Osmanlı’ya 88 yıl başkentlik yapmış, dünyada metrekare başına düşen tarihi eser sayısı bakımından Floransa’dan sonra ikinci sırada yer alan serhat şehri, insanı güzel, tarihi güzel, havası güzel, ciğeri güzel Edirne’deyiz. Edirne Gezilecek Yerler yazıma hoş geldiniz. 😉

Bir bahar günü İstanbul’dan arabaya atlayıp Ulaş ve Tanju ile Edirne’ye yollandık. Ulaş telefonda kahvaltı yapmadan gidip direk ciğer yiyelim dediğinde heyecanım bir kat daha arttı. 🙂 Edirne gezilecek yerler listesine başlamadan ciğercide bulduk kendimizi zaten.

Edirne Gezilecek Yerler
Edirne’ye bahar aylarında giderseniz böyle güzel manzaralar görürsünüz

Edirne Gezilecek Yerler Listesi

Edirne’ye nasıl gidilir, Edirne’de nerede kalınır, Edirne’de neler yapılır, Edirne’den neler alınır gibi sorulara Edirne Gezi Rehberi yazımda cevap vermiştim.

En çok merak edilen konulardan biri olan Edirne’de ciğer ve köfte nerede yenir sorusunun en lezzetli cevabını da yine Edirne Yeme İçme rehberi yazımda bulabilirsiniz. Şimdi sıra geldi Edirne Gezilecek Yerler nerelermiş onu anlatmaya. Hadi hemen başlayalım.


10-Saraçlar Caddesi

Edirne Gezilecek Yerler
Edirne’nin İstiklal Caddesi: Saraçlar Caddesi – Edirne Gezilecek Yerler

Edirne Gezilecek Yerler listemizin başlangıç noktası, Edirne’nin İstiklal Caddesi, Edirne Çarşısı olarak bilinen trafiğe kapalı Saraçlar Caddesi‘ndeyiz.

Ciğerimizi yedikten sonra hem soluklanmak, hem Edirne gezi planımızı gözden geçirmek, hem de cıvıl cıvıl şehir manzarasına karşı çaylarımızı yudumlamak için şehrin en ideal yeri hiç şüphesiz Saraçlar Caddesi. Planımız hazır. Nereden mi başlıyoruz? Bildiniz! 🙂


9-Sarayiçi

Edirne Gezilecek Yerler
Sarayiçi bir zamanlar Osmanlı Saraylarının bulunduğu bölgeye verilen isim – Edirne Gezilecek Yerler

Edirne’Nin fethinden sonra Sultan I. Murat tarafından 1365 yılında Kavak Meydanı’na bir saray yaptırılır. Daha sonra Tunca Nehri’nin kenarında yarımada şeklinde olan bölgeye II.Murat tarafından başka bir saray yaptırılır. Bu Saray Saray-ı Cedid-i Amire, diğer ilk saray ise Saray-ı Atik olarak adlandırılır.

1870’li yıllarda sarayın mahzenleri cephane olark kullanılmaya başlanmış ve 1877-1878 Osmanlı Rus Savaşı’nda Ruslar’ın Edirne’ye yaklaşması üzerine Vali Cemil Paşa’nın emriyle cephanenin Ruslar’ın eline geçmemesi için saray havaya uçurulmuştur.

Günümüzde geleneksel Krıkpınar güreşlerinin de yapıldığı bir zamanlar Osmanlı Saraylarının bulunduğu bu alana Edirneliler Sarayiçi demişler. Edirne Gezilecek Yerler listenizde mutlaka olması gereken özel bir yer burası.


8-Edirne Eski Cami

Edirne Gezilecek Yerler
Osmanlılar’In Edirne’de yaptırdığı ilk büyük eser Eski Cami – Edirne Gezilecek Yerler

Edirne Gezilecek Yerler listesinin adında da anlaşılacağı üzere en eski üyelerinden irisi olan Edirne Eski Cami Osmanlı’dan günümüze kalan en eski eserdir.

Yıldırım Beyazıt’ın ölmesinin ardından Fetret devri olarak bilinen 1400′Lü yılların başında yaptırılan bu güzel cami Üç Şerefeli Cami yapıldıktan sonra Eski Cami diye anılmaya başlanmış. Hacı Bayram Veli, II. Murat döneminde Edirne‘yi ziyaret edip ve Eski Cami‘de vaaz verdiğinden bu anıya duyulan saygı nedeniyle Vaaz Kürsüsü imamlarca kullanılmaz.


7-Üç Şerefeli Cami

Edirne Gezilecek Yerler
Üç Şerefeli Cami’ye halk arasında minaresi sebebiyle Burmalı Cami de deniliyor – Edirne Gezilecek Yerler

1443-1447 yılları arasında II.Murat‘ın yaptırdığı Üç Şerefeli Cami Osmanlı Mimarisi’nin erken ve klasik dönem üslubu arasında yar alır. Osmanlı Camilerinde revaklı avlu ilk defa bu camiyle kullanılmıştır.

Minaresinin şeklinden dolayı halk arasında Burmalı Cami olarak da bilinen bu güzel caminin minarelerinin şerefelerine tıpkı Selimiye Cami minareleri gibi üç ayrı yoldan çıkılmaktadır.


