Katmandu gezi maceramız başlamadan önce bu şehirde göreceklerimi hayal dahi edemezdim. Düzensizlik içinde bir düzen, kargaşa içinde bir sakinlik, yoksulluk içinde bir zenginlik…Katmandu Gezi Rehberi yazıma hoş geldiniz…

Katmandu Gezi Rehberi
Katmandu Gezi Rehberi

Ulaş ve Tanju ile (evet yine) bir kış mevsiminde yaptığımız ve sanırım hayatımız boyunca unutmayacağımız an(ı)lara konu olan önce Katmandu, sonra Pokhara, daha sonrada Nepal Trekking Turu gerçekten inanılmazdı.

Boudhanath Stupa’da bir bağış törenine rastlıyorum.

On gün boyunca Katmandu’nun çılgın tapınaklarında gezip ölü yakma ayinlerini izledik, Pokhara‘da Fewa Gölü kenarında dinlendik, Himalayalar’da trekking yaptık. Haydi bakalım şimdi de anlatma vakti.

Katmandu Gezi Rehberi
Her yerde olduğu gibi burada da en masum şey çocuklar – Katmandu Gezi Rehberi

Katmandu Gezi Rehberi

Nepal’in başkenti Katmandu aynı zamanda 1.5 milyon ile Nepal’in en büyük şehri. Katmandu Vadisi olarak da bilinen ve Katmandu, Bhaktapur ve Patan‘dan oluşan bu güzel üçleme eminim ki sizleri hayatınız boyunca unutamayacağınız anılarla dolduracak.

Biz Katmandu‘da dört gün boyunca ne yapılması gerekiyorsa yapıp, Katmandu Gezilecek Yerler yazımdan da göreceğiniz üzere nereye gidilmesi gerekiyorsa gezdik. Söz daha fazla uzatmadan Katmandu Gezi Rehberi yazıma başlıyorum. Merak etmeyin emin ellerdesiniz. 😉


Katmandu Nerededir?

Katmandu Güney Asya’da yer alan Nepal’in başkentidir. Bhakpatur ve Patan ile birlikte harika manzaralar sunan Katmandu Vadisi 51 km karelik yüz ölçümüne sahiptir.

Katmandu Gezi Rehberi
Sadulardan her yerde görmek mümkün – Katmandu Gezi Rehberi

İstanbul’a 7-8 saatlik uçuş mesafesinde bulunan Katmandu ile ülkemiz arasında 2 saat 45 dakikalık saat farkı vardır. Neden üç saat değil bilmiyorum. Sanırım bu ilginç saat farkı bile Nepal’de sizleri nelerin beklediğine dair bir ipucu veriyor. 🙂 Peki Katmandu’ya nasıl gidilir?


Katmandu’ya Nasıl Gidilir?

Nepal Gezi Rehberi yazımda ülkedeki tek uluslararası havaalanının Katmandu Tribhuvan Uluslararası Havaalanı olduğunu söylemiştim. Bu ülkeye kara yoluyla gidecek kadar çılgın değilseniz eğer Katmandu uçuş için tek seçeneğiniz.

Katmandu Gezi Rehberi
Budist Stupası Boudhanats Stupa’dan harika bir kare – Katmandu Gezi Rehberi

İstanbul’dan Katmandu’ya THY ile haftanın dört günü direkt olarak uçuş yapabilirsiniz. 7,5 saatlik konforlu bir yolculuğun ardından sabah saatlerinde Katmandu’da oluyorsunuz.

Katmandu Gezi Rehberi
Tanjunun maskesini çıkardığı ender anlardan birisi – Katmandu Gezi Rehberi

İstanbul-Katmandu uçuşları aktarmalı olarak Oman Air, Qatar Air, Flydubai, Air Arabia, Fly Emirates gibi arap firmaları ile de aktarmalı olarak gerçekleştiriliyor. Görece daha ucuz olan uçuşlar aktarmalı olduğundan 15-24 saat arasında sürebiliyor.

katmandu gezilecek yerler
Thamel Sokakları rengarenk

Katmandu’ya Ne Zaman Gidilir?

