Edirne Gezi Rehberi yazıma başlamadan önce bu güzel şehrin, güzel insanlarına kocaman bir merhaba demek istiyorum yeniden! Güler yüzünüz, hoş sohbetiniz, ilginiz, alakanız için teşekkürler.

Edirne Gezi Rehberi
Edirne’den harika bahar manzaraları – Edirne Gezi Rehberi

Bir bahar günü yola çıktık İstanbul’dan. Ulaş ve Tanju ile. (Evet yine 🙂 ) Hava ha yağdı ha yağacak derken Edirne’ye vardık. Olsundu. Gezmenin meteorolojik durumu olmaz. Edirne Gezi yazımız başlasın. 😉

Edirne Gezi Rehberi

İstanbul-Edirne arasındaki iki saatlik yol boyunca yola kahvaltı yapmadan çıktığımızdan muhabbetimiz genelde Edirne Ciğeri ve Edirne Köftesi üzerine oldu. Birader hele bir Edirne Ciğeri yiyelim de Edirne Gezilecek Yerler listesine sonra bakarız diye kaç sefer söledik birbirimize? 🙂

Edirne Gezi Rehberi
Edirne Gezilecek Yerler listesinin baştacı: Selimiye Cami – Edirne Gezi Rehberi

Arkadaşlar lafı daha fazla uzatmıyorum. Edirne Gezi Rehberi yazıma başlamadan önce sizi Edirne Ciğeri Nerede Yenir: Edirne’de ne yenir? yazıma davet ediyorum. Gezme işini sonra hallederiz. 🙂


Edirne Tarihi

Siz Edirne Ciğeri keyfini sürerken ben yazıma Edirne Tarihi ile başlayım. Odrisia, Orestia, Hadrianapolis ve Edirne… Edirne Gezilecek Yerler yazımda söylediğim gibi Dünyada Floransa’dan sonra metrekare başına düşen tarihi eser bakımından ikinci sırada yer alan Edirne’nin tarihi o kadar zengin ki anlatmaya nereden başlanır bilmiyorum.

Edirne Gezi Rehberi
Selimiye Cami önünde klasik pozlardan birisini de biz çekelim – Edirne Gezi Rehberi

M.Ö. 168 yılında Romalılar’ın eline geçen Edirne Roma İmparatorluğu’nun bölünmesinden sonra Bizans İmparatorluğu egemenliğinde kalır. Edirne Sultan I.Murat‘ın 1361 yılında şehri fethetmesiyle Osmanlı topraklarına katılır.

Edirne Gezi Rehberi
Abe kaynana ne yaptın bize! – Edirne Gezi Rehberi

Osmanlılar tarafından her zaman yeri ayrı olan Edirne, İmparatorluğa tam 88 yıl başkentlik yapar. İstanbul’un fethinden sonra bile önemini kaybetmeyen bu güzel şehir Rumeli’nin anahtarı, Avrupa’nın ilk kalesi olmuştur her zaman.

Edirne Gezi Rehberi
Selimiye Cami’nin şu güzleliğine bakar mısınız – Edirne Gezi Rehberi

1877-1878 Osmanlı Rus Savaşı sırasında Ruslar, 1912-1913 Balkan Harbi sırasında Bulgarlar, Kurtuluş Savaşı sırasında 1920 yılında Yunanlar tarafından işgal edilen Edirne 25 Kasım 1922 tarihinde düşman işgalinden kurtularak sonsuza kadar bizim olmak üzere yeniden ülkemiz topraklarına katılır.


Edirne’ye Nasıl Gidilir?

İstanbul Edirne Otobüs bileti bulmak oldukça kolay. İki şehir arasında günün her saati Nilüfer Turizm ya da Metro Turizm gibi firmalar ile seyahat edebilirsiniz. İstanbul Edirne arası 210 km ve yolculuk yaklaşık 3 saat sürüyor.

Edirne Gezi Rehberi
Edirne Gezilecek Yerler listesinin favorisi Karaağaç’ta bir kahvehane – Edirne Gezi Rehberi

İstanbul Edirne arasını arabayla gitmek isterseniz TEM otoyolundan yolun yaklaşık 2 saat 15 dakika civarı sürdüğünü söylemeliyim. Edirne Gezilecek Yerler listesinin tadını çıkarabilmek için arabayla gitmenizi öneririm.


Edirne Konaklama

Edirne İstanbul‘dan çok rahat günübirlik olarak gidip gelebileceğiniz bir yer. Her ne kadar pazar günleri İstanbul dönüşü biraz trafik olsa da pekala erken kalkmak koşuluyla aynı gün İstanbul’dan Edirne‘ye gidip gelinebilir.

Edirne Gezi Rehberi
Halk arasında Burmalı Cami olarak bilinen Üç Şerefeli Cami -Edirne Gezi Rehberi

Ancak Edirne’de nerede kalınır, Edirne Konaklama seçenekleri nelerdir diye soracak olursanız bir kaç alternatif söyleyebilirim. Bu güzel şehrin tadını daha uzun çıkarmak istiyosanız işte size Edirne konaklama seçenekleri.

Şehir merkezinde Selimiye Cami‘nin dibi sayılabilecek bir noktada üç yıldızlı fiyatı da gayet uygun temiz bir otel arıyorsanız Ottoman Palace Oteli‘ni öneririm.

