Gezmenin mevsimi olmaz diyenlerdenseniz, meydanlarda güvercinlerden çok turistlerin olduğu yaz tatillerinden bıkmışsanız, lapa lapa kar altında kış mevsiminin dinginliğinde ruhunuzu dinlendirmek istiyorsanız, hazırlayın içlikleri. 🙂 İşte Kışın Avrupa’da gezilecek 10 harika şehir


Kışın Avrupa’da gezilecek 10 harika şehir

10- Rovaniemi, FinlandiyaKışın Avrupa'da gezilecek 10 harika şehir

Önce en kuzeydeki ve en soğuğu ile başlayalım. Rovaniemi zaten Avrupa’nın yeterince kuzeyde bulunan Finlandiya’nın başkenti Helsinki‘nin bile 900 km daha kuzeyinde. Kuzey Kutup Dairesi’nin 6 km yakınında bulunan Rovaniemi‘ye giderseniz geyiklerin çektiği kızaklarda orman turu yapabilir, kuzey ışıklarını seyredebilir, güneşin batmadığı günlerde beyaz geceleri yaşayabilirsiniz. Kalın giyinmenizi söylemeye sanırım gerek yok.


9- Prag, Çek CumhuriyetiKışın Avrupa'da gezilecek 10 harika şehir

En çok ziyaret edilen şehirler listesinde yer alan Prag, müzeleri, katedralleri, parkları, Astronomik Saat Kulesi, Charles Köprüsü ve Petrin Tepesi ile ziyaretçilerine harika kış manzaraları sunuyor. Avrupa’nın gothik başkentine henüz gitmediyseniz kışın en güzel haliyle yaşandığı Prag’ı karlar altında ziyaret etmenizi öneririz.


8- Zürih, İsviçreKışın Avrupa'da gezilecek 10 harika şehir

Kışın Avrupa’da gezilecek 10 harika şehir listesinde yer alan Zürih aynı zamanda dünyanın en pahalı şehirleri listesinin de zirvesinde.  Medeniyetin en saf halinin yaşandığı İsviçre’nin en büyük şehri olan Zürih‘te şöyle bir hafta doyasıya tatil yapayım derseniz sağlam bir bütçeyle yola çıkmalısınız. Mütevazi bir bütçeyle birkaç gün kalıp şehrin tadını da çıkarmak mümkün tabi ki. Ya baharın başında ya da kışın ortasında gitmenizi öneriyorum.


7 – Edinburg, İskoçyaKışın Avrupa'da gezilecek 10 harika şehir

İskoçya’nın hayaletli başkentindeyiz şimdi de. Hiçbir zaman fethedilmemiş Edinburg Kalesi‘nden şehrin kış manzaralarını izledikten sonra, Holyrood Sarayı‘nı ziyaret edebilir, oradan sanatın zirvelerinden birisi olan İskoçya Müzesi‘ne geçebilir, yorulduğunuzda her köşe başındaki publardan birine oturup dinlenebilirsiniz.  Yeterince dinlenip biranızı içtiyseniz şehrin dehlizlerindeki hayalet turları sizi bekler.


6- Kopenhag, DanimarkaKışın Avrupa'da gezilecek 10 harika şehir

Avrupa’da kış demek İskandinav ülkeleri demek aslında. Danimarka’nın festivalleri ile ünlü başkenti de onlardan birisi. Kukla, Jazz, Bira, Irish festivalleri onlardan bir kaçı sadece. 850 yıllık şehrin özellikle Nyhavn Bölgesi yürüyerek gezip görebileceğiniz bir sürü güzelliklerle dolu.


5- Bergen, NorveçKışın Avrupa'da gezilecek 10 harika şehir

İşte bir başka İskandinav şehri Bergen. Başkent Oslo’dan sonra Norveç’in en büyük ikinci şehri olan Bergen UNESCO Dünya Mirası listesine dahildir. Kuzey Avrupa’nın en büyük seyahat gemisi limanı da bu şehirde bulunur. Özellikle Oslo’dan trenle Bergen’e bir kış günü trenle yolculuk yaparsanız inanılmaz manzaralara şahit olabilirsiniz.


4- Salzburg, AvusturyaKışın Avrupa'da gezilecek 10 harika şehir

Kışın Avrupa’da gezilecek 10 harika şehir listesine Avusturya’nın masal diyarı Salzburg ile devam ediyoruz. Alplerin eteğine kurulu olan Salzburg Avusturya’nın en büyük 4. şehridir. Şehir aynı zamanda büyük besteci Mozart’ın doğum yeridir. Mozart bestelerinin çoğunu da burada yapmış. Gidip beste yapın demiyoruz tabi ama Salzburg Kalesi, Salzburger Dom (şehir katedrali), St. Peter heykeli, Mozart Meydanı görmeden de dönmeyin derim.


3- Tallinn, EstonyaKışın Avrupa'da gezilecek 10 harika şehir

Estonya’nın şirin başkenti Talinn‘deyiz. UNESCO Dünya Mirası listesinde de yer alan bu küçük başkent hele İstanbul’da yaşıyorsanız bir haftalığına uzaklaşıp kafanızı dinlemek için ideal bir seçenek. Hiç yorulmadan arnavut kaldırımlı sokaklardan tüm şehri yürüyerek gezebilir Toompea Tepesi‘nden kış nasıl bir şehre bu kadar yakışır uzun uzun izleyebilirsiniz.


2- Hallstatt, AvusturyaKışın Avrupa'da gezilecek 10 harika şehir

UNESCO laf olsun diye Dünya Mirası listesi yapmıyor. İşte o listenin en nadide parçalarından bir tanesi Hallstat. 1000’e yakın nüfusu olan bu köyde sakinliği, dinginliği, kışın o kendine has sessizliğini iliklerinize kadar hissedeceksiniz. Sadece gidin, birkaç gün de olsa kalın.


1- Brugge, BelçikaKışın Avrupa'da gezilecek 10 harika şehir

Kışın Avrupa’da gezilecek 10 harika şehir listesinin zirvesindeyiz. Bırakın kışın gezilecek şehirler listesini, Avrupa’nın en güzel şehirleri, en tarihi şehirleri, en romantik şehirleri ne biliyim gidip görülesi şehirleri listelerinde Brugge yoksa o listeyi pek ciddiye almayın derim.

Ne var bu şehirde bu kadar diye soracak olursanız… Adeta 13. yüzyıldan bir sahneyi andıran film seti gibi  sokaklarında yürüyüş yapıp, Belfry Çan Kulesi‘nde romantik dakikalar yaşayabilir, şehrin kuğulu kanallarında sallarla tur yapabilir, hemen hemen her sokağın başındaki çikolata dükkanlarında tatlı molalar verebilirsiniz.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here