Yazıda Ne Var?

Himalayalarda, dağ başında ıssız bir köydeyim. Önümde 3280 tane çıkılacak taş merdiven, sırtımda on beş kiloluk bir çanta var. Bir sonraki merdivenden başka bir şey düşünemiyorum. Nepal trekking rotaları listesinden birini seçmiş yolumuza devam ederken kafamı kaldırıp uzaklara bakınca tüm yorgunluğum geçiveriyor.

Nepal trekking rotaları
Ulleri’nin 3280 adet taş merdivenleri bitmek bilmiyor – Nepal trekking rotaları

Bütün heybetiyle Machapuchare Dağı, neden bu kadar kutsal olduğunu gökyüzünü yırtan zirvesinden haykırıyor adeta. O anda ne ayaklarınızdaki sancı, ne sırtınızdaki ağrı, ne yorgunluk…Sade, saf bir dinginlikten başka bir şey yok. Nepal trekking rotaları yazımıza hoşgeldiniz!

Nepal trekking rotaları

Nepal’de trekking yazımda, Nepal’de trekking nasıl yapılır, Trekking öncesi çanta nasıl hazırlanır, Nepal’de trekking yapmanın maliyeti nedir, trekking yaparken ne yenilir ne içilir, nerede konaklanır, Nepal’de trekking ipuçları nelerdir uzun uzun anlattım.

Nepal Trekking
Ulaş Poon Hill’den Himalayaları seyrederken – Nepal Trekking Rotaları

Himalayalar’ın Nepal’deki uzantısı Annapurna Dağları‘nda geçirdiğimiz beş gün boyunca dağlara, Himalayalar’a, yükseklere, yol boyunca gördüğümüz tüm o manzaralara hayran kaldım. Daha yükseğe çıkma arzusunu hayal ederken buldum kendimi. Şaşırdım.

Nepal trekking rotaları listemizden birini seçip mutlaka ama mutlaka dağlarda trekking yapın. Her şeyden önce kendinize yaptığınız bir yolculuk bu. Yürürken meditasyon yaptığınızı fark edeceksiniz.

Nepal Trekking Rotaları Nasıl Seçilir?

Annapurna Bölgesi ya da Everest Bölgesi hiç fark etmez… Sorulması gereken ilk soru trekking için kaç gün planlıyor veya nereye gitmek istiyorsunuz. Nepal trekking turu yazımda buna da cevap vermeye çalıştım.

Nepal trekking rotaları
Şu güzelliğe bakar mısınız – Nepal trekking rotaları

Bu yazımda ise hem kendim araştırarak hem de trekking sırasında rehberimize sorarak oluşturduğum en iyi Nepal trekking rotaları listesini sizlerle paylaşacağım. Hadi o zaman başlayalım daha fazla gevezelik yapmadan. 🙂


5-Everest Base Camp

Max Yükseklik: 5.364 mt
Max. Yükseklik Yeri: Everest Base Camp
Ortalama Gün: 10 – 12 gün

Dünyanın en yüksek dağları listesinin ve dünyanın zirvesinde yer alan Everest Dağı’nın 5.364 mt yükseklikte bulunan Everest Base Camp‘ını ziyaret etmek ister misiniz? Harika bir deneyim olacağına eminim. Bir kaç oksijen tüpü götürmenizde fayda var. Belki gaza gelip Everest’e de tırmanmak isteyebilirsiniz. 🙂 3600 mt daha tırmanmanız gerektiğini unutmayın yeter.

Nepal trekking rotaları
Everest Base Camp – Nepal trekking rotaları

Everest Base Camp en iyi Nepal trekking rotaları listemize beşinci sıradan giriyor ve listemizde Everest Bölgesi’nde yer alan tek rota. Everest Base Camp‘a gitmeniz için hareket etmeniz gereken yer listedeki tüm diğer rotaların aksine Pokhara değil Kathmandu.

Öncelikle Kathmandu‘dan Everest’e çıkan ilk dağcıların isimlerinin verildiği Lukla’da yer alan Tenzing-Hillary Havaalanı‘na uçmanız gerekiyor. Everest Base Camp yürüyüşü ise genellikle havaalanına 6 km uzaklıkta bulunan Ghat isimli köyden başlıyor.

