Doğu Ekspresi sallanıyor Anadolu’nun sapsarı bozkırlarında. Sivas’tan, Erzincan’dan, Erzurum’dan geçiyoruz. Sonra birden bire çam ağaçları çeviriyor dört bir yanımızı. Sarıkamış’tan Kars’a doğru ilerlerken Doğu Ekspresi‘nin vagonlarını okşuyor karlı dallar. Nazım’ın şiirindeki gibi; “Bir dönemeci geçiyor tren…” Sonra birden bire bir şehir: Kars! Kars Gezi Rehberi yazısına hoş geldiniz. 😉

Kars Gezi Rehberi
Ani Harabeleri bu şehrin en güzel ayrıntılarından birisi – Kars Gezi Rehberi

Kars Gezi Rehberi Başlangıç

Aylardan aralık. Ankara Garı’ndan Doğu Ekspresi trenine binerken hem bu güzel yolculuğun hem de Kars Gezisi maceramızın güzel geçeceğini az çok tahmin ediyorduk. Ancak ne Ulaş ne Tanju ne de ben Kars’ta geçireceğimiz üç günün bize bu kadar keyif vereceğini, hatta yaptığımız en iyi tatillerden birisi olacağını tahmin edememiştik.

Kars Gezi Rehberi
Doğu Ekspresi yolculuğunun sonunda en az yolculuk kadar güzel bir şehre varıyorsunuz: Kars – Kars Gezi Rehberi

Kars Gezi Rehberi yazısına başlar başlamaz gözümün önüne o kadar güzel görüntüler geliyor ki hepsi ile alakalı ayrı bir yazı yazsam yeridir. Doğu Ekspresi Turu zaten yeterince keyifli geçmişken ardından ömrümüzce hatırlayacağımız üç güzel gün geçirmek resmen piyango oldu. Hadi başlayalım Kars Gezi Rehberi yazımıza. Anlatacak çok şey var. 😉


Kars Tarihi ve Bilinmesi Gerekenler

Evet bir şehre gitmeden önce az da olsa o şehrin tarihi konusunda bilgi sahibi olmak da fayda var diye düşünüyorum. Kars Gezi Rehberi yazısına da Kars Tarihi ile başlamak istiyorum bu yüzden.

Kars Gezi Rehberi
Kars Kalesi’nden Kars Manzarası – Kars Gezi Rehberi

Kars tarihi çok eski. M.Ö. 5.000’li yıllarda ilk yerleşimlerin yapıldığı Kars adını bölgede M.Ö. 2. yy – M.S. 5. yy arasında bölgede yaşayan Karsaklar’dan alıyor. Kars bu özelliği ile ülkemizde en eski Türkçe il adı olma özelliğine de sahip. Sasaniler, Selçuklular, Moğollar derken 1535 yılında Osmanlı egemenliğine girmiş bu güzel ilimiz.

Kars Gezi Rehberi
Kars’ta bunun gibi birbirinden güzel bir çok taş bina ile karşılaşacaksınız – Kars Gezi Rehberi

1853 – 1856 Osmanlı Rus Savaşı‘nda , Kars’ın Ruslara karşı kahramanca savunulması sonucunda 1855 yılında Kars Zaferi kazanılmış. Bu zaferle Kars’a Gazilik madalyası verilmiş. Bu özelliği ile de Anadolu’nun zafer madalyalı ilk ili olmuş Kars.

Ruslar bu kez 1877‘de gelerek Kars’ı işgal etmişler. 40 yıldan fazla süren Rus işgali sonrasında Kars, 30 Ekim 1920 yılında Kazım Karabekir Paşa yönetimindeki Türk Ordusu tarafından yeniden Türk yurdu olmuş.

Kars’ta gezerken gördüğünüz en güzel binaların Rus İşgali sırasında Ruslar tarafından inşa edilmiş olduğunu görünce şehirleşmemizin ne kadar kötü olduğunu bir kez daha anlıyorsunuz malesef.


Kars’a Nasıl Gidilir?

