Nepal Trekking Turu Maceramız sırasında gördüğüm tüm o manzaraları anlatacak kelimeler nerede? Kah çağlayan bir dere, kah başı bulutları delmiş bir dağ, kah ağız dolusu gülen bir Nepalli çocuk. Himalayalar bize tahmin ettiğimizden çok daha fazlasını sundu.

Nepal Trekking Turu nasıl yapılır, nelere dikkat edilmelidir, Himalayalar bölgesine nasıl gidilir, Nepal’de trekking izni nasıl çıkartılır Nepal’de Trekking Nasıl Yapılır yazımda anlatmıştım. İşte o tur sırasında gördüğümüz harika bir gün doğumu manzarası.

Himalayalar gün doğumu manzarasını izlemek için 3.200 mt rakımlı Poon Hill‘deyiz. Karşımızda Dünyanın En Yüksek Dağları listesinde yer alan 8.000 metreyi aşan üç tane dağ var: Annapurna South, Annapurna 1 ve Dhaulagiri.

Hayran hayran seyrediyoruz gün ışığının o 8000’lerin üstünden yavaş yavaş yükselmesini. Karlı tepeler yanmaya başlıyor sanki. Elimizi uzatırsak tutabilecekmişiz gibi yakın gözüken zirveler aydınlandıkça güzelleşiyor.

Himalayalar tırmanışı sırasında geçtiğimiz bir köy: Ulleri

Himalayalar Nepal Trekking Turu sırasında Ulleri isimli bir köyden geçerken yukarıda gördüğünüz bir manzarayla karşılaşınca bunun gerçekliğine uzun süre inanmıyorum. Her şey bir belgeseldeki gibi güzel. Yarım saatliğine bildiğimiz her şeyi unutup bu manzaraya şahitlik ediyoruz.

Himalayalar
Sadece fotoğraf çekilirken manzaraya sırtınızı dönün 🙂

Manzaranın biri bitiyor biri başlıyor. Etraf o kadar güzel ki Himalayalar bir süre sonra sizi sanki hipnotize ediyor. Bacaklarınızdaki yorgunluk bir böyle güzel manzaralar karşısında uçup gidiyor sanki.

Nepal Gezi Rehberi yazımda anlattığım gibi bu güzel ülke sizi her şeyiyle büyülüyor adeta. Katmandu Gezilecek Yerler listesinin tadını çıkarıp da Pokhara‘ya geldiğinizde bu iki şehrin birbirinden bu denli farklı olmasına şaşırıyorsunuz.

Himalayalar bu dünyada görülmesi gereken ender yerlerden birisi. Eskiden dağcıları anlamaz, yüksek zirveleri fethetmeyi bir çeşit kibir olarak değerlendirirdim. Katmandu-İstanbul uçağına bindiğimde ise Ağrı Dağı’na nasıl tırmanılır diye araştırırken buldum kendimi. 🙂 İyi tırmanışlar!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here