Nepal trekking rotaları
Everest Base Camp Turu en iyi Nepal Trekking Rotalarından birisi – Nepal trekking rotaları

İkinci gün sert bir yükselişin ardından 3440 mt rakımlı dünyaca ünlü Sherpa köyü Namche Bazar‘a varıyorsunuz. Trekkerlar genellikle hem köyü ve etrafını keşfetmek, hem de rakıma alışmak için burada bir tam gün geçiriyorlar.

Nepal trekking rotaları
Namche Bazar – Nepal trekking rotaları

Ama Dablam, Lhotse ve Everest Dağı manzaraları eşliğinde günde ortalama 5-6 saat yürüyüş yaparak 10. gün sonunda 5.364 mt rakımlı Everest Base Camp‘a ulaşıyorsunuz. Burası artık bi nevi otobandan önce son çıkış.

Nepal trekking rotaları
Khumbu Buzulu – Nepal trekking rotaları

Ya geri dönecek, ya da Everest’e tırmanmak üzere diğer kamplara yola çıkacaksınız. Meşhur Khumbu buzulu, Everest ve Lhotse zirveleri derken gördüğünüz tüm manzaraların sizi sarhoş edeceğine eminim. 5.364 mt sizi daha önce sarhoş etmezse tabi. İrtifa hastalığına (Altitude Sickness) dikkat edin. Nepal’de trekking nasıl yapılır yazımda bahsetmiştim.


4-Annapurna Base Camp

Max Yükseklik: 4.130 mt
Max. Yükseklik Yeri: Annapurna Base Camp
Ortalama Gün: 8 – 10 gün

Şimdi Nepal Trekking Rotaları listemizde sırada dünyanın en yüksek dağları listesinin 10. sırasında bulunan ancak zirvesine tırmanmak isteyen neredeyse her üç dağcıdan birinin öldüğü efsane dağ Annapurna‘ya tırmanışlar sırasında kullanılan Annapurna Base Camp‘a yapılan trekking var.

Nepal trekking rotaları
Annapurna Base Camp’da gördüğünüz manzaralar işte böyle olacak – Nepal trekking rotaları

Annapurna Base Camp, Nepal trekking rotaları listemizde 4. sırada yer alıyor. Eğer 8 – 10 günlük bir süreniz varsa bizim de yaptığımız ve Nepal Trekking Turu: Yürüyerek Meditasyon yazımda anlattığım Poon Hill turunun da içinde olduğu bu trekking rotasını izleyebilirsiniz.

Poon Hill‘de sabah muhteşem Himalayalar manzarasını seyrettikten sonra Ghorepani‘den ayrılıp, yine harika bir Machapuchare manzarası olan Tadapani köyüne 5-6 saatlik yürüyüş sonrası varabilirsiniz.

Nepal trekking rotaları
ABC olarak bilinen Annapurna Base Camp turunda harika manzaralar görücekseniz – Nepal trekking rotaları

Sonraki üç gün boyunca muhteşem rhododendron ormanlarından geçerek sırasıyla Chomrong, Bamboo ve Deurali‘den geçtikten sonra 7. günün sonunda Annapurna Base Camp‘a ulaşacaksınız. Dünyanın en ölümcül dağının eteklerindesiniz. Dikkatli olun. 😉


3-Annapurna Circuit

Max Yükseklik: 5.416 mt
Max. Yükseklik Yeri: Thorong La Geçidi
Ortalama Gün: 18 – 20 gün

Nepal trekking rotaları
Annapurna Circuit trekking turu için 18-20 güne ihtiyacınız olacak – Nepal trekking rotaları

Nepal trekking rotaları listemizde şimdi de sırada neredeyse Annapurna Conversation Area olarak bilinen tüm milli park bölgesini dolaşabileceğiniz 18 – 20 gün aralığında süren Annapurna Circuit trekking rotası var.

Himalayaları uzun uzun yaşamak ve bölgeyi tamamıyla dolaşmak istiyorsanız ve trekking konusunda tecrübeliyseniz Annapurna Circuit rotası tam size göre.

