İstanbul Arkeoloji Müzesi Eserleri sizi öyle şaşırtacak öyle büyüleyecek ki hem bu eserler İstanbul’da bulunduğu için gurur duyacak hem de hikayelerinin peşine düşüp daha fazla okuyup anlamak isteyeceksiniz.

Hem Antik Yunan kültürünün başkenti Atina‘ya hem de zengin Roma İmparatorluğu’nun başkenti Roma‘ya gidip görmüş. orada Arkeoloji Müzeleri’ni gezmiş birisi olarak şunu söyleyebilirim ki İstanbul Arkeoloji Müzesi Eserleri her iki şehirdeki müzelerde sergilenen eserlerden de çok iyi.

İstanbul Arkeoloji Müzesi Eserleri
İstanbul Arkeoloji Müzesi Eserleri – Sidemara Lahdi 32 ton ağırlığı ile dünyanın en büyük lahdi

İstanbul Arkeoloji Müzesi Eserleri

İstanbul Arkeoloji Müzesi nerede, nasıl gidilir, İstanbul Arkeoloji Müzesi tarihi nedir, İstanbul Arkeoloji Müzesi giriş ücreti ve ziyaret saatleri nelerdir kısacası bu güzel müzeye dair her şeyi İstanbul Arkeoloji Müzesi yazımda anlatmıştım.

İstanbul Arkeoloji Müzesi Eserleri
İstanbul Arkeoloji Müzesi Eserleri – Sayda’da yapılan kazılarda Osman Hamdi Bey tarafından bulunan lahitler

Şimdi sıra geldi Eski Şark Eserleri MüzesiÇinili Köşk ve Arkeoloji Müzesi Klasik Binası‘ndan oluşan İstanbul Arkeoloji Müzesi‘nde sergilenen birbirinden güzel on esere. Hadi bakalım başlayalım.


10-Halici Kaplayan Zincir

İstanbul Arkeoloji Müzesi Eserleri
İstanbul Arkeoloji Müzesi Eserleri – Fatih Sultan Mehmet’e karşı direnemeyen Haliç Zinciri

İstanbul Arkeoloji Müzesi eserleri 10. sırasında İstanbul’un fethi sırasında Bizans İmparatorluğu tarafından Osmanlı Donanması’nın geçişini engellemek üzere Haliç’e gerilen zincir var. Hikayenin gerisini sanırım herkes biliyor. 🙂

İstanbul’un fethinin ardından Haliç’i kaplayan bu zincir Fatih Sultan Mehmet‘in emriyle Aya İrini‘ne taşınır. Yeniçeriler tarafından onarılan Haliç Zinciri uzun yıllar Aya İrini’de kaldıktan sonra müzelerde sergilenmeye başlamıştır. Bir kısmı İstanbul Arkeoloji Müzesi‘nde bulunan zincirin diğer iki parçası ise Harbiye Askeri Müzesi, Beşiktaş Deniz Müzesi‘ndedir.


9- Ab-ı Hayat Çeşmesi

İstanbul Arkeoloji Müzesi Eserleri
İstanbul Arkeoloji Müzesi Eserleri – Çinili Köşk Selsebilli Oda’ya mutlaka uğrayın

Çinili Köşk sadece sergilediği Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait birbirinden güzel çinileri ile değil tavanı, pencereleri, duvarları ile de harika bir eser. İstanbul Arkeoloji Müzesi Eserleri listemizde sırada Çinili Köşk’ün “Selsebilli Oda”‘sında yer alan Ab-ı Hayat Çeşmesi bulunuyor.

Ab-ı Hayat Çeşmesi‘nin duvarlarında yer alan on iki beyitlik kitabesinde çeşmenin Hicri 999 yılında (1590) III. Murad zamanında yaptırıldığı ve Çinili Köşk‘e o tarihte Sırça Saray denildiği yazmaktadır. Çeşmenin hemen karşısındaki nişte Osman Hamdi Bey‘in Ab-ı Hayat Çeşmesi‘nin önünde çekilmiş fotoğrafına bakarak bizzat kendisinin yaptığı tabloyu da kaçırmayın.


