Roma deyince gözümüzün önüne gelen figür olan Kolezyum ya da İtalyanların deyimiyle Colosseo, Roma İmparatorluğu’nun inşa ettiği en muhteşem eserlerden birisi ve imparatorluğun sembolüdür. Günümüzde her yıl milyonlarca turisti ağırlayan Kolezyum Roma Gezilecek Yerler listesinin de en başındadır.

Kolezyum

Kolezyum Nerede? Kolezyum’a nasıl gidilir? 

Roma Gezi Rehberi yazımda Romada konaklama konusunda en iyi seçeneğin Termini civarı olduğunu söylemiştim. Eğer siz de Termini bölgesinde kalıyorsanız otelinizden Kolezyum‘a ve Roma Gezilecek Yerler listesinin hemen hemen hepsine yürüyerek gidebilirsiniz.

Gelelim “Kolezyum Nerede?” sorusunun cevabına. Roma’nın orta yerinde desek yanlış olmaz. Kendi adını taşıyan Piazza del Colosseo‘da bulunan Kolezyum’a yürümek istemiyorsanız metronun mavi hattına binebilirsiniz. İnmeniz gereken durak ise tabi ki “Colosseo” 🙂

Kolezyum
Gece Colosseum  -Kolezyum-

Kolezyum Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Colosseum resmi tatiller hariç her gün açık. Açılış saati ise 08:30. Kapanış saati konusunda ise tam bir çılgınlık söz konusu. Colosseum‘un önünde yer alan bilgilendirme tabelasında yazanlara bakacak olursak:

Ekimin son Pazar gününden Şubatın 15’ine kadar 16:30, Şubat’ın 15’inden Mart’ın 16’sına kadar… şeklinde neredeyse yılın her ayı için kapanış saati yapmış italyanlar. Kısacası kapanış saati gün batımı arkadaşlar 🙂

Kolezyum giriş ücreti ise 12 Euro. 18-25 yaş arası Avrupa Birliği ülkeleri vatandaşlarına 7,5 Euro. 12 yaşının altındaki çocuklara ise ücretsiz. Ayrıca Colosseum her ayın ilk pazar günü herkese ÜCRETSİZ! 🙂 

Roma Gezilecek Yerlerin hemen hemen hepsinde uzun kuyruklara hazır olun. Vatikan Gezi Rehberi‘nde anlattığım üzere Vatikan‘a girmek için en az 2 saat beklemek zorunda kalıyorsunuz. Kolezyum’da da özellikle yaz aylarında Vatikan kadar olmasa da en az 1 saat bilet kuyruğunda bekliyorsunuz. Ancak Kolezyum yerine biraz yürüyüp nispeten daha az sıranın olduğu Roma Forumu‘nun gişesinden bilet alırsanız o kadar beklemezsiniz.

Kolezyum
Colosseum etrafı bir çok sokak sanatçısına’da ev sahipliği yapıyor  -Kolezyum-

Kolezyum Tarihi

İmparator Neron M.S. 64 yılındaki büyük Roma yangını sonrasında kendisine görkemli bir saray inşa ettirmişti. M.S. 68 yılında Neron’un intiharı ile sonuçlanan bir dizi isyan sonucu Roma’da kanlı bir iç savaş patlak verdi. Romalılar açgözlülüğün ve savurganlığın sembolü haline gelen bu sarayı iş savaş sırasında yakıp yıktılar.

Flavian Amfitiyatrosu olarak da bilinen Colosseum‘un inşaatına iç savaş sonrası Roma İmparatorluğu’nun başına geçen İmparator Vespasian tarafından M.S. 72 yılında Neron’un yakılan sarayının bulunduğu yerde başlandı.

Sekiz yıl süren inşaat İmparator Vespasian’ın ölümünden sonra yerine geçen oğlu Titus tarafından M.S. 80 yılında bitirildi. İmparator Titus Colosseum‘un bitişini 100 gün süren oyunlarla kutladı ve bu büyük arenayı Romalılara hediye etti. Sırf bu açılış gösterilerinde bile 5.000’den fazla insan ve hayvan öldürülmüştür.

