Bir fotoğraf görmüştüm yıllar önce. Uzakta gökleri yırtan zirveleri ile Himalayalar olanca güzellikleri ile süzülüyorlardı. Dünyanın en yüksek dağları karşısındaki hayranlığım ve Nepal’de trekking maceramız o gün başladı.

Nepal Trekking
Poon Hill’den Annapurna Manzarası – Nepal’de Trekking

Sırtımda on kiloluk çanta, önümde çıkılması gereken birbirinden dik 3280 tane taş merdiven, bacaklarımda kara sular, sırtımda ağrı… Kafamı kaldırıp Machapuchareye bakıyorum.

Nepal'de trekking
Nepal Trekking Rotaları arasndan Mardi Himal’i Machapuchare’yi yakından görürsünüz

Zirvesine kimsenin ayak basmadığı o güzel dağ! İyi ki gelmişim diyorum biraz soluklanmak için oturduğum yerde bu güzelliği seyrederken. İyi ki gelmişim! Nepal’de trekking maceramızı anlatmaya geldi sıra. Hadi bakalım. Yola çıkalım!


1-Nepal’de Trekking Yapmak için bir kaç güzel sebep

Dünyanın en yüksek dağları yazımda 8000ler olarak adlandırılan dünyada 8000 metreyi aşan 14 tane dağ bulunduğunu ve bu dağların 8 tanesinin Nepal sınırları içerisinde olduğunu yazmıştım. İşte Nepal’de trekking yapmak için size çok güzel bir sebep!

Nepal'de trekking
Trekking yaparken katır kervanlarına rastlayacaksınız

Zirvesine çıkmak isteyen her üç dağcıdan bir tanesinin öldüğü Annapurna I‘in eteklerinde dolaşıp zirveyi ürpererek izlediğinizdeki hisleriniz tarif edilemez. Ben yine de Nepal Trekking Turu: Yürüyerek Meditasyon yazımda hem hislerimi hem de başımızdan geçen maceraları anlatmaya çalıştım. Göz atın derim. 😉

Nepal'de trekking
Ulaş Poon Hill’de sabahın seher vaktinde Himalayalar’a karşı çayını yudumluyor

Nepal’de trekking süresince insanın her şeyden önce kendine meydan okumasının, bir sonraki adımdan başka bir şey düşünemeyecek kadar kafasını boşaltmasının, o birbirinden güzel ve heybetli zirveler karşısındaki zayıflığını anlamasının olağanüstü hisler olduğunu anlıyorsunuz.

Nepal'de trekking
Nepal Trekking Turu yazımdan tüm hikayemizi okuyabilirsiniz.

Daha yükseğe çıkmak isterken buluyorsunuz kendinizi ve buna çok şaşırıyorsunuz. Hayatları pahasına bir dağın zirvesine tırmanmaya çalışan dağcıları anlamaya başlıyorsunuz. Uzun lafın kısası Nepal’de trekking kendinize yapılan bir yolculuk, huzur dolu bir meditasyon gibi rahatlatıyor insanı.


2-Nepal’de trekking için en iyi zaman hangisi?

Nepal’de trekking yapmak için en ideal zaman Eylül, Ekim ve Mart, Nisan ayları. Aslında uzak durmanız gereken yağmur mevsimi olan Haziran ve Temmuz ayları haricinde her zaman yapabilirsiniz.

Nepal'de Trekking
Ne güzel çocuksun sen. Güzel bir hayatın olsun!

Bizim tercihimiz ise Şubat ayıydı. Biraz kar manzaraları görmek ve hatta kar üstünde -her ne kadar yorucu olsa da çok keyifli- uzun mesafeler yürümek istiyorsanız Şubat ayı da düşünülebilir. Gündüzleri 3.000 metreye kadar 8-10 derece civarıydı. Geceleri ise 0 dereceye kadar düşüyor sıcaklık.


3-Nepal Trekking Rotaları

Nepal’de trekking yapabileceğiniz bir çok rota var. Hangisini seçeceğinize kaç gününüz olduğuna ve ne kadar kondüsyonlu olduğunuza göre karar vermeniz gerekiyor. Trreking için en ideal tercih Annapurna Conservation Area olarak adlandırılan Himalayaların bir kısmı olan Annapurna Bölgesi.

