Yazıda Ne Var?

Hadi çıkın biraz otelden, casinodan! 🙂 Dışarıda Beşparmak Dağları’nın kuzeyinde, serin ve masmavi sularıyla bizim olan Akdeniz’in kıyısında güzeller güzeli bir şehir var: Girne! ve işte karşınızda Girne Gezilecek Yerler.

Girne Gezilecek Yerler
Girne Limanı’na doğru içimi ısıtan güneşe doğru efenim bendeniz!

Güven ile birlikte güzel bir Mayıs günü, henüz o can sıkıcı sıcaklar iyice bastırmamışken Kıbrıs’a, arkadaşımız Soner’in yanına gidiyoruz. Hem gezicez, hem de bol bol muhabbet edicez, hem de… Hem de Kıbrıs Gezilecek Yerler listesinin altını üstüne getiricez 😉 Hadi gelsenize!

Girne Gezilecek Yerler

Girne, Kıbrıs‘ın en güzel ve en gözde yeri desek sanırım yanılmış olmayız. Kıbrıs deyince çoğumuzun aklına kumarhaneleri ve deniz tatili gelir hiç kuşkusuz ancak bu güzel ada sizleri şaşırtacak güzellikler ile dolu.

Girne Gezilecek Yerler
Güven kardeşim ve corç kloni tarzı saçları ile yine karizma

Kıbrıs Gezilecek Yerler yazımda tüm detayları ile bu güzellikleri göreceksiniz ancak ben adanın bu en güzel yeri olan Girne için ayrıca bir Girne Gezilecek Yerler yazısı yazmaya karar verdim. Tamam gevezeliği bırakıp başlıyorum listeme!


Girne Kalesi ve Batık Gemi Müzesi

Girne Gezilecek Yerler
Girne Kalesi Kıbrıs Gezilecek Yerler listesinin de olmazsa olmazı

Girne Gezilecek Yerler listemizin kupa ası Girne Kalesi! Hemen atın kendinizi dışarıya, yat limanına, en mavilere doğru! Orada 7. yüzyılda Bizanslılar tarafından yapılmış Girne’nin mührü Girne Kalesi‘ni göreceksiniz!

Kaleye çıkıp Girne’yi şöyle bir kuş bakışı seyrettikten sonra kale içinde yer alan Helenistik Dönemde batan bir donanma gemisinin sergilendiği Batık Gemi Müzesi, St.George Kilisesi, Venedik ve Luzinyan Kuleleri‘ni de gezmeyi ihmal etmeyin.


Girne Yat Limanı

Girne Gezilecek Yerler
Girne Yat Lİmanı etrafındaki kafelerde mutlaka bir şeyler için

Girne Kalesi‘ni gezdikten sonra Girne Yat Limanı‘nın kenarına yarım ay şeklinde sıralanmış birbirinden güzel kafelere oturup bir şeyler içmeden Girne Gezilecek Yerler listesine devam etmeyelim. 😉 Girne huzur dolu bir yer. İnsanlar rahat, denizi güzel, etrafta neşe, etrafta umut var!


Bellapais Manastırı

Girne Gezilecek Yerler
Bellapais Manastırı ve huzur verici bahçesi, manzarası!

Sevgili arkadaşım Güven’i model olarak kullanmaya devam ediyorum. 😉 Girne Kalesi için Girne Gezilecek Yerler listesinin kupa ası demiştik, Bellapais Manastırı için ise Girne Gezilecek Yerler listesinin kupa kızı diyorum. 🙂 Burası harika bir yer. Kıbrıs tarihinin ne kadar zengin olduğunu bu güzel manastıra gidince anlıyorsunuz.

Girne Gezilecek Yerler
Bellapais Manasırı 1198 yılında inşa edilmeye başlanmış…

Girne’ye 10 dk uzaklıktaki Beşparmak Dağları’nın eteklerine konuşlanmış Beylerbeyi Köyü’nde yer alan Bellapais Manastırı gerek mimari gerek tarihi açıdan müthiş bir yer! Selahaddin Eyyubi‘nin Kudüs’ü 1187 yılında fethi üzerine burada yaşayan Augustinian rahipleri tarafından 1198 yılında inşa edilmeye başlanır.

