Dünyanın geri kalanını unutun gitsin: Burası Nepal! Burası dünyanın en yüksek dağları listesindeki 8.000 metreyi aşan 14 dağdan, sekizine ev sahipliği yapan, Hindu, Budist, Müslüman barış içinde yaşayan, güzel insanların, sıcak gülümseyişlerin diyarı Nepal! Nepal Gezi Rehberi yazımda bu güzel ülkeye dair genel bilgilere yer vermiştim. Şimdi ise Nepal Gezilecek Yerler yazımıza hoş geldiniz!

Nepal Gezilecek Yerler
Katmandu’da gezerken hemen her köşede göreceğiniz sadulardan bir tanesi…

Havaalanında vize kuyruğu için uzayıp giden kuyruğu, derme çatma Katmandu Uluslararası Havaalanı‘nda sıcak ve havasız bir ortamda, elektrik kesintisi sebebiyle ikide bir kapanan sözde online vize başvuru makineleri önünde beklerken Tanju bana dönüp şöyle diyor:

-Senin getireceğin ülkenin…

Nepal Gezilecek Yerler
Thamel’den bir manzara. Burada rast gele yürüyün çok şey keşfedeceksiniz!

On gün sonunda aynı havaalanından İstanbul’a dönmek üzere uçağa bindiğimizde aynı Tanju yine bana dönüp bu sefer şöyle diyor:

-Ulan iyi ki gelmişiz! Yaptığım en iyi tatildi…


Nepal Vizesi Nasıl Alınır?

Madem havaalanıyla başladık o halde Nepal Vizesi Nasıl alınır yazısıyla devam edelim. Sevgili gezginler, Nepal Vizesi almak oldukça kolay. Gerek ülkeye gelmeden, gerekse de Katmandu Havaalanı’nda başvurarak kapıda vizeyi kolaylıkla alabilirsiniz.

Nepal Gezilecek Yerler
Fotoğraf makinenizi sürekli açık tutun! 🙂 – Nepal Gezilecek Yerler

Ancak Nepal Vizesi konusunda size bir kaç önemli tavsiyelerim var. Havaalanında iki saat beklemek, sıcaktan ve sık sık kesilen elektrikler yüzünden krizlere girmek istemiyorsanız bu tavsiyelere bir göz atın derim. Nepal Vizesi Nasıl alınır yazım bu konuda emrinize amadedir efenim! 🙂


Nepal Gezilecek Yerler

Nepal Vizesi işini hallettikten sonra, Katmandu Havaalanı’ndan dışarıya tam bir keşmekeşin içine kendinizi bırakın. Katmandu Havaalanı diyorum sürekli. Çünkü eğer Nepal’e kara yoluyla gitmeyecekseniz varacağınız yer ülkenin tek uluslararası havaalanı olan Katmandu Tribhuvan Uluslararası Havaalanı olacak.

Nepal Gezilecek Yerler
Swayambhunath Tapınağı – Maymun Tapınağı- Budizmin en kutsal mabetlerinden birisi

Katmandu Gezi Rehberi yazımda havaalanından şehir merkezine nasıl gideceğinizi bi güzel anlattım. Etrafınızı bi anda bir sürü Nepalli arakdaş saracaktır. Aldırmayın sevgili gezginler. Siz Katmandu Gezi Rehberi yazımı okudunuz. Neyin nasıl olacağını zaten biliyorsunuz. 🙂

Nepal Gezilecek Yerler
Nepal fotoğraf tutkunları için tam bir cennet! – Nepal Gezilecek Yerler

E hadi o zaman Nepal Gezilecek Yerler yazımıza Katmandu ile başlayalım. İşte karşısınızda tozlu caddelerine atfen Dustmandu diye anılan, çılgın şehir Katmandu!


Katmandu Gezilecek Yerler

Patan, Bhakpatur ve Katmandu‘dan oluşan ve Katmandu Vadisi olarak bilinen şehirlerin en büyüğündeyiz: Katmandu! Aldırmayın bu isimleri öyle üç ayrı şehirmiş gibi saydığıma. Şehirler zamanla birbirine eklenmiş ve büyük bir metropol oluşturmuşlar.

Nepal Gezilecek Yerler
Katmandu’nun turist mahallesi Thamel’de sürekli bir kaos var. – Nepal Gezilecek Yerler

Katmandu dünyada eşini benzerini çok az yerde görebileceğiniz bir sürü çılgınlıklarla dolu. Hangi birini anlatsam bilemiyorum. Katmandu Gezilecek Yerler yazımda uzun uzun anlattım nereleri gezmeniz gerektiğini. Katmandu’nun nasıl bir yer olduğu hakkında küçük bir fikir verecek olan Thamel’de bir köşeye sinip de çektiğim videoyu izleyelim.

Ayrıca Katmandu Vadisi‘nin diğer üyeleri Patan ve Bhakpatur gibi antik şehirlerde gezip görmeniz gereken yerler. bu yerlere nasıl ve ne şekilde gidebileceğinizi de yazımda bulabilirsiniz.


