Yazıda Ne Var?

Kıyıköy, İstanbul’a yakınlığı, güzel plajları, temiz doğası, ulaşımının kolaylığı, Trakya’nın güzel insanlarının misafirperverliği ile özellikle yerli turistler için son yıllarda hem günübirlik turların hem de deniz turizminin parlayan yıldızı oldu.

Türkiye’nin cittaslow şehirleri arasında olan Kırklareli‘nin güzel ilçesi Vize‘nin beldesi olan Kıyıköy‘ü bir bahar günü Ulaş, Tanju ve ben ziyaret ettik. Tepede güzel bir mayıs güneşi vardı. Önümüzde masmavi bir deniz. Ardımızda yemyeşil bir orman. İşte karşınızda Kıyıköy Gezi Rehberi.

Kıyıköy Nerede? Kıyıkköy’e Nasıl Gidilir?

Kıyıköy
Kıyıköy Nerede?

Tamam İstanbul’a yakın dedik, peki ama Kıyıköy nerede? İstanbul diyince Google abimiz haklı olarak Tarihi Yarımada’da yer alan Sultanahmet ve Ayasofya’nın da bulunduğu Atmeydanı’nı başlangıç noktası alıyor ve İstanbul-Kıyıköy arasını 156 km olarak hesaplıyor.

İstanbul Kıyıköy arası eğer tem otoyolundan gidecekseniz Mahmutbey gişelerinden 138 km, Çamlıca Gişelerinden ise 180 km‘dir. Kıyıköy’e gitmek için takip edilecek en güzel rota da burası. Tem otoyoluna girip Çerkezköy çıkışından çıkıp Trakya’nın güzelliklerini izleyerek Kıyıköy’e varacaksınız.

Kıyıköy
E Kıyıköy’e hoşgeldiniz o zaman! 🙂

Peki özel aracınız yoksa Kıyıköy’e nasıl gidlir? İstanbul’dan Kıyıköy’e sadece yaz sezonunda direk otobüs seferi bulunuyor. İstanbul Seyahat ve Metro Turizm‘den şansınızı deneyebilirsiniz. Ancak aktarmalı olarak Tekirdağ’ın Saray ilçesine veya Vize’ye gelebilir orada her saat başı kalkan minibüsler ile Kıyıköy’e ulaşabilirsiniz.


Kıyıköy Tarihi

Bakmayın böyle bu güzel beldenin Karadeniz kıyısında sakin sakin durduğuna. Tarihi M.Ö. 5. yüzyıla kadar dayanan bu güzel kasaba tarih boyunca Lidyalılar, Helenler, Traklar, Bizanslılar ve son olarak da biz Türklerin yurdu olmuş.

Kıyıköy Gezi Rehberi
Kıyıköy Sahili, Cafer Reis, İskele ve ben…

İlk ismi “Kutlu, kutsal yer” anlamına gelen Salmydessos olan Kıyıköy‘ü ele geçiren Helenler buraya ‘‘Bal Yiyenlerin Yurdu” anlamına gelen “Melinophagos” demiş. Bizans zamanında “Midea” olarak anılan bölgeye Osmanlılar zamanında “Midye” ismi verilmiş ve 1960 yılına kadar da bu isim kulanılmaya devam edilmiş.

Kıyıköy Gezi Rehberi
Kıyıköy Sahilinde harika manzaralar yakalayabilirsiniz. Gökyüzü, bulutlar, sandalallar ve Ulaş 🙂

Okul sıralarından hatırlayacağınız Balkan Savaşları sonrası Midye-Enez hattı olarak çizilen sınır hattındaki Midye işte bu güzel kasaba olan Kıyıköy. Tarih boyunca Karadeniz kıyısında sayfiye yeri olarak kullanılmış olan Kıyıköy‘de Trakya Valisi iken İmparator Neron‘un da dinlenmek için sık sık geldiği rivayet edilir. 1987 yılında belde olan Kıyıköy, Kırklareli’nin Vize ilçesine bağlıdır.


Kıyıköy Otelleri, Kıyıköy Konaklama

Bu güzel beldenin günübirlik ziyaretçileri olduğu kadar büyük şehirlerden uzaklaşıp “şöyle çoluk çocuk denize girip sahilde mangal yakalım” diyen yerli turistlerin de uğrak mekanı. Kıyıköy pansiyon ve otelleri konusunda çok fazla beklentiniz olmasın.

Kıyıköy
Resort Hotel burada en güzel konaklamayı yapacağınız otellerden birisi.

Midye oldukça güzel bir yer olmasına karşın biraz bakımsız ve ihmal edilmiş bir yer. Oteller ve pansiyonlar da bu duruma ayak uydurmuş biraz sanki. Yine de Kıyıköy otelleri temiz ve oldukça ucuz. Atakule Butik Otel ve Resort Hotel sanırım Kıyıköy Otelleri arasında en lüks konaklamayı yapabileceğiniz iki otel.