6-II. Bayezid Külliyesi

Edirne Gezilecek Yerler
Dönemin en büyük hastanelerinden olan II. Bayezid Külliyesi bir çok hastalığa derman olmuş

İstanbul fethedilse bile Edirne unutulmamış. Edirne’nin yeri hep başka olmuş Osmanlılar’ın gözünde. II. Bayezid tarafından 1483-1488 yılları arasında yaptırılan bu güzel külliye hala ilk günkü ihtişamını koruyor.

Zamanın en büyük hastanelerinden birisi olan II. Bayezid Külliyesi ve Şifahanesi şimdilerde harika bir Sağlık Müzesi’ne dönüştürülmüş. Öğrenciler için ücretsiz diğer herkes için 5 TL gibi düşük bir ücretle gezeceğiniz bu harika müzede dönemin en ileri tıp tekniklerini göreceksiniz.


5-Edirne Büyük Sinagogu

Edirne Gezilecek Yerler
1905 yılında tamamen yanan Sinagog II.Abdülhamit tarafından yeniden yaptırılmış

Edirne Gezilecek Yerler listemizde sırada Türkiye’nin en büyük Avrupa’nın ise en büyük üçüncü sinagogu olan Edirne Büyük Sinagogu var. 15. yüzyılda inşa edilen Sinagog 1905 yılında çıkan yangında tamamen kül olmuş.

II.Abdülhamit‘in fermanı ile yeniden inşa edilerek 1907 yılında yeniden inşa edilen Edirne Büyük Sinagogu 1983 yılına kadar ibadete açık kalmış. Yahudilerin Edirne’den ayrılmasıyla unutulan Sinagog restore edilerek 2015 yılında yeniden ibadete açılmış.


4-Meriç Köprüsü

Edirne Gezilecek Yerler
Meriç Nehri üzerindeki gerdanlık Meriç Köprüsü – Edirne Gezilecek Yerler

Balkanların en büyük nehirlerinden birisi olan Meriç Nehri üzerinde bir gerdanlık gibi duruyor Meriç Köprüsü. Edine’nin dışına Karaağaç’a oradan Yunanistan’a doğru uzanan bir gerdanlık bu.

1847 yılında Sultan Abdülmecit tarafından yaptırılmasından dolayı Mecidiye Köprüsü olarak da bilinen Meriç Köprüsü 263 metre uzunluğunda 7 metre genişliğindedir. Tıpkı içinden geçtiği Edirne gibi huzur dolu olan Meriç Nehri’ni uzun uzun seyrediyoruz.


3-Karaağaç

Edirne Gezilecek Yerler
Bu güzel amcayı görürseniz selamlarımı iletin 🙂 – Edirne Gezilecek Yerler

Karaağaç‘a varır varmaz bi kahvehaneye oturuyoruz. Rumeli insanı o kadar sıcak ki daha oturur oturmaz fotoğrafta gördüğünüz bu güzel amca ile harika bir sohbetye başlıyoruz. Karaağaç‘ı, İstanbul’u, kendi hayatını anlatıyor bize.

-Çek bakam bi otoğrafımı yakışıklı olsun demeyi de ihmal etmiyor. 🙂 Çaylarımızı içtikten sonra Karaağaç sokaklarında dolaşmaya başlıyoruz. Karaağaç’a gelip de uğramadan gitmemeniz gereken en önemli yer şimdilerde Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi olan Edirne Eski Tren Garı.


2-Edirne Eski Tren Garı

Edirne Gezilecek Yerler
Memlekete hoş geldin yolcu! Karaağaç Eski Tren Garı

Az ötesi sadece ve sadece 2 km ötesi Yunanistan! Hal böyle olunca memleketin ilk durağı Edirne Eski Tren Garı‘nın anlamı şüphesiz çok büyük oluyor. 1872 yılında açılan Edirne İstasyonu’ndaki gar binası yapımı 1914’leri bulur.

Edirne-İstanbul hattı yer değiştirince 1971 yılında terk edilen gar binası 1974 Kıbrıs Barış Harekatı zamanında ileri karakol olarak kullanılmış. Şimdilerde bahçesindeki kara tren ile hatıralara uzaktan mendil sallayan Edirne Eski Tren Garı, Edirne Gezilecek Yerler listesinin olmazsa olmazlarından.


1-Selimiye Cami

Edirne Gezilecek Yerler
Kıyamet kopana kadar bizim, kıyamet kopana kadar dimdik ayakta olursun inşallah

Nasıl anlatayım ben bu şahane güzelliği şimdi inanın bilmiyorum. Mimar Sinan’ın “Ustalık Eserim” dediği, Kanuni Sultan Süleyman’ın oğlu II. Selim tarafından yaptırılan bu eşsiz eseri bir kaç satırda anlatmak mümkün değil. Ben de o yüzden ayrı bir yazı yazdım. 🙂 Selimiye Cami yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Gezdik yorulduk. Edirne Ciğeri yemek için alın bir sebep daha. Ben bu sefer bir buçuk porsiyon yiyecem diyor Ulaş. Edirne Ciğeri nerede yenir: Edirne’de ne yenir? yazımda görüşmek üzere. 😉CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here