Trakya’da Karadeniz’in kıyısında sizi mavisiyle, yeşiliyle, deniziyle, longoz ormanları ile, her daim neşeli ve yardımsever insanları ile bekleyen bir yer var: İğneada!

İğneada Gezi Rehberi yazımda, İğneada’ya nasıl gidilir? İğneada’da nerede konaklanır? İğneada’da ne yenilir, ne içilir? sorulanına cevap vermeye çalışmıştım. Şimdi sıra geldi İğneada Gezilecek yerler neresi sorusunu cevaplamaya. 🙂

İğneada Gezilecek Yerler
İğneada Gezilecek Yerler diyince akla ilk gelen yer longoz ormanları

İğneada Gezilecek Yerler

Gökyüzünde güzel bir güneş var. Sırtımızı ısıtıyor. Yeşil, yemyeşil bir koridorda ilerliyoruz İğneada’ya doğru. Haydi buyrun İğneada Gezilecek Yerler nerelermiş birlikte bakalım.


İğneada Longoz Ormanları

İğneada Gezilecek Yerler

Etrafta kuş sesleri, alışık değiliz duymaya İstanbul’da! Unutmuşuz sanki sessizliğin sesini. Yapraklar rüzgarda hışırdıyor. Yeşil çullanıyor üstümüze dört bir yandan. Sakin, sessiz, huzurlu bir yerdeyiz. Burası binlerce çeşit canlıya ev sahipliği yapan ülkemizin 39. milli parkı olan İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı.

Longoz, denize doğru akan derelerin getirdiği kumların birikerek kıyıda set oluşturması ve dere ağzını kapatması sonucu akarsuyun biriktiği yerde oluşan bir özel ekosistemdir.

İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı’nda bir yürüyüşe çıkın. Hangi mevsimde olduğunuz inanın bana çok mühim değil. Kuş seslerini dinleyin. Sessizliği dinleyin. Bir akarsuyun, dünyanın bütün telaşına aldırış etmeden sessizce kıvrılarak akışını izleyin. Bu huzuru yakaladıktan sonra geri dönmek dahi istemeyeceksiniz…İğneada Gezilecek Yerler

İğneada Gezilecek Yerler listemizin liste başı olan İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı‘nın girişini İğneada’ya varmadan bir kaç kilometre kala göreceksiniz. Longoz Ormanları sandığınızdan daha büyük. Yürüyüş yaparken ana yollardan ayrılmamaya özen gösterin. 😉 Longoz içinde yer alan Mert Gölü civarında da güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.


İğneada Plajı

İğneada Gezilecek Yerler

Dobrodosli Köftecisi‘nde köftelerimizi manda yoğurdu eşliğinde yedikten sonra plaja iniyoruz Ulaş ve Tanju ile. Uzun, upuzun ve tertemiz bir plaj bizi karşılıyor. Kışın sonlarında baharın başlarındayız. “Bakmayın böyle sakin durduğuna” diyor yanımıza yanaşan biri. “Yazın adım atamazsın burada”. Karadeniz bildiğiniz gibi. Deli rüyaların peşine düşmüş yine dövdükçe dövüyor sarı kumları. 20 km boyunca uzanan plajda güzel bir yürüyüş yapıyoruz.


Limanköy

Yaklaşık 150 yıl önce çoğunluğu Bulgaristan’dan gelen göçmen aileler burada bulunan bir fenerin bekçiliğini yapan bir adamla karşılaşırlar. Adam bölgede kimse olmadığı için göçmenleri buraya yerleşmeleri için ikna eder. Zaten harika doğası ve zengin coğrafyası ile çok da ikna çabalarına gerek kalmadan göçmenler buraya yerleşirler ve böylece Limanköy kurulmuş olur.