Nepal trekking rotaları
Trekking sırasında katır kervanalrına rastlamanız çok olası – Nepal trekking rotaları

Yine Pokhara’dan 4 saat süren çileli bir jeep yolculuğu ile Besisahra‘dan başlayacak olan yolculuğunuz günde ortalama 6-7 saat yürüyüşlerle devam edecek. 7. günün sonunda sırasıyla Ghermu, Danagyu, Chame ve Pisang’ı izleyerek bölgenin de başkenti sayılan 3540 mt rakımlı Manang‘a varacaksınız.

Nepal trekking rotaları
Manang Yolu – Nepal trekking rotaları

Manang‘da hem rakıma alışmak hem de Gangapurna Glacier adı verilen buzulu ziyaret etmek için trekkinge bir gün ara vermeniz mantıklı olur. Bu sırada hem dinlenmiş hem de harika Manang manzaralarının tadını çıkarmış olursunuz.

Nepal trekking rotaları
Manang Sokakları – Foto: vikipedia – Nepal trekking rotaları

Manang‘dan iki gün sonra dünyanın en yüksek geçitlerinden biri olan 5416 mt rakımlı Thorongla Geçidi‘ne varacaksınız. Burası trekking yaparak ulaşabileceğiniz en yüksek noktalardan birisi. Everest Base Camp’tan bile daha yüksek. Thorongla’dan geçtikten sonra gün sonunda hem Hindu hem de Budistler için kutsal olan ve özellikle bahar aylarında her iki dinden de hacıları ağırlayan kutsal Muktinath‘a varacaksınız.

Nepal trekking rotaları
İşte Torong La Geçidi – Nepal trekking rotaları

Muktinath‘tan sonra sert inişler sizi bekliyor. Sırasıyla Kagbeni, Kalopani, Tatopani‘den geçtikten sonra yürüme hızınıza göre 5-6 gün içinde Ghorepani‘ye varacaksınız. Biliyorum tüm yollar aynı yere çıkıyor ama Nepal trekking turu yazımda anlattığım Poon Hill manzarasını görmeniz lazım. 🙂

Nepal trekking rotaları
Muktinath – Nepal trekking rotaları

Ghorepani‘den sabah gün doğmadan önce kalkıp Poon Hill’e tırmanıp enfes Himalaya manzaralarını izledikten sonra Ulleri’ye hareket edebilirsiniz. Tebrikler büyük Annapurna Circuit Turu bitti. Ulleri’den jeep ile 3 saat sonra Pokhara‘ya varıp Phewa Gölü‘nün tadını çıkarabilirsiniz. 😉


2-Poon Hill Trekking Turu

Max Yükseklik: 3.210 mt
Max. Yükseklik Yeri: Poon Hill
Ortalama Gün: 3-5 gün

Evet şimdi Nepal Trekking Rotaları arasında en popülerlerinden birisine geldik. Popüler çünkü kısa ve muhteşem. Özellikle siz de bizim gibi trekking konusunda çok da tecrübeli değilseniz ve fazla da vaktiniz yoksa kesinlikle yapmanız gereken Poon Hill Trekking turu olmalı.

Nepal trekking rotaları
Tanju Poon Hill’de keyfi yerinde – Nepal trekking rotaları

Pokhara‘dan 2 saatlik yolculuk ile aslında tüm Annapurna Bölgesi trekking rotaları için başlangıç noktası olan Nayapul‘a varıyorsunuz. Nayapul’dan, önce yarım saatlik yürüyüşle Birethanti‘ye varıp TIMS and Permits (Trekking turu izni) kontrolünden geçtikten sonra, nehir kıyısı boyunca yürüyerek Tikhedunga‘ya varıyorsunuz.

Nepal Trekking rotaları
İşte dünyanın en ölümcül dağı Annapurna – Nepal Trekking rotaları

Tikhedunga‘dan sabah kahvaltıdan sonra hareket edip 3280 tane taş merdivenlerden Ulleri‘ye tırmanıyorsunuz ve yolda ilk Himalaya manzarası vadide gözünüze çarpıyor. Ulleri’den 5-6 saatlik yürüyüşle 2855 mt rakımlı Ghorepani’ye ulaşıyorsunuz.

