Nepal trekking turu Himalayalar’da bir köy: Ulleri

0
663

Nepal Trekking turu sırasında Himalayalar’da bir köyden geçiyoruz: Ulleri! 3280 taş merdiven bitip de soluk soluğa şu taşa oturayım da azcık dinleneyim dediğimde bir müzik sesi kulağıma çalınıyor.

Ha gayret deyip biraz daha ilerlediğimde yukarıdaki videoda izlediğiniz manzara ile karşılaşıyorum. Ortada yanan ateşe karşı oturmuş teyzeler bir çeşit kültürel şarkı söyleyip bağış kabul ediyorlar. Sonra bir katır kervanı sallana sallana geçiyor yanımızdan. Ayarlasak bu kadar olmaz. 🙂

Nepal Trekking turu sırasında geçtiğimiz köylerden biri, Ulleri

Teyzelerin önündeki pirinç dolu tabağa ben de 200 rupi bıraktığımda çiçek veriyorlar ve şarkıya eşlik etmemi işaret eden hareketler yapıyorlar. Eh teyzeleri kırmamak olmaz.

Başlıyorum ben de onlarla birlikte el çırpmaya. Gülüyorlar bu halime. Sonra tabakta dilimlenmiş elma, üzüm, nar ve muzdan oluşan meyve tabağını koyuyorlar önüme. Her şey gerçek dışı sanki. Yorgundum. İki saattir sırtımda 10 kiloluk çantayla merdiven tırmanıyordum. Geçti hepsi.

Ne yaptığımıza dair en ufak bir fikrim olmamasına rağmen teyzelerle birlikte bu köyde geçirdiğim yarım saat tıpkı Nepal Trekking turu maceramızın geri kalanı gibi bir çeşit meditasyon oluyor benim için.

Nepal Trekking
Nepal Trekking

Nepal’de trekking nasıl yapılır, nepal trekking turu sırasında neler yapmanız gerek, çantanızda olması gereken şeyler nelerdir, Nepal trekking öncesi yapılması gerekenler nelerdir, Nepal trekking ipuçları nelerdir Nepal’de trekking nasıl yapılır yazımda bulabilirsiniz.

Nepal Trekking
Nepal Trekking

Maceramızı, yolda gördüğümüz tüm detayları, birbirinden güzel manzaraları, dünyanın en ölümcül dağı Annarpurna’nın eteklerinden zirvesine bakışımızı, dünyada zirvesine tırmanılamayan tek dağ olan Machapuchare‘nin balık kuyruğu zirvesini ise Nepal trekking turu: Yürüyerek Meditasyon yazımda bulabilirsiniz.

Peki ya dünyanın en yüksek dağları? 8000ler olarak bilinen bu birbirinden heybetli, birbirinden güzel ama birbirinden de ölümcül dağları ise dünyanın en yüksek dağları yazımda bulabilirsiniz. Biz iki tanesini Poon Hill’den uzun uzun seyrettik.

Dhaulagiri’nin gökleri delen zirvesini ve o zirvesine çıkmaya çalışan her üç dağcıdan birisini öldüren Annapurna’yı görmek tahmin ettiğimden daha da heyecanlandırdı beni.

E haydi o zaman gelsenize bizimle! 😉

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here