Sevgili Gaziantep baklava sevenler, pek kıymetli kebap guruları, Saygı değer gurmeler, yeme içme üstatları burası öyle bir yer ki baklavanın tanımını yeniden yapacak, havuç dilimi yerken göz yaşlarınıza hakim olamayacak, Ali Nazik Kebabı‘na ekmek banarken kendinizden geçeceksiniz İmam Çağdaş diye bir yer var. Gaziantep‘te.

Gaziantep’te ne yenir listemizi sizlerle paylaşmıştık. Orada on adet efsane lezzetten ve bu Antep Yemekleri ve Antep Kebapları‘nın nerede yeneceğinden uzun uzun bahsetmiştik. İşte Gaziantep’te Ne Yenir Top 10 listemizin üçüncü sırasındaki Ali Nazik Kebabı‘nın Üstadı İmam Çağdaş’tayız. Afiyet olsun 😉

İmam Çağdaş Gaziantep Baklava Kebap

İmam Çağdaş Kebap ve Baklava 1887‘de kurulmuş. Evet bin dokuz yüz değil sevgili Gaziantep baklava severler. Bin sekiz yüz seksen yedi. Her gün mantar gibi restoranın, lokantanın, baklavacının çıkıp battığı günümüz dünyasında 132 yıldır Gaziantep’te hizmet veriyor İmam Çağdaş Baklava.

İmam Çağdaş
İmam Çağdaş Kebap ve Baklava

Hacı Hüseyin Efendi Halep’ten Gaziantep’e göç ederek bir dükkan açar. Gaziantep iyice gelişince merkeze Uzun Çarşı adı altında bir çarşı yapılır ve Hacı Hüseyin Efendi 1898 yılında şimdiki dükkanına taşınır.

Hacı Hüseyin Efendi’den işi devralan ve bu güzel mekana ismini veren İmam Usta 1964 yılında vefat edene kadar ismini bir marka haline getirmiş. İmam Usta’dan sonra işin başına geçen oğlu Talat Çağdaş ve torunu Burhan Çağdaş İmam Çağdaş Usta’nın el emeğini aynısıyla yaşatıyorlar.


İmam Çağdaş Nerede?

Haritada gördüğünüz gibi Gaziantep’te meşhur neresi varsa hepsine yakın İmam Çağdaş. Tarihi Zincirli Bedesten, Gaziantep Turistik Çarşısı, Antep Kalesi, Gümrük Hanı, Bakırcılar Çarşısı ve bir başka lezzet durağı Katmerci Zekeriya Usta. İmam Çağdaş Kebap‘ı Antep’te bilmeyen yoktur zaten. İmam Çağdaş nerede diye sormak yerine nerede havuç dilimi yenir bu şehirde diye de sorabilirsiniz. 🙂

Adres: Şekeroğlu mah, Gümrük Cd. Uzun Çarşı No:49, 34200 Şahinbey


İmam Çağdaş’ta Ne Yenir?

Ali Nazik Kebabı

Ne yenmez ki! Bi yer kolay meşhur olmuyor arkadaşlar. İmam Çağdaş şöhretinin hakkını kesinlikle veriyor. Hani bazen çok meşhur yerler hayal kırıklığı olabiliyor evet ama İmam Çağdaş için bu durum kesinlikle söz konusu değil. Burası şöhretinin hakkını kesinlikle vermiş. Peki İmam Çağdaş’ta ne yenir? Ben Ali Nazik Kebabı‘nı öneriyorum kesinlikle.

İmam Çağdaş
Şimdiye kadar yediğim en iyi Ali Nazik Kebabı. Daha da iyisini başka bir yerde yiyebileceğimi sanmıyorum.

Özel Kare Baklava

Burası bence hem kebapları ile hem de baklavaları ile kesinlikle Gaziantep’in en gözde mekanlarından birisi. Üç hafta boyunca Gaziantep’te her tatlıcıya gittim. Gaziantep Tatlıları yazımdan efsane lezzetleri okuyabilirsiniz. İmam Çağdaş kare baklava da o listeye girmeyi hakeden lezzetlerdendi.

İmam Çağdaş
Şu güzelliğe bakar mısınız?

Havuç Dilimi

Geldik bu güzel restoranda yenebilecek bence en güzel tatlıya: Havuç dilimi! Yemeyenler için peşinen söylüyorum havuç diliminin havuç ile herhangi bir alakası yok 🙂 Şekil olarak havuç dilimine benzetildiği için bu isim verilmiş.

İmam Çağdaş

Gaziantep‘te bulunduğum üç hafta boyunca hemen hemen her gün öğleden sonra Yiğit ile birlikte adeta bir ayine dönüştürdüğümüz Havuç Dilimi seansları sanırım Gaziantep‘e dair aklımızda kalan en lezzetli anı. Havuç Dilimi’nin efsane lezzetini kelimelere nasıl dökebilirim inanın bilmiyorum.

İmam Çağdaş

İlk gün Ali Nazik Kebabı yedikten sonra söylediğimi havuç dilimine çatal bıçak ile dalmıştık ki garson abimizden acil bir müdahele geldi. Hop hop hop hop bi dakka. Abi öyle yenmez o. Sar bakim şu kağıda. Alt tarafını damağına yapıştıracak şekilde. Aç bakim ağzını.

İmam ÇağdaşTamam abi gerisini ben hallederim diyerek havuç dilimini abinin elinden kapıp gösterdiği gibi alt kısmı damağa yapışacak şekilde ağzıma götürüyorum. O anda ne yaşamak hırsı, ne dışarıdaki 45 derecelik sıcaklık, ne bizi bekleyen iş ne de başka birşey… Bir kaç dakikalığına herşey güzelleşiyor ve havuç dilimi damağımda erimeye başlıyor. 🙂

İmam Çağdaş Fiyatlar

Arkadaşlar afiyet olsun, güzel yiyosunuz gerçekten. Havuç dilimi, kare baklava, Ali Nazik Kebabı, şöbiyet falan gerçekten güzel götürdünüz. 🙂 Fakat ara sıra fiyat listesine baksak hiç fena olmaz. Zira gerek un fiyatları, gerek fıstık fiyatları derken Antep Baklavalarının fiyatları da İstanbul Borsası gibi.

İmam Çağdaş

Havuç diliminin dilimi 12,5 TL kilosu ise 90 TL, özel kare baklavanın kilosu ise 100 TL, bir başka efsane Şöbiyet ise 90 TL. Fiyatlar için ucuz diyemeyeceğim maalesef ama verdiğiniz paranın karşılığını fazlasıyla alıyorsunuz.

Üzülerek söylüyorum ki Gaziantep’te yediğiniz baklavadan sonra başka bir yerde yediğiniz baklavadan tat alamayacaksınız. Böyle de bir şey var! 🙂

İmam Çağdaş

İmam Çağdaş Baklava Türkiye’nin dört bir yanına sipariş gönderiyor. Ben yerim de canım ailem yiyemez mi. Sinop’a gönderdiğim iki kilo baklavanın başına hiç bir iş gelmeden iki günde yerine ulaştı. Gaziantep‘ten direk otobüs ile ulaşılan yerlere ise otobüsle gönderiliyor dolayısıyla sabah canınız çektiyse akşama sofranızda. Afiyet olsun! 😉

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here