Nepal'de trekking
Birbirinden güzel manzaralar Himalayalar’da sizi bekliyor – Nepal’de trekking

Pokhara‘dan 2 saatlik yolculukla gidilen Nayapul‘dan başlayan çoğu trekking rotaları 3-4 günde bitirilebileceği gibi 25-30 gün de sürebilir. Bizim zamanımız fazla olmadığı için 4 günlük Poon Hill turunu yaptık. Günde ortalama 6 saat yürüyerek 3300 mt yüksekliğe kadar çıkıp farklı bir rotadan geri döndük.

Ulleri Köyü’nde harika bir olaya şahit oluyoruz!

Sizin için rehberimize danışarak ve araştırarak derlediğim farklı gün ve kondüsyon gereksinimi sağlayan en iyi beş tane trekking rotasını Nepal Trekking Rotaları yazımda bulabilirsiniz.


4-Nepal’de trekking kendi başınıza mı yoksa rehberle mi?

Hemen söyleyim. Nepal’de trekking için rehber şart değil. Hatta çoğu grubun rehbersiz olduğunu görünce şaşırdık. Oraya varınca Nepal trekking rotaları yazımda anlattığım tüm o yolların ne kadar kolay olduğunu görünce aslında rehbere gerek olmadığını siz de anlıyorsunuz. Ancak ben yine de bu güzel yolculuğu rehber eşliğinde yapmanızı tavsiye ediyorum. Sebeplerine gelince….

Nepal'de trekking
Kış aylarında gidecek olursanız karda uzun yürüyüşlere hazır olun – Nepal’de trekking

Önceden alınması gereken aşağıda anlatacağım TIMS and Permits izinlerini siz daha Nepal’e gelmeden sizin adınıza alacak, sizin adınıza guest houselarda rezervasyon yapacak (yoğun dönemlerde gerekli olabilir), tamamen yabancısı olduğunuz bir coğrafyada yürüyüş esnasında nerede dinlenmeniz gerektiğine varıncaya kadar sizi yönlendirecek birilerinin olması çok güzel.

Nepal 'de Trekking
Ghorepani’de kaldığımız otelin bahçesinden Himalayalar

Ayrıca yürüyüş rotaları dışında kalan güzellikleri de rehber eşliğinde görmek ve dağların güzel hikayelerini yerel birinden dinlemek de harika olacaktır. Rehber için ödemeniz gereken tutara aşağıda yer vereceğim.

Nepal'de trekking
Ve nihayet Ghorepani’deyiz – Nepal’de trekking

Söylediğim gibi rehber tutmak çok şart değil. Rotalar o kadar kolay, yollar trekkerlar ile o kadar dolu ki harita bile olmasa sora sora istediğiniz yeri bulursunuz. Ancak ben yine de maliyet konusunda çok duyarlı değilseniz rehber tutmanızı kesinlikle tavsiye ediyorum.

Nepal'de Trekking
Poon Hill Rotası Nepal Trekking Rotaları arasında en kolaylardan birisi – Nepal’de trekking

Rehber ayarlamak istiyorsanız Pokhara‘da trekking turu düzenleyen bir çok ajans olduğunu göreceksiniz. Bu ajanslar genelde sizin için gerekli izinleri alıyor, trekking başlama noktasına gidiş-dönüş ulaşım sağlıyor ve size bir rehber ya da dilerseniz eşyalarınızı taşıyacak bir porter sağlıyor. Biz Nepal’de trekking turunu ajans aracılığı ile rehber eşliğinde yaptık.

Nepal'de trekking
Himalayalarda yürürken meditasyon yapıyorsunuz – Nepal’de trekking

Peki hangi şirket ile yaptık?Biz daha Nepal’e gitmeden 3sisters tur şirketine mail atarak tüm turu ayarladık ve kaporamızı ödedik. Üç kız kardeşin sahibi olduğu bu güzel tur şirketinden biz çok memnun kaldık.

