Birecik Barajı sularına yansıyan tarihi dokusu ile Fırat Nehri‘nin geçtiği topraklardan biriktirdiği tüm güzelliklerin aynası olan, yüzyıllar boyunca bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış, siyah gülü gibi güzel, Şanlıurfa‘nın saklı ve sakin ilçesi: Halfeti! 🙂

Halfeti
Fırat Nehri’nden Eski Halfeti

Halfeti Tarihi

Şitamrat… M.Ö. 855 yılında Asur Kralı III. Salmanassar tarafından kurulduğunda şehre bu isim verilmiş. Bugün Urumkale ya da Rum Kale diye bilinen surlar içinde yer alan Şitamrat, tarih boyunca Persler’den, Emeviler’e, Bizanslılar’dan Eyyübilere kadar bir çok defa el değiştirmiş.

Neredeyse her el değiştirdiğinde de Şitamrat‘ın ismi değişmiş. Yunanlar bu kadim şehre “Urima”, Süryaniler “Kal’a Rhomeyta” ve “Hesna d’Romaye”, Bizanslılar “Romaion Koyla”, Memlukler “Kal’at-ül Müslimin” demişler. Yavuz Sultan Selim zamanında Osmanlılar’a dahil olunca da “Urumgala” veya “Rum Kale” ismini almış.

Halfeti

19. yüzyıla gelindiğinde Rum Kale‘nin nüfusu 5-10 haneye kadar düşünce yerleşim alanı Fırat Nehri’nin karşı sahiline taşınmış ve bugünkü Halfeti kurulmuş. 2000 yılında Birecik Barajı’nın yapılmasıyla sular altında kalan bu güzel şehir o tarihten itibaren eski yerinden 10 km uzaklıkta olan yeni ilçe merkezine taşınmış.

Halfeti Nerede, Halfeti’ye Nasıl Gidilir? 

Halfeti
Şanlıurfa’ya 111 km, Gaziantep’e ise 101 km’dir.

Şanlıurfa Gezilecek Yerler listesi’nin olmazsa olmazı Karagül Diyarı‘nın Şanlıurfa‘ya uzaklığı 111 km Gaziantep‘e uzaklığı ise 101 km‘dir. Gaziantep’e daha yakın olmasına rağmen Şanlıurfa‘nın ilçesi olan siyah gül diyarının sakinleri aslında gönülden Gaziantep’e bağlılar desek sanırım yanlış olmaz. 🙂

Şanlıurfa’dan direk minibüslerle ya da Gazientep’ten Birecik ilçesine, Birecik‘ten de Halfeti‘ye toplu taşıma ile ulaşmak mümkün. Yaz aylarında akşam yediye kadar neredeyse saat başı minibüs bulabilirsiniz.

Yazın 45 derece sıcaklıkta minibüslerde helak olmak istemiyorsanız buraya kesinlikle özel aracınız ile ya da araç kiralayarak gelmenizi tavsiye ediyorum. Şanlıurfa ya da Gaziantep’te uygun fiyata araç kiralayabileceğiniz bir çok firma mevcut.

Halfeti Otelleri, Nerede Kalınır? 

Gaziantep‘e ve Şanlıurfa‘ya oldukça yakın olması sebebiyle genellikle günübirlik ziyaret edilen bir yer. Ancak bu sakin ve saklı kentte bir gece geçirmek istiyorsanız oldukça iyi alternatifler mevcut.

Sakin ve dingin bir akşam geçirmek isterseniz Halfeti’de oldukça iyi otel alternatifleri mevcut. Fotodakiler otel değil tabi ki 🙂

Eski taş evlerden birinde hatta mağarada otantik bir konaklama yapmak istiyorsanız Sokrates Butik Otel, eski bir taş handa konaklamak istiyorsanız Şahan Taş Konak Otel, göl manzaralı bir konaklama istiyorsanız Şitamrat Otel tercih edebileceğiniz Halfeti Otelleri.

Halfeti’de Ne Yenir?

