Nepal’in başkenti Katmandu’dayız. Turist mahallesi Thamel’de bir sokağın başında durmuş etraftaki çılgınlığı izliyoruz hayretler içinde. Daracık bir sokakta kendine yol bulmaya çalışan arabalar, motorsikletler, bisikletler, yayalar, tepeden sarkan elektrik kabloları… Gerçrek dışı bir yerdeyiz sanki! Katmandu gezilecek yerler yazıma hoş geldiniz. 🙂

Katmandu Gezilecek Yerler
Katmandu Sokaklarında bolca göreceğiniz Sadulardan birisi… – Katmandu Gezilecek Yerler

Katmandu Gezi Rehberi yazımda anlattığım gibi bu şehirde geçirdiğiniz ilk günde tüm bu gördüklerinizin gerçek olup olmadığı konusunda sürekli kendinize sorular soruyorsunuz. İkinci günde ise sanki yıllardır burada yaşıyormuş gibi artık hiç bir şeye şaşırmamaya başlıyorsunuz. 🙂


Katmandu Gezilecek Yerler Listesi

Tapınaklar şehri Katmandu! Her köşesi bin bir türlü çılgınlıklar ile dolu olan bu güzel şehirde Ulaş ve Tanju ile birlikte geçirdiğimiz dört günün her bir saniyesi dopdoluydu. Katmandu Vadisi olarak bilinen ve Katmandu, Patan ve Bhaktapur‘dan oluşan bu harika üçlüyü doyasıya gezmeniz için sizin de en az dört güne ihtiyacınız olduğunu söylemeliyim.

Katmandu Gezilecek Yerler
Çocuklar her yerde çocuk, her yerde dünyanın en güzelleri, en masumları… – Katmandu Gezilecek Yerler

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi‘nde yer alan 7 adet tapınağı, rengarenk sokakları ve insanları, çılgın trafiği, enteresan sokak manzaraları ve zengin kültürü ile Katmandu özellikle fotoğraf tutkunları için inanılmaz bir yer. Hadi başlayalım Katmandu Gezilecek Yerler listemize!


Thamel

Thamnel’İn çılgın sokaklarından bir video. Devamı youtube sayfamızda 😉

Katmandu Gezi Rehberi yazımda da söylediğim gibi Katmandu konaklama tercihiniz mutlaka ama mutlaka şehrin turist mahallesi olan Thamel’den yana olsun. Burası Katmandu Gezilecek Yerler listesine başlamak için de en ideal nokta diyebilirim.

Katmandu Gezilecek Yerler
Thamel’de ne ararsanız var, hatta aramadağınız bir çok şey de var 🙂 – Katmandu Gezilecek Yerler

Her bir köşesi ayrı bir dünya olan Thamel‘in sokaklarında kaybolun. Dükkanlara girip çıkın. Yerel hayatın detaylarını gözlemleyin. İnsanlarla sohbet edin ve bol bol fotoğraflar çekin. Biz de otelde biraz dinlendikten sonra kendimizi Thamel‘e bırakıyoruz rast gele.

Katmandu Gezilecek Yerler
Şu çocuğun güzelliğine bakar mısınız? – Katmandu Gezilecek Yerler

Katmandu Durbar Square

Katmandu Gezilecek Yerler listesinde sırada diğer adı da Basanthapur olan Durbar Square var. Durbar “Kral” demek. Tıpkı Katmandu’da olduğu gibi Patan ve Bhaktapur‘da da birer tane Durbar Square var. Katmandu Durbar Square’e Thamel’den yürüyerek 15 dk‘da ulaşabilirsiniz.

katmandu gezilecek yerler
Katmandu Durbar Square’de boylu boyunca sıralanmış seyyar satıcılar… – Katmandu Gezilecek Yerler

Durbar Square‘de görülecek bir sürü tapınak ve bina var. Bunlardan en önemlisi ise Kumari Evi. Buranın ilginç bir hikayesi var. İnanışa göre Tanrıça Taleju 13. yüzyılda reankarne olarak küçük bir kızın bedenine girer. Tanrıça Taleju Kral’a kendisini tanıtır ve bu sırrı kimseye söylememesini ister. Her akşam birlikte vakit geçirirlerken Kraliçe bir akşam Kral’ın odasına gizlice girer ve durumu öğrenir.

