Polonya’nın en güzel şehri Krakow‘dayız. Aylardan ekim. Mevsim sonbahar. Gezmek için her şey müsait. Krakow Gezilecek Yerler listemize hemen başlayalım o vakit! 🙂

Krakow Gezilecek Yerler
Krakow Rynek Glowny’yi çok seveceksiniz _ Krakow Gezilecek Yerler

Öncesinde Krakow Gezilecek Yerler haritasına bir göz atalım isterseniz. Ben listeyi hazırlarken kendi gezdiğim sırayla ve en az yorulacağınız şekilde anlatmaya çalıştım. Listedeki tüm yerleri gezmek için 3 gün yeter diye düşünüyorum.

Krakow Gezilecek Yerler Haritası

Krakow Gezilecek Yerler haritası hizmetinizde! Yola çıkmadan önce hangi noktalar birbirine yakın bir göz atın derim. Böylelikle ilk defa geldiğiniz bir şehirde gereksiz yürüyüşlerden kaçınmış olursunuz. Gerçi haritaya rağmen günde 20 km falan yürüdük biz. 🙂


Krakow Gezilecek Yerler Listesi

Krakow Gezilecek Yerler
Güzel bir çift, güzel bir sonbahar, Yekta ve Başak Üstatlar – Krakow Gezilecek Yerler

Açık söylemek gerekirse Polonya’ya gelme amacım sadece Auschwitz Toplama Kampı‘nı ziyaret etmekti. Dolayısıyla ne Varşoıva’dan ne de Krakow’dan fazla bir beklentim yoktu.

Varşova için aynı şeyi söyleyemeyeceğim ancak Krakow beklentilerimi karşılamak şöyle dursun bir anda Avrupa’nın En İyi 10 Şehri listemde kendine üst sıralarda yer buldu. Ben bu güzel şehri çok beğendim. Bakalım siz neler düşüneceksiniz.

Rynek Glowny (Ana Meydan)

Şehrin ana meydanı Rynek Glowny – Krakow Gezilecek Yerler

Krakow Gezilecek Yerler listemize başlamak için en ideal nokta Rynek Glowny olarak bilinen şehrin ana meydanı. Burası kesinlikle Avrupa’da gördüğüm en güzel meydanlardan bir tanesi. Krakow Gezisi için elinizde harita nereden başlasam diye düşünüyorsanız kendinizi hemen Rynek Glowny’ye atın derim.

Kare şeklindeki meydan 1257 yılında inşa edilmiş. Rynek Glowny tarihi belediye binasının yanı sıra Cloth Hall ve Meryem Ana Kilisesi gibi şehrin tarihi ve simgesel yapılarına da ev sahipliği yapıyor.


Cloth Hall

Krakow’un Kapalıçarşısı diyebiliriz Krakow Cloth Hall için. Rynek Glowny olarak bilinen şehrin ana meydanında bulunan resimde gördüğünüz Cloth Hall binasının altı boydan boya hediyelik eşya ve Krakow’dan Ne Alınır sorusunun başlı başına cevabı olan kehribar satan küçük dükkanlar ile dolu.

14. yüzyılda şimdiki görünümüne kazanan ve Krakow Kumaş Pazarı Binası olarak tasarlanan Cloth Hall Binası ise 1901 yılından beri müze olarak kullanılmaya başlamış. 25 PLN ödeyerek müzeyi de gezmek mümkün.


Meryem Ana Bazilikası

Saat başlarında çalan borazana dikkat 😉 – Krakow Gezilecek Yerler

Krakow Gezilecek Yerler listesinin kupa ası kesinlikle Meryem Ana Kilisesi. Bu güzel gotik kilise 14. yüzyılda şehrin Moğol İstilası zamanında yıkılan daha küçük bir kilisenin kalıntıları üzerine inşa edilmiş.

Eğer saat başlarında Meryem Ana Kilisesi yakınlarında iseniz bir borazan sesi işiteceksiniz. Kafanızı yukarı kaldırım kulelerden birine bakın. Yüzyıllardan beri devam eden bu adet adeta Krakow’un simgesi olmuş. Borazancının çaldığı yarım melodi ise düşman istilasında okla öldürülen borazancının anısına çalınıyor.

Meryem Ana Kilisesi kapısının hemen karşısından 10 PLN ödeyerek alacağınız bilet ile kilisenin içini de gezmek mümkün. Biletinizle birlikte Türkçe broşür istemeyi de unutmayın. Kilise sunağı ve altarı ise kesinlikle görülmeye değer.

Biri 81 mt diğeri 69 mt olan iki güzel kulesi bulunan Meryem Ana Kilisesi Krakow Gezilecek Yerler listesinin olmazsa olmazlarından. Uzun uzun vakit geçirin bu güzel mekanda.


Town Hall Tower (Krakow Belediye Binası Kulesi)

Yarapppiii sen büyüksün! 🙂

Krakow Gezilecek Yerler listemizde hala Rynek Glowny ile devam ediyoruz. Ana meydanda bu sefer listemizde Belediye Binası Kulesi var. 75 metre yüksekliği ile meydanda süzülen kule 14. yüzyılda inşa edilmiş.