Aslında doğru soru Doğu Ekspresi Bilet nasıl bulunur? olmalıydı. 🙂 Tabi ki Doğu Ekspresi ile gitmek zorunda değilsiniz ama bu müthiş keyfi ve tecrübeyi yaşamanızı kesinlikle öneriyorum. Doğu Ekspresi Bilet bulma şansınızı % 100 arttıracak olan Doğu Ekspresi Bilet Nasıl Alınır, Doğu Ekspresi Bilet Fiyatları ve Türleri yazımı okumanızı öneriyorum.

Kars Gezi Rehberi
Biz Kars’a Dopu Ekspresi ile gittik ve hem yolculuk hem de Kars Gezisi harikaydı – Kars Gezi Rehberi

Doğu Ekspresi yolculuğuna başlamadan önce ise tüm merak ettiklerinizi Doğu Ekspresi: 10 Maddede Doğu Ekspresi Turu yazımda bulabilirsiniz. Doğu Ekspresi ile gitmek istemiyorsanız İstanbul’dan Pegasus ve THY ile haftanın her günü Ankara’dan da THY ile haftanın her günü Kars’a uçabilirsiniz.


Kars Otelleri, Kars’ta Konaklama

Kars Gezi Rehberi yazımızda geldik Kars otelleri nelerdir ve Kars’ta konaklama nerede yapılır sorusunun cevabına. Bizim için bu sorunun çok net bir cevabı var: Katerina Sarayı. Öyle ki bir daha Kars Gezisi yapacak olursam yine tercihim Katerina Sarayı olur.

Kars Gezi Rehberi
Katerina Sarayı Oteli ilk arayacağınız yerlerden birisi olsun – Kars Gezi Rehberi Foto: katerinasarayi.com

Gerek otel çalışanlarının yaklaşım, gerek otelin mimarisi, odaları, temizliği, gerekse Kars Otelleri arasında fiyat performans açısından en iyisi olması açısından vazgeçilmez bir tercih. 🙂

Kars özellikle kış aylarında yerli turist akınına uğradığı için Kars’ta konaklama işini kesinlikle son dakikaya bırakmayın.

Kars Gezi Rehberi
Katerina Sarayı Oteli’ndeki odam – Kars Gezi Rehberi

Yine de yer bulamayacak olursanız Kars Otelleri arasından bir kaç tane daha tavsiye etmek istiyorum. Yine harika bir mimarisi olan Cheltikov Hotel, çok merkezi bir konumda yer alan Hotel Kafkasya oldukça güzel alternatifler arasında. Ayrıca Kars Öğretmen Evi de Kars Konaklama alternatifleri arasında en ucuz ve güzel olanlardan birisi. Fiyatları şu linkten kontrol edebilirsiniz.


Kars’ta Ne Yenir? 

Kars Gezi Rehberi yazımızın en lezzetli yerindeyiz. Biz Kars’ta bulunduğumuz üç gün boyunca Kars Yemekleri konusunda gurme olduk neredeyse. Bu güzel şehrin birbirinden güzel lezzetleri ile sizi mest edeceğine eminim. Hadi hemen bakalım Kars yemekleri nelermiş, Kars’ta ne yenir ne içilirmiş. 🙂

Kars Gezi Rehberi
Nuran Abla’nın yeri Kars Kaz Evi’nde kaz yemeden Kars’a gitmiş sayılmazsınız söyleyim – Kars Gezi Rehberi

Kaz Eti

Kaz eti Kars’ın milli yemeği diyebiliriz. Büyük bir özenle büyütülen kazlar ekim ayından sonra kar yağana kadar -ki genellikle kasım başı oluyor bu- sadece arpa ile besleniyor. Kazlar kar yedikten sonra kesilerek tuzlanıyor. Meşhur Kars soğuğunda kurumaya bırakılan kazlar 15 günün sonunda yenilecek lezzete kavuşuyor.