Katmandu Gezilecek Yerler
Sadular özellikle tapınakların etrafında kümelenmiş durumda. Foto çekmek için ödeme yapmalısınız 😉

Tanrıça Taleju bu duruma çok kızar ve ortadan kaybolur. Gitmeden önce “Beni bir daha görmeyi ve ülkeni korumamı istiyorsan beni arayıp bulmalısın. Nevaların Shakya ırkından küçük bir kızın bedenine gireceğim”der. Kral da bunun üzerine ülkedeki tüm küçük Shakya kızlarını araştırır.

Katmandu Gezilecek Yerler
Katmandu’nun merkezi Katmandu Durbar Square’deyiz. – Katmandu Gezilecek Yerler

Bugün halen devam eden bu inanışa göre Tanrıça Taleju Kumari denilen küçük bir kızın bedeninde dünyaya gelmektedir. Peki ama tanrıçanın hangi kızın bedenine girdiği nasıl anlaşılıyor? Bunu anlamak için rahiplerden oluşan bir komisyon 4-5 yaşındaki kızları toplayıp karanlık bir odada kızları korkutmaya çalışmak, önlerine kesik hayvan başları atmak gibi bir dizi testten geçiriyorlar.

katmandu gezilecek yerler
İneklere tabi ki dokunmuyoruz… – Katmandu Gezilecek Yerler

Küçük kız tüm bu korkutma çabalarına tepkisiz kalırsa Tanrıça’nın kızın bedenine girdiği anlaşılıyor. Nepalliler Tanrıça Taleju‘nun kızın ergenliğe girdiği zamana kadar bu bedende kalıp sonra kendine yeni bir beden seçtiğine inanıyorlar. İşte Katmandu Durbar Square‘de görmeniz gereken en önemli şey bu küçük Tanrıça. Sonuçta bi insan hayatında kaç sefer Tanrıça görebilir, dimi ama? 🙂

Kumari Evi

Katmandu Gezilecek Yerler
İlk defa canlı kanlı bir Tanrıça göreceğiz, heyecanlıyız! 🙂 – Katmandu Gezilecek Yerler

Tanrıça Kumari -yani küçük kızımız- her gün 11:00 – 12:00 arasında kendisini görmek için toplanan turistlerden ve ibadet için gelen yerel halktan oluşan kalabalığa bir kaç saniye de olsa görünüyor. Tam olarak bir saati olmadığından biz 11’den sonra Kumari Evi’nin önünü mesken tutuyoruz.

Katmandu Gezilecek Yerler
Kumari denilen ve Tanrıça olduğuna inanılan küçük kızlar ergenliğe adım atana kadar çok kutsallar

Etraftan bir kaç fotoğraf aldıktan sonra Nepalliler “Guruba! Guruba!” diye seslenmeye başlıyorlar. Yerel bir rehber bunun “Rahibe” anlamına geldiğini söylüyor. Kumari‘ye ismiyle hitap etmek, hele hele fotoğrafını çekmeye çalışmak kesinlikle yasak! Bu konuda çok titizler sakın denemeyin derim. 🙂 Önce yaşlı bir rahibe pencerede gözüküyor ve Kumari‘nin bir dakika içinde pencerede olacağını, kameralarımızı kapatmamız gerektiğini söylüyor.

Katmandu Gezilecek Yerler
Kumari Evi’ni ziyaret etmek için en iyi zaman 11:00-12:00 arası… – Katmandu Gezilecek Yerler

Bir dakika içerisinde 4-5 yaşlarında başında tacı andıran bir şapka ve makyajlı (boyalı da denilebilir) yüzüyle küçük bir kız (Tanrıça Kumari) pencerede gözüküyor. Kollarını pencere pervazına dayayıp zoraki bir bakış atıp on saniye sonra kayboluyor. Biz de ilk defa kanlı canlı bir Tanrıça görmenin şaşkınlığıyla pencere önünde kalıveriyoruz. Tanrıça Kumari‘nin bize gözüktüğü saati seyir defterine not ediyorum: 11:17 😉

Taleju Tapınağı

katmandu gezilecek yerler
Taleju Tapınağı, ben ve pamuklu şekerler… 🙂 – Katmandu Gezilecek Yerler

Kumari Evi haricinde Durbar Square‘de bir çok tapınak bulunuyor. Bu tapınaklardan en güzeli 35 metre yüksekliği ile içinde 12 küçük tapınağı barındıran ve dört büyük kapısı bulunan Taleju Tapınağı. Ancak içeriyi görmenize festivaller dışında izin verilmiyor.

