Katmandu Tribhuvan Uluslararası Havaalanı’ndayız. Nepal Vizesi almak için havaalanında bulunan online vize başvuru makinalarının önünde uzayan kuyruğun en arkasındayız. Bir saattir bekliyoruz. Şaka gibi ikide bir elektrikler gidiyor ve makinelerin yeniden açılmasını bekliyoruz.

Katmandu Gezi Rehberi
Katmandu Gezi Rehberi

Tanju “Senin getireceğin ülkenin…” diye söyleniyor. 🙂 Nepal’e gitmek benim fikrimdi. Daha ilk bir saati dolmuşken üzerime geliyor Ulaşla Tanju. Dönüş uçağında kaç defa iyi ki gelmişiz dediler hatırlamıyorum ama 😉 Arkadaşlar Nepal Vizesi Nasıl Alınır, nelere dikkat edilmelidir yazıma hoş geldiniz.


Nepal Vizesi Nasıl Alınır?

Hiç lafı uzatmayacağım. Nepal Vizesi almak çok kolay ancak biraz çileli. Hangi ülke vatandaşı olduğunuz (Hindistan vatandaşı değilseniz eğer) ve pasaportunuzun renginin olduğunun hiç bir önemi yok. Haritadan da görüldüğü üzere bu koca yürekli ülke Hindistan hariç dünyanın tüm ülkelerine vize uyguluyor.

Nepal Vizesi
Hindistan vatandaşı değilseniz vizeden kaçışınız yok – Foto Kaynak: Wikipedia.com

Ancak vize dediysek öyle konsolosluk veya ajans önlerinde perişan olacağınız, ahiret sorularına muhatap kalacağınız, terörist muamelesi göreceğiniz bir vize değil. Nepal Vizesi için yapmanız gereken bi form doldurmak, ücretini ödemek ve güler yüzlü olmak. 😉

Nepal ülkemiz vatandaşlarına pasaport rengi ne olursa olsun kapıda vize uyguluyor.


1.Adım: Immigration Card doldurmak

Nepal Vizesi için ilk adım uçakta dağıtılan immigratin cardı doldurmak olacak. Pasaport bilgileriniz, Nepal’de kalacağınız yer ve kalacağını gün sayısı gibi basit bilgilerin istendiği bu kartı doldurun.

Nepal Vizesi

2. Adım: Vize Başvuru Formunu Doldurmak

Uçaktan iner inmez koşturun sevgili arkadaşlar. Neden mi? Nepal’in uluslararası tek havaalanı olan Katmandu Havaalanı‘nda vize başvuru formunu dolduracağınız makinelerden sadece bir kaç tane var. Kapıdan içeri girer girmez makinelerin önünde sıraya girin.

Nepal Vizesi

İnanmayacaksınız belki ama sık sık elektrik kesintisi sebebiyle kapanan makinelerin açılmasını beklediğimiz ve makineler sürekli sistem hatası verdiği için bir kişinin işlemi neredeyse beş on dakika sürüyor. Yanınızda fotoğraf götürmenize gerek yok. Nepal Vizesi başvuru formunun son aşamasında makine sizin fotoğrafınızı çekiyor.

Peki bu sıradan kurtulmanın bir çaresi yok mu?

Harika soru! 🙂 Tabi ki var. Daha Nepal’e gitmeden şu linkten vize başvuru formunu online doldurup çıktısını alarak bu kuyruk çilesine son verebilirsiniz. Kesinlikle öneriyorum bunu! Ancak girmeniz gereken bir kuyruk daha var.


3. Adım: Vize Başvuru Ücretini Ödemek

Nepal Vizesi

Nepal Vizesi Ücreti bu güzel ülkede kaç gün kalacağına bağlı olarak değişiyor. Vize başvuru formunu doldurduktan sonra ya da online doldurup çıktısını aldıysanız doğruca vize başvuru ücretlerinin alınacağı gişelere gidebilirsiniz.

15 gün: 25 Dolar
30 gün: 40 Dolar
90 gün: 100 Dolar

Vize ücretinizi Nepal Rupisi veya Dolar ile ödeyebilirsiniz. Dekontunuzu aldıktan sonra artık tek yapmanız gereken vize gişesine gitmek.


4. Adım: Namaste Nepal!

Immigration Card doldurdunuz, Vize Başvuru Formunu kiosklar aracılığı ile ya da Nepal’e gelmeden online doldurdunuz, vize ücretini gişeye yatırdınız, e daha ne bekliyorsunuz? 🙂 Doğruca karşıdaki görevlilerden birine gidin ve işlemlerinizi tamamlayın.

Katmandu Gezi Rehberi
Katmandu Gezi Rehberi

Enteresan bir şekilde pasaport polisi boarding pass nerede diye sordu. Uçakta bıraktığımı söyleyince koltuk numaramı, uçuş numarasını falan sordu. Hatırladığım kadarıyla söyledim. Ne alakaydı anlamadım. 🙂 Damgayı pasaporta vurdu ve NAMASTE NEPAL! 🙂 Nepal Vizesi almak bu kadar kolay arakdaşlar!

Nepal Vizesi

Peki sonra ne mi yaptık? Havaalanından şehir merkezine nasıl gittik, Katmandu’da neler yaptık Katmandu Gezi Rehberi yazımdan, Katmandu’da gezilecek görülecek yerleri Katmandu Gezilecek Yerler yazımdan okuyabilirsiniz.


Diğer Yazılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here