Krakow’un simgelerinden olan Şehir Kulesi oldukça güzel bir Krakow manzarasına sahip. 9 PLN ödeyerek ve 110 tane daracık basamağı tırmanarak üst bölümde yer alan gözetleme odasına çıkabiliyorsunuz. Güvenlik sebebiyle balkona çıkılmasına izin verilmiyor.


Florianska Caddesi ve Florian Kapısı

Krakow Gezilecek Yerler
Krakow’un en güzel caddesinden selamlar

Krakow’un en güzel caddesine geldi şimdi sıra. Florianska‘dayız. Bir ucu Florian Kapısı diğer ucu Rynek Glowny denilen şehir meydanı olan Florianska Caddesi yaklaşık 360 metre.

Sağlı sollu minik pastaneler, şık dükkanlar, güzel restoranlarla çevrili bu şirin cadde benim Krakow‘da en çok sevdiğim yerlerden birisi oldu. Baştan sona kaç kez yürüdüm hatırlamıyorum ama Florianska Caddesi ve caddenin sonundaki Florian Kapısı Krakow’da mutlaka görmeniz gereken yerler arasında.


Krakow Barbican

Krakow Gezilecek Yerler
Sevdim ben bu şehri!

St. Florian Kapısı‘ndan dışarı adım atar atmaz sizi şehri Moğol akıncılardan korumak amacıyla gözlem noktası ve ilk savunma hattı olarak kurulan Krakow Barbican karşılıyor. Oraya kadar gitmişken görmeden dönmeyin derim.


Wawel Kalesi

Krakow Gezilecek Yerler listemizde sırada Wawel Kalesi var. Krakow’un uzun yıllar dini merkez ve başkent olması burayı çok önemli bir yer haline getirmiş. İkinci dünya savaşı sırasında Naziler tarafından karargah olarak kullanılan saray şimdilerde müze olarak kullanılıyor.


Wawel Katedrali

Krakow Gezilecek Yerler
Wawel Katedrali’nin çan kuleisne çıkmayı unutmayın

900 yıldan daha uzun bir süre Polonya Kralları ve Kraliçelerinin taç giyme törenlerine ev sahipliği yapan Wawel Katedrali Polonyalılar için çok kutsal bir yer. 14. yüzyılda inşa edilen katedralin içi de çan kulesi de kesinlikle görülmeye değer. 20 PLN ödeyerek katedralin karşısından bilet alabilirsiniz.


Krakow Ejderhası (Smok Wawelski)

Krakow Gezilecek Yerler
Krakow Ejderhası arasıra ağzından ateş çıkarıyor dikkat! 🙂 – Krakow Gezilecek Yerler

Wawel kalesinin altında Vistula Nehri‘nin kenarında bulunan Krakow Ejderhası Krakow Gezilecek Yerler listesinin en masalsı yerlerinden birisi. Masalsı diyorum çünkü ejderhanın bir masalı var.

Şu an nehir kenarındaki ejderha heykelinin arkasında yer alan mağarada yaşayan “Smok” adındaki ejderha Krakow halkına korku salmış. Genç kız ve koyun yemekten hoşlanan ejderhaya Krakowlular her sene bir genç kız kurban etmeye başlamışlar. Sıra kralın kızına gelince işler değişmiş tabi. Krak isminde bir ayakkabıcı ejderhaya karşı çıkmış ve onu öldürmeyi başarmış ve bizim Keloğlan gibi Kralın kızıyla evlenmiş.

3 PLN ödeyerek mağarayı ziyaret edebilirsiniz. Ejderhanın arasıra ağzından ateş püskürttüğünü de söylemeliyim.


Kazimierz Mahallesi

Krakow Gezilecek Yerler
Kazimierz Mahallesi fotoğraf açısından mutlaka gitmeniz gereken bir yer

Yahudi mahallesi olarak da bilinen Kazimierz Krakow Gezilecek Yerler listesinin en renkli üyelerinden biri. Kendisine has mimarisiyle, renkli dükkanları ve köşeleriyle Kazimierz mutlaka ziyaret edilmeli.

Kazimierz mahallesine gitmişken Endzior‘a uğrayıp afiyetle bir zapiekanki yemeden de dönmeyim derim. Best zapiekanki in town dediler Başak ve Yekta Üstatlarla gittik yedik.


Auschwitz Kampı

Krakow Gezilecek Yerler
Auschwitz Toplama Kampı mutlaka ziyaret listenizde olsun

Auschwitz Birkenau Toplama Kampı Krakow’a 60 km uzaklıkta. II. Dünya Savaşı sırasında Naziler tarafından 1.1 milyon insanın öldürüldüğü bu kampı mutlaka görmelisiniz.

Auschwitz Kampı’na nasıl gidilir? Auschwitz Toplama Kampı tarihi nedir? Auschwitz kampı nerede? ve Auschwitz Toplama Kampı nasıl ziyaret edilir? sorularının yanıtlarını ve çok daha fazlasını Auschwitz Kampı yazımda bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here