Hatırı sayılır yer gezip görmüş birisi olarak şunu net bir şekilde söyleyebilirim ki Nepal Gezisi şimdiye kadar yaptığım en iyi tatildi! Himalayalar’da bir kaç gün geçirmek, Katmandu‘nun çılgınlıklarına şahit olmak, dünyanın en fakir ülkelerinden birisi olan Nepal’de sosyal hayatı bire bir gözlemlemek… Hepsi paha biçilemezdi. Şimdi sıra geldi bunları anlatmaya. Nepal Gezi Rehberi sizlerle!

Katmandu Gezi Rehberi
Herkesin farklı bir işaretle barış temenni etmesi…. – Nepal Gezi Rehberi

İddia ediyorum internetin icadından beri Nepal ile ilgili yazılmış en kapsamlı yazı dizisi bu sitede! Havaalanında fahri Nepal vatandaşlığı teklif ettiler, valizde yer yok diye alamadım. O derece yani!


Peki Neden Nepal’e gitmeliyim?

Akdeniz’e inip deniz, kum, güneş üçlüsünde yuvarlanmak, Balkanlara gidip kısayollu bir yurt dışı yapmak, İtalya’ya gidip bol bol foto çekilip instagramı coşturmak veya Amsterdam’da Redlight Street’te vitrinlere bakmak varken (!) taaa dünyanın öbür ucundaki Nepal’e gitmek de nerden çıktı? Bakalım…

Nepal Gezi Rehberi
70’lerden geldim Nepal’de trekkign yapıyorum. Rakım: 3165 mt.

Nepal dünyanın en yüksek dağları listesinin 8000 metreyi aşan 14 üyesinin 8 tanesine ev sahipliği yapan bir ülke. Dağcılık, trekking ve extreme sporlar için inanılmaz bir yer. Nepal’de trekking yazıma biz göz atmanızı öneririm.

Nepal Gezi Rehberi
Arkadaşlar Nepal’de Trekking için en az 4 gün ayırın derim

Hinduizm, Budizm, Müslümanlık ve Hristiyanlık dininin iç içe yaşadığı bu güzel ülkede bir çok dine ve uygarlığa ait gözlerinize inanamayacağınız ritüellere şahit olacaksınız. Ölü Yakma Merasimi: Pashupatinath Tapınağı yazıma bir göz atın ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Nepal Gezi Rehberi
Ulaş diyor ki “Ulan sanki senin bi yakınını yakıyorlar. Nasıl bakmışsın öle fotoda”

Katmandu sokaklarında özellikle Thamel’de dolaşırken şahit olacağınız tüm şeyler sizi önce kendinize, sonra yaşadığınız hayata, ardından da tüm dünyaya dair önünü alamayacağınız sorgulamalara yönlendirecek. Dönüş uçağında koltuğunuza oturduğunuzda artık başka biri olacaksınız.

Nepal size dünyanın başka hiç bir yerinde göremeyeceğiniz (galiba Hindistan hariç), gözlerinizle gördüğünüz halde gerçekliğini sorgulayacağınız inanılmaz enstanteneler sunuyor. Özellikle fotoğraf tutkunuysanız buradan geri dönmek istemeyeceksiniz. Peki tamam anladık da nerede bu Nepal kardeş?

Nepal Gezi Rehberi
Himalayalar Birleşmiş Milletler Genel Kurulu!

Nepal Nerede?

Nepal nerede? Çok güzel bir soru. Baya uzakta ya aslında. 8 saatlik uçuşla ulaşabilecek kadar uzak. Kuzeyinde dünyanın çatısı olarak bilinen ve batıdan soğuya kilometrelerce uzanan Himalayalar ve Tibet bölgesi, geri kalan her tarafında ise Hindistan ile çevrili bir Güneydoğu Asya ülkesi Nepal. Çılgın, çok çılgın bir yer… Peki Nepal’e nasıl gidilir?


Nepal Vizesi Nasıl Alınır?

Endişe etmenize gerek yok. Nepal hemen hemen tüm ülkelere kapıda vize uygulayan çok sevimli bir ülke. Ne kadar kalacağınıza bağlı olarak ödeme yapıp, bir kaç form doldurduktan sonra Nepal’e kolaylıkla girebilirsiniz.

Nepal Vizesi
Nepal Vizesi almak oldukça kolay. Yazımı okuyun yeter 😉

Ancak durum tam da böyle anlattığım gibi basit sayılmaz aslında. Katmandu Havaalanı‘na indiğinizde bir yandan çalışmayan klimalar sebebiyle sıcaktan, öte yandan ikide bir gidip gelen elektrikler sebebiyle bozulan vize kioskları sebebiyle kriz geçirmek istemiyorsanız Nepal Vizesi Nasıl Alınır yazıma mutlaka bir göz atın.


Nepal’e Nasıl ve Ne Zaman Gidilir?