Girne Gezilecek Yerler
Bellapais Manastırı Beylerbeyi Köyü’nde sizleri bekliyor

Luzinyan Kralı III. Hugh tarafından büyük bir kısmı yeniden inşa edilen Bellapais Manastırı Kıbrıs’ın 1571 yılında fethedilmesiyle Kıbrıs Ortodoks Kilisesi himayesine bırakılmış.

Girne Gezilecek Yerler
Manastırın içi de en az dış mimarisi ve manzarası kadar güzel

1974 yılındaki Kıbrıs Barış Harekatı sonrası müzeye çevrilen Bellapais Manastırı gerek manzarası, gerek mimarisi, gerek tarihi ve atmosferi bakımından harika bir yer. Girne Gezilecek Yerler listesi Bellapais Manastırı olmadan düşünülemez sevgili arkadaşlar. Mutlaka gidin!


Karmi (Karaman) Köyü

Girne Gezilecek Yerler
Karmi Köyü genelde İngilizlerin yaşadığı harika bir turistik köy olmuş…

Girne Gezilecek Yerler listemizde şimdi de sırada pencerelerinden begonviller sarkan bembeyaz evleri, şirin mi şirin köy meydanı, incir, nar ve zeytin ağaçları ile çevrili sokakları, sıcak kanlı insanları ile Karmi Köyü var.

Girne Gezilecek Yerler
Kapı gibi adam Soner 🙂

Hele siz de benim gibi seyahat ederken aynı zamanda da harika fotoğraflar çekmek isteyenlerden iseniz Karmi Köyü mutlaka uğramanız gereken bir yer. Karmi, Girne’ye 20 dakikalık araç yolculuğu ile gelebileceğiniz harika bir köy.

Girne Gezilecek Yerler
Bu köy benim gibi amatör fotoğrafçılar için tam bir cennet!

Aracınızı köy meydanındaki Bakire Meryem Kilisesi‘nin önüne park ettikten sonra Karmi sokaklarında rast gele bir yürüyüşe çıkın. İnanın bana her köşeyi döndüğünüz karşınıza bambaşka bir güzellik çıkacak. Ha şurası ha burası derken vaktin nasıl geçtiğini anlamayacak bir hayli de yorulacaksınız.

Girne Gezilecek Yerler
Konuşuyomuş gibi çek kanka! 😉

Yeterince yorulduktan sonra Karmi Köyü‘nin birbirinden şirin restoran ve kafelerinden bir tanesine rastgele oturup soğuk bir şeyler içip kendinize gelebilirsiniz. Begonvil kokularını içinize çekin doya doya! 🙂 Karnınız acıktıysa da Karmi Köyü‘nün az ilerisindeki Zeytinlik Köyü‘ndeki Archway Restauran‘ı tavsiye ederim. Afiyet olsun efenim! 😉


Saint Hilarion Kalesi

Girne Gezilecek Yerler
Saint Hillarion Kalesi Girne-Lefkoşa yolunun bir kaç km içerisinde yer alıyor.

Saint Hilarion Kalesi Kudüs’ün Araplar tarafından fethedilmesinden sonra buraya göç eden Hristiyan Şovalyelerin denizden 700 metre yükseklikteki sarp iki kayanın üzerine kurduğu bir kale.

Şimdilerde Girne-Lefkoşa kara yolundan bir kaç km içeride kalan St. Hilarion Kalesi 1489 yılına kadar aktif bir şekilde kullanılmış. Adanın Venedikliler tarafından fethedilmesiyle kaderine terk edilen Saint Hilarion Kalesi‘nde çok güzel bir manzara sizi bekliyor olacak.

Lefkoşa’ya giderken bu güzel kaleye uğrayabilirsiniz. Peki Lefkoşa’da nereleri mi gezeceksiniz? İşte Lefkoşa Gezilecek Yerler yazım! 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here