Kars Gezi Rehberi
Nuran Abla’nın hikayesinin kendi ağzından dinlemek, hem de böyle güzel bir atmosferde dinlemek harikaydı – Kars Gezi Rehberi

Peki kaz eti Kars’ta nerede yenir? Harika bir soru ve harika bir cevabı var. Kaz eti Kars Kaz Evi Nuran Abla’nın Yeri’nde yenir. Biz zaten Kars Kaz Evi’nden çıkmadık diyebilirim. Kars’ta kaç gün kalırsanız kalın bu güzel restorana mutlaka en az bir kere gidin. Hem Nuran Abla ile tanışıp hikayesini dinleyin hem de birbirinden güzel yöresel Kars Yemekleri ile kendinizi şımartın.

Kars Gezi Rehberi
Kaz etine başlıyorum arkadaşlar – Kars Gezi Rehberi

Kars ev yemeklerini ve aşağıda sayacağım yöresel Kars Yemeklerini Hanımeli Ev Yemekleri adındaki şirin restoranda gönül rahatlığı ile yiyebilirsiniz. En az bir öğününüzü mutlaka buraya ayırın derim.

Kars Gezi Rehberi
Kars Kaz Evi Kars Yemekleri konusunda harika bir yer – Kars Gezi Rehberi

Kars Yemekleri

Piti 

Kars Yemekleri listesinin bir başka lezzeti de Piti. Kuzu etinin kuyruk yağı ile pişirilip safran ve nohutla karıştırılması ile ortaya harika bir lezzet çıkıyor. Piti yağ ile yumuşatılmış lavaş ile servis ediliyor. Deneyin derim. 😉

Kars Gezi Rehberi
Kars Yemekleri arasında önemli bir yeri olan Piti – Kars Gezi Rehberi

Hengel

Kars Mantısı olarak da bilinen Hengel kare şeklinde kesilen hamurların üzerinde soğan karışımlı sos ve yoğurtun dökülmesiyle yapılan harika bir yemek. Yine Kars Kaz Evi’nde deneyebilirsiniz. Biz ilk gün kaz eti yiyip ikinci gün ortaya yöresel Kars Yemekleri söyledik. Çok da güzel oldu. 😉

Kars Gezi Rehberi
Kars Mantısı olarak da bilinen Hengel – Kars Gezi Rehberi

Umaç Helvası

Kars Yemekleri ne saymakla ne de yemekle biter. Yukarıda saydığım yemekleri mutlaka deneyin derim. Ardından bir de umaç helvası söylediğiniz zaman: mission completed 😉

Umaç Helvası kafkas yöresinde oldukça meşhur bir un tatlısı. Benim gibi helva aşığı iseniz mutlaka deneyin derim. Çok sevdim.

Isırgan Otu Çorbası

Adı üstünde Isırgan Otu ile yapılan bu çorbayı ben de ilk defa Kars’ta denedim. Çok da beğendim. Isırgan otunun yanı sıra evelik otu, buğday, soğan da çorbanın içinde yer alanlardan. Mutlaka deneyin derim.

Kars Gezi Rehberi
Isırgan Otu Çorbası’nı mutlaka deneyin – Kars Gezi Rehberi

Sarı Balık

Kars Gezilecek Yerler yazımda anlattığım gibi Çıldır Gölü‘ne gittiğinizde Atalay’ın Yeri‘nde gölden tutulan meşhur Kars Sarı Balık yemeden dönmeyin. Çıldır Gölü kenarındaki bu şirin restoranda balık sonrası muhabbet eşliğinde içilen çayın yerini tutan hiç bir şey yok aslında.


Kars Gezilecek Yerler

Karnımız doyduğuna göre artık gezebiliriz. Kars Gezi Rehberi yazımıza Kars Gezilecek Yerler ile devam ediyoruz. Öncelikle şunu söylemeliyim Doğu Ekspresi yolculuğundan sonra bu güzel şehre en az üç gün ayırmanızı öneriyorum.