Edirne Gezi Rehberi
İşte güzel memleketimizin ilk durağı Karaağaç Tren İstasyonu – Edirne Gezi Rehberi

Edirne Gezilecek Yerler listesinde de yer alan Kanuni Sultan Süleyman’ın sadrazamı Rüstem Paşa‘nın Mimar Sinan’a yaptırdığı bir kervansaray olan Rüstempaşa Kervansarayı‘nda da bir gece kalmanızı öneririm. Harika bir nostalji yaşayacağınıza eminim. Üstelik şehrin tam göbeğinde! 😉


Edirne Yeme İçme Rehberi

Yazımın başında bahsettim ama başlıklardan giden sevgili takipçilerim için yine değinmek istiyorum. Size de şiddetle öneriyorum ki İstanbul’dan kahvaltı yapmadan çıkın ve Edirne Gezisinin ilk durağı Edirne Ciğeri olsun.

Edirne Gezi Rehberi
Edirne Ciğeri yemeden dönerseniz otobanda polis ceza yazıyor 🙂 – Edirne Gezi Rehberi

Gerçi yolda ilk yarım saatten sonra etraftaki her şeyi ciğer şeklinde görmeye başlıyorsunuz ama olsun. 🙂 Edirne Ciğeri: Edirrne’de ne yenir? yazımdan Edirne Ciğeri nerede yenir, nasıl yenir, Edirne’de köfte nerede yenir okuyabilirsiniz. Bak canım çekti yine! 🙂


Edirne Gezilecek Yerler

Edirne Gezi Rehberi
Edirne’deki en eski Osmanlı Eserlerinden birisi: Eski Cami – Edirne Gezi Rehberi

Edirne İstanbul‘dan günübirlik olarak çok rahat gidip gezebileceğiniz bir yer. Edirne Ciğeri yedikten sonra Edirne Gezinize başlayabilirsiniz. Edirne Gezilecek Yerler yazımda detaylarıyla anlattığım tüm o güzellikleri görmek için bir gün yeter.

Öncelikle Selimiye Cami ile gezinize başlayın derim. Ardından hemen yanındaki Edirne Eski Cami ev Üç Şerefeli Cami‘yi de görmelisiniz. Ordan Saraçlar Caddesi ve Kapalı Çarşı’yı gördükten sonra arabaya atlayıp önce Sarayiçi ardından II. Bayezid Külliyesi‘ni görmenizi tavsiye ederim.

Edirne Gezi Rehberi
Devrin en büyük hastanelerinden olan Beyazıt Külliyesi – Edirne Gezi Rehberi

Ardından Meriç ve Tunca köprülerinden geçerek Karaağaç‘a gitmelisiniz mutlaka. Orda köy kahvesine oturup aşağıdaki amcayı görürseniz benden bol bol selam söyleyin. Meşhur edecem seni demiştim. Sözümü tutmuş olayım 🙂

Edirne Gezi Rehberi
Sertlik mizacımda var yiğenim diyor bu güzel amcamız 🙂 – Edirne Gezi Rehberi

-Çek bakem bi otoğrafımı, yakışıklı olsun! diyor bu güzel amcamız.

-Amca çok sert bakmışsın ya korktum diyorum fotoğrafı gösterirken.

-Yiğenim mizacımda var sertlik diyerek gülüyor. 🙂

-Sen bi tane daha çek güleyim bu sefer diyor.

Edirne Gezi Rehberi
Ama çok sert olmuş bi daha çek bu sefer gülecem diyor 🙂 – Edirne Gezi Rehberi

Amcamın fotoğrafını bi kere daha çekiyorum. Heh bu sefer oldu diyor. Keyfi yerine geliyor. Eski pehlivanlardanım ben diyor. Yunandan geldim 16 yaşında. Bi güzel muhabbet uzayıp gidiyor.


Edirne Gezi İpuçları

  • Edirne Gezisi için en ideal zaman bahar ayları. Hem sıcaklık yüzünden bunalmaz hem de yukarıda gördüğünüz resimdeki gibi harika bahar manzaralarına tanık olabilirsiniz.
  • İstanbul Edirne arası 210 km olduğundan özellikle özel araç ile gidecekseniz günübirlik olarak çok rahat gezilebilecek bir yer.
  • Edirne’den ne alınır sorusuna gelince Edirne beyaz peyniri, Kavala Kurabiyesi, badem ezmesi, Edirne Mis Sabunu Edirne’den hediye olarak alınabilecek ürünler.
  • Bakın Edirne ne kadar keyifli bir yer. Şu manzaralara şahit olmak için Edirne’de çınar altında oturup çay için. Ciğer yiyin. 😉
  • Edirne’ye gidip de ciğer yemeden dönmeniz söz konusu bile değil. 🙂 Ben ciğer sevmem demeyin. Mutlaka deneyin. Bu ciğer başka ciğer arkadaşlar. Edirne Ciğeri: Edirne’de ne yenir? yazıma biz göz atın.
  • Edirne insanı o kadar sıcak kanlı, o kadar hoş sohbet ki bi kahvehaneye oturup insanlarla muhabbet etmeyi ihmal etmeyin. 😉

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here