Pokhara Gezilecek Yerler

Katmandu Pokhara arası 210 km. Bir kaç saat sürer diye düşünürken otel personelinin yolun otobüsle 8-9 saat sürdüğünü söylemesi üzerine adeta yıkılıyoruz. Taksi ile gitmeye karar verip yola çıktığımızda bu yolun bırakın 8-9 saat sürmesini Pokhara’ya sağ salim gittiğinize şükrediyorsunuz. 🙂

Nepal Gezilecek Yerler
Fewa Gölü günün her saati güzel ancak öğleden sonra gün batımına yakın ayrıca güzel…

Peki neden Pokhara? Pokhara, Fewa Gölü’nün kenarında Himalayalar’ın ve dünyada zirvesine tırmanılamayan tek dağ olan Machapuchare‘nin eteğinde harika bir tatil şehri. Gezginler Pokhara’ya genelde Nepal’de trekking turu yapmak için ya da extreme sporlardan bir kaçını yapmak için geliyorlar. Pokhara Gezi Rehberi yazımda Katmandu – Pokhara ulaşımı nasıl yapılı, Pokhara’da nerede kalınır, neler yapılır anlattım.

Nepal Gezilecek Yerler
Tanju Pokhara’da Fewa Gölü’nde sal turu yaparken….

Pokhara huzur dolu bir yer. Katmandu’daki karmaşadan, tozdan, dumandan, kalabalıktan sonra burada adeta huzur buluyorsunuz. Pokhara’da gezip görmeniz gereken yerleri Pokhara Gezilecek Yerler yazımda bulabilirsiniz.


Nepal’de Trekking, Himalayalar

Şimdi gelelim Nepal Gezilecek Yerler listesinin en kritik yerine. Sevgili arkadaşlar Nepal’e neden gidilir sorusunun kesinlikle ve kesinlikle en güzel cevabı Nepal’de Trekking yapmak için! olmalıdır bence.

Nepal Gezilecek Yerler
E zirveye çıkmayı düşünmüyosunuz heralde… 🙂

Thamel’deki curcunayı, Pashupatinath Tapınağı’ndaki ölü yakma merasimini, Maymun Tapınağı’ndaki ayinleri, Boudhanath Stupa’daki Budist törenlerini kısacası Katmandu‘da göreceğiniz tüm o çılgınlıkları bir kenara bırakıyorum.

Nepal Gezilecek Yerler
Nepal’de trekking sırasında 2.500 metre rakımlı bir köyde rastladığımız güzellik…

Nepal’e gidip de Himalayalar’ı, Dünyanın En Yüksek Dağları listesinin en az üç tane üyesini görmeden, Himalayalar’da trekking yapmadan dönmeyi aklınızdan bile geçirmeyin. 🙂 O dağlar, ah o dağlar…. Himalayalar’da trekking yaparken rastladığımız belgesel tadındaki bir ritüelin videosu sanırım her şeyi anlatmaya yetiyor.

Nepal’de Trekking nasıl yapılır yazımda tüm ayrıntıları bulabilirsiniz. Bu geziyi herkesin kolaylıkla yapabilmesi için olabildiğince detaylı anlattım her şeyi. Selam söyleyin o güzel dağlara! 😉


Chitwan Ulusal Parkı

Nepal Gezilecek Yerler listesinin bir diğer özel üyesindeyiz şimdi de. Chitwan Ulusal Parkı Nepal’de vahşi yaşamı doğrudan görebileceğiniz, orman safarisi yapabileceğiniz, doğal hayatı bizzat yaşayarak tecrübe edebileceğiniz hem bir doğa hem de kültür mirası.

Nepal Gezilecek Yerler
Chitwan Ulusal Parkı’nda filler üzerinde orman safari en güzel aktivitelerden birisi

Chitwan Ulusal Parkı aslında Katmandu ile Pokhara arasında bir yerde desek yanılmış olmayız. Katmandu’ya 160 km, Pokhara’ya ise 150 km uzaklıkta. “Aaaa bişey diilmiş, bir buçuk saatte giderim” dediğinizi duyar gibiyim. 🙂 İnanın bana Nepal için bu uzaklık en az 4-5 saatlik bir yolculuk demektir. 🙂

Nepal Gezilecek Yerler
Chitwan Ulusal Parkı günübirlik gidilebilecek bir yer değil. En az iki gün kalın derim.

Ancak Chitwan‘da göreceğiniz vahşi yaşam ve Nepal kültürünün yaşayan hali bu yolculuğa fazlasıyla değer. Chitwan Ulusal Parkı‘nda konaklama yapabilirsiniz. Zaten burası öyle günübirlik gidebileceğiniz bir yer değil. Turistler genelde Kathmandu ya da Pokhara‘dan tur satın alarak bir kaç günlüğüne orman safarisi yapmak için Chitwan‘a geliyorlar.

Nepal Gezilecek Yerler
Chitwan’da en sık göreceğiniz hayvanlardan biri de su gergedanları

Katmandu veya Pokhara’dan herhangi bir turizm ajansı ya da ofisinden sıkı pazarlıklarla bir tur satın alıp Chitwan’a gidebilirsiniz. Nepal’de özellikle 10 günden fazla kalacaklara Chitwan’ı kesinlikle tavsiye ediyorum. Ulusal Park’ın bir de internet sitesi mevcut. Buraya tıklayarak detaylı bilgi edinebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here