Kars Gezi Rehberi
Kars Gezi Rehberi

Ani Harabeleri ve Çıldır Gölü gibi birbirinden güzel Kars Gezilecek Yerler listesinin hakkını verebilmeniz için Kars’ta mutlaka ama mutlaka ya araç kiralayın ya da taksi tutun. Kars Gezisi yazımda anlattığım gibi biz üç kişi günlük taksi tuttuk ve hayatımda tanıştığım en güzel insanlardan birisi ile taksici Metin Abi ile de böyle tanıştık.

Ben taksi tutmanızı öneriyorum. Kışın gideceğinizi düşünürsek o coğrafyada karlı ve yer yer buzlu yollarda araç kullanmak tehlikeli olabilir. Benzini de ekleyecek olursak fiyatın da başa baş geldiğini söylemem gerek.

Kars Gezi Rehberi
Ani Harabeleri sizi kendine hayran bırakacak – Kars Gezi Rehberi

Kars Gezisi için üç günlük bir plan yapacak olursak;

1. Gün Kars Gezisi Rotası

İlk gün Kars şehir merkezinde yer alan aşağıdaki yerleri mutlaka görün derim. Kars sokaklarında plansız dolaşın. Yorulunca çay ocaklarından birine rast gele girin, çay içip sohbet edin. Kars Gezisi yazımda anlattığım gibi Kars insanı ile muhabbet etmek bu şehirde yapacağınız en güzel şeylerden birisi.

Kars Gezi Rehberi
Kars Kalesi’ne çıkan yine gelirmiş. Hadi bakalım – Kars Gezi Rehberi
 • Kars Kalesi
 • Kümbet Cami
 • Hasan Harakani Türbesi
 • Kars Tabyaları
 • Konservatuar Binası
 • Taş köprü
 • Fethiye Camii
 • Eski Vali Konağı
 • Sanayi ve Ticaret Odası Binası
 • Kars Müzesi

Ayrıca fırsatınız olursa da mutlaka Kars Hayvan Pazarı‘nı ziyaret etmenizi öneriyorum. Özellikle fotoğraf tutkunuysanız harika kareler yakalayacağınıza eminim.

2. Gün Kars Gezisi Rotası

Ani Harabeleri yazımda bu güzel yerde görmeniz gereken ne varsa anlatmıştım.  Kars Gezilecek Yerler listesinin iki güzidesi olan Ani Harabeleri ve Çıldır Gölü‘ne taksi tutarak gitmenizi öneriyorum. Buraları hakkını vererek gezebilmek için zamana ihtiyaç var çünkü.

Kars Gezi Rehberi
Fotoğraftan da anlaşılacağı üzere donuyorum – Kars Gezi Rehberi

Zaten Ani Harabeleri ve Çıldrı Gölü’ne gitmezseniz  Kars Gezisi yarım kalmış hatta hiç olmamış demektir. 🙂 Çıldır Gölü’ne 15 km uzaklıkta bulunan Şeytan Kalesi de Kars Gezilecek Yerler listenizde mutlaka olsun.

3. Gün Kars Gezi Rotası

Kars gezisi üçüncü gününde bence yapılacak en güzel şey Sarıkamış’a gitmek. Kayak yapmayı ya da karda gezip dolaşmayı seviyorsanız dünyada Alpler ile birlikte kristal karın yağdığı ender yerlerden biri olan Sarıkamış‘a mutlaka gidin derim. Kars Sarıkamış arası 70 km. Ayrıca Sarıkamış Şehitliği de Kars Gezilecek Yerler listesinin baş tacı.


Kars’ta Alışveriş

Gelelim Kars Gezi Rehberi yazımızın alışveriş kısmına. Kars’ın neyi meşhur? Kars’tan ne alınır? diye soracak olursanız tabi ki Kars Peyniri, Kars Balı ve Kars Kaz Eti derim. Kars organik ürünler bakımından tam bir cennet. Çarşıda Kars Kaşarı ve balı satan bir çok dükkan göreceksiniz. Peki Kars Kaşarı nereden alınır?