Mahendreshwar Temple

katmandu gezilecek yerler
Her tapınağın önünde olduğu gibi burada da seyyar satıcılar, sadular, dilenciler…. – Katmandu Gezilecek Yerler

Mahendresvar Tapınağı‘na Durbar Square‘e giriş yapmadan bilet satış ofisinin karşısında rastlayacaksınız aslında. Tanrı Shiva‘ya adanan bu tapınak Hindu hacıların da uğrak yeri olan kutsal bir yer.

Seto Bhairab Heykeli (Beyaz Bhairab)

katmandu gezilecek yerler
Seto Bharirab ile aranızı bozmak istemezsiniz heralde… 🙂 – Katmandu Gezilecek Yerler

1794 yılında “Yok Edici” Tanrı Bhariab‘ı temsilen inşa edilen bu heykel de hacılar için kutsal bir mekan. Hatta heykelin önünde yalan söyleyenin öleceğine inanıldığından bazen mahkeme şahitliğinin heykel önünde yapıldığı oluyormuş.

Yılda bir kez düzenlenen meşhur Indra Jantra Festivali sırasında tanrının ağzından bira dökülüyor ve insanlar bu biradan içebilmek için birbiriyle yarışıyor. Kafa yapan bir tanrı aynı zamanda yani. 😉

Kala Bhairab Heykeli (Siyah Bhairab)

katmandu gezilecek yerler
Ulaş Kala Bhairab heykeli önünde Sadu ile harika bir poz veriyor… 🙂 – Katmandu Gezilecek Yerler

Tanrı Shiva‘nın bir hayli ürkütücü olarak tasvir edildiği bu heykel de Hindular açısından çok kutsal. Shiva ayakları altında kötülüğün sembolü şeytanı eziyor. Bir elinde kılıç diğer elinde ise şeytanın kesik başı bulunuyor.

Kasthamandap  Tapınağı 

katmandu gezilecek yerler
Basanthapur olarak da bilinen Durbar Square’de depremde yıkılmış tapınaklardan birisi de burası

Katmandu Gezilecek Yerler listemizin en önemli duraklarından olan Durbar Square’de Nisan 2015’te meydana gelen depremin izlerinin hala görmek mümkün. Kasthamandap  Tapınağı gibi depremde yıkılan ünlü binalar restore edilmeye, yeniden inşa edilmeye çalışılıyor.

Katmandu Durbar Square Giriş Ücreti : 1000 Rupi


Swayambhunath Tapınağı (Maymun Tapınağı)

Swayambhunath…Evet telaffuz etmesi oldukça zor. Bu yüzden tapınağın ev sahipliğini yapan maymunlardan da esinlenerek Monkey Temple deyivermiş turistler buraya.

Katmandu Gezilecek Yerler
Evet, evet, evet! Maymun Tapınağı’ndayız. Sanırım tapınağın isminin nerden geldiğini anladınız 🙂

Katmandu Gezilecek Yerler listesinin olmazsa olmazı olan Maymun Tapınağı Katmandu’yu neredeyse 360 derece görebileceğiniz bir tepede bulunuyor.