Nepal'de Trekking
Karda saatlerce ayaklarımızda kar kramponları ile yürümek yorucu olduğu kadar da keyifliydi

Gerek biz varmadan önce her şeyi eksiksiz olarak hazırlamış olmaları gerekse de Nepal trekking turu boyunca bize her konuda yardımcı olmaları çok iyiydi. Siz de Nepal’e gitmeden 3sisters ile iletişime geçerek tüm turu ayarlayabilirsiniz.

Nepal'de trekking
Biliyorum biliyorum Nepalle ilgili her yazıya bu fotomu koydum 🙂

Gerek biz varmadan önce her şeyi eksiksiz olarak hazırlamış olmaları gerekse de Nepal’de trekking turu boyunca bize her konuda yardımcı olmaları çok iyiydi.

Nepal'de Trekking
Ulleri’ye tırmanırken ilk Himalaya manzarası ile karşılaştığımız o an…

Ayrıca Nepal Kadınları konularında üstlendikleri sosyal sorumluluk projeleri de bu ajansı seçmemiz konusunda olumlu bir puan oldu. Kadın arkadaşlar için şunu söylemek de fayda var. Özellikle kadın rehber istiyorsanız 3sisters ilk tercihiniz olsun derim.

Nepal'de Trekking
Dünyanın en ölümcül dağının karşısında ama Tanju’nun keyfi yerinde-Nepal’de trekking

Pokhara‘ya varınca ya da daha buradan gitmeden mail ile iletişime geçerek trekking turu için fiyat araştırması yapabilir hoşunuza hangi ajans gidiyorsa onla da gitmeyi tercih edebilirsiniz. Maliyetleri aşağıda anlatacağım.


5-Nepal’de trekking öncesi yapmanız gerekenler

 • Nepal’de trekking öncesi yapmanız gereken ilk şey bir TIMS Card (Trekkers’ Information Management Systems) ve Annapurna Conservation Area için giriş izni almak. Oldukça kolay. Yanınızda üç adet biyometrik fotoğraf ve sağlık sigortası bilgileriniz ile Pokhara için haritadaki National Tourism Board‘a başvuruyorsunuz. Daha fazla bilgi için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.
 • TIMS Card için ödemeniz gereken ücret 1000 rupi. Entry Permits nereye gitmek istediğinize göre değişiyor. Upper Mustang ve Manaslu gibi bir kaç “Restricted Area” kültürel bölgeler olduğundan ücretleri farklı.
Nepal'de trekking
TIMS and Entry Permits olmadan Nepal’de trekking yapmak mümkün değil
 • Nepal’de Trekking Rotaları yazımda anlattığım rotalar için ödemeniz gereken tutar 3.000 Rupi. Yani TIMS and Permits size yaklaşık 4.000 rupiye mal olacak. İzin kağıtları olmadan Nepal’de trekking yapmak mümkün değil. Girişte ve çıkışta soruyorlar haberiniz olsun.

Ancak bir tur şirketi ile rehber eşliğinde trekking yapacaksanız tüm bu detaylar ile uğraşmanıza gerek yok. Sizin için tüm izinleri almış oluyorlar.

 • Nepal’de trekking öncesi yapmanız gereken bir diğer şey ise bol bol antreman. Eğer bizim gibi başlangıç seviyesinde iseniz görece az kondüsyon gerektiren 4-5 günlük rotaları seçebilirsiniz. Bunun için bile antremana ihtiyacınız olacak. Günde ortalama 6 saat yürüyeceksiniz çünkü. Üstelik dik yokuşlara tırmanıp, sert inişlerden ineceksiniz.
Nepal'de trekking
 • Nepal’de trekking öncesi yapmanız gereken bir diğer önemli iş ise optimum ağırlıktaki çantayı hazırlamak. Yanınıza gerekli olmayan hiç bir şeyi almayın ki trekking sırasında çanta size eziyet olmasın. Aşağıda trekking çantanızda olması gereken şeyleri yazdım.

6-Konaklama, Yeme İçme ve Su Seçenekleri

Nepal’de trekking sırasında konaklama ve yeme içme konusunda hiç bir sıkıntı yok. Sadece beklentilerinizi oldukça düşük tutmanız gerek hepsi bu. Manaslu, Mustang gibi rotalar dışında hemen hemen her bir saatlik mesafede guest house denilen yemek yiyebileceğiniz, tuvalete gidebileceğiniz, konaklama yapabileceğiniz yerler mevcut.

