Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simoni! Evet insanın şiir gibi bu ismi bi daha okuyası geliyor dimi? Michelangelo di Lodo… Tamam, tamam… Karşınızda dünyanın gelmiş geçmiş en iyi sanatçılarından birisi olan, İtalyan Rönesansının babası, Sistine Şapeli gibi bir baş yapıtın fresk mimarı, efsaneler efsanesi Michelangelo! Evet bu düğünde sahneye davet eder gibi girişimizden sonra asıl konumuza dönelim Michelangelo Eserleri ve Hayatı yazımıza hoş geldiniz!

Michelangelo Eserleri: En İyi 10 Eseri

Listemize başlamadan önce Michelangelo ibi büyük bir ustanın hayatından kısa da olsa bahsedelim. 6 Mart 1475 tarihinde Arezzo yakınlarındaki Caprese’de doğan sanatçı Floransa’da büyür.

13 yaşında Domenico Ghirlandaio’nun yanına öğrenci olarak verilen Michelangelo kısa sürede kendisini ispatlar. 1505 yılında Papa tarafından kendisine Sistine Şapeli tavan resimleri yapma görevi verilir.

En ünlü ve unutulmaz eserlerini Sistine Şapeli duvarları ve tavanına yapan büyük usta gelmiş geçmiş en büyük sanatçılardan biri olarak kabul edilir. Hayatının son dönemini Roma’daki Aziz Peter Kilisesi’nin mimarı olarak geçiren Michelangelo 18 Şubat 1564’te 89 yaşında ölür.


10-San Spirito Çarmıhı

Michelangelo Eserleri listemize 10. sırada sanatçının bilinen ilk büyük eseri olan ve henüz 17 yaşında tahtadan yontarak yaptığı çarmıha gerilmiş İsa heykeli var.

Floransa’da San Spirito Kilisesi‘nde yer alan bu heykel İsa’nın çarmıha gerildikten sonra elbiselerinin askerler tarafından üzerinden sıyrılarak alınmasını ve paylaşılmasına atıfta bulunur ve İsa’yı tamamıyla çıplak olarak tasvir eder.


9-Madonna of Brugge

Bruggeli Madonna diye çevirebileceğimiz bu Michelangelo Eseri listemizde 9. sırada yer alıyor. 1501 yılında yapılan bu Meryem ve İsa heykeli eserin Bruggeli tüccar aile Giovanni ve Alessandro Moscheroni tarafından alınıp Belçika’nın Brugge şehrine götürüldüğü için bu adla anılıyor.

Heykel 16. yüzyıldan beri bir kaç sefer şehir değiştirse de şu an Brugge Bizim Leydi Kilisesi’nde (Onze-Lieve-Vrouwekerk) bulunuyor. Madonna of Brugge adeta Michelangelo’nun en ünlü eserlerinden biri olan meşhur Pieta heykelinin habercisi gibi.


8-Bacchus

1497 yılına Kardinal Riario tarafından sipariş edilen Roma Şarap Tanrısı Bacchus heykeli sanatçının bu büyüklükte yaptığı ilk eseridir. Riaro eser bittiğince Bacchus’un suratını çirkin, duruşunu da kadınsı bulup beğenmese de Bacchus Michelangelo Eserleri arasında ilk ona girmeyi hakediyor.


7-Ölmekte Olan Köle

Paris’te Louvre Müzesi‘nde bulunan Ölmekte Olan Köle Heykeli Michelangelo tarafından 1515 yılında Papa II. Julius‘ un anit-mezarı için yaratıldı. Michelangelo ölmeden önceki yaşama son tutunuşu eski mermerden oyduğu bu 2.29 metrelik heykelde gözler önüne seriyor.


6-Melek

Michelangelo Eserleri listemizde sırada sanatçının erken dönem eserlerinden olan Melek Heykeli var. 51,5 santimetre uzunluğunda olan bu heykel 1495 yılında Bolonya’lı Aziz Proclus‘un hatırasına yapılmıştır.

