6.993 metrede mavi gökyüzünü delen zirvesiyle bulutları etrafına toplamış, insanlardan uzak, dünyada zirvesine tırmanılamayan tek dağ olmanın verdiği haklı gurur ile Himalayalar‘daki yerini almış yakışıklı bir dağ var: Machapuchare!

Zirvesinin balık kuyruğuna benzemesi sebebiyle, Nepal dilinde “Machhapuchhare” yani “Balık Kuyruğu” olarak anılan ve Hindular tarafından kutsal sayılan bu güzel dağın zirvesine henüz hiç bir insan ayağı değmemiş. Peki ama neden?

Nepal Trekking
Tanju Machhapuchhare’yi sağ omzuna almıuş çay içiyor

Nepal trekking turumuz sırasında kendisi de bir Hindu olan rehberimiz Santos, Machapuchare‘nin kutsalların en kutsalı olduğunu ve Tanrı Shiva’nın Fish Tail Mountain olarak da bilinen bu güzel dağın zirvesinde yaşadığını anlatıyor.

Bu yakışıklı dağ 6993 mt yüksekliği ile belki dünyanın en yüksek dağları listemizde ilk onda bile yer almıyor ancak onun zirvesine çıkılamamasının sebebi zaten yüksekliği ile alakalı değil.

machapuchare
Fish Tail Mountain – Zirvesine kimsenin çıkamadığı tek dağ

Etkileyici görüntüsü ile görenleri daha ilk dakikadan itibaren kendisine hayran bırakan Machapuchare Dağı‘nın güzel hikayesine geçmeden önce nerede olduğuna bir bakalım.

Machapuchare Dağı Nerede?

Machapuchare, Dünyada 8.000 mt sınırını geçen on dört zirveden sekizine ev sahipliği yapan Nepal’in Annapurna Himalayaları dağ silsilesinde yer alıyor.

Phewa Gölü kıyısındaki turistik şehir Pokhara‘dan da açıkça görülebilen Machapuchare Dağı‘nı çok daha yakından görmek isterseniz En Güzel Nepal Trekking Rotaları listemizde de yer alan Mardi Himal rotasını izlemenizi tavsiye ediyorum.

Nepal Trekking
Belki en yüksek değilsin canım kardeşim Machhpuchhare ama en karizmasın raad ol! 🙂

Machapuchare Dağı’na neden tırmanılamıyor?

Peki şimdi gelelim hikayeye. Şimdiye kadar zirvesine tırmanılamayan tek dağ olan Machhapuchhare, Hindu dinine göre çok kutsal bir dağ. Öyle ki Katmandu ya da Pokhara’da hemen hemen her yerde Machapuchare‘ye dair bir şeyler görmek mümkün. Tanrı Shiva’nın kurulduğu zirveye Hindular kadar Budistler de saygı gösteriyor.

machapuchare
Şunun güzelliğine bakar mısınız

Bu güzel dağın gerek kutsallığı gerekse de zirvesinin tırmanış açısından olağanüstü zor olması tarihte bir çok dağcıyı cezbetse de yaklaşık 7000 mt yükseklikteki zirveye kimse tırmanmayı başaramamış. 

Ve ilk başarılı tırmanış denemesi…

1957 yılında Jimmy Roberts ve Wilfrid Noyce isimli iki İngiliz dağcı Machapuchare Dağı’na tırmanmaya başlarlar. Oldukça zorlu bir tırmanıştan sonra kuzeydeki zirveye 50 mt kala tırmanışı sonlandırırlar.

Zirveye çıkmamalarının sebebi ise kimilerine göre bunu başaramamış olmaları kimilerine göre ise Nepal Kralı’na zirveye ayak basmayacaklarına dair verdikleri sözdür. Sebebi her ne olursa olsun Hindularca tepesinde Tanrı Shiva’nın oturduğuna inanılan Fish Tail Dağı‘nın zirvesine henüz insan ayağı değmemiştir.

machapuchare
Bu dağa aşık oldum desem yanlış olmaz – Machapuchare Dağı!

Günümüzde ise Machapuchare Dağı’na tırmanmak tamamıyla yasaklanmış. Hal böyleyken bu güzel dağı uzaktan sevmekle yetiniyorsunuz. Nepal Trekking Turu yazımda anlattığım rotayı takip ederseniz Machapuchare manzarasını doyasıya yaşayabilirsiniz. Yüksek rakımdan önce bu dağın güzelliğinin sizi sarhoş edeceğine eminim.

Nepal trekking rotaları
İşte size balık kuyruğu dağı! Nepal Trekking Rotaları yazımdan Mardi Himal rotasını izleyin.

Machapuchare‘nin zirvesini uzun uzun seyrediyorum. Tepesinde Tanrı Shiva oturur mu oturmaz mı bilmiyorum ama oraya insan ayağının henüz değmemiş olması güzel hissettiriyor. Artık bu dünyada en çok sevdiğim dağ sensin Machapuchare! 🙂

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here