Kara yoluyla gidecek kadar çılgın değilseniz tek ve sağlam bir alternatifiniz var: Türk Hava Yolları. Her gün yapılan karşılıklı uçuşlarla Nepal’in tek uluslararası havaalanı olan Katmandu Tribhuvan Uluslararası Havaalanı’na tam 8 saatte varıyorsunuz.

Şu güzelliklere bakar mısınız? Dünyanın her yerinde güzel olan tek şey çocuklar!

Nepal’e gitmek için en güzel aylar ise özellikle Nepal’de Trekking yapacaksanız Eylül, Ekim ve Mart, Nisan ayları. Haziran, Temmuz aylarının yağmur mevsimi olduğunu ve Katmandu‘da kışın bile ortalama 18-20 derece sıcaklık olduğunu hatırlatmakta fayda var.


Nepal’de Konaklama

Katmandu Gezi Rehberi yazımda Katmandu’da tercih etmeniz gereken konaklama alternatiflerinden bahsettim. Burada bir daha söylemekte fayda var ki Nepal’de konaklama ve Nepal Otelleri gayet ucuz. Geceliği 20-30 dolar civarı gayet güzel oteller bulabilirsiniz. Daha ucuzlarını lokasyon ve hijyen açısından tercih etmenizi önermiyorum.

Nepal Gezi Rehberi
Saduları özellikle tapınakların etraflarında görebilirsiniz – Nepal Gezi Rehberi

Pokhara‘da ise konaklama tercihleriniz Lakeside Road civarı olsun. Çünkü şehrin tüm turistik aktiviteleri bu bölgede oluyor. Zaten etrafta neredeyse hiç ev göremeyeceksiniz. Oteller hep bu civarda. Pokhara Gezi Rehberi yazımda sizin için bir kaç otel önerisinde bulunmuştum.


Katmandu Pokhara Arası Ulaşım Seçenekleri

Katmandu Pokhara arası 210 km. Normal dünya koşullarında bu yolun bir kaç saat sürmesini beklersiniz ancak burası tüm çılgınlıkların anavatanı Nepal. Hazır olun bu yol yerel minibüslerle ortalama 8-9 saat sürüyor. Öyle bir yol ki Katmandu’dan Pokhara‘ya vardığınızda bırakın yolun bu kadar uzun sürmesini oraya sağ salim vardığınıza şükrediyorsunuz. Alternatiflere bakalım.

Pokhara Gezi Rehberi
Üzerinde turist yazdığına aldanmayın sakın 🙂 – Nepal Gezi Rehberi

Uçakla

Nepal’deki tek uluslararası havaalanı Katmandu Havaalanı. Dolayısıyla Pokhara’ya Nepal dışından direkt olarak uçmak mümkün değil. Ancak Katmandu’dan Pokhara’ya Simrik AirlinesYeti AirlinesBuddha Air gibi yerel firmalar günde toplamda 5 6 sefer yapıyor. Fiyatlar ise genelde tek yön 130 Usd civarı. Yolculuk 20 dakika sürüyor.

Nepal Gezi Rehberi
Katmandu-Pokhara arası en kolay ulaşım tabi ki uçak

Nepal aslında çok ucuz bir yer olmasına karşın turiste resmi olarak her şey yaklaşık 5 6 katı. Örneğin Nepalliler Katmandu-Pokhara uçak bileti için 15-20 Usd öderken eğer turistseniz 120 Usd ödemek zorundasınız.

Otobüsle

 Aynı şey Pokhara otobüs bileti için de geçerli. Nepallilerin kullandığı yerel otobüsler 5-6 Usd iken turist otobüsleri 20-25 usd. Ancak arada konfor bakımından bir hayli fark var. Yolda kafasını pencereden çıkarmış ya da tavana bağlanmış keçilerin seyahat ettiği, kornaya basarak inanılmaz yerlerde sollamaya giren, aşırı kalabalık yerel otobüsleri görünce 25 usd verip turist otobüsüyle gitmek isteyeceğinize eminim. 🙂

Nepal Gezi Rehberi
İşte 25-30 Usd ödeyerek bineceğiniz minibüsler bunlar – Nepal Gezi Rehberi

Otobüslerin çoğu Ratna Park‘ın yanındaki Kanti Path‘dan sabah saat 07:00 veya 07:30’da kalkıyor. Thamel’den yürüyerek 15 dk’da otobüs terminaline ulaşabilirsiniz. İki büyük şirket var: Greenline ve Jagadamba. Acentalarını Thamel civarında görebilirsiniz.

Araba ile

Özellikle üç dört kişilik bir grupsanız hiç düşünmeyin araba tutun derim. Hem maliyet, hem konfor, hem de güvenlik açısından kesinlikle en iyi alternatif araba tutmak. Fiyatlar genelde 130 usd. Ancak pazarlık ile 110 dolara kadar düşürmek mümkün.

