Kıbrıs’tayız. Dünyanın bölünmüş son başkenti Lefkoşa‘da! Mayıs güneşi ve insanların neşeleri içimizi ısıtıyor. Hava güzel. Keyfimiz yerinde. Lefkoşa Gezilecek Yerler listesinin izini sürüyoruz. Buyrun efenim!

Lefkoşa Gezilecek Yerler
Lefkoşa’nın tarihi sokaklarında kaybolun, teyzeye de selam söyleyin 😉

Hem Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti‘nin hem de Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin başkenti olan Lefkoşa çarşının ortasındaki bir turnike ile ikiye ayrılıyor. Rumların Nicosia dedikleri Lefkoşa adanın hem ekonomik hem de kültür sanat merkezi.

Lefkoşa Gezilecek Yerler

Lefkoşa Gezilecek Yerler
Güven kardeşim Büyük Han’ın girişinde keyfi yerinde…

Kıbrıs deyince aklımıza casinolar ve deniz geliyor şüphesiz. Ancak burada hem de Girne Gezilecek Yerler yazımda göreceğiniz üzere bu güzel ada inanın bana kumarhane ve deniz turizminden çok daha fazlasını sunacak size. Hadi başlayalım hemen.


Girne Kapısı

Lefkoşa Gezilecek Yerler
Girne Kapısı Kıbrıs Gezisi başlangıç noktanız olabilir

Lefkoşa Gezilecek Yerler listesine başlamanın sanırım en ideal noktası Girne Kapısı. Yapının içinde yer alan turizm ofisinden Kıbrıs Gezisi hakkında her türlü bilgi ve haritayı alarak gezinize başlayabilirsiniz. 1567 yılında inşa edilen Girne Kapısı, 1821 yılında Osmanlılar tarafından restore edilmiş.


Büyük Han

Lefkoşa Gezilecek Yerler
Bursa’ya gidenler bilir, Koza Han’ın ikiz kardeşi olmuş Büyük Han

Kıbrıs Gezilecek Yerler listesindeki en eski Türk yapımı eserlerden birisi olan Büyük Han’ın yapımına Kıbrıs’ın fethinden bir yıl sonra yani 1572 yılında başlanmış. Bursa’yı gezip görenler Büyük Han’ın Koza Han’a ne kadar benzediğini hemen anlayacaklardır. Çünkü Büyük Han’ın yapımında Bursa Koza Han örnek alınmış.

Buğday Pazarı olarak bilinen meydanın hemen yanında bulunan Büyük Han bir zamanlar gezginlerin ve tüccarların konaklaması için inşa edilmiş olsa da şimdilerde birbirinden güzel el sanatlarının icra edildiği küçük dükkanlara ev sahipliği yapıyor.


Selimiye Cami (St. Sophia Katedrali)

Lefkoşa Gezilecek Yerler
Katedral’den çevrilme Selimiye Cami

İşte Lefkoşa Gezilecek Yerler listesinin en gotik üyesi Selimiye Cami‘ndeyiz. 13. yy’da inşa edilen St. Sophia Katedrali Kıbrıs’ın 1571 yılında fethedilmesiyle camiye dönüştürülmüş. Büyük Han’ın hemen ilerisinde görebileceğiniz Lefkoşa Selimiye Cami, Kıbrıs Gezilecek Yerler listesinin olmazsa olmazlarından.


Barbarlık Müzesi

Lefkoşa Gezilecek Yerler
Kıbrıs Gezisinin en hüzünlü noktası diyebilirim 🙁

24 Aralık 1963 gecesi Binbaşı Nihat İlhan‘ın evi Rum Çeteleri tarafından basılarak eşi ve üç çocuğu yukarıda gördüğünüz küvette şehit edilir. O gece yaşananları ve savaşın ne kadar vahşi olduğunu yansıtmak amacıyla 1 Ocak 1966 tarihinde müzeye çevrilen Binbaşı’nın evi mutlaka görmeniz gereken yerlerden birisi.


Uzunyol Caddesi Ve Tarihi Çarşı

Lefkoşa Gezilecek Yerler
Rengarenk Uzunyol Caddesi’nde biraz soluklanalım…

Fotoğrafta da göreceğiniz üzere Lefkoşa Gezilecek Yerler listesinin en renkli yerlerinden birisi burası. Tarihi çarşının içindeki Uzunyol Caddesi (Ledras Caddesi) hem biraz soluklanacağınız harika kafeleri hem de alışveriş mekanları ile uğramanız gereken bir yer.


Sınır Noktası

Lefkoşa Gezilecek Yerler
Güney tarafına geçmek mi?

Dünyanın bölünmüş tek başkenti Lefkoşa‘da iki ülke vatandaşlarını birbirinden ayıran bir kaç turnikeden oluşan bu sınır noktası da Lefkoşa’da görülecek yerler arasında. Nerede diye aramanıza pek de gerek yok. Tarihi çarşıda dolaşırken birden karşınıza çıkıverecek.


Dereboyu Caddesi

Lefkoşa Gezilecek Yerler
Dereboyu’nda bir turlamadan Kıbrıs’tan dönmeyelim…

Lefkoşa Gezilecek Yerler listemizin sonunda kafeler, mağazalar, restoranlar ile dolu olan Lefkoşa’nın en yoğun caddesi Dereboyu Caddesi var. Gezdik yorulduk. Şimdi caddedeki bar ya da kafelerde birine oturup dinlenme, dinlenirken de Girne Gezilecek Yerler listemizi derlemenin zamanı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here