Katmandu Gezilecek Yerler
Act like a local demişler dimi ama 🙂 – Katmandu Gezilecek Yerler

Swayambhunath Tapınağı şehir merkezinde bulunuyor. Thamel’den yürüyerek yarım saatte tapınağa ulaşabilirsiniz. Nepal Gezi Rehberi yazımda söylediğim gibi taksiler gayet ucuz bu şehirde. Ancak çoğu taksimetre açmıyor yada taksimetre yok. 🙂

Katmandu Gezilecek Yerler
Budaya olan saygınızı ifade etmenize sağlayan o çanlar…. – Katmandu Gezilecek Yerler

Biz otelimizin concierge bölümünden ayarladığımız tur ile 45 Usd ödeyerek Katmandu Gezilecek Yerler listesinden Swayambhunath, Patan, Pashupatinath ve Boudhanath‘a götürmesi için bir taksici ile anlaştık.

Katmandu Gezilecek Yerler
Swayambhunath Tapınağı olarak bilinen Maymun Tapınağı’nın her köşesi ayrı bir çılgınlık!

Siz de özellikle vaktiniz az ve her yeri görmek istiyorsanız Thamel etrafında bulunan yüzlerce tur şirketinden ya da yoldan rastgele bir taksici çevirerek böyle bir hizmeti alabilirsiniz.

Swayambhunath Tapınağı giriş ücreti: 200 Rupi


Pashupatinath Tapınağı

Katmandu Gezilecek Yerler listemizde UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan 7 tane tapınak olduğunu söylemiştim. İşte bunlardan biri ve belki de en ilginci bir Hindu tapınağı olan Pashupatinath Tapınağı.

Katmandu Gezilecek Yerler
Acaba ölü yakma merasimine denk gelir miyim diye merak etmeyin. İstemediğiniz kadar göreceksiniz!

Nepal’de Hindularca en kutsal nehir olarak kabul edilen Bagmati’nin kenarında yükselen bu tapınak Katmandu’nun da en büyük ve en kutsal Hindu Tapınağı‘dır. Öyle ki her yıl düzenlenen festivalde dünyanın dört bir yanından gelen Hindu hacılar Pashupatinath Tapınağı‘nı ziyaret ederler.

Katmandu Gezilecek Yerler
Pashupatinath Tapınağı’nda ölü yakma merasimini izleyen sadece bizler değiliz – Katmandu Gezilecek Yerler

Bu tapınağın en önemli özelliği ise ölü yakma törenini canlı canlı izleyebileceğiniz tek tapınak olması. Belirli aralıklarla dizilmiş platformlarda günün her saati üstelik bir kaç ölü birden yakılıyor.

katmandu gezilecek yerler
Burası dünyada ölü yakma merasimini canlı canlı izleyebileceğiniz ender yerlerden birisi

Ölü Yakma Merasimi

Bagmati Nehri’nin diğer yakasından tüm ritüeli canlı canlı izleyebiliyorsunuz. Hatta platformların yakınına kadar gidebilir cenaze yakınlarının arasına bile karışabilirsiniz. Ancak bunu pek de tavsiye etmiyorum tabi ki. 🙂

katmandu gezilecek yerler
Pashupatinath Tapınağı’nda bir ölü, bir bebek…- Katmandu Gezilecek Yerler

Merak edenler için ölü yakma merasiminden kısa bir videoyu sizinle paylaşıyorum. Videonun tamamını ve daha fazlasını görmek için Youtube kanalıma buradan erişebilirsiniz.

Dualar okuyarak platformun etrafında yakınlarının kucağında bir kaç tur attırıldıktan sonra hıçkırıklar arasında üzerine özenle odun döşenen ölü, ölen kişi erkekse en büyük oğlu, kadınsa en küçük oğlu tarafından ölünün tutuşturulması, ölüden çıkan duman ve genzi yakan yanık et kokusu… Bizim kendi penceremizden asla anlayamayacağımız bir ritüel.

Katmandu Gezilecek Yerler
-Abi kemikler kalıyodur heralde ya…derken küllerin bile kalmadığını fark etmek…

Yaşlılar hadi neyse de çocuklar da mı yakılıyor acaba derken muhtemelen babası olan bir adamın kucağında önünde elindeki boruyu öttüren akrabaları ile bir çocuk cenazesi gelip yandaki platforma koyuluyor. Daha fazla töreni izleyemeyerek oradan uzaklaşıyoruz.

katmandu gezilecek yerler
Cenaze yakınlarından birisiymişim gibi suratıma yansıyan ifade… Etkilenmemek mümkün değil!