Colosseum’un dış duvar yüksekliği 80 metre, uzunluğu 190 metre genişliği ise 156 metredir.

Kolezyum
Colosseum İçi-Roma  -Kolezyum-

Arena’da savaşan gladyatörler köleler, savaş esirleri, suçlular ve şöhret arayan sivillerden oluşmaktaydı. 55.000 kişinin aynı anda oyunları izleyebildiği arenada izleyiciler sosyal statülerine göre oturmaktaydı. Senato üyeleri ve diğer önemli kişiler sahneye en yakın yerde otururken sıradan Romalılar en uzak yerden oyunları izliyordu.

Hristiyanlığın yaygınlaşması ve Roma İmparatorluğu’nun çöküşüyle önce MS. 404’te gladyatör dövüşleri, daha sonra MS. 523’te de havyan avlarına son verildi.

450 yıldan fazla tiyatro oyunlarına, halk gösterilerine, toplu infazlara, gladyatör dövüşlerine, eski savaşların canlandırılmasına, vahşi hayvanların öldürülmesine tanıklık eden Kolezyum’da yaklaşık bir milyon insanın öldürüldüğü düşünülmektedir.

Kolezyum
Antik Roma’da Gladyatörleri konu alan bir fresk  -Kolezyum-

Kolezyum ihtişamını kaybediyor…

Bu tarihten sonra 6.yüzyıla kadar diğer halk eğlencelerine tanıklık eden Kolezyum bu tarihten sonra biraz kaderine terk edildi. Birkaç ciddi yangın ve deprem atlatan Colosseum Vatikan‘ın yağmasından kurtulamadı.

Takip eden yüzyıllarda Colosseum‘u meydana getiren tüm o görkemli taşlar, mermerler, travertenler ve diğer süslemeler San Pietro Bazilikası, St. John Lateran Kilisesi, Palazzo Venezia gibi yapıların inşaasında ve Tiber Nehri’nin taşmasını önlemek için yapılan setlerde kullanıldı.

Gladyatörlerin kanlı sirkinden geriye insanları ve hayvanları ölüme götüren korku koridorlarından ve hücrelerden başka bir şey kalmamıştır. 18.yüzyıldan başlayarak Papalar Kolezyum‘u kutsal hristiyan sitelerinden biri olarak kutsadı ve Kolezyum‘un kalan kısımları korunmaya alındı.

20. yüzyıl itibarıyla bir çok restorasyon geçiren Kolezyum‘un ilk halinden sadece üçte ikisi günümüzde ayakta kalmıştır. 2007 yılında Dünyanın Yedi Harikasından biri de seçilen bu devasa yapı her yıl milyonlarca turisti ağırlıyor ve sanırım dünya döndükçe ayakta kalacak.

Kolezyum
Colosseum’a giderken geniş açı lensinizi unutmayın  -Kolezyum-

Kolezyum İpuçları ve Öneriler

  • Fotoğraf tutkunuysanız Colosseum‘a mutlaka geniş açı lensinizi götürün. Benim hayal ettiğimden daha büyük olan bu tarihi anıtı kadraja almak hiç de kolay değil.
  • Colosseum girişindeki uzun kuyruktan kurtulmak istiyorsanız biletinizi nispeten daha az bekleyeceğiniz Roma Forum’undan alın.
  • Roma Pass almışsanız ücretsiz müze hakkınızın birini mutlaka Kolezyum, Roma Forumu ve Palatino Tepesi üçlüsü için kullanın.
  • Roma Gezilecek Yerler listesinin en ünlüsü olan Colosseum’u Roma Gezinizin ilk sırasına koyun ve kapanış saatini kaçırmamak için mutlaka güneş batmadan bir saat önce orada olun 🙂
  • Colosseum‘u gezdikten sonra hemen yanında yer alan Roma Forumu, Konstantin Takı ve Palatino Tepesini’de gezmeyi ihmal etmeyin.

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here