Sevgili lezzet avcıları, pek değerli gurmeler, tatlı tutkunları, çok kıymetli baklava aşıkları, yufkanın şerbetle, fıstığın kaymakla buluştu noktaya çadır kuran siz sevgili baklava dostları. Gaziantep’te ne yenir, Nerede Yenir? yazımda sizi Antep Yemekleri konusunda zirveye çıkarmış ve çıktığınız bu zirvede elinizi alın hizanıza koyup: Eee baklavayı nerede yiyeceğiz? sorusunu sorarken bırakmıştım. İşte karşınızda Gaziantep’te baklava nerede yenir: Gaziantep Baklava konulu bol şerbetli ve fıstıklı bir yazı.

Gaziantep Baklava
Koçak Baklava’da ayin tarzında baklava seanslarımız…

Aslında Gaziante’te baklava değil, baklavanın da içinde bulunduğu tatlı ailesinin bilumum üyeleri Gaziantep’te nerede yenir sorusunu hep birlikte cevaplayacağız. Efenim lafı daha fazla uzatmadan efsane listemize başlayalım.


Gaziantep Baklava Listesi

Gaziantep Baklava
Midye baklava inanılmaz iyiydi! – Gaziantep’te baklava nerede yenir?

Gaziantep’de bulunduğum bir ay boyunca Gaziantep Baklava konusunda ün yapmış birbirinden güzel baklavacıların peşinden sokak sokak, cadde cadde arşınladım. Sonunda öyle bir liste çıktı ki ortaya Gaziantep’te tatlı nerede yenir? sorusunun en efsane, en iddialı, en şerbetli cevabı oldu! Buyrun başlayalım efendim!


10-Katmerci Zekeriya Usta

Antep Katmeri
Bir sabah erkenden Katmerci Zekeriya Usta’da! – Gaziantep’te baklava nerede yenir?

Haydaaaa! Gaziantep Baklava dedin katmerle başladın.” dediğiniz duyar gibiyim. Sakinliğimizi koruyalım efenim. Her şeye sıra gelecek. Şimdi şunu diyorum ki özellikle Gaziantep’te üç dört gün kalmayı planlıyorsanız bir gününüze erken saatte kahvaltı niyetine mutlaka ama mutlaka Antep Katmeri ile başlayın. Antep Katmeri: Katmerci Zekeriya Usta yazıma bi göz atın ne demek istediğimi anlayacaksınız. 🙂


9-Antepsan Baklavaları

Gaziantep Baklava
Antepsan Baklavaları midye baklavanın mucidi! – Gaziantep’te baklava nerede yenir?

Midye Baklava diye bi’şey duydunuz mu hiç? Gaziantep Baklava ailesinin en yeni üyelerinden Midye Baklava’nın mucidi sanırım Antepsan Baklavaları. Açık söylim havuç dilimi ve kare baklavadan sonra ben en çok bunu sevdim. Gaziantep Baklava Gaziantep’te nerede yenir listemize girmeyi sonuna kadar hak ediyor burası. İstanbul baklava aşıklarına müjde Antepsan’ın Ümraniye’de de bir şubesi var. Tıklayın.


8-Cumba Künefe

Evet Gaziantep Baklava ısınma turlarımız devam ediyor. Hani baklavayı sevmeyen azdır da belki aranızda künefeciler vardır. Gaziantep’te baklava nerede yenir yazımızın 8. sırasında Antep Baklava yerine künefe var. Gevezelik yapmıyorum videoda her şey anlatılıyor sanki. Cumba künefe çok iyi arkadaşlar. Deneyin 😉


7-Fıstıkçıoğlu Sini

Gaziantep Baklava
Fıstıkçıoğlu Sini Baklavaları’nın Ümraniye’de de şubesi var – Gaziantep’te baklava nerede yenir?

Gaziantep Baklava dünyası yeniliğe hep açık bir alem. Gün geçmiyor ki baklava konusunda yeni bir icat çıkmasın. Alın size Bohça Baklava! Farklı lezzetler arayanlar için Fıstıkçıoğlu Sini’de bohça baklavayı mutlaka deneyin derim. Fıstıkçıoğlu Sini her gün açık!


6-Zeki İnal Şöbiyet

Gaziantep Baklava
Şöbiyete fısıldayan adam Zeki İnal – Gaziantep’te baklava nerede yenir?

Gaziantep Baklava listemizde bu kez şöbiyet var. Şimdi sevgili Antep Baklava guruları, Gaziantep’de bulunduğum bir ay boyunca şöbiyeti tek geçtiğim bi yer var orası da kesinlikle ve kesinlikle Zeki İnal Şöbiyet. Şöbiyeti yerken gözyaşlarınızı tutamayacaksınız. Pazar günleri kapalı olduğunu da belirtelim.

Adres: Atatürk Blv. 38/B, 27010 Şahinbey


Bonus 1: Şam Tatlıcısı Amca

Gaziantep Baklava
Gümrük Han’ın karşısındaki amcaya benden selam söyleyin – Gaziantep’te baklava nerede yenir?