15. yüzyılda inşa edilen tapınağın içerisine girmenize eğer Hindu değilseniz izin verilmiyor ancak hem nehir kıyısında hem de bahçede dilediğiniz gibi dolaşabilir, cenaze törenlerini izleyebilir, fotoğraflar çekebilirsiniz.

Ulaş “kemikler kalıyodur ya, o kadar da değil” derken artık neredeyse sönmek üzere olan bir platforma yanaşıyoruz. Değil kemikler külleri bile kalmamış neredeyse cenazenin. Rahip geliyor ve külleri kutsal Bagmati Nehri‘ne savuruyor.

Katmandu Gezilecek Yerler
İşte neredeyse sönmek üzere olan bir cenaze ve hemen yanında uzun sürecek bir yas için traş olan oğlu

Az ötede ölünün oğulları otuz günlük yas süresini traş olarak başlatıyorlar. Her şey gerçek dışıymış gibi, gördüklerimize inanamıyor bir anlam vermeye çalışıyoruz. Bu kadar yakından bu töreni izlemek ve o kokuya maruz kalmak gerçekten inanılmaz bir tecrübe oldu bizim için.

Pashupatinath Tapınağı giriş ücreti : 1000 Rupi


Boudhanath Stupa

Katmandu Gezilecek Yerler listesinin bir diğer ilginç durağı da bir Budist tapınağı olan Boudhanath Stupa. Burası Tibetli Budist hacıların uğrak yeri. Stupanın etrafında hacılar ellerinde tespihler ile saat yönüne doğru tavaf ediyorlar.

Katmandu Gezi Rehberi
Yanında babası ve amcasıyla dua edip bağış toplayan bakışları içinizi eriten küçük rahip!

Tapınağın içerisine giremiyorsunuz ancak hem etrafında hem de üstünde budist hacılar ile birlikte yürümek, gezmek, fotoğraf çekmek serbest. Tapınağı tepeden gören kafelerden birine oturabilir, bir şeyler içerek bu etraftaki çılgınlığı seyre de dalabilirsiniz.

katmandu gezilecek yerler
Boudhanath Tapınağı Kathmandu’daki en kutsal Tibet Tapınağı – Katmandu Gezilecek Yerler

Ben de tam böyle yaparken tapınağın kenarında Budist rahiplerinin kocaman bir kazana halktan bağış niyetine aldıkları mısır, nohut, pirinç gibi gıda maddelerini doldurduklarını gördüm. Kalabalığı yarıp bu muhteşem seremoniyi daha yakından izledim uzun uzun.

Ben burayı çok sevdim. Nepal Gezi Rehberi yazımda söylediğim gibi bu ülke gülümseyişlerin ülkesi! İnsanlar sürekli gülümsüyor ve çok sıcakkanlılar. Nepal gezimiz boyunca gerilim dolu tek bir an bile yaşamadık. Boudhanath Stupa ise bu dinginliğin zirve yaptığı yer adeta.

Boudhanath Stupa Giriş Ücreti : 400 rupi


Patan

Katmandu Vadisi’nin Katmandu, Bakhtapur ve Patan’dan oluştuğunu söylemiştim. Şimdi Thamel’den 8 km uzakta olan bir başka güzellik Patan’dayız.

Katmandu Gezilecek Yerler
Katmandu Vadisi olarak bilinen şehirlerden bir diğeri ise Patan – Katmandu Gezilecek Yerler

Burada göreceğiniz Patan Durbar Square ve tapınakların tarihi M.Ö. 3. yy‘a kadar uzanıyor. Zaten Patan şehir meydanına vardığınızda nasıl antik bir yere geldiğinizi hemen anlıyorsunuz.

Katmandu Gezilecek Yerler
Golden Temple Patan’da görmeniz gereken yerlerden birisi… – Katmandu Gezilecek Yerler

Patan tam bir açık hava müzesi gibi. Tapınakların mimarisi inanılmaz. Burayı layıkıyla gezmek için en az bir yarım gün ayırmanız gerekiyor. Bilet gişesinden geçip de meydana ayak basar basmaz bambaşka bir dünyada buluyorsunuz kendinizi.