Canınız ne zaman isterse o zaman! 🙂 Ancak Haziran ve Temmuz aylarının yağmur mevsimi olduğunu söylemeliyim. Özellikle Nepal’de Trekking de yapmayı düşünüyorsanız Aralık ve Ocak aylarından uzak durmanızı söylemeliyim.

Katmandu Gezi Rehberi
Ulaş, ben ve Sadu amca – Katmandu Gezi Rehberi

Bahar ayları her zaman gezmek için en uygun aylar bence. Biz Şubat ayında gittik. Nepal’de trekking nasıl yapılır ve Nepal Trekking Turu yazımdan ayrıntılarını göreceğiniz üzere harika kış manzaraları vardı Himalayalar’da. Sonbahar ve Bahar ayları Katmandu’ya ne zaman gidilir sorusunun en uygun cevabı diye düşünüyorum.

Katmandu Gezi Rehberi
Bhakpatur’da kamerama gülen yaşlı amca ve teyzeler – Katmandu Gezi Rehberi

Katmandu Otelleri, Katmandu’da Nerede Kalınır?

Katmandu Gezi yazımızda önemli bir noktadayız. Sevgili gezginler Katmandu’ya gittiğinizde kalmak için tercih edeceğinz tek bölge kesinlikle ve kesinlikle Katmandu’nun turist mahallesi Thamel olsun. Thamel’de Katmandu Otelleri konusunda istediğiniz tarzda ve fiyatta bir çok seçenek mevcut.

Katmandu Gezi Rehberi
Thamel Manzaralı, temiz bir oteliniz olsun – Katmandu Gezi Rehberi

Bizim tercihimiz Thamel‘in göbeği diyebileceğimiz bir konumda bulunan gayet temiz ve fiyat alite performansı ile Booking.com‘dan da çok iyi bir puan alan Hotel Jampa oldu. Katmandu Gezilecek Yerler yazımda da anlattığım gibi otelin concierge hizmetinden de oldukça faydalandık. Ayrıca Pokhara’ya gideceğimiz gün sabah 6’da bizim için kahvaltı hazırlamaları ise gerçekten harikaydı. Kesinlikle tavsiye ediyorum.

Katmandu Gezi Rehberi
Otelimiz Thamel’İn tam göbeğindeydi – Katmandu Gezi Rehberi

Yine Thamel’de yer alan Kumari Butik Otel, Hotel Bouddha, Thamel Inn gibi oteller de yine tavsiylerim arasında. Katmandu gibi toz tolanla dolu olan, elektriğin ve suyun sürekli gidip geldiği bir şehirde çok ucuz otellere yönelmeyin derim.


Katmandu Gezilecek Yerler

Katmandu‘ya vardığımız ilk gün Thamel‘in ara sokaklarında dolaşırken gördüklerim karşısında resmen afalladım. İşin ilginç yanı ise ikinci günden itibaren gördüğünüz hiç bir çılgınlık sanki orada yıllardır yaşıyormuşsunuz gibi sizi şaşırtmıyor.

Katmandu Gezi Rehberi
Eskiden İstanbul’da da vardı böyle amcalardan – Katmandu Gezi Rehberi

Havaalanına iner inmez prepaid takside yanımıza binen genç hemen pazarlama faaliyetlerine başlıyor. Katmandu Gezilecek Yerler listesinden istediklerinizi seçin size bir taksi göndereyim bütün bir gün sizinle olsun diyor.

katmandu gezilecek yerler
Katmandu’da lise öğrenceileri ile birlikteyiz – Katmandu Gezi Rehberi

Akşam detayları konuşup ilk gün için Maymun Tapınağı olarak da bilinen Swayambunath Tapınağı, Katmandu Vadisinin bir diğer üyesi Patan Şehir Merkezi, Tibetli Budist hacıların ziyaret ettikleri kutsal Boudhanath Stupa ve Nepal’in en önemli Hindu Tapınağı olan ve ölü yakma törenlerinin yapıldığı Pashupatinath Tapınağı‘na gitmeye karar veriyoruz. Bütün bu tur için de taksici ile 45 Usd karşılığında anlaşıyoruz.