Halfeti yeme içme konusunda ziyaretçilerini fazlasıyla memnun eden bir yer. Bölge zaten Şanlıurfa ve Gaziantep yani güzel ülkemizin yeme içme konusunda en iddialı yerleri olunca buraya gelip de aç kalmak, yediklerimizi beğenmemek gibi bir durum asla olmaz. 🙂

Göl kenarına sıralanmış restoranlarda bölgeye özgü Şabut Balığı‘nın tadına bol narlı salata eşliğinde bakabilirsiniz. Şabut Balığı, Fırat ve Dicle sularında yaşayan endemik bir balık türü. Beyaz, löp etli bir balık. Ancak benim size daha iyi bir önerim var.

Halfeti
İşte karşınızda mütevazi ama lezzet dolu damakları delen haşhaş kebabı

-Şanlıurfa ya da Gaziantep‘ten  hiç fark etmez- Halfeti‘ye giderken geçtiğiniz bir ilçe var: Birecik. Patlıcanı, kelaynak kuşları ve Haşhaş Kebabı ile ünlü olan Birecik’te Türkiye’de yiyebileceğiniz en iyi Haşhaş Kebabı yapılıyor.

Kebapçı Cevdet Usta’da kahvaltı niyetine yaptığım Haşhaş Kebabı seansımızı anlattığım yazıyı buradan okuyabilirsiniz. Halfeti‘deki restoranlarda da haşhaş kebabı yapılıyor ancak bu bölgede Haşhaş Kebabı Cevdet Usta’dan sorulur. Afiyet olsun! 🙂

Halfeti Gezilecek Yerler

Halfeti Gezilecek Yerler deyince öyle uzun bir liste aklınıza gelmesin. Zaten bu güzel şehir baştan sona bir bütün halinde size beklenenden fazlasını sunuyor. Hele benim gibi biraz da fotoğraf tutkunuysanız çok güzel fotoğraflar yakalayacağınıza eminim. Halfeti Gezilecek Yerler listemize tekne turu ile başlayalım.

Halfeti Tekne Turu

Halfeti
Halfeti Tekne Turu ücreti 15 TL. Tekneler dolar dolmaz kalkıyor ve tur yaklaşık bir buçuk saat sürüyor.

Göl kenarına indiğinizde karşınıza hemen Marina çıkıyor. Halfeti tekne turu ücreti ise 15 TL. Tur yaklaşık bir buçuk saat sürüyor ve hem Rum Kale‘yi hem de sular altında kalan Savaşan Köyü‘nü yakından görme şansınız oluyor.

Rum Kale

Halfeti
Rum Kale

Halfeti‘den yavaş yavaş uzaklaşıp en güzel fotoğraf karesini yakalamaya çalışırken karşımıza Rum Kale çıkıyor. Aslında bu bölgenin tarihi Mezopotamya’nın başlangıcında bir sınır karakolu gibi yükselen Rum Kale ile başlıyor.

Halfeti
Rum Kale ve ben 🙂

Asur Kralı III. Salmanassar üç tarafı suyla ve surlarla bir tarafı da otuz metrelik surla çevrili olan Şitamrat şehrini ve surlarını M.Ö. 855 yılında inşa ettiğinde Rum Kale‘nin bu kadar çok el değiştireceğini herhalde tahmin etmiyordu 🙂

Rum Kale‘yi seyrederken kayalığın nerde bittiği, surların nerde başladığı belli olmuyor ve bu duruma biraz da şaşırıyorsunuz. Rum Kale‘ye ulaşmak için Halfeti‘den küçük balıkçı tekneleri tutup gitmeniz gerekiyor. Kıyıya vardığınızda ise sizi patika bir yol kale kapısına götürüyor.

Bizim vaktimiz olmadığından Rum Kale‘nin içini görmeye fırsatımız olmadı. Halfeti‘yi gezmek için bol vaktiniz varsa bir balıkçı teknesi kiralayıp Rum Kale’nin içini görebilirsiniz. Şimdilerde harabe halinde olsa da 1173 yılında inşa edilmiş Aziz Nerses Kilisesi ve 13. yüzyılda yapılmış Barşavma Manastırı sizi bekliyor olacak. 😉

Savaşan Köyü

Halfeti
Savaşan Köyü yarısı sular altında kalmış ve harika manzaralar sunuyor.