Daha mütevazi bir bütçe ile yola çıkıyorsanız Aya Nikola Pansiyon, Midye Pansiyon, Sahil Pansiyon, Bora Pansiyon Kıyıköy Pansiyonları arasında hem fiyatı hem temizliği ile sizi tatmin edecektir. Ancak bu güzel beldeye gelenlerin genellikle yapmayı sevdiği başka bir şey var:


Kıyıköy Kamp Alanları

Kıyıköy kamp deyince akla gelen en güzel yerlerden birisi. Kamp yapmayı seviyorsanız İstanbul’da bir haftasonu sıcaktan bunalmış evde otururken aniden karar verip iki saat içinde Kıyıköy Kamp alanlarının birinde çadırınızı kurup mangalınızı yakabilir “hamağı şurdan şuraya mı kursak” acabanın derdine düşebilirsiniz. 🙂

Kıyıköy
Hemen sahilin yanı başında yer alan kamp alanlarından birisi ve klip edasında fotoğraf çektiren ben 🙂

Sabahları ağaçların arasından süzülen güneş ile kuş sesleri arasında uyanmak ve Pabuçdere’nin sakin sularını seyrederek kahvaltını yapmak…Bir kampçı daha ne ister ki? 🙂

Kamp severler için hem Pabuçdere‘nin kıyısında hem de sahilde  çadır veya karavan kampı için oluşturulmuş alanlar mevcut. Fiyatlar da gayet makul. Belediye Kamp Alanı, Carpe Diem Kamp ve Piknik Alanı ile Mehmet Genç Kamp, Kıyıköy Kamp alanları arasında gönül rahatlığı ile tercih edebilecekleriniz arasında.


Kıyıköy’de Ne Yenir?

Geldik Kıyıköy Gezi Rehberi yazımızın en güzel bölümlerinden birine. Arkadaşlar Kıyıköy’e gidiyorsanız yemeniz gereken net bir şekilde iki şey var: Manda Yoğurdu ve Kalkan Balığı. Buraya İstanbul’dan ulaşıyorsanız, Çerkezköy – Kapaklı – Saray – Kıyıköy hattını kullanıyorsanız ilçeye gelmeden hemen önce Bahçeköy‘den geçeceksiniz.

Kıyıköy

Zaten Bahçeköy‘e gelmeden önce sağda solda manda görmeye başlarsınız. Mandaları gördüyseniz devam edin manda yoğurdu da az ilerde Bahçeköy‘ün içinde 🙂 Burada yiyeceğiniz manda yoğurdu kesinlikle bir başka. Afiyet olsun.

Manda Yoğurdu yedikten sonra kahvaltı için hazırsınız demektir. Kahvaltı için sizlere önereceğim mekan çok güzel bir deniz ve liman manzarası olan Efsane Restoran. Kahvaltısı için efsane diyemeyeceğim ama manzarası, ortamı, bahar güneşi, deniz mavisi gerçekten efsaneydi. Üç kişilik serpme kahvaltı için 80 TL ödüyoruz.

Kıyıköy
Efsane Restoran’da kahvaltı için efsane diyemeyeceğim ama manzara gerçekten efsaneydi

Gelelim Kalkan Balığı‘na.Burası Karadeniz kenarında bir belde. Söz konusu olan Karadeniz ise zaten ne yenir ne içilir diye sormaya gerek yok. Ne balığı yenir diye sormak daha mantıklı. Bu güzel beldede Kalkan Balığı yemenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

Kalkan Balığı yemek için ise oldukça güzel restoranlar sizi bekliyor. Bu restoranların en meşhuru ise güzel bir liman manzarasına sahip Köşk Restoran. Restoranın saklı bahçesine oturun sakin, huzur dolu bir akşamda güzel bir kalkan balığı yiyin. Yarasın efenim. Fiyatlar için ucuz diyemeyeceğim ancak çok da pahalı sayılmaz. Balık ise lezzetli. 🙂


Kıyıköy Gezilecek Yerler

Kıyıköy Gezi Rehberi yazımızda şimdi sırada Kıyıköy Gezilecek Yerler var. Bu şirin kasabada hayat öylesine sakin akıyor ki hani boşver gezmeyi şu kahvehanenin önüne bi sandalye atayım da çay içeyim diyesi geliyor insanın. Olmazzz. Olmaz efenim. Gezicez. 🙂

Kıyıköy Gezi Rehberi
Harika bir manzara. Öndeki de Tanju 🙂

Plajları, ormanları, yemyeşil doğası, güler yüzlü insanı ile huzur dolu bu güzel belde keşke daha bakımlı daha temiz olsaydı. Sahilde gelişigüzel atılmış çöpleri görünce siniri bozuluyor insanın. Neyse ki burası bizim bozamayacağımız kadar güzel. Pabuçdere, Cehennem Şelaleri, Aya Nikola Manastırı ve diğer Trakya güzelliklerini anlattığım Kıyıköy Gezilecek Yerler yazıma bi göz atmanızı tavsiye ederim.

Biz güzel bir bahar güneşini karşımıza alıp İğneada‘ya doğru yol alıyoruz. Gelsenize! 😉

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here