Nepal'de Trekking
Dayıcım, güzel dayıcım şu sobayı bırak da öle muhabbet et allaşkına – Nepal Gezi Rehberi

Pokhara’ya ulaşım için arabayı nereden bulacağım derseniz en iyi çözüm otelinizde bulunan concierge bölümüne ya da resepsiyona sormak. Beş dakika içinde size araba ayarlayacaklarına eminim. Biz de gidiş-dönüş her iki yönü de üç kişi araba ile yaptık. Otobüslerle 8-9 saat süren yolculuk 6 buçuk saat sürdü.


Nepal Gezilecek Yerler

Nepal Gezi Rehberi yazımızda şimdi sıra geldi Nepal Gezilecek Yerler listesine. Öncelikle lütfen bana bu güzel ülkede kaç gün vaktiniz olduğunu söyleyin. Çünkü nereyi gezmeniz gerektiği bu süreye göre değişecek.

Nepal Gezi Rehberi
Saduları her yerde göreceksiniz. Gerçi bunlar sadece fotocu sadular. Bozuklukları hazırlayın.

Katmandu Vadisi’ni oluşturan, Katmandu, Patan ve Bhaktapur için 3 ya da 4 gün ayırmanız yeterli olacaktır. Beşinci günün şafağında Pokhara’ya hareket edip öğleden sonrayı ve akşamı Pokhara’da geçirdikten sonra Nepal’de Trekking macerasına başlayabilirsiniz.

Nepal Trekking Rotaları yazımda göreceğiniz üzere Himalayalar’da kaç gün geçirmek istediğinize bağlı olarak birbirinden güzel rotaları izleyebilirsiniz. Nepal‘e gelip de Himalayalar‘ı görmeden geri dönmeyeceğinizi düşünüyorum. 🙂

Pokhara Gezilecek Yerler
Pokhara’da Fewa Gölü’nde tur atmadan dönmeyin – Nepal Gezi Rehberi

Peki Nepal‘de nereleri gezip görmeliyim diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Çok şanslısınız. Çünkü Nepal Gezilecek Yerler yazımda uzun uzun anlattım bütün o güzelim yerleri. Hadi bakalım. Ayağınıza kuvvet! 🙂


Nepal Yeme İçme

Nepal Gezi Rehberi
İşte karşınızda Nepal’İn milli yemeği: Dhal Bat – Nepal Gezi Rehberi

Daha önce Güneydoğu Asya veya Uzakdoğu ülkelerine gitmiş olanınız varsa yemek konusunda sıkıntı çekmiştir diye tahmin ediyorum. Benim de başıma Tayland’da aynı durum gelmişti. Nepal konusunda da endişelerim vardı bu yüzden.

Katmandu Gezi Rehberi
Momo bildiğiniz Nepal Mantısı – Nepal Gezi Rehberi

Neyse ki beklediğim kadar kötü çıkmadı. Nepallilerin damak tadı bizimkine baharatlar ve soslar konusunda pek de uymasa da afiyetle yiyebileceğiniz Nepal yemekleri de mevcut. Yerel yemekler deyince akla ilk gelen isimler Momo ve Dhal Bat. İkisinin de tadına bakmadan Nepal’den dönmeyin derim.

Nepal Gezi Rehberi
Burada Batı mutfağına dair her şey bulabilirsiniz – Nepal Gezi Rehberi

Katmandu’da Nepal Yemekleri konusunda ün yapmış yerel bir restoran var: Yangling Restoran. Tam bir esnaf lokantasını andıran Yangling’e gönül rahatlığı ile gidebilirsiniz. Katmandu Gezi Rehberi yazımda bahsettiğim gibi Katmandu‘da ayrıca pizza için La Dolce Vita Restoranı, Batı mutfağının her örneği için ise Roadhose Cafe‘yi öneriyorum.


Nepal’de Alışveriş

Nepal’de ne alacaksanız alın unutmamanız gereken tek şey var: Pa-zar-lık! 🙂 Sıkı bir pazarlıkla ilk söylenen fiyatın hemen hemen yarısına her şeyi alabilirsiniz. Gittiğim yerler arasında Fas’tan sonra esnafın en abartılı fiyat çektiği ülke Nepal’di. Gelelim Nepal’den ne alınır sorusuna? Not alın arkadaşlar.

Nepal Gezi Rehberi
Durbar Square’de hediyelik eşya cenneti – Nepal Gezi Rehberi
  • Kaşmir
  • Pashmina
  • Kitap
  • Singing Bowl ve diğer mistik eşyalar
  • Yoga Malzemeleri
  • Her türlü dağcılık ve tırmanış malzemeleri
  • Budizm ve Hinduizm kültürüne dair her şey
  • Yağlı boya Himalaya tabloları
  • İpek, kaşmir ve paşminadan yapılmış her türlü hediyelik eşya, kıyafet vs.

Katmandu’da Thamel civarında, Pokhara’da ise Lakeside Road civarında sayısız dükkan var. Yapmanız gereken şey dükkanları baştan sona dolaşıp önce bir fiyat araştırması yapmak sonra da gözünüze kestirdiğiniz dükkana girip sıkı bir pazarlıkla alışverişinizi yapmak.


Diğer YazılarCEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here