İğneada Gezilecek Yerler

İğneada Burnu‘nda yer alan ve bugünlerde yaklaşık beş yüz kişinin yaşadığı Limanköy İğneada’ya sadece 6 km uzaklıkta çok şirin bir yer. Köy merkezinde göreceğiniz Limanköy Kitaplığı’na bayılacaksınız. Trakya sen ne güzel yersin! 🙂


Limanköy Feneri (İğneada Feneri) 

İğneada Gezilecek Yerler

Adından da anlaşıldığı üzere Limanköy’de yer alan Limanköy Feneri İğneada Gezilecek Yerler listesinin en güzel köşelerinden birisi. Denizden yaklaşık 50 metre yükseklikte bulunan Limanköy Feneri Sultan Abdulmecit döneminde 1866 yılında Fransızlara yaptırıldığından halk arasında Fransız Feneri olarak da biliniyor. Yanınızda termosla çay getirip Limanköy Feneri önüne oturup denizi seyrederek bir çay için. Ne güzel bir şey bu!


Beğendik Köyüİğneada Gezilecek Yerler

Beğendik Köyü, İğneada’ya 12 km uzaklıkta olan Bulgaristan sınırında yani Türkiye’nin en batısında yer alan çok güzel bir köy. Üç kilometrelik harika plajında denize girebilir ya da uzaktan boş boş Bulgaristan köylerini seyredebilirsiniz. 🙂 İğneada‘ya gelip de burayı görmeden dönmeyin derim. Hatta denize girecekseniz tercihiniz Beğendik olmalı bence. Bi dakka bi dakka sözlerimi buraya gelip de mutlaka yapılması gereken şu leşş espri ile bitirmek istiyorum: Biz burayı Beğendik! 🙂


Kıyıköy

İğneada Gezilecek Yerler
Kıyıköy Sahili ve ben

Kıyıköy Gezilecek Yerler yazımda da Kıyıköy‘e gelip de İğneada’ya gitmemek diye bir şeyin söz konusu olamayacağını yazmıştım. Aynı şeyler geçerli efendim. 🙂 80 km olan Kıyıköy-İğneada arasında özellikle mevsim sonbaharsa öyle güzel manzaralarla karşılacaksınız ki fotoğraf çekmekten Kıyıköy‘e varamayacaksınız.

Kıyıköy Gezilecek Yerler
Tanju ve Ulaş cehennem şelalerinde metrelerce yükseklikteki bir köprüden geçmeye çalışırken 🙂

Kıyıköy-İğneada arasında Cehennem Şelaleleri‘ni de fırsatınız olursa görün derim. Yol boyunca telefon çok az yerde çekiyor haliyle internet bağlantısı da yok. Tabela falan da hak getire. Ya içgüdülerinize güvenecek ya da şanslıysanız soracak birisine denk geleceksiniz. Kabaca tarif edecek olursak Kıyıköy‘e 30 km civarı yolunuz kalmışken (Kızılağaç köyüne gelmeden) sağa bir yol kıvrılıyor. O yola dönüp dereye doğru sürün arabayı. 🙂


Dupnisa Mağarası

İğneada Gezilecek Yerler

İğneada Gezilecek Yerler listemizin bonusu: Dupnisa Mağarası. 2720 metre uzunluğundaki mağara Demirköy ilçesinin Saprdere Köyü‘nde bulunuyor. Köyü geçer geçmez sola doğru tabelasını göreceksiniz. Sonra da yine ne tabela ne bi yönlendirme yazısı. Vazgeçmeyin. Doğru yoldasınız. 🙂 Sarpdere‘yi geçtikten sonra 5-6 km sonra Dupnisa Mağarası‘ndasınız.

15 Mayıs-15 Kasım arası ziyarete açık olan Dupnisa Mağarası giriş ücreti 6 TL. Mağaranın diğer tarihlerde ziyarete açık olmamasının sebebi ise binlerce yarasaya yuvalık yapması ve yarasaların bu tarihlerde kış uykusunda bulunması.


İğneada Gezi Rehberi, İğneada gezilecek yerler derken bir yazının bir gezinin daha sonuna geldik. Trakya baştan sona mutlu insanlarla dolu. Tıpkı o güzel insanlarda olduğu gibi sizin de yüzünüzden gülücükler eksik olmasın dileklerimle, bir başka gezide görüşmek üzere. 😉

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here