Ukrayna’nın en güzel şehrine hoş geldiniz! Renkli binaları, geniş caddeleri, büyük meydanları, güzel kadınları (evet çok güzel) 🙂 , ucuz yemekleri, içkileri ve çikolata dükkanları ile Lviv ve Lviv Gezilecek Yerler listesi sizi fazlasıyla tatmin edecek.

Ya birader boşver Lviv Gezilecek Yerler listesini falan sen bize Lviv Gece Hayatı nasıldır ondan bahset Lviv gece kulüpleri neler, hangi mekanda kazık yemeyiz, hangi mekanda böbrekten olmayız bunları anlat dediğinizi duyar gibiyim. E gündüzünde gezersiniz diye düşündüm. 🙂 Hadi başlayalım Lviv Gezilecek Yerler yazımıza.


Lviv Gezilecek Yerler Listesi

Ukrayna Gezisi boyunca Odessa ve Kiev’e gittim ancak şunu söylemeliyim ki Lviv açık ara Ukrayna’nın en güzel şehri. Şehir Avrupa’daki çoğu şehirden daha çok ruha sahip. Emin olabilirsiniz.

lviv gezilecek yerler

Her ne kadar Türkler tarafından özellikle Türk erkekleri tarafından meşhur Lviv Gece Hayatı dolayısıyla Ukrayna kadınları sebebiyle ziyaret edilse de Lviv Gezilecek Yerler listesi oldukça tatmin edici. Hadi daha fazla uzatmadan başlayalım.


Lviv Opera Binası

lviv gezilecek yerler

Burası Lviv’İn sıfır noktası diyebilirim. Dolayısıyla Lviv Gezilecek Yerler listemize de Lviv Opera Binası ile başlayalım. Lviv konaklama tercihiniz de mutlaka Opera Binası etrafı olsun. Arkadaşınızla evet Lviv’de arkadaş edineceğinize eminim 🙂 Opera Binası‘nın önünde buluşup han, hamam, kervansaray gezmeye gidersiniz.

Ne zaman inşa edildiğini pek salladığınızı düşünmüyorum ama söylim. Tam 1900 yılında inşa edilmiş. Önünde Lviv Rynok Square yoluna doğru güzel bir yürüyüş yolu ve Shevchenka Meydanı denen güzel hoş bir meydan var. Lviv gençleri burda takılmayı seviyor. Benden söylemesi.


Pazar Meydanı (Rynok Square)

Lviv Gezilecek Yerler listesinde sanırım en çok zaman geçireceğiniz mekan burası. Şehrin tam göbeği, ana meydanı, kafelerin, barların turistik eşya satıcılarının, gece kulüplerinin, restoranların etrafına sıralandığı Lviv Rynok Square namı değer Rynok Meydanı.

Birbirinden güzel rengarenk evlerin çevrelediği ortada Belediye Binası’nın bulunduğu, sokak sanatçılarının insanları eğlendirdiği müthiş bir yer burası. Lviv’de bulunduğum üç gün boyunca buraya defalarca gittim, saatlerce vakit geçirdim. Güzel yer.


Belediye Binası ve Ratusha Kulesi

lviv gezilecek yerler

Lviv Rynok Meydanı ortasında bulunan bina Belediye Binası. Kule ise Ratusha Kulesi. Yukarıdaki fotoğraf ise Ratusha Kulesi manzarası. Net bir açıklama oldu sanırım. 🙂 Bina baya tarihi. 1400lerde falan yapuılmış.

Ratusha Kulesi tırmanışı için belediye binasının içine girip dördünüc kata çıkmanız gerek. Sonra ordan bilet alıyorsunuz ve 65 metrelik kuleye tırmanmaya başlıyorsunuz. Fiyatını unuttum ama sallayın. Zaten Lviv’de bu tarz yerleri nolcak ya en fazla 20 liradır şeklinde düşünebilirsiniz. 😉


Lviv Çikolata Fabrikası (Lviv Chocolate Factory)

Lviv Gezilecek Yerler listesinin en lezzetli durağına hoş geldiniz arkadaşlar. 18. yüzyıldan beri Avrupa’nın dört bir yanına çikolata üreten Lviv Çikokata Fabrikası Rynok Meydanı yanında faaliyet gösteriyor.

Birinci katında imalathanesi bulunan bu lezzet durağında el yapımı çikolataların nasıl yapıldığını canlı canlı seyredebilirsiniz. Her daim içerde yüzlerce kişinin olduğu Lviv Çikolata Fabrikası Lviv’de mutlaka uğrayıp çikolataların tadına bakmanız gereken bir yer.