Şu an Bolonya’da bulunan San Domenico Bazilikası‘nda yer alan Melek heykeli Michelangelo’nun en önemli eserlerinden birisidir.


5-Musa’nın Hükmü

Musa on emri öğrenmek için Sina Dağı’na çıkar ve orada kırk gün bekler. Dağdan indiğinde ise halkının altından yaptıkları biz buzağı heykeline taptıklarını görür. Bu Musa’da çok büyük bir kızgınlık ve hiddet yaratır.

İşte tam da bu anı betimliyen Michelangelo bu eserini 1515 yılında tamamlamıştır. Roma’da bulunan Basilica di San Pietro in Vincoli kilisesinde yer alan heykel 2,35 mt yüksekliğe sahiptir.


4-Pieta

Vatikan
Pieta-Michelangelo San Pietro Bazilikası

Michelangelo Eserleri arasında en ünlülerinden birine geldi sıra: Pieta! İtalyanca’da “Merhamet” anlamına gelmektedir. Michelangelo‘nun henüz 23 yaşındayken 1499 yılında bitirdiği bu heykel aynı zamanda sanatçının üzerine imzasını attığı tek eseri olma özelliğini taşıyor. Sonraları pişmanlık duysa da Michelangelo, Meryem Ana’nın elbisesini kesen bandına “Floransalı Michelangelo Bounarroti tarafından yapıldı.” imzasını atar.

Vatikan Gezi Rehberi yazımızda da anlattığımız görkemli San Pietro Bazilikası’nda bulunan Pieta heykeli İsa’nın çarmıhtan indirildikten sonra Meryem’in kucağındaki ölü bedenini tasvir etmektedir.


3- Son Yargı

Sistine Şapeli

Michelangelo Eserleri listemizde ilk üçe girdiğimizde tavanından altarına, sunağından kapılarına kadar her bir parçası dünya sanat tarihi açısından bir mihenk taşı olan Sistine Şapeli karşımıza çıkıyor.

Vatikan’da bulunan Sistine Şapeli altarına Michelangelo tarafından 4 yılda işlenen bu kıyamet günü sahneleri Papa IV. Paul tarafndan züretkar bulunur ve sanatçıdan tasvirlerin daha uygun hale getirilmesi istenir. Michelangelo şöyle cevap verir: “Bu benim için oldukça kolay bir iş olurdu. Ancak Papa’ya söyleyin önce o dünyayı daha uygun bir hale getirsin. Sonra da sıra bana gelsin” şeklinde olur. 


2-Adem’in Yaratılışı

Roma Gezilecek Yerler

Madem Sistine Şapeli‘ne geldik o halde kafanızı kaldırıp tavana bakın derim. Büyülenmeye hazır olun, karşınızda artık sanat tarihinde bir ikon haline gelmiş o müthiş tasviri göreceksiniz: Adem’in yaratılışı!

Basit bir arka planda çok özenli ve anatomik açıdan mükemmel bir şekilde çizilmiş olan Adem neredeyse cansız olan bedenini güçlükle ileriye doğru uzatıp hayat bulmayı beklemektedir.

Sağ tarafta ise sanatçı meleklerle çevrili olan ve boşlukta süzülen Tanrı’yı Adem’e hayat vermeden hemen önce betimlemiştir. Tanrı betimlemesinin sol kolunun altındaki figürün ise Havva olduğu düşünülmektedir.


1-Davut Heykeli

Michelangelo eserleri

Michelangelo Eserleri listemizde sırada birinci sırada sanatçının ustalık eseri diyebileceğimiz Davut heykeli var. Bu heykel sanat tarihçileri tarafından sanatçının Pieta ile birlikte yaptığı en iyi iki heykelden biri ve bir Rönesans başyapıtı olarak kabul edilir.

Davut’un Golyat’a saldırmaya karar verdiği anı heykele yansıtan sanatçı eserinde kutsal kitapta çelimsiz bir çoban olarak tasvir edilen Davut’u aksine mükemmel bir orana sahip bir atlet gibi tasvir etmiştir. Floransa‘nın bir simgesi haline gelen eser Akademi Galerisi’nde bulunmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here