Nepal fotoğrafçılar için adeta cennet. Kafanızı çevirdiğiniz her yerde harika bir fotoğraf karesi görüyorsunuz. Fas’ta ihtiyar bir amcanın fotoğrafını çektiğim için beni sopasıyla kovalamasından sonra burada deklanşöre basarken hiç çekinmiyorum. İnsanlar sadece gülüyor. 🙂 İşte o karelerden bir tanesi.

katmandu gezilecek yerler
Fotoğraf çekmeyi seviyorsanız benim gibi, eliniz sürekli deklanşörde olsun – Katmandu Gezilecek Yerler

Patan’da görmeniz gereken bir çok tapınak ve heykel var. Golden Temple olarak da bilinen 12. yy’dan kalma Budist Tapınağı Kwa Bahal bunlardan biri. Birbirinden güzel bir sürü tapınak malesef 2015 depreminde ya yıkılmış ya da zarar görmüş. Ama ayakta kalanlar bile sizi kendisine hayran bırakmaya yetiyor.

katmandu gezilecek yerler
Ulaş Patan’ı çok sevdi! Sevilmiycek gibi değil ki zaten… – Katmandu Gezilecek Yerler

Krisnhna Mandir Tapınağı, Patan Müzesi, Patan Kraliyet Sarayı,
Mahaboudha Tapınağı Patan Gezilecek Yerler listesinin diğer güzel üyeleri diyebilirim. Çıkışta bilet gişesinin hemen karşısındaki küçük terastan Patan Meydanı‘nı izlemeyi ve fotoğraf çektirmeyi unutmayın. 😉

Patan giriş ücreti: 1000 rupi


Bhaktapur

Katmandu Gezilecek Yerler
Katmandu Gezilecek Yerler listesinde en sevdiğim yerlerden birisi de Bhaktapur oldu!

Katmandu Gezilecek Yerler yazımıza Thamel’e 16 km uzaklıkta bulunan Katmandu Vadisi‘nin en eski ve en büyük üçüncü şehri olan Bhaktapur ile devam ediyoruz. Bhaktapur‘a otelimizden ayarladığımız tur ile taksi ile gidiş dönüş 15 usd ödeyerek gittik. Sizde taksi veya çok daha az ödeyerek Ratna Park civarından kalkan otobüsler ile gidebilirsiniz.

katmandu gezilecek yerler
Bhaktapur sokaklarında uzun uzun gezmeyi ihmal etmeyin… – Katmandu Gezilecek Yerler

Bhaktapur olağanüstü bir yer. Şehrin antik kısmı gerek Katmandu‘dan gerekse de Patan’dan iyi durumda. Yine malesef 2015 depreminin izlerini gördüğümüz bu güzel şehirde bazı tapınaklarda restorasyon çalışmaları hala devam ediyor.

katmandu gezilecek yerler
Anlıyormuşum gibi çek panpa! 🙂 – Katmandu Gezilecek Yerler

Patan‘dan sonra en az yarım gününüzü de buraya ayırmanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Hatta sabah erken çıkıp önce Patan’a sonra da Bhaktapur’a giderek bütün bir günü geçirebilirsiniz. İnanılmaz fotoğraflar çekeceğinize eminim. Peki gelelim şimdi Bhaktapur Gezilecek Yerler listesinin bence en önemli beş üyesine.

Bhaktapur Ulusal Sanat Müzesi

katmandu gezilecek yerler
Nepal’de tavsiye edeceğim en iyi müze: Ulusal Sanat Müzesi! – Katmandu Gezilecek Yerler

Ne Nepal Gezilecek Yerler yazımda ne de Nepal Gezi Rehberi yazımda herhangi bir müzeden bahsetmediğimi fark etmişsinizdir. Şehir zaten tam anlamıyla açık hava müzesi olunca müze araştırmak aklınıza dahi gelmiyor. Ancak Nepal’in en iyi müzesi olarak nitelendirilen Bhaktapur Ulusal Sanat Müzesi‘ni görmelisiniz.