8-Güneş Saati

İstanbul Arkeoloji Müzesi Eserleri
İstanbul Arkeoloji Müzesi Eserleri – Güneş batana kadar saati merak ederseniz buraya uğrayın

M.Ö. 1. yüzyılda birine saati sorsaydınız muhtemelen sizi kolunuzdan tutup İstanbul Arkeoloji Müzesi Eserleri listemizin bu güzide parçası olan Güneş Saati’ne götürürdü. 🙂 Tabi bunun için de şu an Suudi Arabistan toprakları içerisinde yer alan Madain Salih‘te bulunmanız gerekirdi.

Kırmızı kum taşından yapılmış olan bu güneş saati üzerindeki on bir çizgi ile on iki eşit parçaya bölünmüş. Merkezdeki dikey çubuğun gölgesi güneşin doğuşundan batışına kadar çizgiler üzerine gölge düşerek zamanı gösteriyor. Peki gün batımından sonra? Eee gidin uyuyun canım artık! 🙂


7- Çinili Mihrap

Çinili Köşk benim gibi İznik‘e gidip bütün atölyeleri dolaşmış, neredeyse her dükkandan bir şey alarak bütün parasını çiniye vermiş çini hayranı birisi için mükemmel bir hazine. Tabi buradaki hiç bir çiniyi alamıyorsunuz ama fotoğraflamak serbest. 🙂

İstanbul Arkeoloji Müzesi Eserleri
İstanbul Arkeoloji Müzesi Eserleri – Çinili Köşk’ün göz bebeği

İşte İstanbul Arkeoloji Müzesi Eserleri listemizin ışıl ışıl parlayan, mavi Çinili Mihrabı. Bu güzel eser Karaman’da bulunan 1432 tarihli Karamanoğlu İbrahim Bey İmareti’ne aittir. 19. yüzyılın sonlarında zamanla imaret tahrip olmaya başlayınca Osman Hamdi Bey’in kardeşi Halil Edhem Bey tarafından söktürülerek İstanbul’a getirilmiş.

İstanbul Arkeoloji Müzesi kurucusu Osman Hamdi Bey‘in meşhur eseri “Rahlede Oturan Kadın” tablosuna da konu olan Çinili Mihrap‘ın panosunda Ayet-el Kürsi yazmaktadır.


6-Hammurabi Kanunları

İstanbul Arkeoloji Müzesi Eserleri
İstanbul Arkeoloji Müzesi Eserleri – Hammurabi Kanunları Eski Şark Eserleri Müzesi’nde sergileniyor.

Dünyanın bilinen en eski yazılı kanunlarından birisi olan Hammurabi Kanunları, Eski Şark Eserleri Müzesi‘nin Çivi Yazısının Evrimi köşesinde sergileniyor. İstanbul Arkeoloji Müzesi Eserleri arasında en eski olanlardan birisi olan Hammurabi Kanunları, 1792-1750 yılları arasında 42 yıl hüküm süren Babil’in altıncı kralı Hammurabi’ye ait.

2.23 m uzunluğundaki bir stel üzerine yazılmış Hammurabi Kanunları orjinal nüshası şu an Paris’te bulunan Louvre Müzesi’nde sergileniyor. Eski Şark Eserleri Müzesi’nde sergilenen nüshalar ise okullarda okutulmak üzere kopyalanmış nüshalar.


5-Lugal Dalu Heykeli

Eski Şark Eserleri Müzesi‘nde sergilenen Mona Lisa‘nın gülüşünü kıskandıran tam beş bin yıllık bir heykel var sırada: Lugal Dalu!

İstanbul Arkeoloji Müzesi Eserleri
İstanbul Arkeoloji Müzesi Eserleri – Lugal Dalu gülüşünü sevdiğim

Bugün Irak topraklarında bulunan Bismaya’da ilk Türk arkeoloğu olan Osman Hamdi Bey tarafından gerçekleştirilen Adab Antik Kenti kazılarında bulunan bu güzel heykel Sümer Bereket Tanrıçası İnanna için yapılmış Eşar Tapınağı vekil rahibi Lugal Dalu‘ya aittir. Nereden mi biliyoruz? 