Nepal'de trekking
Guest Houselarda konaklama adına fazla konfor beklemeyin – Nepal’de trekking

Guest houselarda genelde çok basit bir şekilde iki ya da üç kişilik odalar mevcut. Genelde tuvaletler ve banyolar ortak kullanım. Yoğun sezonlarda gitmeden önce rezervasyon yaptırmak faydalı olabilir. Biz şubat ayında gittik ve doluluk oranı çok düşüktü tüm kaldığımız yerlerde.

Nepal'de trekking
Ghorepani’de kaldığımız guest house – Nepal’de trekking

Guest houselarda yatarken genelde kalın tek bir battaniye veriyorlar. Yoğun dönemlerde ekstra battaniye istemeniz fayda etmeyebilir. 3000 mt‘den daha yükseğe çıkacaksanız yanınızda uyku tulumu götürmeniz faydalı olabilir. Yemek yenilen salonda soba bulunuyor ancak odalarda ısıtma sistemi yok.

Nepal'de Trekking
Dayıcım şu sobayı bırak da öyle konuş yahu – Nepal’de Trekking

Su meselesi. Annapurna Bölgesi’nde belirli bir noktadan sonra plastik şişede su satılması yasak. Şişe su bulamadığınız yerlerde guest houselarda satılan kaynatılmış ve filtrelenmiş sulardan satın alabilir ya da çeşmeden doldurup yanınızda getirdiğiniz iodine tabletleri suya atarak bir saat bekledikten sonra suyu içebilirsiniz. Tabletleri her hangi bir eczaneden kolaylıkla bulabilirsiniz. Çeşmeden direk su içmek kesinlikle önerilmiyor.


7-Nepal’de trekking hazırlıkları ve çantanızda bulunması gerekenler

Nepal’de trekking yazımızın can alıcı yerindeyiz. Trekking rotanızı kaç gün belirlerseniz belirleyin yanınıza almanız gereken olmazsa olmazlarınız var ve ne alırsanız alın çantanız çok ağır olması. Peki bu nasıl olacak?

Nepal'de trekking
Hayır hayır yangın tüpü değil o su şişesi – Nepal’de trekking

Nepal’de trekking için en can alıcı eşya ayakkabı. Arkadaşlar mutlaka ama mutlaka ayaklarınız yormayacak, hava alacak, mümkünse gore-tex özelliği olan sağlam bir ayakkabı alın. Özellikle uzun yürüyüşlere alışkın değilseniz kötü bir ayakkabı ile yola çıkarsanız bir kaç saatten sonra ayaklarınız su toplamaya başlar.

Nepal'de Trekking
Deurali Geçidi’ne vardığımızda neredeyse yorgunluktan bayılmak üzereyim – Nepal’de trekking
 • İki tane en az birer litrelik su kabı ve iodine tabletler.
 • Üçü bir arada mont.
 • Her gün için bir çift çorap.
 • Bol bol iç çamaşırı.
 • Bir çift baton. (Ben kararsızdım ama o kadar işe yarıyormuş ki hiç düşünmeyin derim)
 • Terlik. (Guest houselara varır varmaz ayakkabıyı çıkarıp terliği giyin)
 • Bi takım içlik. (Kışın 3000 metreden daha yükseğe çıkacaksanız şart hem pijama niyetine iyi olur)
 • Biraz atıştırmalık. (Su ile birleşince ishal yapmayan türden olsun. Ben değil de bi arkadaş…)
 • Bi eşofman altı. (Guest houselara varır varmaz ev moduna geçmeniz lazım dinlenmek için)
 • Güneş için bir tane şapka ve 3000 mt üstüne kışın çıkacaksanız eldiven.
 • Bi rulo tuvalet kağıdı (Evet guest houselarda genelde yok)
 • Kas gevşetici krem ve aspirin
 • Bir küçük havlu
 • Kolay kuruyan bi t-shirt ve 2 tane polar. (Kalın tek bir şey giymek yerine lahana gibi üst üste ince şeyler giymek çok daha mantıklı)
Nepal'de Trekking
Poon Hill’de bir Çinli, bir Nepalli ve üç Türk – Nepal’de Trekking

Bütün bunları da yanlarında su şişeleri için fileleri olan 45-50 litrelik, mümkünse su geçirmeyen bir çantaya doldurun ve çantanıza ne koyarsanız koyun 10 kiloyu geçmesin. Geçecek gibi olursa bir şeylerden vazgeçin. 🙂 Giysi konusunda abartıya kaçmayın. Gerekirse guest houselarda yıkayıp soba kenarına asıp kurutabileceğinizi unutmayın.