Potocki Sarayı (Potocki Palace)

Lviv Gezilecek Yerler listemizde sırada Lviv Potocki Sarayı var. Arkadaşlar benim gibi gittiğiniz her yerde resim ve sanat galerini gezmeyi sevenlerdenseniz Lviv’de gitmeniz gereken yer Potocki Sarayı.

Potocki Palace giriş ücreti 20-25 TL civarı bir şeydi. Verdiğiniz paraya sonuna kadar değiyor merak etmeyin. Her tabloyu inceleyim derseniz içeride iki saat kalmanız falan gerekiyor.


Lychakiv Mezarlığı

lviv gezilecek yerler

Evet abi ciddiyim. Bildiğin mezarlık. Yok yok pardon bu bildiğin hiç bir mezarlığa benzemiyor. Yani yok daha neler biz zaten mezalıktan geliyorıuz, Lviv’e gelip mezarlık mı ziyaret edicez demeyin hiç. Burası bambaşka bir yer.

Şehrin biraz dışında bulunan Lychakiv Mezarlığı neredeyse her mezarın üzerinde, önünde, sağında solunda bulunan birbirinden enteresan heykelleri ile özellikle sonbaharda harika manzaraları sunuyor. Fotoğraf tutkunuysanız kaçırmayın derim. Gitmişken üç gülhu bi elhamı da unutmayın. Uberle gidebilirsiniz. Yeri gelmişken Lviv şehir içi ulaşım için Uberi tek geçerim.


Lviv High Castle

Rynok Meydan’ına bir kaç kilometre uzaklıkta Lviv High Castle özellikle yanınızda sevgiliniz ya da eşiniz varsa gün batımında gidip romantik dakikalar yaşayabileceğiniz güzel bir yer.

Uber ile rahatlıkla gidebilirsiniz. Lviv şehir manzarası ayaklarınızın altında. 1200lü yıllardan kalma kale kalıntıları ve güzel bir bahçede yürüyüş yapabilirsiniz.


Virmenska Caddesi ve Lviv Ermeni Katedrali

Lviv Gezilecek Yerler listemizde sırada şehrin Ermeni bölgesi olan Virmenska Caddesi ve bu caddede bulunan Lviv Ermeni Katedrali var. Ermeni Sokağı olarak da bilinen Virmenska Caddesi şehrin kültürel dokusunu olduğu gibi yansıtıyor. Kafeleri, barları ve şarap evleri ile de eğlenceli bir sosyal mekan.

Lviv Ermeni Katedrali ise Kars Ani Harabeleri içerisinde yer alan Ani Katedrali örnek alınarak yapılmış son derece güzel ve değişik bir katedral. Virmenska Caddesi‘ne gidin. Oradaki barlardan birine oturup bir şeyler için. Güzel ve keyifli bir ortamı var.


Boim Şapeli (Boim Chapel)


Rynok Square diye adlandırılan Pazar Meydanı’nın hemen çaprazında bulunan Boim Şapeli zamanın zenginlerinden Macar asıllı George Boim ve aielesinin gömülü olduğu değişik bir şapel.

Krakow Gezilecek Yerler yazımda göreceğimiz Sigismund Şapeli örnek alınarak inşa edilmiş oldukça küçük ve br o kadar da karanlık şapele bir kaç lira ödeyerek girebiliyorsunuz. Çok da gerek yok ya aslında. Girer girmez çıkmak istiyorsunuz. 🙂 Dışardan bakın geçin. O paraya da dondurma alın.


Dominikan Katedrali

Pazar Meydanı’nın hemen yanıbaşında yer alan Dominikan Katedrali bence şehirdeki en güzel kilise. Rynok Square civarında turlarken bu güzel kilisenin yolunuzu keseceğine eminim.

Böyle gıcır gıcır göründüğüne bakmayın Dominikan Katedrali 13. yüzyılda yapılmış. İçine girin mutlaka. Dışarıdaki banklardan birine oturup etrafı seyredin. Güzel bir atmosferi var.


Lviv Gezilecek Yerler Devamı

Lviv Gece Hayatı size eğer yeteri kadar zaman bırakırsa Lviv’de gezilecek bir kaç yer daha var tabi. Mesela Bernardinde Kilisesi. Ya da boşverin artık kiliseleri Kayıp Oyuncaklar Müzesi, İvan Franko Parkı, Italian Courtyard onlardan bazıları.

Ben Lviv’de üç gün kaldım. Çok güzel akit geçirdim. Bol bol fotoğraf çektim. Çok keyif aldım. Lviv Gezilecek Yerler yazımın sonuna gelirken şunu söylüyorum: Bu şehir gerçekten gidip görülmeyi hak eden harika bir şehir!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here