İstanbul Arkeoloji Müzesi Eserleri
İstanbul Arkeoloji Müzesi Eserleri – Lugal Dalu’nun sağ omzundaki yazı

Lugal Dalu Heykeli‘nin sağ omzunda aynen şöyle yazmaktadır:

EŞAR TAPINAĞI
LUGAL DALU
ADAB’IN LUGALİ


4-En Eski Aşk Şiiri

Yine Osman Hamdi Bey tarafından Nippur şehrinde yapılan kazılarda bulunan ve şu an Eski Şark Eserleri Müzesi Çivi Yazısının Evrimi köşesinde sergilenen dünyanın en eski aşk şiiri İstanbul Arkeoloji Müzesi Eserleri arasında en ilginç olanlarından bir tanesi.

İstanbul Arkeoloji Müzesi Eserleri
İstanbul Arkeoloji Müzesi Eserleri – Aşk da şiir de insan kadar eski. işte kanıtı!

Dünyanın en eski aşk şiiri olduğu Guiness Rekorları komitesince de onaylanan bu harika eser 1951 yılında Sümer tarihçisi Samuel Kramer tarafından deşifre edilmiş. Sümer Kralı Suşin için seçilmiş bir gelin tarafından kaleme alındığı -pardon çiviye alındığı- anlaşılan bu güzel şiirde ne mi yazıyor?

“Damat, kalbimin sevgilisi

Güzelliğin büyüktür, bal gibi tatlı

Aslan, kalbimin kıymetlisi

Güzelliğin büyüktür, bal gibi tatlı

 

Damat, seni okşayayım

Benim değerli okşayışlarım baldan tatlıdır

Yatak odasında bal doludur

Güzelliğinle zevklenelim

Aslan seni okşayayım

Benim değerli okşayışlarım baldan tatlıdır

Damat benden zevk aldın,

Anneme söyle, sana güzel şeyler verecektir.

Babam sana hediyeler verecektir.

 

Sen, beni sevdiğin için,

Lütfet bana okşayışlarını,

Beyim tanrım, beyim koruyucum,

Tanrı Enlil’in kalbini memnun eden Şusin’im

Lütfet bana okşayışlarını”

Ne diyelim. Allah kavuştursun. Eski Şark Eserleri Müzesi Çivi Yazısının Evrimi köşesini dikkatlice incelemenizi öneriyorum. Hammurabi Kanunları, Atasözleri Kitabı, Boşanma Davası Kararı, Çarpım Tablosu ve diğer eserler mutlaka ilginizi çekecektir. 😉


3-Sidemara Lahdi

İstanbul Arkeoloji Müzesi Eserleri
İstanbul Arkeoloji Müzesi Eserleri – Sidemara Lahdi karşısında hayranlık duymamak mümkün değil

İstanbul Arkeoloji Müzesi Eserleri listemizde ilk 3’teyiz! Üçüncü sırada 32 ton evet yanlış duymadınız otuz iki tonluk ağırlığıyla dünyanın en büyük lahdi unvanını elinde bulunduran Sidemara Lahdi bulunuyor.

1898 yılında Osman Hamdi Bey tarafından Konya’nın Ambar Köyü yakınlarında yapılan kazılarda bulunan Sidemara Lahdi Romalı bir aileye ait. İstanbul Arkeoloji Müzesi Klasik Binası’nda sergilenen bu inanılmaz güzellikteki lahit M.S. 3. yüzyıla tarihlenmiş.

Dört yüzünde de inanılmaz tasvirlerin bulunduğu bu güzel lahitin en ilgi çekici tasviri ortada kitap okuyan bir filozofun sahnelendiği betimlemedir. Bir yanında kızı diğer yanında karısı ile oturan filozofun biraz uzağında birer mitolojik tasvir vardır. Zeus tarafından cezalandırılmış  Dioskurus Kardeşler olarak bilinen bu mitolojik varlıklar atlarının dizginlerini tutarlar ve yaşayanlar ile ölüler arasındaki ilişkiyi sağlarlar.


