Ölü Yakma Merasimi: Pashupatinath Tapınağı, Katmandu

0
737

Kafilenin önünde yaşlıca biri elindeki borazanı çalıyor kötü ruhları def etmek için. Cenaze yakınlarının aksine acelesi var gibi. Bir kaç kişinin taşıdığı cansız beden ise turuncu bir kumaşa sarılmış, bir kaç saat sonra kutsal Bagrati Nehri’nin serin sularına karışmayı bekliyor; kül halinde! Ölü yakma merasimi birazdan başlayacak.

Katmandu Gezilecek Yerler
Cenzaeler yakılmak için platformlara taşınmayı bekliyor – Ölü Yakma Merasimi

İyi bir hayat yaşadıysa daha iyi bir hayat yaşamak için geri dönecek dünyaya. Kötü bir hayat geçirdiyse Tanrı Shiva onu cezalandıracak. Ya peki başka bir ihtimal yok mu? Dünyaya ardı ardına gelip, aynı acıları yaşamak, aynı hüzünlerden geçmek kısır döngüsünden kurtulmanın bir yolu? Belki…

Tanrının saf enerjisine dönüşüp O’na karışmak, bir daha dünyaya gelmeden artık Tanrı’nın bir parçası olmak da mümkün. İşte bunun için her AN’ı iyilikle güzellikle doldurmak, bedenini ve ruhunu yoksullara, yardıma muhtaçlara adamak gerek. Evet belki…

Ölü Yakma
Platformlara bir kaç metreye kadar yaklaşmanız mümkün – Ölü Yakma Merasimi

Katmandu Gezilecek Yerler yazımda bahsettiğim gibi Katmandu‘daki Pashupatinath Tapınağı Hinduların en kutsal tapınağı. Öyle ki her yıl onbinlerce Hindu hacı gelip burada ibadet edip, tanrılara adaklar sunuyor.

Ölü Yakma Merasimi

Kutsal Bagrati Nehri‘nin kenarına kurulmuş Pashupatinath Tapınağı dünyada ölü yakma merasimini günün neredeyse her saati canlı canlı izleyebileceğiniz tek tapınak. Öyle ki törene bir kaç metre kadar yakınlaşabiliyorsunuz. Cenazeye ve yakınlarına saygılı olduğunuz sürece kimse size aldırmıyor.

Ölü Yakma
Hindularca kutsal sayılan inekler tabi ki tapınakta serbestçe dolaşıyorl – Ölü Yakma Merasimi

Kendi penceremizden asla anlam veremeyeceğimiz bu töreni izlemek bizim için inanılmaz bir tecrübeydi. Ulaş’ın “kanka heralde kemikler kalıyodur ya” önermesi üzerine yaklaştığımız platformda bırakın kemikleri neredeyse küllerin bile kalmadığını görünce ufak çaplı bir şok geçiriyoruz.

Ölü Yakma
Pashupatinath Tapınağı’nda bizim gibi merasimi izleyen küçük bir çocuk…

Görüntüler aklıma geldikçe inanılmaz bir şekilde yanık et kokusu da genzime doluveriyor. Bu sefer Tanju “Abi sadece yaşlıları yakıyolardır heralde” derken muhtemelen babasının kucağında 8 – 10 yaşlarında bir çocuk cenazesi önümüzden geçiveriyor. Pashupatinath Tapınağı‘nda ölü yakma merasimine şahit olmak dünyada yaşayabileceğiniz en değişik tecrübelerden birisi olsa gerek.

Videoların daha uzun versiyonu için youtube sayfamı ziyaret edebilirsiniz. Buraya tıklamanız yeterli. 😉

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here