8-Nepal’de trekking maliyetleri nelerdir?

Nepal’de trekking maliyetleri haliyle kaç gün kalacağınıza ve hangi rotayı izleyeceğinize göre değişkenlik gösteriyor. Ancak ben size fiyatlar konusunda ayrıntılı bilgi vereceğim ki siz kendi maliyetinizi aşağı yukarı hesaplayabilirsiniz.

Nepal'de Trekking
Tanju’dan doğayı kucaklama hareketi – Nepal’de Trekking

TIMS and Permits: Yukarıda anlattığım gibi Nepal’de trekking yapmak istiyorsanız TIMS Card ve Entry Permit almak zorundasınız. TIMS Card maliyeti 1.000 rupi, Entry Permit nereye gitmek istediğinize göre değişmekle beraber genelde 3.000 rupi.

Nepal'de Trekking
Hille’ye doğru çıkarken harika manzaralar göreceksiniz – Nepal’de trekking

Rehber: Rehber tutmak istiyorsanız maliyeti gümlük olarak 20-30 Usd aralığında. Ancak kişi başı değil. Kaç kişi olursanız olun rehbere günlük ödediğiniz fiyat bu. Bu fiyata rehberin yeme içmesi ve konaklaması da dahil.

Porter: Eğer eşyalarınızı kendiniz taşımak istemiyorsanız ajans vasıtasıyla sizin için eşyalarınızı taşıyacak birisini (Porter) tutabilirsiniz. Bunun için ödemeniz gereken tutar günlük olarak 15-20 Usd. Porterın yeme içme ve konaklaması bu fiyata dahil.

Nepal'de Trekking
Rhododendron ağaçlarından bir tanesi altında meşhur Ulleri merdivenleri – Nepal’de trekking

Ulaşım: Nepal’de trekking rotaları yazımda anlattığım gibi bir çok rota Himalayalar çevresinde yani Annapurna Bölgesi’nde. Annapurna ve Himalayalar için ise Pokhara’ya gitmeniz gerek. Nepal Gezi Rehberi yazımda Pokhara’ya nasıl gidilir anlatmıştım. Göz atabilirsiniz. Ancak Pokhara’dan da trekking başlama noktası olan (genellikle Nayapul) gitmeniz gerekiyor.

Nepal'de Trekking
Poon Hill’den inerken gün iyice ağarıyor

Biz üç kişi için gidiş dönüş Nayapul-Pokhara yolculuğu için 80 usd ödedik. Yol çok berbat ve 2 saat sürüyor. Siz ajansla gitmeyecekseniz otobüs kullanabilir ya da 7 8 kişi alan jeepler ile Nayapul’a ulaşabilirsiniz. Otobüs 400-500 rupi civarı. Jeepler ise 1500-2000 rupi civarı.

Yeme İçme Konaklama: Nepal’de trekking yapacaksanız eğer yeme içme ve konaklama için günlük 20-25 usd ayırmanız gerekiyor. Bu fiyat ne yiyip ne içtiğinize göre değişiyor haliyle. Yeme içme Pokhara ve Katmandu gibi yerlere göre biraz pahalı.

Nepal'de Trekking
Harika manzarası olan bir Gurung köyü olan Ghandruk Nepal Trekking Rotaları’nın başlangıç noktalarından

Fiyatlar TIMS komitesi tarafından belirlenmiş ve aynı yükseklikteki yerler de genellikle aynı. Her yer de menü var ve her şeyin fiyatı belli. Konaklama yüksekliğe göre değişmekle beraber 4-8 Usd arasında değişiyor.