Halfeti Tekne Turu‘nun sıradaki durağı eski adı Beresin olan Savaşan Köyü. Halfeti ile birlikte 2000 yılında sular altında kalan Savaşan, şimdilerde hayalet bir köyü andırıyor. Savaşan Köyü’nün cami binası ve okul binası tamamıyla sular altında kalmış. Minaresi ve taş evleri ismi gibi hala su ile savaşan bu güzel köye geldiğimizde teknemiz iyice yavaşlıyor.

Halfeti
Savaşan Köyü ve Yiğit

Özel bir tekne tuttuysanız Savaşan Köyü‘nde mutlaka inip terk edilmiş taş evleri gezin. Belki insanların anılarına dair küçük ayrıntıları yakalayabilir, güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Ya da siz de Yiğit gibi Savaşan Köyü‘nü arkanıza alıp güzel bir hatıra fotoğrafı çektirin 🙂

Halfeti
Savaşan Köyü Manzarası-Bozkıra gizlenmiş taş evler.

Halfeti Tekne Turu yaparken teknemiz Savaşan Köyü‘nden geri dönüyor. Tur boyunca kayalıklara gizlenmiş bir çok mağara girişi, ufak tefek yapılar, heybetli kayalar görüyorsunuz. Biz bir buçuk saatlik turun ardından şehrin girişinde tekneden indik.

Asma Köprü

Halfeti
Halfeti Asma Köprü

İlçede Fırat Nehri suları üzerinde gerdanlık gibi duran asma köprü görülmesi gereken bir diğer yer. Güneş biraz etkisini kaybetmiş ve bizde olduğu gibi mavi gökyüzünde beyaz bulutlar da varsa ortaya çok güzel fotoğraflar çıkıyor.

Cittaslow Halfeti

Halfeti
Cittaslow

1999 yılında İtalya’da kurulan belediyeler birliği olan Cittaslow kelime kökeni olarak italyanca “Citta” ve İngilizce “Slow” kelimelerinin birleşmesiyle oluşur ve “Sakin Şehir” anlamına gelir. Buradaki sakinliği ve dinginliği görünce Halfeti‘nin Türkiye’nin Citta Slow şehirleri listesine girmeyi ne kadar hak ettiğini anlıyorsunuz 🙂

Ulu Cami

Halfeti
Ulu Cami

Halfeti Gezilecek Yerler listemizde sıra Ulu Cami‘de. Ulu Cami’nin bir kitabesi bulunmadığından kimin tarafından kaç yılında yaptırıldığı bilinmiyormuş. Şimdilerde tabanı tamamen sular altında bulunan Ulu Cami doğal olarak ibadete açık değil ve yavaş yavaş sulara gömülüyor.

Karagül

Halfeti
Siyah Gül Dünya’da sadece burada yetişiyor.

Evet siyah gül. Bildiğiniz kömür karası ama kokusu alışık olduğumuz gül kokusunda olan Siyah Gül dünyada sadece burada yetişiyor. Siyah gülü alıp Halfeti dışında bir yere diktiğinizde gül siyah değil kırmızı oluyormuş 🙂

Ayrıca tüm hediyelik eşya dükkanlarında hem siyah gül fidanı hem de siyah gül kolonyası satılıyor. Kolonyayı denedim kokusu gayet güzel ancak dikkat edin elbisenize sürmeyin biraz iz bırakıyor 🙂

I Love Halfeti

Halfeti

Türkiyemiz’in her yeri ayrı güzel. Her yerinde dinlenecek ayrı bir hikaye, her köşesinde doyasıya yaşanılacak keyifli anlar var. Siyah gül diyarında geçireceğiniz bir gün de o keyifli anlardan biri.

Son olarak şehrin çıkışındaki “I Love Halfeti” yazısında fotoğraf çekiliyoruz. Evet biz seni çok sevdik Halfeti. Belki bir gün yeniden görüşürüz 😉 Biz şimdilik  rotamızı Şanlıurfaya çeviriyoruz. Buyrun gelin 🙂

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here