Kars Gezi Rehberi
Kars Kaşarı, Kars Alışveriş listesi’nde – Kars Gezi Rehberi

Kars kaşarını ve balını dünyaya tanıtan adeta markalaştıran Büyük Zavotlar, Kars Gezisi sırasında mutlaka uğramanız gereken dükkanlardan birisi. Büyük Zavotlar özellikle Kars Gravyer Peyniri almak için harika bir yer.

Ancak Kars Gravyer Peyniri daha önce yemediyseniz mutlaka tatmanızı öneriyorum. Çünkü her damağa hitap eden bir lezzet değil. Meşhur Kafkas arılarının yaptığı harika Kars Balı da Kars Alışveriş listenizde mutlaka olsun. Karsak Peynir Cenneti de Kars Peyniri almak için uğranılacak yerlerden birisi.

Kars Gezi Rehberi
Kars Alışveriş listesinin baş köşesinde ise Kars Kazı var – Kars Gezi Rehberi

Kars Kazı için ise Kars Tarihi Zavotlar ismindeki dükkanı tavsiye ediyorum. Hangi dükkandan ne alırsanız alın pişman olmayacağınıza eminim. Ayrıca uçakla nasıl götürürüm gibi endişeleriniz de olmasın çok güzel paket yapıyorlar.


Kars Gezi Rehberi Öneriler

 • Kars’a kışın gidecekseniz lahana gibi giyinmeyi ihmal etmeyin. Türkiye’nin en soğuk iline gidiyorsunuz. Gündüzleri bile sıcaklık sıfırın altında.
 • Kars Gezisi kesinlikle ve kesinlikle kışın daha güzel. Doğu Ekspresi Bilet Nasıl Alınır yazımı okuyup biletinizi almanızı, 24 saatlik Doğu Ekspresi yolculuğu ardından Kars’ta harika kış manzaraları altında güzel bir tatil yapmanızı öneriyorum.
 • Kars Gezilecek Yerler listesi oldukça uzun. Ani Harabeleri ve Çıldır Gölü’ne gitmek için en ideal yöntem taksi tutmak. Dileyenlere bizi sohbetiyle mest eden güzel insan Metin Abi‘nin numarasını verebilirim.
Kars Gezi Rehberi
Metin Abi’ye veda ederken, Kars Havaalanı – Kars Gezi Rehberi
 • Taksi tutmak yerine araç kiralamayı tercih edecekseniz çok dikkatli sürün. Kış şartlarına alışkın değilseniz de araç kiralamak tehlikeli olabilir.
 • Ani Harabeleri nerededir? Nasıl gidilir? Ani Harabeleri servisi nereden kalkar, Ani‘de göreceğiniz eserler nelerdir hepsinin Ani Harabeleri yazımda anlattım. Göz atmanızı tavsiye ederim.
 • Kars Gezisi Bizim Hikayemiz yazımda anlattığım gibi Kars insanı o kadar iyi niyetli ve yardımcı ki asla soru sormaktan, yardım istemekten çekinmeyin.
 • Kars’ta alışveriş ederken pazarlık etmekten çekinmeyin. Biz peynirin ve balın her çeşidinden aldık çok da memnun kaldık. Sevdiklerinize götürülecek en güzel hediye peynir ve bal. Çok da güzel paketliyorlar uçakta hiç sorun olmuyor.
 • Kars’ta mutlaka bir aşık atışmasına veya Kafkas oyunları gösterisine katılın derim. Çok eğleneceğinize, aşıkların atışmasını hayranlıkla seyredeceğinize eminim.
Kars Gezi Rehberi
Ne güzel bir tatildi diye kaç defa dedik birbirimize? – Kars Gezi Rehberi

Kars Gezisinin ve Kars Gezi Rehberi yazımızın sonuna geldik. Dönüyoruz biz İstanbul’a. Bu şehre gelmiş olmanın, üç günde hayatımız boyunca hatırlayacağımız güzel insanlarla tanışmış olmanın sevinci var içimizde. Kars Gezisi Bizim Hikayemiz yazımızda buluşalım. 😉

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here