi yazımda da bahsettiğim Mathallen Oslo üzerinden Akerselva Nehri’nin öte yakasına geçiyoruz. Ne mi var burada?

Şehrin en canlı sosyal hayatının yaşandığı, kafeleri, restoranları, sanat okuları, müzeleri ve parklarıyla Grünerlokka Oslo Gezilecek Yerler listesine girmeyi kesinlikle hakediyor. Güvenle şirin bir kafede kahvemizi yudumlarken sıradaki durağımızı planlıyoruz.


Munch Müzesi

Evet “Çığlık” burada! – Oslo Gezilecek Yerler

Edward Munch! Norveç’in ulusal kahramanı desek sanırım abartmış olmayız. Nasıl olmasın? Modern zamanların Mona Lisa’sı olarak bilinen hepimizin aşina olduğu o meşhur “Çığlık” tablosunun sahibi olan Edward Munch 1863 yılında Oslo’nun kuzeyinde yer alan Löyten’de doğmuş.

Sevgili Edward Munch, eline sağlık!…

Hayatının çoğunu Norveç’te geçiren ve bir çok eserini ülkede veren Munch gelmiş geçmiş en önemli ressamlardan biri olarak kabul ediliyor. Munch Müzesi Edward Munch’ün yanısıra bir diğer Norveçli Ressam Amaldus Nielsen‘in de eserlerine ev sahipliği yapıyor.

Amaldus Nielsen’in doğa betimlemelerine bayıldım, bu müzeye mutlaka gidin

Müzenin resmi internet sitesine burayı tıklayarak ulaşıp daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. Münch Müzesi‘ni Oslo Gezilecek Yerler listesinde mutlaka ama mutlaka ziyaret edilmesi gereken nokta olarak buraya not düşünüyorum.

Ziyaret Saatleri: Her gün 10:00 – 16:00

Ücret: 120 Kron


Botanik Bahçesi

Bütün çiçekler karlar altında, oysa sana kış çiçekleri toplayacaktım – Oslo Gezilecek Yerler

Münch Müzesi‘ni gezdikten sonra karşımıza Oslo Botanik Bahçesi çıkıyor. Yaklaşık 7 hektarlık arazi üzerine 1814 yılında kurulmuş olan bu güzel bahçede tüm çiçekler kar altına görülmüş.

Haliyle biz pek bir şey göremiyoruz ama fotoğraftaki gibi her taraf birbirinden güzel kar manzaralarıyla çevrili. Botanik Bahçesi‘ni ücretsiz gezebilirsiniz.


Akerselva Nehri

Güven arkadaki dallarda çıksın mutlaka – Oslo Gezilecek Yerler

Oslo Gezilecek Yerler listemizde şimdi sırada Akerselva Nehri kenarında huzur dolu bir yürüyüş var. Güvenle biz nehri görür görmez kendimizi hemen kenardaki yürüyüş yoluna attık her fırsatta.

Ne söylüyodun acaba – Oslo Gezilecek Yerler

-10’a kadar düşen soğuk ve kar yağışı altında günde 20 km’ye varan yürüyüşler yaptık. 🙂 Hatta ben biraz abartıp Akerselva’nın denize döküldüğü yere kadar… Tamam Güven geliyorum. 🙂

Fotoğraf çektirme duvarı yapmışlar ne güzel. Bla Bar’a uğrayın. Sadece duvarına da değil…

Nehir kenarında yürüyün sevgili gezginler. Hele bir de kar yağıyorsa yürümenin en güzel hali ayaklarınızın altında demektir. Termosunuzu çıkarın bir çay doldurun kendinize. Uzun uzun yürüyün. Biz öyle yaptık 😉


Vigeland Parkı

Oslo Gezilecek Yerler
Evet dünyanın en büyük heykel parkındayız. Sıcaklık -6, hissedilen -18

Güven yürür müyüz adamım Vigeland Parkı‘na kadar? 3,5 km olduğunu görünce bu projeden vazgeçip Schous Plass durağından 12 numaralı tramvaya atlıyoruz.

Kim ağlattı seni bakim? – Oslo Gezilecek Yerler

Oslo Gezi Rehberi yazımda anlattığım gibi tramvayla şehrin ehr yerine ulaşabiliriniz. Tek yön biletin 36 kron olduğunu hatırlatmamda fayda var ama 😉

Burada tam 212 tane birbirinden güzel heykel bulunuyor – Oslo Gezilecek Yerler

Oslo Gezilecek Yerler listesinin altın çocuğu, maça ası, olmazsa olmazı, heykeller diyarı Vigelandparken namı diğer Vigeland Heykel Parkı‘ndayız. Parkın inşası 1949 yılında tamamlanmış. Hepsi Norveçli ünlü heykeltraş Gustav Vigeland’a ait olan tam 212 eser bulunuyor parkta.