Müzede Nepal Kültürü‘nü simgeleyen her şeyi görmek mümkün. Antik çağ ve orta çağa ait heykeller, krallar dönemine ait kabartmalar ve Hindu dinine ait resimler ve ikonaların bulunduğu müze görülmeye değer bir müze olmuş.

55 Pencereli Saray

katmandu gezilecek yerler
Saydım evet 55 tane hakikaten! 🙂 – Katmandu Gezilecek Yerler

Bhaktapur Durbar Meydanı‘na vardığınızda karşınıza çıkan en güzel binalardan birisi hiç kuşkusuz pencerelerindeki inanılmaz simetri ve güzelliği ile karışınıza çıkıveren 55 pencereleri saray.

Antik Nepal mimarisinin en güzel ahşap oymalı eserlerini yansıtan bu güzel saray antik çağlarda kraliyet seramonilerinin de yapıldığı yer olma özelliğini taşıyor.

Taleju Tapınağı

katmandu gezilecek yerler
Hindu değilseniz Taleju Tapınağı’na giremiyorsunuz. Bahçede takılın bizim gibi 🙂 – Katmandu Gezilecek Yerler

Taleju Tapınağı Hinduların en kutsak tapınaklarından birisi. Harika kabartmalar ve süslemelerle dolu olan Golden Gate‘den (Altın Kapı) içeri girer girmez etraftaki sanat ve güzellik karşısında çarpılıyorsunuz. Taleju Tapınağı‘nın bahçesinde dolaşabilir ve fotoğraf çekebilirsiniz.

Ancak tapınağın iç kısmına eğer Hindu değilseniz giremiyor, hatta ne inanılmaz ahşap süslemeleri bulunan kapısının ne de tapınağın içerisinin fotoğrafını çekemiyorsunuz. Kapıda bir asker bekliyor bunun için zaten. Kapıya kadar gidip en azından üzerindeki süslemeleri bi seyredin derim.

Nyatapola Tapınağı

Hem Katmandu Gezilecek Yerler hem de Bhaktapur Gezilecek Yerler listesinin en önemli mekanlarından birisi kuşkusuz Hindu Tanrılarına adanan ve Newari dilinde “Beş Hikaye” anlamına gelen Nyatapola Tapınağı.

katmandu gezilecek yerler
Bi de beraber çektirelim bir foto! – Katmandu Gezilecek Yerler

1701 yılında inşa edilen bu güzel tapınağın taş merdivenlerinden yukarı çıkıp meydandaki kalabalığı seyrediyoruz uzun uzun. Nepal bir turiste beklediği her şeyden daha fazlasını sunuyor. Bhaktapur‘da ara sokaklara dalıyoruz Ulaş ve Tanju’yla.

Bhaktapur Giriş Ücreti: 1500 rupi


Bhakpatur Çömlek Meydanı

katmandu gezilecek yerler
Katmandu Gezilecek Yerler listesinin son durağı da burası olsun! – Katmandu Gezilecek Yerler

Bhkapatur Durbar Square‘den dönerken Potter’s Square olarak bilinen Çömlekçiler Meydanı’na uğruyoruz son olarak. Bhaktapur çömlek işçiliği ile meşhur bir yer.

Şimdilerde turistlerin gözdesi olan bu meydan bir zamanlar çömlek ustalarının atölyelerinin bulunduğu ve çömlek pazarına ev sahipliği yapan bir meydanmış. Meydan etrafında varlığını hala sürdüren çömlek atölyelerini ziyaret edebilir, meydandaki çömlek pazarından alışveriş yapabilirsiniz.


katmandu gezilecek yerler
Evet evet biz de fotoğraftayız, dikkatli bakın! 🙂 – Katmandu Gezilecek Yerler

Katmandu Gezilecek Yerler listesinin sonuna geldik. Bu şehri tek bir kelimeyle özetle deseler: Çılgınlık! derim. 🙂 Dünyada bir çok şehir ve ülke görmüş, değişik kültürleri yakından tanımış birisi olarak şunu söyleyebilirim ki Nepal hayallerinizin ötesinde bir yer.

Taksiye biniyoruz sabahın yedisinde. Pokhara‘ya doğru! Haydi gelin bizimle. Daha Nepal’de treking yapacağız… 😉

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here