9-Akut Dağcılık Hastalığı (Altitute sickness) ve Belirtileri Nelerdir?

Akut dağcılık hastalığı insan vücudunun alışkın olmadığı yükseklik seviyelerinde, havadaki oksijenin azalmasına bağlı olarak kendini gösteren bir çeşit rahatsızlıktır.

Nepal'de Trekking
İşte karşınızda dünyanın en ölümcül dağı Annapurna 1 – Nepal’de Trekking

Kişiden kişiye farklılık göstermekle beraber genelde 3.500 mt yükseklikten sonra belirtilerini göstermeye başlar. En önemli belirtileri baş dönmesi, mide bulantısı, iştah kaybı ve uyku bozukluğudur. Ancak endişe etmeyin Akut Dağcılık Hastalığı çok seyrek görülen bir rahatsızlıktır.

Nepal'de trekking

Peki kaçınmak için neler yapmalıyım? Öncelikle aynı gün birden 1500 metreden yükseğe çıkmayın. Bol bol su için. Vücudunuzu ve zihninizi çok yormadan trekking yapın.

Nepal'de Trekking
Doğanın tüm güzelliklerine Nepal’de Trekking yaparken şahit olacaksınız

Hafif belirtiler ortaya çıkmaya başladığında bulunduğunuz rakımda en az yarım gün bekleyip vücudunuzun alışmasını bekleyin. Unutmayın genelde 3.500 metreden sonra görülen nadir bir rahatsızlık. Dolayısıyla endişe etmenize çok da gerek yok.


10-Nepal’de trekking önerileri ve ipuçları nelerdir?

 • Nepal’de trekking yapmadan önce mutlaka ama mutlaka antreman yapın. Kaç günlük trekking turu olursa olsun özellikle merdiven ve yokuş iniş çıkış antremanları çok önemli.
 • Kendinizi kondüsyon açısından yeterli görmüyorsanız başlangıç seviyesi için Nepal trekking rotaları arasından en ideal olanını seçin. Başlangıç için 3-5 günlük Poon Hill turunu öneriyorum ben.
Nepal'de trekking
Poon Hill’den Annapurna manzarası – Nepal’de trekking
 • Çok sağlam ama hafif, mümkünse gore-tex özelliği olan bir trekking ayakkabısı alın. En önemli trekking ekipmanı kesinlikle iyi bir ayakkabı.
 • Yanınıza ne alırsanız alın çantanızın ağırlığı 10 kiloyu geçmesin. Kıyafet konusunda abartıdan uzak durun. Kolay kuruyabilecek kıyafetler olmasına özen gösterin.
Nepal'de Trekking
Küçük çaplı bir Birleşmiş Milletler Toplantısı – Nepal Trekking
 • Dağlara giderken yanınızda mutlaka nakit para olsun. O para da nepal rupisi olsun. Kredi kartı ve dolar guest houselarda geçmiyor. Günlük 20-25 usd karşılığı rupi tüm harcamalarınız için fazlasıyla yeter.
 • Haziran Temmuz gibi yağmur mevsimlerinden uzak durun. Sırt çantanızın yağmur geçirmez ya da yağmur koruyucusu olması da çok önemli.
Nepal'de Trekking
Annapurna South ve Annapurna 1 yanyana
 • Su meselesi bir diğer önemli konu. Belli bir yükseklikten sonra plastik şişede su satılmıyor. Guest houselardan kaynatılıp filtrelenmiş su alabilir ya da çeşmelerden doldurup iodine tablet atarak içebilirsiniz.
 • Nepal’de trekking yapmak bir çeşit meditasyon gibi. Kendinizle, düşüncelerinizle, doğayla, dağlarla baş başa kalıyorsunuz. Unutamayacağınız bir deneyim olacağına eminim. Tadını çıkarın!
Nepal'de Trekking
Nepal Trekking

Sırtımda on kiloluk çanta, karşımda Annapurna, tepede bir kış güneşi, ayaklarımın altında bembeyaz bir kar, önümde sonu gelmeyen bir yokuş, başımda hülyalar, düşünceler, hayat güzel, yürüyorum… Gerisi ise Nepal Trekking Turu yazımda… 😉

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here