Katmandu Gezi Rehberi
Katmandu’dan bir manzara – Katmandu Gezi Rehberi

Katmandu Gezilecek Yerler yazımda Katmandu, Patan ve Bhaktapur‘da gezilmesi görülmesi gereken her yeri nasıl gidileceğine, giriş ücretlerine ve neden önemli olduğuna varıncaya kadar anlattım. Tüm detayları orada bulabilirsiniz. 😉


Katmandu Yeme İçme

Katmandu Gezi Rehberi
Nepal Yemekleri’ni seveceksiniz – Katmandu Gezi Rehberi

Katmandu Gezi Rehberi‘nin en lezzetli kısmına geldik şimdi. Nepal Yemekleri Türk damak tadına çok uygun değil desem yanılmış olmam aslında ancak baharatı ve acıyı seviyorsanız tam yerine düştünüz diyebilirim.

Katmandu Gezi Rehberi
Aşağı Dhal Bat, yukarı Dhal Bat – Katmandu Gezi Rehberi

Nepal’e geldiğinizde Nepal Yemekleri adına denemeniz gereken aslında iki ana yemek var. Bunlardan birisi Momo diğeri ise Dhal Bat. Peki Nepal yemekleri Katmandu’da nerede yenir?

Yangling Restaurant: Sevgili gurmeler Nepal yemekleri Katmandu’da nerede yenir sorusunun en güzel cevabı Thamel’de yer alan Yangling Restaurant. Özellikle momo için kesinlikle ve kesinlikle öneriyorum. Dışarıdan bakınca öyle esnaf lokantası gibi gözükebilir ama hem fiyatları hem yemeklerinin lezzeti hem de temizliği açısından Nepal Yemekleri konusunda bir numara Yangling Restaurant diyorum.

Katmandu Gezi Rehberi
Yangling en iyi yerel mutfak seçeneklerinden – Katmandu Gezi Rehberi

Zaika Nepali Cuisine: Nepal yemekleri konusunda ikinci sıraya da yine Thamel’de bulunan bu güzel mekanı koyuyorum. Burada bence tercihiniz Dhal bat olsun. Şimdiden afiyet olsun.

Katmandu Gezi Rehberi
Momo yemeden dönmeyin – Katmandu Gezi Rehberi

Nepal yemeklerini pek sevmezseniz ya da dünya mutfağından bir şeyler yemek isterseniz Katmandu size yine güzel seçenekler sunuyor.

Roadhouse Cafe: Nepal’e gelen turistlerin yoğun olarak tercih ettikleri restoranlardan birisi de Roadhouse Cafe. Zengin menüsü ile hem dünya mutfağına dair hem de Nepal mutfağına dair her şeyi burada bulmak mümkün. Fiyatlar Nepal standartlarına göre biraz pahalı olsa da yemekler gayet iyi.

Katmandu Gezi Rehberi
Roadhouse Cafe batı mutfağının her çeşitini sunuyor. Fiyatalr İstanbul ayarı.

La Dolce Vita İtaliano: Arkadaşlar net bir şekilde söyleyim İtalya’da yediğim pizzalardan bile daha güzeldi burada yediğim pizzalar. Yani çok mu açtım da bana öyle geldi bilmiyorum ama kesinlikle bir öğün gidip bi pizza yemenizi öneriyorum burada. Thamel’de çok merkezi bir yerde. Pizza fiyatları 25-35 TL arası.

Nepal’de Trekking Nasıl Yapılır?

Nepal’e gidip de Himalayalar’ı görmeden, en az 3-5 gün dağlarda trekking yapmadan dönmek mi?? Aklınızdan bile geçirmeyin derim. 🙂 İnanılmaz hislerle geri döneceğiniz unutulmaz bir Nepal Gezisi için Himalayalar’a mutlaka uğrayın.

Nepal’de Trekking maceramızdan harika bir video!

Çok şanslısınız! Nepal’de Trekking ile ilgili her şeyi Nepal’de Trekking Nasıl Yapılır? yazımda bulabilirsiniz. Himalayalar’a, o güzel ve ulu dağlara selamımı iletin! 😉

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here