2-Kadeş Anlaşması

Tarihin bilinen ilk uluslararası anlaşması olarak bilinen Kadeş Anlaşması İstanbul Arkeoloji Müzesi Eserleri arasında en özel olan parçalardan bir tanesi. M.Ö. 13. yüzyılda devrin en büyük iki devleti olan Mısırlılar ile Hititler arasında imzalanan bu anlaşma Eski Şark Eserleri Müzesi‘nde sergileniyor.

İstanbul Arkeoloji Müzesi Eserleri
İstanbul Arkeoloji Müzesi Eserleri – Dünyanın ilk uluslararası anlaşması

Orjinal dili Akadça olan ancak hem Mısır hem de Hitit dillerine de kopyalanmış olan bu anlaşma Hitit Kralı III. Hattuşili ve Mısır Firavunu II. Ramses arasında yapılmıştır. 1906 yılında Boğazköy’de yapılan kazılarda bulunan tablet metninde:

“Mısır ülkesi kralı, büyük kral, kahraman Mısır ülkesi kralı, büyük kral, kahraman Re-masesa-mai Amana’nın (II. Ramses), Hatti ülkesinin büyük kralı Hattuşili ile dostluklarının, kardeşliklerinin ve büyük krallıklarının devamı için yaptıkları antlaşmadır.” yazıyor. 

Suriye topraklarının paylaşıldığı anlaşmada her iki Kral da birbirine yardım sözü vermiştir:

“Eğer yabancı bir memlekette bir düşman Hatti memleketine gelirse ve Hatti memleketi Kralı, Büyük Kral Hattuşili bana “Ona karşı koymak için bana yardıma gel” diye bir haber gönderirse Mısır memleketi Kralı, Büyük Kral Rea-Maşeşa Mai Amana (Ramses) piyadesini süvarisini gönderecek onu öldürecek, Hatti memleketi için ondan intikam alacak.”


1-İskender Lahdi

İstanbul Arkeoloji Müzesi Eserleri
İstanbul Arkeoloji Müzesi Eserleri – İskender Lahdi Arkeoloji dünyasının baş yapıtlarından birisidir. Foto: Wikipedia.org

Geldik İstanbul Arkeoloji Müzesi Eserleri listesinin zirvesine. Arkeoloji dünyasının başyapıtlarından birisi olarak kabul edilen İskender Lahdi yine Osman Hamdi Bey tarafından 1887 yılında günümüzde Lübnan toprakları içerisinde yer alan Sayda’da yapılan kazılarda bulunur.

M.Ö. 4. yüzyıla ait olan inanılmaz güzellikte İskender Lahdi, Sidon Kralı Abdalonymos‘a aittir. Lahitte Büyük İskender’in Perslerle yaptığı savaşa ilişkin betimlemeler yer aldığı için bu güzel lahide “İskender Lahdi” adı verilir.

İstanbul Arkeoloji Müzesi Eserleri
İstanbul Arkeoloji Müzesi Eserleri – Büyük İskender bir Pers askerine karşı

İstanbul Arkeloji Müzesi Klasik Binası’nda sergilenen İskender Lahdi‘nin en güzel sahnesi Büyük İskender’in M.Ö. 333 yılında kazandığı Fenike ve Suriye topraklarını ele geçirdiği Issos Savaşı betimlemesidir. Bu savaştan sonra lahidin sahibi Abdalonymos‘un kaderi değişir ve bir süre sonra Sidon Kralı olur.

İstanbul Arkeoloji Müzesi Eserleri
İstanbul Arkeoloji Müzesi Eserleri – Sahnenin gerçekliğine bakar mısınız? İskender Lahdi büyülü bir lahit.

Adeta gerçeklik hissi uyandıran inanılmaz güzellikteki betimlemeler lahit kenarları boyunca devam etmektedir. İskender Lahdi ile birlikte Sayda Kazıları’nda bulunan diğer muhteşem güzellikteki Likya Lahdi, Ağlayan Kadınlar Lahdi gibi önemli eserler İstanbul Arkeoloji Müzesi‘nde sergilenmektedir. Ziyaret etmenizi şiddetle tavsiye ediyorum. 😉

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here