30 yıldır buradayım diyor adını şimdi hatırlayamadığım Şam Tatlıcısı amca. Gümrük Han‘ın karşısında! Bi tepsi şam tatlısı bitene kadar yaz, kış o köşede bekliyor, tepsi bitince evinin yolunu tutuyormuş. Hani önünden geçerseniz es geçmeyin derim. Eline sağlık güzel amcam. Yazıyı okuyanlar arasında amcayı tanıyan varsa selamımı iletim amcanın adını yorumlara yazarsa sevinirim.


5-Hamido Baklava

Gaziantep Baklava
Şu güzelliğe bakar mısınız? – Gaziantep’te baklava nerede yenir?

İşte size taş fırın baklavalarının en güzel adresi. Hamido Baklava Antepliler dışında pek bilinen bir yer olmasa da Gaziantep Baklava konusunda fiyat performans açısından en iyilerinden birisi diyebilirim. Yeni Adliynin karşısındaki Hamido Baklava’ya kesinlikle uğrayın derim. Tavsiye edeceğim özel lezzet ise Dolama. Afiyet olsun efenim!

  • Web Adresi: www.hamido.com.tr/
  • Adres: Ulus Mah. Mareşal, Fevzi Çakmak Blv. 112/1, 27060 Şehitkamil

4-Elmacıpazarı Güllüoğlu

Gaziantep Baklava
Dünyanın en eski baklavacısı mı? – Gaziantep’te baklava nerede yenir?

Gaziantep Baklava listemizde şimdi de adeta baklavayı icat eden mekan var. 1871 yılında (evet bin sekiz yüz) başlamış bu lezzet serüveni. Yani burası DÜNYANIN EN ESKİ BAKLAVACISI! Şimdilerde 6. kuşak ile de başarıyla devam ediyor. Gaziantep’in tarihi çarşısı Elmacıpazarı’nda yer alan nostaljik dükkana oturup bi kare baklava yemelisiniz.


3-Çelebioğulları Baklava

Gaziantep Baklava listemizde ilk üçe giriyoruz sevgili Baklava guruları! İlk iki sanırım tartışmasız ama üçüncü sıraya ben kesinlikle Çelebioğulları Baklava’yı koyarım.

Gaziantep’te en çok şubesi olan baklavacılardan birisi olan Çelebioğulları’nda yenilen ince şöbiyet, yaprak şöbiyet damağınızı delebilir. Yok böle bi tat!!! Ayrıca tüm masalarda yer alan bir tabak dolusu Antep Fıstığı ikramları ise kesinlikle çok şık! Elinize, yüreğinize sağlık!


2-Koçak Baklava

Gaziantep Baklava
Allahım sana geliyorum! – Gaziantep’te baklava nerede yenir?

Gaziantep Baklava listemle tanışmadan önce iki baklavayı üst üste yemem söz konusu bile değildi. Ancak fotoğrafta gördüğünüz tabağı bitirmem iki dakikamı bile almadı Koçak Baklava’da. Yiğit bi sonraki gelişimizde bir buçuk porsiyon yiyelim diyorum ve öyle de yapıyoruz. Koçak Baklava Gaziantep’te yiyebileceğiniz en iyi baklavaları sunuyor size. Gaziantep’te baklava nerede yenir sorusunun en güzel cevaplarından birisi burası.


1-İmam Çağdaş

İmam Çağdaş
İmam Çağdaş kare baklava ve havuç diliminin en güzel hali! – Gaziantep’te baklava nerede yenir?

Gaziantep Baklava listemizin zirvesindeyiz. Gaziantep’te ne yenir nerede yenir? listemin de üst sıralarında bulunan İmam Çağdaş Gaziantep’te hakikaten efsane bir yer.

İmam Çağdaş
İmam Çağdaş Baklava Kebap – Gaziantep’te baklava nerede yenir?

Fiyatlar İstanbul fiyatları olsa da lezzet kesinlikle yadsınamaz. Yiğit kardeşimle birlikte her gün bir ritüel haline getirdiğimiz havuç dilimi seanslarımızda neredeyse lezzetten kendimizden geçtik. Detayları İmam Çağdaş Gaziantep: Havuç Dilimi yazımızda bulabilirsiniz.


Bonus 2: Antibiyotikçi Ramazan Usta

Hastane hastane şifa arayanlar, derdine derman, gönlüne fermanarayanlar. Antibiyotikçi Ramazan Usta ayağınıza geldi. Ağız yarasına, öksürüğe, kabızlığa, ishale, kansızlığa, kırığa çıkığa, bel fıtığına….Zircirli Han’ın önündeki mütevazi tezgahı ama iddialı cingılıyla Antibiyotikçi Ramazan Usta‘dan Urmu Dut Suyu içmeyi ihmal etmeyin. 😉 Gaziantep Baklava listemizin sonuna geldik. Herkese afiyet olsun! 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here