Nepal trekking rotaları
1970lerden zaman makinasıyla geldim trekking yapıyorum – Nepal trekking rotaları

Geceyi burada geçirdikten sonra sabah gün doğmadan 3210 mt rakımlı Poon Hill tepesine tırmanıp gün doğumunu efsane Himalaya manzaraları eşliğinde izliyorsunuz. Poon Hill’den Annapurna 1(8091 mt), Annapurna South(7219 mt), Dhaulagiri(8171 mt) , Machapuchare(6993 mt), Nilgiri(7061 mt), Tukche Peak (6920 mt) ve Gangapurna (7455 mt) dağlarını göreceksiniz.

Nepal trekking rotaları
Arkada dünyanın en yüksek dağları listesinin 7.s, Dhaulagiri (8167 mt) – Nepal trekking rotaları

Poon Hill‘de dilediğiniz kadar kalıp manzaranın tadını çıkardıktan sonra Ghorepani‘ye oradan da uzun ve güzel bir yürüyüşle çok güzel bir Gurung köyü olan Ghandruk‘a varıyorsunuz. Geceyi bu güzel köyde geçirip ertesi gün kendinizi iyi hissederseniz, Nayapul‘a 5 saatlik yürüyüşle ya da 1 saatlik jeep yolculuğuyla ulaşıyosunuz. Poon Hill Nepal Trekking turu böylelikle sona eriyor.


1-Machapuchare Mardi Himal Turu

Max Yükseklik: 4.200 mt
Max. Yükseklik Yeri: Mardi Himal
Ortalama Gün: 5-7 gün

Şimdi Nepal trekking rotaları listemizde sırada dünyada zirvesine tırmanılamayan tek dağ olan, Hindular tarafından tepesinde Tanrı Shiva‘nın yaşadığına inanılan, zirvesinin balık kuyruğuna benzemesi sebebiyle Nepal dilinde “Balık Kuyruğu” anlamına gelen Machapuchare Dağı‘na yapılan efsanevi bir yolculuk var.

Nepal trekking rotaları
Machapuchare’Nin balık kuyruğuna benzetilen zirvesi – Nepal trekking rotaları

Hatta bu tura en yüksek nokta olan 4200 mt rakımlı Mardi Himal‘e vardığınızda Machapuchare Dağına neredeyse dokunacakmış gibi yakınlaştığınız hissini vermesi sebebiyle Machapuchare Kiss Trek yani “Machapuchare’ye Öpücük Trekingi” diyenler de var.

Nepal trekking rotaları
Foto: thebohoguide.com – Nepal trekking rotaları

Pokhara’dan 1.5 saatlik yolculuk ile varılan Kande isimli küçük bir köyden başlıyor yolculuğumuz. İlk gün çok dik yokuşlara hazırlayın kendinizi. Önce harika Himalaya manzarası olan 2000 mt rakımlı Australian Camp ardından 2100 mt rakımlı Pitam Deurali‘ye tırmanıyorsunuz.

Nepal trekking rotaları
Foto: blog.buddhaair.com – Nepal trekking rotaları

Günde ortalama 5 saatlik yürüyüşlerle ikinci gün önce 2550 mt rakımlı Forest Camp’a, üçüncü gün ise 3200 mt rakımlı Badal Danda’ya varacaksınız. Dördüncü gün ise önce 3900 mt rakımlı Mardi Himal High Camp ardından harika bir manzrası olan 4200 mt rakımlı Mardi Himal View Point‘e ulaşacaksınız.

Mardi Himal‘den Machapuchare‘nin zirvesini uzun uzun seyrettikten sonra 3400 mt rakımlı Lower Camp’e ineceksiniz. Bu noktadan sonra sert inişlere hazır olun. Sonraki günler sırasıyla Kali Mati ve Lwang’dan geçerek Dhampus‘a varacaksınız.

Nepal trekking rotaları listesinin ünlülerinden Poon Hill

Nepal trekking rotaları listemizden hangisini seçerseniz seçin, dağlarda bulunduğunuz günler boyunca kendinizi harika hissedeceğinize eminim. Varsa ruhunuzdaki yaralar iyileşecek, dağlar size iyi gelecek! 😉

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here