Park boyunca monolit heykele doğru ilerleyin daha neler göreceksiniz

Dünyanın en büyük heykel parkı olarak nam salan Vigeland Parkı kamusal alan olduğu için giriş tamamen ücretsiz. Birbirinden güzel heykelleri tek tek incelemeye kalksanız sanırım burada bir tam günü geçirebilirsiniz.

Güvenin suratı bankın rengini almış soğuktan, neyse ki çayımız var da ısınacağız

Zirvedeki monolit heykele varmadan önce Güven kardeşimle bir kahve molası veriyoruz. Burada daha mı düştü sıcaklık ne? Üşümeye başladık. Yine de yolumuza devam. Görülecek heykeller var.

Ve işte Vigeland Parkı zirvesi’ndeyiz… – Oslo Gezilecek Yerler

Vigeland Parkı’nda tam iki saat geçirdikten sonra Oslo Gezilecek Yerler listemize devam ediyoruz. Dönüşte yine 12 numaralı tramvaya atlayıp Elisenberg durağında iniyoruz. Frogner Kirke otobüs durağına gidip 30 numaralı otobüse biniyoruz. Hedefimiz Bygdoy yarımadası. Ne mi var? Bakalım…


Norveç Halk Müzesi

Norveç Kırsal hayatı burada yaşatılıyor. Christmas zamanını kaçırmayın…

Oslo Gezilecek Yerler listemizde yeni durağımız Bygdøy yarımadası’nda bulunan Norwegian Museum of Cultural History , Norveç Halk Müzesi. 1894 yılında kurulan bu açık hava müzesi Norveç kırsal yaşamından kesitler sunuyor.

Müzede çoğu ahşaptan 17. ve 18. yüzyılda inşa edilmiş 150’den fazla yapıyı görebilirsiniz. Norveç Halk Müzesi‘ne özellikle Christmas zamanında giderseniz çok daha eğlenceli aktivitelere şahitlik edebilirsiniz. Müze giriş ücreti ise 160 kron.


Viking Gemi Müzesi

Ölülerini bile gemiden doğru defneden Vikinglere dair her şey bu müzede

İskandinav ülkelerinin hangisine giderseniz gidin Vikingler’e dair bir şeyler görmek mümkün. Oslo’da Viking mirasına sahip çıkılan en önemli yer ise Vikingskipshuset yani Viking Gemi Müzesi.

Müzede Vikingler‘in soyluların ve liderlerin cenaze törenlerinde kullanılmak üzere karaya çıkarttıkları iki gemiden birisi olan Oseberg‘i görebilirsiniz. Müzede ayrıca ülke genelinde yapılan kazılarda bulunmuş gündelik eşyalar, savaş arabaları, silahlar ve mücevherler de sergileniyor. Müze giriş ücreti ise 100 kron.


Oslo Gezilecek Yerler Listesi Devamı

Dünyanın alanında en eskisiymiş burası

Norveç’e gelmişken 60 metre yükseklikten kayak takımlarımla atlayıp sonra da kayak müzesini gezerim derseniz Holmenkollen Ski Museum & Tower‘ı ziyaret edebilirsiniz. 🙂

Ayrıca kutup kaşiflerinin izini sürmek için Fram Müzesi‘ni, Norveç gibi denizciliğin önderlerinden biri olan bir ülkede denizciliğin hikayesini Kon-Tiki Müzesi’ni, şimdiki zamanın hikayesi için ise Astrup Fearnley Museum of Modern Sanatlar Müzesi‘ni ziyaret edebilirsiniz.


Farvel Oslo!

Daha güzel bir dünya mümkün!

Sevgili Oslo,

Beni başka bir dünyanın mümkün olduğuna bir kez daha inandırdığın için teşekkür ederim. Sokaklarında, caddelerinde kendimi dinleyerek yürüdüm, cafelerinin buğulu camları arkasında dışarıdaki huzuru izleyerek kahve içtim, Akerselva kenarında kar altında yürürken şimdi n’apıyodur acaba diye düşündüm ve daha bir sürü güzel şey…Ruhumda araladığın kapı, açtığın oda için teşekkür ederim Oslo!


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here